بزرگترین اعتصابات سراسری کارگران حوزه نفت؛ گاز و پتروشیمی در چهل سال گذشته ادامه دارد

تا این لحظه خبر اعتصاب و اعتراض کارگران و کارکنان حداقل ۲۹ مجموعه پالایشگاهی در حوزه نفت و پتروشیمی و پیمانکاری‌های حاضر در این مراکز منتشر شده است. ادامه خواندن Continue reading

همبستگی اتحادیه جهانی صنعت با کارگران اعتصابی صنایع نفت و گاز ایران

اتحادیهٔ جهانی صنعت، متشکل از اتحادیه‌های کارگری آزاد، مستقل و دموکراتیک که ۵۰ میلیون کارگر و کارمند را در صنایع فلزی، مواد شیمیایی، انرژی، معدن و نساجی در ۱۴۰کشور جهان، نمایندگی می‌کند ادامه خواندن Continue reading

پالایشگاه اصفهان هم به اعتصاب کارگران پالایشگاه‌ها پیوست

در پی گذشت چهار روز از اعتصاب کارگران پالایشگاه‌ها، صنایع گاز و پتروشیمی ایران، کارگران پالایشگاه اصفهان نیز به این اعتصاب پیوستند.

بنا بر گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، امروز سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه کارگران پالایشگاه اصفهان نیز به اعتصاب کارگران نفت، گاز و پتروشیمی پیوستند.

کارگران اعتصابی پالایشگاه اصفهان ویدئویی از اعتصاب خود منتشر کرده‌اند که در آن یکی از کارگران به تاریخ امروز اشاره کرده و می‌گوید این اعتصاب «برای گرفتن حق و حقوق» کارگران انجام می‌شود.

همچنین گفته می‌شود که اعتصاب به نیروگاه برق پارس جنوبی واقع در بیدخون شهرستان عسلویه نیز رسیده است.

موج اعتصاب در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی در جنوب ایران از روز شنبه ۱۱ مرداد شکل گرفته است. ادامه خواندن Continue reading

مصطفی صالحی از معترضان دی ۹۶ اعدام شد

رسانه‌های داخلی در ایران از اجرای حکم اعدام مصطفی صالحی از معترضان دی ماه سال ۱۳۹۶ خبر داده‌اند. او به قتل یکی از نیروهای سپاه پاسداران متهم بود.

آقای صالحی اما در جریان محاکمه اتهام قتل سجاد شاه‌سنایی از اعضای سپاه را رد کرده بود. مصطفی صالحی در زندان دستگرد اصفهان محبوس بود.

رسانه‌های داخلی در ایران گزارش داده‌اند که آقای صالحی به قصاص نفس محکوم شده بود و حکم او با “تقاضای اولیای دم” اجرا شده است.

حکم او در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان صادر و دیوان عالی کشور تایید شده بود.

روز گذشته گزارش‌هایی از انتقال مصطفی صالحی به یک سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام در ایران منتشر شده بود. مصطفی صالحی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در شهرک کهریزسنگ از توابع نجف آباد اصفهان بود.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا روز گذشته به نقل از یکی از نزدیکان این زندانی نوشته بود که آنها در ۲۴ ساعت اخیر خبری از او نداشتند و این موضوع باعث نگرانی خانواده شده بود.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه پیشتر در گزارشی از صدور حکم برای آقای صالحی در پرونده قتل عضو سپاه پاسداران خبر داده بود.

نگرانی از اعدام دیگر معترضان دیماه ۹۶

خبر اعدام مصطفی صالحی در حالی منتشر می‌شود که اخیرا در رویدادی بی‌سابقه، در شبکه‌های اجتماعی هزاران نفر از سراسر جهان، میلیون‌ها بار با استفاده از هشتگ “اعدام نکنید” خواستار توقف حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شده بودند.

این احکام به طور موقت متوقف شد اما همزمان اعلام شد حکم اعدام پنج نفر دیگر در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در اصفهان تایید شده است.

