مجلس موسسان یا شورا؟ / هدایت سلطانزاده

نکات کلی:

- قوانین اساسی، غالباً در لحظه‌های بحران و دگرگونی‌های بزرگ اجتماعی نوشته می‌شوند و برآیند یک سلسله مبارزات سیاسی و اجتماعی هستند و نقش یک کد مشروعیت و خصلت تقریبا دائمی‌دادن به قدرت تازه را ایفاء می‌کنند. ادامه خواندن Continue reading

بحث سیاسی دراتاق پالتاکی گفتکوی سیاسی

موضوع سخنرانی:
ارزیابی از بحران اجتماعی سیاسی واقتصادی – راه حل برون رفت ازبحران
.

سخنرانان:
۱-رئوف کعبی-فعال سیاسی
.
۲-رضا علوی-نویسنده وتحلیل گرسیاسی
.
۳-مهدی فتاپورتحلیل گرسیاسی
.
تاریخ جلسه
:
یکشنبه ۳۰ سپتامبرساعت۲بعدازظهربه وقت شرق امریکا-۸شب به وقت اروپا-۱۰۳۰شب به وقت ایران
.
ادرس اتاق

social issues&politics
human rights
goftegoyesyasi
برگزارکننده:داریوش پارسا

 

اطلاعیۀ مراسم خاکسپاری و بزرگداشت بیژن هیرمن پور

مراسم خاکسپاری:
روز جمعه ۵ اکتبر ۲۰۱۸، ساعتِ ۱۵ (سه بعدازظهر)، در گورستانِ «بورلارن» واقع در شمارۀ ۲۷ خیابانِ بی وِر، ایستگاهِ قطارِ بورلارن.
۲۷, rue Bièvre 92340 Bourg-la-Reine
RER B, station Bour-la-Reine

مراسم بزرگداشت:
از ساعتِ ۱۶ تا ۲۰ (چهار تا هشتِ بعدازظهر)، در «خانۀ وُکلایِ پاریس»، واقع در شمارۀ ۲ خیابانِ هارله، پاریسِ یک (ایل دو لاسیته)، در آمفی تئاتر لوئی ادموند پتی تی، در نشانیِ زیر برگزار خواهد شد:
۲, rue de Harlay 75001 Paris (Ile de la Cité)
Auditorium Louis-Edmond Pettiti
Transport : RER B Saint Michel;
Métro Saint Michel ligne 4,
Métro Pont Neuf ligne 1 & 9
Bus : 21, 27
Parking : Place Dauphine

به بهانه یکمین سالگرد همه پرسی استقلال کردستان عراق / سیروان هدایت وزیری

همه پرسی در اقلیم کردستان برای استقلال کردستان عراق در ۳ مهر ۱۳۹۶ ( ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷) برگزار گردید . درست یک سال از این همه پرسی می گذرد .  ادامه خواندن Continue reading

اطلاعیه ۱۰ جریان سیاسی در مورد حمله به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در اهواز

صبح روز شنبه ۳۱ شهریورماه، مراسم  رژهٔ نظامی رژیم جمهوری اسلامی به‌ مناسبت سی‌وهشتمین سالروز آغاز جنگ ایران وعراق در اهواز، هدف یک حملهٔ مسلحانه مرگبار قرار گرفت ادامه خواندن Continue reading

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

امسال در حالی به استقبال مهر و سال جدید آموزشی می رویم و در آستانه بازگشایی مدارس قرار داریم که بحران های اقتصادی و اجتماعی، عرصه را بر مردم، معلمان و بسیاری از خانواده های دانش آموزان تنگ کرده است. ادامه خواندن Continue reading

انتقاد پومپئو از طرح ایجاد کانال ارتباط مالی با ایران

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد “سازوکار ویژه” ای برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت این کشور شدیدا غیرسازنده است.

او در سخنانی برای گروه “متحد علیه ایران هسته ای” گفت از تصمیم کشورهای اروپایی، روسیه و چین برای ایجاد مکانیزم پرداخت پول به ایران که تجارت با این کشور را تسهیل خواهد کرد “مایوس و مشوش” شده است.

او گفت “این یکی از غیرسازنده ترین مسائل برای صلح و امنیت جهانی است” و می تواند موقعیت ایران به عنوان “حامی اصلی تروریسم” در جهان و یک “صادرکننده تروریسم” را تقویت کند.

او گفت: “آیت الله های فاسد امروز صبح دارند می خندند” و اشاره کرد که تصمیم طرف های دیگر برجام به خصوص به خاطر “حملات مورد حمایت ایران در اروپا” غیرقابل قبول است.

کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای با ایران – برجام – دوشنبه شب اعلام کردند که تسهیلات مالی جدیدی را برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایجاد می‌کنند.

وزیران خارجه آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده‌اند پس از نشستی در نیویورک تصمیم خود به ایجاد این تسهیلات را اعلام کردند.

مرحله دوم تحریم‌های آمریکا از روز ۱۳ آبان (۴ نوامبر) به اجرا گذاشته می‌شود و ایالات متحده هدف خود را وارد کردن فشار مالی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی و به خصوص کاهش هرچه بیشتر عواید نفتی ایران عنوان کرده است. مقامات آمریکایی حکومت ایران را متهم کرده‌اند که عواید نفتی این کشور را برای بهبود شرایط مردم ایران به مصرف نمی‌رسانند بلکه جهت حمایت از “گروه‌های تروریستی” لیجاد بی‌ثباتی در منطقه و گسترش فساد در داخل به کار می‌برد.

