تعرض دوباره به معیشت جامعه / اتحادیه ی آزاد کارگران ایران

آزادسازی یکباره قیمت بنزین آن هم بدون درنظرداشت تأمین بسترهای اصلی سیستم حمل و نقل عمومی و با توجه به وخامت شدید وضعیت اقتصادی جامعه را قطعاً نمی توانند به عنوان حمایت از اقشار پایین جامعه حقنه کنند.

شروع بامداد ۲۴ آبانماه به یکباره نرخ بنزین سه برابر افزایش پیدا کرده و به لیتری ۳۰۰۰ تومان رسید. برای هر خودروی شخصی ماهانه ۶۰ لیتر و برای خودروهای تاکسی ۴۰۰ لیتر سهمیه با نرخ ۱۵۰۰ تومان مشخص گردیده است. با یک احتساب ساده میتوان دریافت که حداقل ۱۵۰ درصد اصلیترین حامل انرژی سیستم حمل و نقل افزایش قیمت یافته است و بر کسی پوشیده نیست که گران شدن بنزین به این میزان به معنای افزایش نرخ حمل و نقل و به تبع آن رشد شدید نرخ کالاهای اساسی مصرف روزانه خانواده ها است.

همین چند روز گذشته آقای روحانی در استان کرمان اعلام کرد که بیشتر از هجده میلیون خانوار از مجموع بیست و چهار میلیون خانوار در کشور زیر پوشش بسته های حمایتی قرار خواهند گرفت و مبالغی به صورت ماهانه به خانواده ها پرداخت خواهد شد. با این ادعا که دولت قصد حمایت اقتصادی از دهک های پایین جامعه را دارد یکی از بزرگترین تعرض های اخیر را به سفره و معیشت مردم و در رأس آن طبقه کارگر کلید زدند.
همزمان با این افزایش قیمت بنزین، مبالغ ناچیزی را نیز به عنوان بسته حمایتی به خانواده ها اعلام نموده اند که به خیال خود سوپاپ اطمینانی در مقابل اعتراض جامعه باشد.

آزادسازی یکباره قیمت بنزین آن هم بدون درنظرداشت تأمین بسترهای اصلی سیستم حمل و نقل عمومی و با توجه به وخامت شدید وضعیت اقتصادی جامعه که اکثریت مردم و طبقه کارگر ایران با دستمزدهای بیش از پنج برابر زیر خط فقر در حال گذران زندگی هستند را قطعاً نمی توانند به عنوان حمایت از اقشار پایین جامعه حقنه کنند.

شش ماهه اول سال ۹۸ را تماماً به تعرض و سرکوب جامعه بخصوص کارگران و فعالین جنبش مطالباتی مردم ایران پرداختند و ده ها و صدها تن از فعالین این عرصه ها را دستگیر و به احکام طویل المدت زندان و شلاق محکوم نمودند تا بتوانند تعرضات جدید اقتصادی را به جامعه تحمیل نمایند.

با توجه به نزدیک شدن انتخابات مجلس و نیاز حکومتگران به ترغیب مردم برای شرکت در انتخابات، اینگونه تحمیل فشار اقتصادی مضاعف نشان از درماندگی و ورشکستگی اقتصادی دولت دارد. در مدت اخیر بارها اعلام کرده اند که افزایش سطح حقوق کارمندان دولت برای سال آینده تا سقف ۱۵ درصد خواهد بود و این بدان معناست که برای افزایش دستمزد کارگران برای سال آینده نیز میزانی مشابه را در نظر خوهند داشت.

افزایش سه برابری نرخ بنزین قاعدتاً به افزایش هزینه حمل و نقل و خدمات عمومی منجر خواهد شد و به دنبال آن شاهد افزایش قیمت محصولات غذایی و تمامی مایحتاج روزانه خانواده ها خواهیم بود.