چند روز پیش فعالان حقوق بشر درباره وضعیت پنج زندانی محکوم به اعدام در زندان اصفهان و احتمال “اعدام مخفیانه” آنها ابراز نگرانی کرده‌ بودند. همچنین سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد خانواده این زندانیان تهدید شده‌اند.

این پنج نفر به نام‌های مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، عباس محمدی، مجید نظری کندری و هادی کیانی به گفته سازمان‌های حقوق بشری در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت و هر کدام به جرم محاربه و قیام مسلحانه علیه حکومت به دو بار اعدام محکوم شده‌اند. متهمان دست‌کم یک سال و گاه تا دو سال بعد از وقایع دی ماه بازداشت شده‌اند.

BBC

اژدها بیدار می­شود! (نیم ­نگاهی به اعتصاب نفت­گران) / محمد قراگوزلو

این بورژوازیِ “شکست ناپذیر”!

در ارزیابی صف­ بندیِ­های مبارزه ­ی طبقاتیِ مرتبط با تثبیت نسبی بورژوازی و تعلیل چیستیِ شکستِ جنبش­ های انقلابیِ کارگران و زحمت­کشان متعاقب پیروزی انقلاب ­های روسیه و چین، از جمله می ­توان گفت بورژوازی به شیوه ­ی درس ­گیری از تجربه ­ی انقلاب ­ها و در سیر تکاملی خود به شبکه ­یی ویژه در دولتِ سرکوبگر سازمان داده که قادر است با شناخت فرصت­ ها و تهدید­ها ضمن ترمیم شکاف ­هایش به تجدید آرایش طبقاتی درمقابله با بحران ها بپردازد. ادامه خواندن Continue reading

اعتصاب در پالایشگاه‌های جنوبی ایران برای روز دوم

اعتصاب کارگران پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی جنوب ایران برای روز دوم ادامه یافت و دامنه آن به کارگران چند مرکز دیگر نیز کشیده شد.

امروز، یکشنبه ۱۲ مردادماه، بسیاری از کارگران پالایشگاه جفیر در نزدیکی اهواز هم به اعتصاب کنندگان پالایشگاه‌های آبادان، نفت سنگین قشم، پارسیان لامرد و فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی پیوستند.

همچنین فعالان کارگری خبر داده‌اند که فاز ۱۴ پارس جنوبی هم به اعتصاب‌ها پیوسته است.

این اعتصاب‌ها به طور پراکنده از هفته پیش آغاز شده بود اما شنبه ۱۱ مرداد در اقدامی هماهنگ کارگران چند پالایشگاه و مرکز اقتصادی جنوب ایران اعتصاب خود را آغاز و اعلام کردند تا رسیدن به خواسته‌هایشان به کار باز نخواهند گشت.

روز اول اعتصاب کارگران پالایشگاه‌ها در جنوب ایران

آنها در اعتراض به شرایط سخت کار، نبود امکانات ایمنی و رفاهی و پرداخت نشدن به موقع مزایا اعصاب کرده‌اند.

کارگران صنایع نفت و گاز در جنوب ایران در گرمای طاقت‌فرسا کار می‌کنند و به گفته خودشان حقوق و دستمزد کافی به اندازه زحماتشان دریافت نمی‌کنند و همین حقوق هم بسیاری مواقع با تاخیر پرداخت می‌شود.

سایت ایران کارگر نوشته در روزهای گذشته، با وجود هشدار درباره وضعیت گرمای هوای ۵۰ درجه سانتی‌گراد و تاکید بر کم کردن ساعات کار در شرکت و پالایشگاه‌ها، کارگران تمام روز مشغول به کار بودند. ادامه خواندن Continue reading

قوه قضائیه از کارگران هفت‌ تپه خواست به اعتصاب پایان دهند

در حالی که ۴۴ روز از دور تازه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه می‌گذرد غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، در تازه‌ترین نشست خبری خود گفت “به کارگران هم توصیه می کنیم کار را تعطیل نکنند”.

