کاهش شدید قدرت خرید کارگران در سه ماهه نخست ۱۳۹۸

آمار رسمی نشان می‌دهند که سبد معاش کارگران از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذشته و در خردادماه سال جاری نسبت به اردیبهشت هزینه‌های زندگی ۴۲۶ هزار تومان افزایش داشته است. ادامه خواندن Continue reading

تداوم سرکوب کارگران نیشکر هفت‌تپه و حامیان‌شان

کانال مستقل کارگران نیشکر هفت‌تپه اسامی حدود ۱۰۰ نفر از کارگران و حامیان آنها را که تحت پیگرد قرار گرفته‌اند، منتشر کرد. بر اساس فهرست منتشر شده، تاکنون ۳۱ نفر از کارگران این شرکت پس از اعتراض به روند خصوصی‌سازی و تعویق در پرداخت دستمزدها بازداشت شده‌اند. همچنین در همین رابطه ۹ نفر از مدافعان حقوق کارگران و نیز ۶۰ کارگر دیگر طی ماه‌های اخیر بازداشت، زندانی یا به‌صورت تلفنی از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند.

فعالان کارگری مجتمع نیشکر هفت‌تپه اخیرا از دولت ایران به کمیته آزادی انجمن در سازمان جهانی کار به دلیل بازداشت‌ها و پیگردهای امنیتی کارگران شکایت کرده‌اند.

فهرست اولیه اسامی کارگران و همچنین مدافعان آنها که توسط نهادهای امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند به این شرح منتشر شده است:

کارگران: اسماعیل بخشی، علی نجاتی، عظیم سرخه، محمد خنیفر، امید آزادی، عماد کثیر، محمود سعدی، مسلم آرمند، مهدی داوودی، سلامت نیا، پویا بشمه، خالد تمیمی، سعید منصوری، سعید آل کثیر، جلیل احمدی، حسن (محسن) فاضلی، سمیر احمدی، صاحب ظهیری، علیزاده، ناصر نعامی، کیانی نژاد، فیصل ثعالبی، عارف جمیلی، حسن کهنکی، قاسم بلدی، عادل سماعی، رستم کثیر، حسین انصاری، رستم عبدالله زاده، سید اسماعیل جعاوله، محمد امیدوار.

مدافعان حقوق کارگران: عسل (فرشته) محمدی، امیر امیرقلی، ساناز الله‌یاری، امیرحسین محمدی‌فر، سپیده قلیان، مهدی قلیان، پیمان نجاتی، مجید رعایایی، شهین پیشآهنگ.

در بخشی از شکایت‌نامه ارسالی کارگران به سازمان جهانی کار آمده است:

«دولت ایران سعی می‌کند با بهانه‌های نخ نما و پوسیده کارگران و فعالان کارگری را به جریانات سیاسی و اپوزیسیون و به طرزی بی‌شرمانه به فعالیت‌های تروریستی وصل کند. باید تاکید کنیم این کارگران تنها فعالیت صنفی داشته‌اند یا عضو تشکل مستقل کارگری و دفاع از حقوق و مطالبات کارگران هفت‌تپه بوده‌اند.»

این کارگران در همین نامه پرسیده‌اند:

«آیا دولت ایران عضو پیوسته‌ سازمان جهانی کار نیست؟ آیا هرگز از دولت ایران خواسته می‌شود که پاسخگو باشد؟ چرا ما کارگران به دلیل ایجاد تشکل‌های صنفی خود تحت بازجویی، شکنجه، آزار و اذیت، اخراج و حبس قرار می‌گیریم؟»

اعتراض‌های گسترده کارگران هفت‌تپه به دنبال تعویق سه ماهه در پرداخت دستمزدها در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و در سال‌های بعد به دنبال خصوصی‌سازی این مجتمع در سال ۹۴ و نیز عدم پرداخت چند ماهه حقوق کارگران، اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها ادامه یافت.

سازمان خصوصی‌سازی اما در پاسخ به مطالبات کارگران اعلام کرد به دلیل اینکه خریدار مجتمع نیشکر هفت‌تپه به تعهدات خود در قبال دولت عمل کرده، قرارداد خصوصی‌سازی این شرکت لغو نشده و همچنان پابرجا خواهد ماند.

اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران معترض که هم اکنون زندانی‌ست، پیش از بازداشت گفته بود از سال ۹۴ تا الان کارگران حقوق‌های خود را بدون اعتصاب دریافت نکرده‌اند:

«مدیران شرکت با فامیل‌بازی شرکت را به فنا داده‌اند و باعث کاهش تولید شده‌اند. حقوق را سر وقت نمی‌دادند و در نهایت معلوم شد میلیون‌ها دلار ارز دولتی گرفته و در بازار به قیمت گزاف فروخته‌اند و بعد هم متواری شده‌اند.»

علی نجاتی، از کارگران اخراجی هفت‌تپه و نماینده کارگران معترض هم گفته است:

«مسئول دفتر مدیر عامل شرکت هم خبر دقیقی از وضعیت او ندارد. برخی می‌گویند بازداشت شده و برخی هم می‌گویند از کشور خارج شده است. با این همه، ‌هنوز از طرف مراجع قضایی هیچ اشاره موثقی به این موضوع نشده است.»

بر اساس گزارش ایلنا در آبان ماه گذشته، امید اسدبیگی، کارفرمای خصوصی مجتمع نیشکر هفت‌تپه به دلیل آنچه که از سوی قوه قضاییه «تخلفات ارزی» اعلام شده، تحت پیگیرد قرار گرفته که تاکنون از جزییات این پرونده و روند رسیدگی به آن اخبار دقیقی منتشر نشده است.

از سال گذشته به این سو طی در تمامی حرکت‌های اعتراضی کارگران هفت‌تپه، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان که پیشتر سمت‌هایی همچون مدیریت سیاسی و انتظامی استانداری خوزستان و سرپرستی معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خوزستان را در کارنامه خود دارد، همسو با نهادهای امنیتی سعی در کنترل و بی‌نتیجه گذاشتن مطالبات کارگران هفت‌تپه داشته است.

«آزار و اذیت خانواده‌های بازداشت‌شدگان هفت‌تپه از سوی مقام‌های قضایی»‌

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه از «آزار و اذیت بازداشت‌شدگان هفت‌تپه و خانواده‌های‌ آنان از سوی مقام‌های قضایی تهران» ‌خبر داد.

در این ارتباط،‌ یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه به رادیو فردا می‌گوید:‌ «با ارجاع پرونده و انتقال بازداشتی‌ها به زندان اوین، کار خانواده‌ها برای ملاقات و پیگیری کارهای آنها سخت‌تر از قبل شده است، چون تمام خانواده‌ها ساکن خوزستانند و هر دفعه برای ملاقات یا پیگیری کارها باید مسافت طولانی به تهران و بالعکس را طی کنند».

اسماعیل بخشی و علی نجاتی؛ فعالان کارگری، ‌سپیده قلیان؛ فعال مدنی، ‌ساناز الله‌یاری، امیرحسین محمدی‌فر و امیر امیرقلی؛‌ از اعضای نشریه اینترنتی گام،‌ در سال گذشته و در ارتباط با اعتصاب حدوداً یک ماهه کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت و زندانی شدند.

این اعتصاب در آبان سال گذشته انجام شد و هزاران کارگران این شرکت به ویژه به پرداخت نشدن دستمزد چند ماه خود اعتراض کردند. آنها در عین حال خواستار واگذاری مالکیت این واحد کشاورزی – صنعتی به کارگران و یا دولت شدند.

شرکت نیشکر هفت‌تپه در زمستان سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد و از آن پس، به گفته کارگران این واحد، تشکل‌های کارگری و همچنین شماری از نمایندگان مجلس با مشکلات بسیار اقتصادی مواجه شده است.

در این حال، ‌به گفته کانال مستقل کارگران هفت‌تپه،‌ امین ناصری، سرپرست دادسرای اوین، با وجود آنکه شعبه هفتم بازپرسی برای بازداشت‌شدگان، قرار وثیقه نجومی تعیین کرده، از امضای تبدیل قرار بازداشت به وثیقه امتناع کرده است.

بر اساس این گزارش، ‌او حتی از از دیدن خانواده‌های بازداشت‌شدگان هفت‌تپه خودداری می‌کند و در همین ارتباط، ‌مقام‌های قوه قضائیه به این خانواده‌ها گفته‌اند که بازداشت‌شدگان ممکن است تا زمان تشکیل دادگاه در زندان بمانند.

از سوی دیگر، برای برخی از بازداشت‌شدگان، «وثیقه‌های نجومی یک میلیاردی» تعیین شده است.