از همین روست که پس از چند ماه افزایش سرکوبها و تعرض همه جانبه نیروهای امنیتی و نهاد قضایی باز از دیروز عصر و چندین ساعت پیش از اعلام افزایش نرخ بنزین در بسیاری از اماکن نیروهای سرکوبگر پلیس حضور پیدا کرده و چهره بسیاری از شهرها رنگ حکومت نظامی به خود گرفته بود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن محکوم نمودن افزایش قیمت بنزین و حمله دوباره به معیشت آحاد جامعه، افشای تعرض اقتصادی سرمایه داران حاکم را که هر روزه در حال وقوع است بیشتر از قبل وظیفه خود خواهد دانست و اعلام می نماید که طبقه کارگر ایران به همراه جنبش عظیم مطالباتی مردم تلاش برای تغییرات بنیادین را تنها راه مقابله دربرابر تعرضات سیستماتیک حاکمان سرمایه دار می داند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۴ آبانماه ۹۸

بازداشت حمید نوری، از مجریان موثر قتل عام ۶۷ در گوهردشت ــ گفت‌و‌گو با ایرج مصداقی

حمید نوری، یک دادیار قضایی سابق جمهوری اسلامی و از عاملان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ به محض ورود به خاک سوئد بازداشت شد. ادامه خواندن Continue reading

در چرخه سوم نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضعیت ایران چه گذشت؟

روز جمعه ۸ نوامبر ۲۰۱۹/ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸، نشست چرخه سوم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران با حضور نمایندگانی از کشورهای سراسر جهان در ژنو سوئیس برگزار شد. هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمدجواد لاریجانی و نمایندگانی از مجلس، قوه قضائیه و دولت در این جلسه حضور داشت.

حسن نایب‌هاشم، فعال برجسته حقوق بشر و از حاضران در نشست امروز، در باره این جلسه و رفتار هیأت ایرانی به زمانه می‌گوید:

«با توجه به اینکه در آستانه تصویب قطع‌نامه جدیدی علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل هستیم، لاریجانی در راستای سفید‌نمایی وضعیت حقوق بشر در ایران بسیاری از دروغ‌های خود را مطرح کرد به این امید که کشورهای شرکت‌کننده، حرف‌های دروغ او را باور کنند.»

مکانیسم بررسی دوره‌ای حقوق بشر معروف به یو پی آر اما از مهم‌ترین برنامه‌های دوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است که طی آن تمامی کشورهای عضو موظف به ارائه گزارش در خصوص وضعیت حقوق بشر در کشور خود هستند و دیگر کشورها پیشنهادهایی را برای اجرا مطرح می‌کنند.

به عنوان مثال نماینده عربستان سعودی در بخشی از پیشنهادهای خود در نشست امروز ضمن اشاره به نقض حقوق اقلیت‌ها در ایران، خواستار پایان یافتن حمایت تسلیحاتی و مالی ایران از گروه‌های شبه نظامی در منطقه از جمله حزب‌الله لبنان شد.

نماینده دولت آلمان نیز توقف فوری اعدام‌ها به ویژه اعدام کودکان در ایران را خواستار شد. این نماینده در ادامه راهکارهای پیشنهادی خود از مقامات ایران خواست تا شرایطی فراهم کنند که گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بتواند از ایران بازدید کند.

نطق نماینده دولت آلمان با درخواست‌هایی همچون ضرورت استقلال قوه قضائیه از نهادهای امنیتی در ایران و همین‌طور اصلاح قوانین مربوط به همجنسگرایان همراه بود.

نکته برجسته در نطق سخنران اعزامی دولت فرانسه در این نشست اما این بود که حکومت ایران به بازداشت افراد خارجی و شهروندان دو تابعیتی در کشور خود پایان دهد.

در این نشست، نمایندگان دیگر کشورهای شرکت کننده از جمله ژاپن، ایتالیا، کویت، مکزیک، گرجستان، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر هر کدام به صورت جداگانه پیشنهادها، مطالبات و راهکارهای خود مبنی بر بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران را خطاب به هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی قرائت کردند.

پیش از برگزار شدن این نشست اما سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته بود تا وخیم‌تر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران را علنا محکوم کنند.

عفو بین‌الملل در این بیانیه از مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی هم خواسته بود تا محدودیت‌های وضع شده بر حق آزادی بیان، حق ایجاد تشکل و حق تجمع مسالمت‌آمیز را لغو کنند، به اعمال تبعیض علیه زنان و اقلیت‌ها خاتمه دهند، صدور احکام اعدام را بلافاصله به حال تعلیق درآورند و به اعمال شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، محاکمات ناعادلانه و جنایات مستمر علیه بشریت پایان دهند.