سخنگوی قوه قضائیه گفت “این شرکت هفت هشت هزار کارگر دارد و اکثریت قریب به اتفاق کارگران مشغول به کارند.

این اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در حالی بیان می‌شود که سندیکای کارگران هفت تپه اعلام کرد از اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه حمایت می‌کند و خواستار رسیدگی هرچه زوتر به خواست و مطالبات کارگران است.

سندیکای هفت تپه می‌گوید خواست کارگران “بازگشت به کار همکاران اخراجی، بر چیده شدن بخش خصوصی و همچنین پرداخت دستمزدهای عقب افتاده سه ماه اردیبهشت، خرداد و تیر ماه است”.

با این حال غلامحسین اسماعیلی می‌گوید قوه قضائیه به دنبال این است که “هم حقوق کارگران استیفا شود و شرکت هم سرپا بماند، به ویژه در این دوران که زمان کشت نیشکر است”. او از مدیران هفت تپه هم خواست که ” حقوق و مطالبات کارگران را بپردازند”.

نزدیک دو هفته پیش نیز چهار نفر از نمایندگان کارگران هفت تپه مدت کوتاهی بازداشت کرد. در آن زمان، اسماعیل محمد ولی، خبرنگار مستقل حوزه کارگری و عکاس همراه او که برای تهیه گزارش از این کارخانه به شوش سفر کرده بودند نیز دستگیر شدند.

سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت کارگران “مطمئن باشند که موضوعات در حال رسیدگی است، هم خصوصی‌سازی و هم تخلفات مدیران”.

امید اسدبیگی مدیرعامل شرکت هفت‌تپه یکی از متهمان پرونده اخلال در نظام اقتصادی ایران است.

نام امید اسدبیگی همچنین به اتهام به پرداخت رشوه‌های متعدد، در پرونده مدیران پیشین بانک مرکزی نیز مطرح است.

اعتراضات دنباله‌دار

کارگران این کارخانه می‌گویند از سال ۱۳۹۴ تا کنون بیش از ۱۰۰ بار اعتصاب کرده اند. در این سال‌ها این شرکت به عرصه مقاومت در برابر واگذاری مالکیت دولتی به بخش خصوصی تبدیل شد.

کارگران از “تعویق دستمزدها، سو‌ءمدیریت و ابهام در قراردادهای کار با کارگران پیمانی، قراردادی و روزمزدی” ناراضی بودند.

بازگرداندن شرکت به بخش دولتی و مدیریت شورایی از جمله خواست‌های کارگران در سال‌های اخیر بود. لغو خصوصی‌سازی زمین‌ها و حق برخورداری از یک تشکل کارگری از دیگر مطالبات کارگران بود.

پاییز دو سال پیش هم کارگران نیشکر هفت تپه، به دنبال عدم پرداخت پنج ماه حقوق خود اعتصاب‌هایی را آغاز کردند که به شوش و اهواز کشید. این تجمع‌ها سر انجام با دخالت نیروهای امنیتی و بازداشت ده‌ها تن از کارگران و فعالان کارگری به پایان رسید.

با وجود بازداشت شماری از کارگران و سرکوب اعتراض‌ها، کارگران این کارخانه در سال ۱۳۹۸ نیز بارها دست به اعتراض و اعتصاب زدند.

در سال ۱۳۹۴ بود که هفت تپه ورشکسته اعلام شد. در همان سال این مجموعه عظیم اقتصادی در یک مزایده به بخش خصوصی واگذار شد. قیمت تعیین شده برای این شرکت ۲۸۶ میلیارد تومان بود که در مزایده تنها شش میلیارد آن نقد پرداخت شد.

واگذاری شرکت هفت‌تپه که زمانی یکی از بزرگترین واحد‌های کشت و صنعت نیشکر در خاورمیانه بود، با ابهام‌هایی همراه شد.

در آن زمان راضی نوری، نماینده وقت شوش و دانیال از واگذاری این شرکت به دو جوان ۲۸ ساله و ۳۱ ساله و صلاحیت آنان انتقاد کرده بود.