۲۵ برنده جایزه نوبل: سازمان ملل برای بررسی کشتار ۶۷ کمیسیون بین‌المللی تحقیق تشکیل دهد

۲۵ برنده جایزه نوبل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل بر «ضرورت تشکیل کمیسیون بین‌المللی تحقیق توسط سازمان ملل متحد برای بررسی جنایت عظیم کشتار» تابستان ۶۷ تأکید کردند. ادامه خواندن Continue reading

بازداشت وکلای دادگستری، فعالین کارگری و فشار علیه زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم. / اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

فیلم های منتشر شده از ضرب و شتم زندانیان، بر خورد تحقیر آمیز، ضد انسانی و انزجار آور با کسانی که دوران محکومیت شان را می گذرانند همان گونه که عده ای از زندانیان سیاسی در نامه سر گشاده خود از زندان به درستی تاکید کرده اند تنها نشان دهنده بخشی از رفتار وحشیانه رژیم اسلامی با زندانیان و باز داشت شده گان است. ادامه خواندن Continue reading

محاکمه حمید نوری سرآغاز گشوده شدن پرونده جنایت سران حکومت اسلامی علیه بشریت است / شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

محاکمه حمید نوری در دادگاه سوئد فقط محاکمه یک مجرم و دستیار رئیسی جلاد در کشتار هولناک زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ نیست، بلکه سرآغاز محاکمه تمام آمران و عاملان جنایات ۴۳ ساله جمهوری اسلامی در ایران است. ادامه خواندن Continue reading

عفو بین‌الملل: جنایات علیه بشریت بر مراسم تحلیف رئیسی «سایه‌ای سهمگین» انداخته‌ است

 سازمان عفو بین‌الملل در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهوری جدید ایران اعلام کرد ادامه خواندن Continue reading

گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل درباره نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷ شد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواستار انجام تحقیقات مستقل در مورد نقش ابراهیم رئیسی در اعدام های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ شد. ادامه خواندن Continue reading

دادخواهان خاوران: ابراهیم رئیسی متهم به جنایت علیه بشریت است و باید محاکمه شود!

»آنکه بر در می کوبد شباهنگام به کشتن چراغ آمده است«

ابراهیم رئیسی از معتمدین هر دو رهبر خونریز حکومت اسلامی، خمینی و خامنه ای است که امروز به ناحق به عنوان رییس جمهور به مردم ایران تحمیل شده است.

ابراهیم رئیسی در آغاز انقلاب از طلبه های مدرسه حقانی بود، خدمات به نظام اسلامی را از بازجویی و شکنجه گری آغاز کرد و هنوز بیست ساله نشده بود که از سوی  دادستان کل کشور، محمد موسوی خوئینی ها یکی از چهره های کنونی اصلاح طلب به دادستانی کرج و همدان گمارده شد. در همه پست هایی که در ۴۰ سال گذشته داشته، بی رحمی و شقاوت از ویژگی های برجسته او بوده است .

ابراهیم رئیسی یکی از متهمان اصلی جنایت علیه بشریت در ایران است و باید به جرم جنایت های دهه ۶۰ و عضویت درهیئت مرگ که در شکنجه و قتل دولتی چند هزار زندانی سیاسی در تابستان ۶۷ که احکام زندان داشتند، و به جرم ناپدیدسازی قهری آن‌ها، و همچنین به دلیل آزار و شکنجه مادران و خانواده‌های خاوران و دیگر خانواده‌های دادخواه، همکاری در کشتار و زندانی کردن و شکنجه چند هزار نفر از معترضان آبان ۹۸, پرده پوشی کشتار مسافران پرواز ۷۵۲ و غارت اموال عمومی و غیره پاسخگو باشد. ترفیع مقام متهمان به جنایت در ایران، نمودی آشکار از سلطه‌ی مطلق دیکتاتوری برای عدم پاسخگویی و مصونیت بخشیدن به جنایتکاران در ایران است. ما نه تنها ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس جمهور ایران به رسمیت نمی شناسیم، بلکه هیچ کدام از مقامات این حکومت جنایتکار را به رسمیت نمی‌شناسیم، زیرا همگی آنان مستقیم یا غیر مستقیم در جنایت های حکومت اسلامی و سرکوب مردم سهیم هستند و نمی‌توانند بر مسند قدرت بنشینند.

ما همچنین از بیانیه اخیر سازمان عفو بین الملل علیه رئیسی و سیاست ارتقا مقام و مصونیت جنایتکاران در رژیم اسلامی حمایت می‌کنیم و از سازمان ملل متحد و از سازمان های مستقل حقوق بشری از جمله عفو بین الملل می‌خواهیم که این موضوع را به طور جدی پیگیری کنند.

ما دادخواهان خاوران تا دادخواهی پرونده جنایت های دهه شصت و قتل عام زندانیان سیاسی تابستان ۶۷ ازپای نخواهیم نشست.

»ما زنده بر آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ما است«

دادخواهان خاوران – یکم تیر ۱۴۰۰

عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی به شکایت برادران افکاری در مورد شکنجه شد

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، براداران افکاری را در حبس‌ انفرادی طولانی‌مدت نگاه داشته‌اند، با مشت، لگد و کابل زده‌اند و به آنها از طریق تهدید به زندانی کردن، کشتن، تعرض جنسی یا انحای دیگر آسیب به اعضای خانواده‌، شکنجه روانی داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی درباره حبیب و وحید افکاری، برادران نوید افکاری که پس از اعدام او در انفرادی نگهداری و شکنجه شده‌اند، خبر داده است که مأموران امنیتی در یکی از موارد شکنجه، برای چندین روز سر و صورت ⁧حبیب افکاری ⁩ را با کیسه پلاستیکی ‌پوشانده‌اند، به نحوی که او دچار احساس خفگی شود.