این بیانیه با یادآوری موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران خواستار ارائه راهکارهایی ملموس به مقامات و مسئولان ایران برای برطرف کردن این موارد از سوی کشورهای شرکت‌کننده در این نشست شده بود.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در همین زمینه اعلام کرده بود فهرست موارد هولناک نقض حقوق بشر در ایران، از شمار هراس‌آور اعدام‌ها تا آزار بی‌امان و تعقیب کیفری مدافعان حقوق بشر، تبعیض فراگیر علیه زنان و اقلیت‌ها و استمرار جنایات علیه بشریت، نشانگر وخیم‌تر شدن شدید وضع حقوق بشر در کارنامه ایران است.

فیلیپ لوتر در همین باره با اشاره به قتل عام زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ هجری خورشیدی گفته بود مقام‌ها و مسئولان ایران باید برای بهبود وضعیت وخیم و فاجعه‌بار کارنامه حقوق بشریشان تلاش کنند:

«این تلاش به علاوه به معنی افشای فوری حقایق مربوط به سرنوشت قربانیان کشتارها در سال ۱۳۶۷، متوقف کردن روند تخریب گورهای جمعی که حاوی اجساد قربانیان کشتارها بوده و محاکمه افرادی است که مظنون به دست داشتن در این جنایات علیه بشریت هستند.»

حسن نایب‌هاشم، مدافع حقوق بشر که در نشست چرخه سوم شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو حضور داشت، در مورد چرایی تشکیل این جلسه و همچنین مسائل مطرح شده در آن به زمانه می‌گوید:

«این نشست روالی است که در مورد بررسی وضعیت حقوق بشر در کشورها هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود. این دور از نشست‌ها به جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که نقض شدید حقوق بشر در آن وجود دارد، اختصاص داشت.»

او در ادامه با اشاره به تعدد کشورهای شرکت کننده در این جلسه می‌گوید:

«۱۱۴ کشور برای ارائه پیشنهادهای خود به ایران نام‌نویسی کردند که با توجه به ضیق وقت، نمایندگان ۱۱۱ کشور امکان سخنرانی در بازه زمانی یک دقیقه و ۵ ثانیه‌ای پیدا کردند.»

این مدافع حقوق بشر در خصوص واکنش هیأت ایرانی به پیشنهادها و موارد مطرح شده از سوی نمایندگان کشورهای شرکت کننده در این نشست نیز می‌گوید:

«محمدجواد لاریجانی به عنوان رئیس هیأت اعزامی ایران به این جلسه همواره رفتاری توأم با بی‌احترامی نسبت به شورا داشته است. این بار نیز لاریجانی نه تنها همان روال گذشته خود را تکرار کرد بلکه حتی با قطع کردن نطق هادی شوشتری، نماینده مجلس که به عنوان یکی از اعضای هیأت اعزامی ایران در این نشست حضور داشت، درصدد برآمد تا فرصت بیشتری برای صحبت کردن پیدا کند.»

نایب‌هاشم اما با اشاره به واکنش تیم اعزامی جمهوری اسلامی در برابر پیشنهادها و راهکارهای ارائه شده از سوی کشورهای شرکت‌کننده در نشست امروز می‌گوید که بخشی از پاسخ‌های لاریجانی حاوی توصیه به دیگر کشورها و بسیاری از حرف‌های او دروغ بوده است.

او درباره چرایی این دروغ‌پردازی می‌گوید:

«با توجه به اینکه در آستانه تصویب قطع‌نامه جدیدی علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل هستیم، لاریجانی در راستای سفید‌نمایی وضعیت حقوق بشر در ایران، بسیاری از دروغ‌های خود را مطرح کرد به این امید که کشورهای شرکت‌کننده، حرف‌های دروغ او را باور کنند.»

به گفته نایب‌هاشم، در واقع لاریجانی گمان می‌کند از طریق بیان اظهارات خلاف واقع می‌تواند بر رأی کشورهای عضو سازمان ملل تاثیر‌گذار باشد.