هشدار آلمان

از سوی دیگر در روز سه شنبه وزیر خارجه آلمان اخطار داد که فشار بیش از حد بر ایران ممکن است باعث شود تهران برنامه اتمی خود را از سر بگیرد و کل خاورمیانه را بی ثبات کند.

هایکو ماس در نیویورک به خبرنگاران گفت که آلمان، بریتانیا و فرانسه در کنار روسیه و چین توافق کردند که علیرغم خروج آمریکا برای حفظ برجام بکوشند.

او گفت “میان شرکت کنندگان اتفاق نظر زیادی وجود داشت که باید این توافق را زنده نگه داشت، و ما می خواهیم از شدت پیامدهای تحریم آمریکا کم کنیم.”

او گفت که این شامل تسهیل پرداخت پول به ایران در ازای صادرات است.نیاز به دیالوگ”

همزمان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه ظاهرا در واکنشی به نطق دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار “دیالوگ و چندجانبه گرایی” در مورد ایران شد.

او که لختی پس از آقای ترامپ در مجمع عمومی صحبت می کرد گفت که برجام در مهار برنامه اتمی ایران موفق بوده است.

بی بی سی

بازداشت پرتعداد شهروندان در استان خوزستان پس از حمله مسلحانه در اهواز


خبرگزاری هرانا – به دنبال حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز دهها تن از شهروندان عرب طی روزهای اخیر در استان خوزستان بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند. وزارت اطلاعات پیش تر از بازداشت ۲۲ تن خبر داده و فیلم‌هایی را نیز در این خصوص منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پس از حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، وزارت اطلاعات از بازداشت ۲۲ تن خبر داده و فیلم‌هایی را پخش کرده که تعدادی بازداشت شده با چشمانی بسته و هویتهایی نامعلوم رو به دیوار ایستاده اند نشان می دهد، علیرغم رقم ۲۲ تن اعلامی از سوی وزارت اطلاعات منابع محلی تعداد بازداشت شدگان را بسیار بیشتر از این تعداد اعلام کرده اند.

منابع محلی از بازداشت حدود ۳۰۰ تن پس از حوادث اهواز خبر می دهند، بازداشت هایی که عمدتا در شهرهای  اهواز، خرمشهر، سوسنگرد و آبادان صورت گرفته است.

هرانا تا زمان تنظیم این گزارش کماکان قادر به تایید تعداد بازداشت شدگان و هویت آنان نیست.

به گفته منابع محلی در محله های عرب نشین جنوب خوزستان جوی امنیتی برقرار است و حتی به خانواده های بازداشت شدگان نیز اعلام نشده است فرزندان آنها به کجا منتقل می شوند.

بسیاری از بازداشت شدگان دارای سابقه بازداشت قبلی بودند، این نشان می دهد نیروهای امنیتی بدون داشتن اطلاعات قبلی کافی و تنها بر اساس شیوه های قدیمی قصد دارند پس از بازداشت و بازجویی به سرنخ هایی از واقعه حمله مسلحانه اهواز برسند.

هر چند لازم است مسئولان حمله مسلحانه مرگ‌بار صورت گرفته به رژه نظامی در اهواز که در محل آن تماشاچیان غیر نظامى از جمله زنان و کودکان حضور داشته‌اند پاسخگو نگاه داشته شوند، اما نظر به سوابق دستگاه امنیتی بیم آن وجود دارد که تحت تاثیر شرایط پس از این حادثه افرادی مورد برخورد شتابزده قرار گیرند که نقشی در این حادثه نداشته باشند یا از شیوه های غیرانسانی برای بازجویی یا مجازات عوامل حادثه استفاده شود.

پیشتر محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران مدعی شد که “تروریست‌هایی که اقدام به تیراندازی به سوی مردم کرده‌اند، به هلاکت رسیده‌اند”. وی همچنین گفت که “عقبه آنها تا آخرین نفر شناسایی خواهند شد و بخش عمده‌ای از آنها هم دستگیر شده‌اند”.

 

لازم به یادآوری است، روز شنبه ۳۱ شهریورماه در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت سالگرد شروع جنگ ایران و عراق در شهر اهواز، سربازان و مردم غیرنظامی نیز که در آن مکان حضور داشتند هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در آن روز از کشته شدن ۲۹ تن و زخمی شدن ۵۷ تن خبر داد.

همچنین رسانه‌های داخلی نیز لیستی از اسامی کشته شدگان را منتشر کردند که در میان آن‌ها هویت افراد غیرنظامی و یک کودک چهار ساله نیز به چشم می‌خورد.

ابتدا گروه “مقاومت ملی الاحواز” مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت اما پس از آن گروه داعش هم اعلام کرد که مسئولیت این حمله را به عهده می گیرد.

منبع : هرانا

واکنش‌‌های تهران و واشنگتن به حمله تروریستی اهواز

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حمله تروریستی به رژه سپاه پاسداران در اهواز وعده «پاسخی کوبنده» داده‌اند و مسئولان اصلی آن را متحدان ایالات متحده در منطقه خوانده‌اند. ادامه خواندن Continue reading