عفو بین‌الملل همچنین خبر داده است که بر اساس یک گزارش رسمی به تاریخ هشتم آبان ۱۳۹۸، کتف چپ حبیب افکاری از جا در رفته و آثار شکستگی در مچ دست چپ و یکی از انگشتان پای او مشهود است.

پیش از این یک منبع نزدیک به خانواده افکاری درباره وضعیت حبیب و وحید به زمانه گفته بود این دو برادر برای اعمال فشار بر خانواده به منظور افشا نکردن جزییات بیشتر درباره پرونده‌ خود و برادرشان نوید افکاری، گروگان گرفته شده‌اند.

حسین افکاری و بهیه نامجو، پدر و مادر نوید، وحید و حبیب افکاری، اواخر مهر ماه ۹۹ با انتشار نامه‌ای خطاب به قاضی ناظر زندان عادل‌آباد شیراز ضمن اعتراض به ادامه حبس دو فرزندشان در سلول انفرادی، خواستار پاسخگویی مقام‌های قضایی درباره ضرب و شتم، شکنجه و ممنوع‌الملاقات بودن فرزندانشان شده بودند.عفو بین‌الملل اما گزارش کرده است که مسئولان زندان، وحید و حبیب افکاری را مکررا شکنجه‌کرده‌اند تا از آن‌ها «اعتراف» بگیرند:

«برداران افکاری را در حبس‌ انفرادی طولانی‌مدت نگاه داشته‌اند، مورد ضربات مشت، لگد و کابل قرار داده‌اند و از طریق تهدید زندانی کردن، کشتن، تعرض جنسی یا انحای دیگر آسیب به اعضای خانواده‌شان، شکنجه روانی داده‌اند.»

بر اساس این گزارش دادگاه کیفری یک استان فارس به جای انجام تحقیق درباره شکایت‌های وحید و نوید افکاری و کنار گذاشتن «اعترافات» اجباری، در «رأی ناعادلانه»‌اش نوشت آن‌ها موضوع شکنجه را «تحت تأثیر آموزش‌های زندان و با این تصور که ممکن است با انکار واقعیت، موجبات رهایی خود را فراهم کنند» مطرح کرده‌اند.

عفو بین‌الملل خواستار انجام تحقیقات فوری و مستقل درباره شکایت‌های مربوط به شکنجه برادران افکاری شده و تأکید کرده است که کلیه افراد مظنون به داشتن مسئولیت کیفری در این رابطه، باید در دادرسی‌های منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام، به دست عدالت سپرده شوند:

«مقامات ایرانی در حال شکنجه و اعمال سایر رفتار‌های بی‌رحمانه، ضدانسانی و ترذیلی علیه برادران، وحید افکاری و حبیب افکاری در زندان عادل‌آباد شیراز هستند.
وحید و حبیب افکاری از شهریور ماه ۱۳۹۹ در سلول‌های انفرادی بدون پنجره محبوس بوده و از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای آزاد، تماس‌های تلفنی و ملاقات‌های حضوری با خانواده‌شان محروم شده‌اند.»

از سوی دیگر یک منبع مطلع از وضعیت خانواده افکاری پیش از این به زمانه گفته‌اند که این خانواده در طول ماه‌های گذشته به‌ ویژه پس از اعدام نوید افکاری، بارها از سوی نهادهای امنیتی، نیروهای لباس شخصی، مأموران انتظامی و حتی قضات دادگاه تهدید شده‌اند:

«در خلال این تهدیدها گفته شده آبروی نظام رفته و به‌ همین دلیل خانواده افکاری را تهدید به قتل کرده‌اند. همچنین گفته شده برای نظام هیچ هزینه‌ای ندارد. مثل افرادی که در آبان کشته شدند و آب هم از آب تکان نخورد، شما را هم که یک خانواده کوچک هستید، می‌کُشیم.»

نوید و وحید افکاری، شهریور ماه سال ۱۳۹۷ و چند روز پس از اعتراضات سراسری مرداد ماه همان سال در شیراز بازداشت شدند.

مأموران امنیتی سه ماه بعد حبیب افکاری، سومین برادر این خانواده را هم بازداشت کردند.

پس از انتشار خبر صدور حکم اعدام برای نوید افکاری و احتمال اجرای قریب‌الوقوع آن، پرونده این سه برادر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت و میلیون‌ها نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا خواهان آزادی فوری آنها شدند اما قوه قضاییه جمهوری اسلامی بی‌اعتنا به این درخواست‌ها، نوید افکاری را اعدام کرد.

وحید افکاری، برادر بزرگ‌تر نوید هم بابت اتهام معاونت در محاربه، به ۲۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

حبیب افکاری، برادر بزرگ‌تر این برادران هم به ۲۷ سال و سه ماه حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

دبیر کل سازمان ملل خواستار توقف نقض حقوق بشر در ایران شد

آنتونیو گوترش از ادامه سرکوب، ‌کشتار و زندانی کردن معترضان، ‌مخالفان و اقلیت‌ها از سوی جمهوری اسلامی خبر داده و ضمن اشاره به موارد متعدد و پرونده‌های گوناگون زندانیان سیاسی و حقوق بشری، از اعمال فشار حقوقی، قضایی و امنیتی به آنان و خانواده‌هایشان خبر داده است. ادامه خواندن Continue reading