اما این تنها نایب‌هاشم نیست که از رفتار و اظهارات نمایندگاه ایران و شخص محمدجواد لاریجانی انتقاد می‌کند. شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در همین باره در کانال تلگرامی خود می‌نویسد:

«دروغ‌های او (محمدجواد لاریجانی) چنان بارز و آشکار است که بیشتر شبیه جوک است تا سخنان یک مقام رسمی. و تلخ‌ترین بخش این جوک که نمی‌دانم باید به آن بخندیم یا گریه کنیم آن بخش است که گفته ما از آقای جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران شکایت کرده‌ایم. او “مصاحبه با شبکه‌های معاند” را از دلایل اعتراض خودش به گزارشگر ویژه سازمان ملل در مسائل حقوق بشر ایران می‌داند.»

به گفته شیرین عبادی، گویا لاریجانی حتی نمی‌داند که گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، کارمند دولت یا تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی نیست و قوه قضائیه ایران نمی‌تواند برای او تعیین تکلیف کند که با چه کسی حرف بزند یا مصاحبه کند.

به نظر این حقوقدان، لاریجانی در سخنانش بیشتر خوش‌آمدن رهبر ایران و مخاطبان ایرانی‌اش را در نظر داشته تا مخاطبان بین‌المللی را.

عبادی علت این استدلال را چنین می‌نویسد:

«چون در جمع حاضران در نشست از یونان تا غنا کسی به سخنان بی‌پایه او اهمیت نداد و بسیاری از نمایندگان کشورها به ایران بابت نقض فاحش حقوق بشر تذکر دادند و نماینده ایران را به خاطر اعدام و به خصوص اعدام نوجوانان، شکنجه، رفتار نادرست با زندانیان و رعایت نکردن حقوق زنان مورد سرزنش قرار دادند.»

در پایان این نشست اما پیشنهادهای ارائه شده توسط نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده توسط یک گروه سه نفره از کشورهای عراق، تونس و پرو در روزهای آتی تدوین شده و نتایج گفت‌و‌گوهای این سه کشور با جمهوری اسلامی تا روز سه‌شنبه هفته آینده ارائه می‌شود.

گفت‌وگو با حسن نایب‌هاشم

محروم کردن از تحصیل، ابزاری فراقانونی برای سرکوب فعالان دانشجویی

گفت‌وگو با مهدیه گلرو و مجید دری / جواد عباسی توللی

اصطلاح دانشجوی ستاره‌دار که از زمان شروع به کار دولت محمود احمدی‌نژاد در رسانه‌ها باب شد در حقیقت به معنی ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی است.

این اصطلاح از زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، عده‌ای از فعالان دانشجویی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده بودند، هنگام ثبت‌نام با ستاره‌هایی در کنار نامشان مواجه شدند. پس از پیگیری این دانشجویان مشخص شد این ستاره‌ها در حقیقت نشانگر اعمال نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی در مقاطع بالاتر بوده است.

چرا کاپیتالیسم و فمینیسم نمی‌توانند همزیستی داشته باشند؟ / نیکول اِیشاف / ترجمه‌ی شادی انصاری

متن زیر نسخه­‌ی اندک ویرایش‌شده‌­ی سخنان «نیکول ایشاف»، از اعضای تحریریه‌­ی نشریه‌­ی ژاکوبن، است که در مباحثه‌‌ای با عنوان «آیا سرمایه‌داری به زنان یاری می‌‌رساند یا آسیب می‌­زند؟» در مؤسسه­‌ی کِیتو در واشنگتن ارایه شد. ادامه خواندن Continue reading

آزادی موقت تعدادی از زندانیان کارگری از زندان

روز شنبه سپیده قلیان و ساناز الهیاری دو تن از متهمین پرونده ی اعتصاب هفته تپه و همچنین عاطفه رنگریز که در جریان تجمع اول ماه کارگران بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه آزاد شدند. ادامه خواندن Continue reading

گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۱۷ – ۲۳ مهر)

چهارشنبه ۱۷مهر۱۳۹۸: سها مرتضایی، دانشجوی “ستاره‌دار” محروم از تحصیل و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس و معاون دانشگاه تهران نوشت ادامه خواندن Continue reading