مقام‌های قوه قضائیه تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

یکی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به رادیو فردا می‌گوید:‌ «اسماعیل بخشی، نماینده کارگری ما، با گذشت چهار ماه و نیم از بازداشت دوم همچنان بلاتکلیف در زندان اوین است. اسماعیل بخشی از ۳۰ دی ماه که برای مرتبه دوم بازداشت شد، همچنان در زندان است.

او اشاره می‌کند که سپیده قلیان، فعال مدنی، هم چند روز پیش به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

خانم قلیان نیز همانند اسماعیل بخشی دو بار در سال گذشته بازداشت شد. او نیز مانند اسماعیل بخشی از شکنجه شدید خود در نخستین دور بازداشت، ‌یعنی در آبان سال ۹۷ و همزمان با اعتصاب هزاران کارگران نیشکر هفت تپه، ‌در بازداشتگاه اطلاعات اهواز، سخن گفتند. اما شماری از مقام‌های دولتی، قوه قضائیه و شماری از نمایندگان مجلس با استناد به گزارش وزارت اطلاعات،‌ موضوع شکنجه را تکذیب کردند.

این کارگر نیشکر هفت‌تپه همچنین در مورد علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه،‌ به رادیو فردا می‌گوید: «آقای نجاتی که با قرار وثیقه آزاد شده بود، مجددا به دادسرای اوین در تهران احضار شده است».

این مسایل در نامه شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به سازمان بین‌المللی کارانعکاس یافته است.

نشست سالانه این سازمان در ژنو سوئیس از روز دوشنبه،‌ بیستم خرداد، شروع به کار کرده است.

یک کارگر نیشکر هفت تپه در مورد این نامه به رادیو فردا می‌گوید که دلیل نگارش نامه، سیر صعودی موج تهدید، احضار و بازداشت کارگران هفت‌تپه، به ویژه پس از اعتصاب پاییر سال ۹۷ و بازداشت شماری از کارگران این شرکت بوده است.

در این نامه گفته شده است که در ماه‌های اخیر، ۵۰ تن از کارگران هفت‌تپه، «تنها به علت تجمع برای رساندن صدای اعتراض صنفی خود بازداشت، احضار و تهدید و یا با قرارهای کفالت به طور موقت آزاد شده‌اند».

این کارگر نیشکر هفت‌تپه اشاره می کند که هنوز هم موج احضارها، بازداشت و تهدید کارگران در نیشکر هفت‌تپه ادامه دارد و می‌افزاید که از جمله کارگران بازداشت‌ شده، صاحب ظهیری، ناصر نعامی، امید آزادی، عادل سماعی، رستم کثیرو و کیانی نژاد بوده‌اند که پس از چند روز آزاد شدند.

به گفته او،‌ «شرکت به پادگان نظامی تبدیل شده است و هر لحظه باید منتظر احضار و بازداشت کارگران بود».

این کارگر اضافه می‌کند که «نیروهای امنیتی و کارفرمای خصوصی شرکت از هر تجمع کوچکی احساس خطر می‌کنند حتی اگر این تجمع چند نفره برای سلام و احوالپرسی و گپ و گفت‌وگو بین کارگران باشد».

وی با اشاره به این موارد و همچنین درباره نامه به سازمان بین‌المللی کار می‌گوید:‌ «ایران عضو سازمان بین‌المللی کار است و ما امیدواریم که این مسایل در نشست مطرح شود و قطعا ایران به عنوان عضو این سازمان باید پاسخگو باشد».

امضاکنندگان نامه به سازمان بین‌المللی کار خواستار آن شده‌اند که نمایندگان اعزامی ایران به این سازمان درباره برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران و معلمان و مزدبگیران و نمایندگان‌شان مورد بازخواست و سئوال قرار بگیرند و در رابطه با این سرکوب‌ها پاسخگو باشند.

«دزد آزاد و کارگر زندانی است»

کارگر نیشکر هفت‌تپه به این پرسش که آیا وعده‌های مقام های محلی و دولتی و نیز دستگاه قضایی و قوه مقننه در پی اعتصاب حدودا یک ماهه کارگران نیشکر هفت‌تپه، اجرا شد یا خیر، پاسخ می‌دهد: «مقام‌های محلی، دولتی، امنیتی و قضایی در آن شرایط به دلیل وحشتی که از اعتصاب و اتحاد ما داشتند، وعده‌های زیادی دادند اما باید در نظر بگیریم که بعضی از وعده‌ها مانند پرداخت حقوق معوقه حق ماست و باید بدون هیچ بحثی به موقع پرداخت شود».

