اعتراض به گرانی: درگیری در تهران و چند شهر دیگر

در پی تجمع و اعتراض گروهی از بازاریان در تهران به افزایش بهای ارزهای خارجی، قیمت کالا و کمبود مشتری ماموران امنیتی با معترضان درگیر شدند.

پیشتر در این رابطه بخشی از بازاریان تهران در اعتراض به افزایش بهای ارزهای خارجی، افزایش قیمت کالا و کمبود مشتری مغازه‌های خود را بسته‌اند و دست از کار کشیده‌‎اند.

براساس گزارشهای رسیده به غیر از تهران در کرج، قشم و بندرعباس نیز معترضان به گرانی به خیابان آمده و مغازه‌داران اعتصاب کردند.

در ویدئو‌هایی که بی‌بی‎‌سی دریافت کرده، کسبه بازار با تجمع و راهپیمایی همکاران خود را تشویق به بستن مغازه‎هایشان می‌کنند. در این ویدئوها شنیده می‌شود که جمعی از بازاریان با سردادن شعار به گرانی‌های اخیر اعتراض می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس ابتدا پارچه‌فروشان و بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و پس از آن سایر بازاریان نیز با بستن مغازه‌ها دست از کار کشیدند.

بنا بر گزارش‌ها پلیس در بازار تهران حضور پیدا کرده و درگیری میان ماموران پلیس و بازاریان رخ داده است.

احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته است که کسبه خواهان حفظ امنیت فضای بازار و بازگشت آرامش و ثبات به اقتصاد هستند.

او گفت: “پیش‌بینی شرایط فعلی بازار را پیش از این کرده بودیم و بارها تذکرات لازم را به مسئولین دادیم و گفتیم نمی‌شود با سیاست فعلی وضعیت بازار را کنترل کرد.”

در همین حال علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که در حال حاضر بازار بزرگ تهران در حال فعالیت است و روال معمول خود را طی می کند.او گفت: “جمع محدودی که روز گذشته هم در بین معترضان بازار موبایل علاالدین بودند و با سرو صدا کردن به دنبال تعطیل کردن مغازه ها بودند امروز به صورت سازمان یافته وارد بازار بزرگ تهران شده اند و به دنبال تکرار رویداد روز گذشته بودند که خود بازاریان در حال مقابله با آنها هستند.”

اشاره آقای فاضلی به اعتراض مغازه‌داران پاساژ علاءالدین و چارسو در خیابان حافظ تهران به افزایش نرخ ارز در بازار غیررسمی ایران است.

روز گذشته تعدادی از مغازه‌داران بازار موبایل چارسو و پاساژ علاءالدین در تهران در اعتراض به افزایش نرخ دلار مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

در پی افزایش قیمت ارز، مویایل و وسایل جانبی آن به شدت بالا رفته است. این در حالی است که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری گفته است که به تعدادی از شرکت‌ها برای واردات موبایل دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده بود.

بی بی سی

تشدید سرکوب ، گسترش مبارزات مردم ایران را مهار نخواهد کرد / سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

حکومت اسلامی با سرکوب خیزش دی ماه ۱۳۹۶، با کشتار بیش از ۳۰نفر ، زندانی کردن نزدیک به ۳۰۰۰ نفر و به قتل رساندن تعدادی از این زندانیان زیر شکنجه ، به عبث پنداشت که گسترش مبارزات مردم را مهار خواهد کرد. ادامه خواندن Continue reading