او می افزاید: «در واقع، به ما لطف نمی کنند که در آن شرایط، با قصد تقلیل دادن خواست‌ها و مطالبات ما، به یک سری خواسته‌های‌مان که اولویت اصلی نیست، پاسخ می‌دهند. این در شرایطی است که خواست اصلی ما، همچنان لغو خصوصی‌سازی در نیشکر هفت‌تپه است».

این کارگر نیشکر هفت‌تپه در بخش دیگری از مصاحبه با اشاره به اینکه به توصیف او، «دولت و حکومت، طرفدار دزدان و اختلاس‌گران هستند»‌ می‌گوید:‌ «همانطور که ما در طول اعتصاب هم گفتیم، دزد آزاد و کارگر زندانی است».

او با اشاره به بحث‌های مربوط به سوء‌استفاده صدها میلیون یورویی کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپهو اخبار مربوط به فرار و یا بازداشت او در سال گذشته توضیح می‌دهد: «مشکلات حقوقی و قضایی مالک اگر حل نمی‌شد که باز هم ارز دولتی نمی‌گرفت و یا در کارخانه رؤیت نمی‌شد. اسدبیگی بدون هیچ مزاحمتی آزادانه می‌گردد اما نماینده ما که برای احقاق حقوق‌مان تلاش می‌کند بازداشت، شکنجه و زندانی می‌شود». اشاره این کارگر به اسماعیل بخشی بود.

اما خواسته‌های کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه چیست؟ کارگر نیشکر هفت‌تپه می گوید: «خواسته اصلی ما در شرایط فعلی، آزادی اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و همینطور دیگر حامیان کارگران هفت‌تپه است که بازداشت و زندانی‌اند».

به گفته او، «بهبود وضعیت قراردادها، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، نظارت کارگران بر شرکت و تولید، انتخاب آزادانه و مستقلانه نماینده کارگران و لغو خصوصی‌سازی در شرکت نیشکر هفت‌تپه» ‌از دیگر خواسته های کارگران هستند.

منبع : رادیو فردا

نگاهی به اعتراضات کارگران فولاد ملی اهواز و پیامدهای آن / جمعی از کارگران فولاد ملی اهواز

در اواخر دی ماه ۱۳۸۲ ٬ ۲۰۰ نفر از کارگران مجتمع مس خاتون آباد شهر بابک با پایان یافتن کار ساختمانی اشان، باخبر شدند که اخراج شده اند و در نتیجه دست به تحصن اعتراضی زدند که در این تحصن خانواده‌های آنها نیز شرکت کردند٬ ادامه خواندن Continue reading

بیانیه جهانی در همبستگی با جنبش و فعالان کارگری ایران / در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار – س ژ ت، دیژون فرانسه

نمایندگان تشکلات کارگری از دهها کشور جهان، با پشتیبانی از مبارزات کارگران ایران، خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر از جمله حسن سعیدی، مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، نسرین جوادی، ندا ناجی، کیوان صمیمی و فرهاد شیخی و نیز سپیده قلیان و اسماعیل بخشی شدند. ادامه خواندن Continue reading

روز جهانی کارگر؛ نگاهی آماری به وضعیت کارگران در یک سال اخیر ۹۷-۹۸

یازدهم اردیبهشت ماه (۱ می) به عنوان روز جهانی کارگر، فرصتی دوباره برای توجه به وضعیت جامعه کارگری کشور و معضلات پرشمار آنان به خصوص در بحث حقوق و دستمزد، مشکلات صنفی، معوقات مزدی، امنیت محیط کار و همچنین حق تشکیل اتحادیه های کارگری است. ادامه خواندن Continue reading

یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس

نیروهای امنیتی و انتظامی صبح چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت به صدها تن از کارگران، بازنشستگان، دانشجویان و دیگر اقشار مردم که به مناسبت روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کرده بودند هجوم بردند و تعدادی از شرکت‌کنندگان در این گردهمایی را دستگیر کردند. بازداشتی‌ها به مقر دادستانی در میدان ارک منتقل شده‌اند.

تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی با فراخوان قبلی تشکل‌های مستقل کارگری و اعلام پشتیبانی تشکل‌های دانشجویی و بازنشستگان برگزار شد. به گزارش سندیکای شرکت واحد نیروهای امنیتی و انتظامی کمی پس از آغاز تجمع به شرکت‌کنندگان هجوم برده و تعدادی از فعالان کارگری و دانشجویی را دستگیر کرده‌اند. اسامی رضا شهابی و حسن سعیدی از اعضای هیأت مدیره سندیکای شرکت واحد در میان دستگیرشدگان است.

بنا بر گزارش‌‌ها، نیروهای امنیتی و انتظامی با خشونت زیادی به تظاهرکنندگان حمله کرده‌اند. جمعیت با سر دادن شعار  “ولش کن ولش کن” تلاش کردند مانع دستگیری فعالان شوند. در  مرحله بعدی دوباره مأموران لباس شخصی و نیروی انتظامی با حمله به دختران و پسران دانشجو سعی در بر هم زدن تجمع داشتند.

جمعیت با شعار «اعتصاب، تجمع، تشکل حق مسلم ماست» مقاومت کردند اما  مأموران مجدداً به آن‌ها هجوم بردند و کارگران و دانشجویان و بازنشستگان را کتک زدند. گفته می شود  تاکنون حدود ۲۰ نفر از کارگران شرکت واحد، بازنشستگان و دانشجوبان دستگیر شده‌اند.

اسامی بازداشت شدگان به شرح زیر است:

رضا شهابی، حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصرمحرمزاده، محمدعلی اصلاغی، سید رسول طالب مقدم، اسدلله سلیمانی، خانم شیری که از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، کیوان صمیمی از اعضای کانون نویسندگان و کامیار فکور، مرداس طاهری، سلیمانی نژاد، عباس شمس، هادی سلیمانی، سیدمهدی عظیمی ، ماهان صالحی، قاسم خالویی ، داودرفیعی و اسدلله سلیمانی،

تظاهرکنندگان پارچه‌نوشته‌هایی حاوی مطالباتشان در دست داشتند و شعار می‌دادند:

 • کارگر معلم دانشجو، اتحاد اتحاد آغاز شد.
 •  درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید
 • گرانی تورم ، بلای جان مردم
 • دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند
 • نان، کار، آزادی، حق مسلم ماست
 • دزدی‌های نجومی، فلاکت عمومی

  امروز شوراهای اسلامی کار تشکل‌های مورد تائید دولت نیز تجمعی مقابل خانه کارگر برگزار کردند.

  گزارشی نیز حاکی از برگزاری یک مراسم از سوی توسط انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان است.

  در شوش، کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل اداره فرمانداری این شهر تجمع کرده‌اند.

  تظاهرات امروز مقابل مجلس در گرامیداشت روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت ۹۸) و در اعتراض به تعیین دستمزد زیر خط فقر، گرانی و تورم افسارگسیخته، ممانعت از ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های مستقل کارگری، خصوصی سازی و پولی سازی آموزش و پرورش، قراردادهای سفید امضاء، تبعیض و نابرابری حقوق زن و مرد، افزایش بی‌رویه کودکان کار، بازداشت یا زندانی کردن کارگران و معلمان و دیگر فعالین صنفی برگزار شد.

  در مقابل این مطالبات، مسئولان جمهوری اسلامی به جای پاسخگویی به اعتراضات کارگران در روزهای گذشته به مناسبت هفته موسوم به «هفته کارگر» از یک سو با وعده و وعید و از سوی دیگر با ابراز نگرانی از گسترش اعتراضات خیابانی کارگران به  تهدید آن‌ها پرداخته‌اند. روز سه‌شنبه دهم اردیبهشت هم حسن روحانی رئیس‌جمهور از کارگران خواست بیشتر کار کنند.

گرامی باد اول ماە مە (۱۱ اردیبهشت) روز جهانی کارگر; پرتوان باد اتحاد مبارزاتی توده های ستمدیده / “همبستگی برای آزادی و برابری در ایران”

در آستانە اول ماه مه، روز جهانی کارگر قرار داریم. بیش از۱۳۰ سال است که اول ماه مه به روز همبستگی بین المللی کارگران جهان و اعتراض آنان علیە نظام سرمایەداری و بیعدالتی ها و تبعیضاتی که ازنتایج این سیستم می باشند، تبدیل شدە است. ادامه خواندن Continue reading