«مادر لطفی»، نماد خاوران درگذشت!

خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) ساعت پنج و نیم عصر امروز یکشنبه ۲۱ بهمن در بیمارستان توس تهران درگذشت.
پیکر مادر فروغ روز سه شنبه ساعت هشت و نیم صبح از مقابل این بیمارستان تشییع خواهد شد. ادامه خواندن Continue reading

بزرگداشت سیاهکل در تهران

روز پنجشنبه ۱٨ بهمن، از ساعت سه تا پنج بعدازظهر مراسم گرامی داشت ۴٨ مین سالگرد واقعه ی سیاهکل که به کشته شدن ۱۵ تن از مبارزین سیاسی چپ و کمونیست انجامید، در قطعه های ٣٣ و ٣۹ گورستان بهشت زهرا برگزار شد.

در ۱۹ بهمن ۱٣۴۹ گروهی از مبارزان جان بر کف با حمله به پاسگاه سیاهکل جنبشی را بنیان گذاشتند که بعدها به نام جنبش فدائی، نه تنها نیروهای چپ بلکه فضای سیاسی جامعه ی ایران را تحت تاثیر خود داد. این جنبش سنت هایی را از نو زنده کرد که تا امروز همچنان الهام بخش مبارزات ضددیکتاتوری، دموکراسی خواهانه و سوسیالیستی در ایران است. علیرغم سرکوب خونین و بی امان این جنبش توسط دیکتاتوری شاه که در چند نوبت موجب جان باختن رهبران و کادرهای اصلی جنبش فدایی شد، در آستانه ی انقلاب صدها هزار نفر به صفوف فدائیان پیوستند و بزرگترین جنبش چپ خاورمیانه را در ایران شکل دادند.
بعد از انقلاب فدائیان نتوانستند از این جنبش بزرگ به خوبی پاسداری کنند، اختلافات و سپس سرکوب های خونین توسط حکومت اسلامی از راه رسید و چپ ایران زیر بار این ضربات سردرگمی های سیاسی و همچنین تحولات جهانی، تضعیف شد و موقعیت های زیادی را از دست داد.
آن هفت سال مبارزه ی درخشان علیه دیکتاتوری، استبداد و در راه سوسیالیسم اما همچنان بر تارک جنبش آزادی خواهانه ی ایران می درخشد. ارتجاع اسلامی و جریان های راست و شبه فاشیتی با حملات مداوم به مبارزه ی فدائیان در دوران دیکتاتوری سلطنتی و تلاش برای بی اعتبار کردن آن، کوشش می کنند سنت های مبارزاتی چپ ایران علیه دیکتاتوری و در راه سوسیالیسم را به ویژه در نزد نسل جوان بی اعتبار کنند. این تلاشی فقط علیه دگرگونه کردن تاریخ نیست، بلکه تضعیف جنبش چپ و سوسیالیسم در مبارزه ی کنونی جامعه ی ایران را هدف قرار داده است.بزرگداشت سیاهکل در تهران با حضور گروهی از علاقه مندان به راه و نام فدایی انجام شد، ابتدا سرودهایی با آوای دلنشین یکی از حاضربن خوانده شد. پس از آن، رفیق ناصر زرافشان در ارتباط با مسائل جاری کشور و عمر چهل ساله ی نظام جمهوری اسلامی سخنرانی کوتاهی انجام داد. وی گفت:
جناح بندی های درون حاکمیت، قلع و قمع “نیروهای خودی” توسط حاکمان، وضعیت اسفبار مردم در طی این چهل سال، نشان داد و تاییدی بر این نگرش و مشی راهبردی بود که از روز نخست هیچ امیدی به چنین حکومتی نبایستی میداشتیم و اکنون هم نباید داشت.
زرافشان گفت: آن هایی که باور نداشتند، امروز پی بردند که حرف های حسن روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری جز تبلیغات پوپولیستی برای جمع آوری آرای مردم چیز دیگری نبوده است.
او در پایان سخنانش تاکید کرد: مطمئن باشید پیروزی از آن زحمتکشان است ولو اینکه ما نباشیم تا شهد شیربن پیروزی را بچشیم.

در بخش بعدی این بزرگداشت یکی از حاضران هنرمند شعری را که سروده بود قرائت کرد. این شعر متعهدانه در وصف وضعیت نابهنجار امروز ملت ما، کودکان کار، کارگران شلاق خورده، پرچمدار بودن کارگرانی نظیر اسماعیل بخشی در مبارزه ی کنونی بود.

مراسم گرامی داشت حماسه سیاهکل با خواندن چند شعر انقلابی و چند شعر از سروده های رفیق خسرو گلسرخی به پایان رسید.

منبع : اخبار روز

تحریم‌های آمریکا علیه چند نهاد مرتبط با سپاه قدس و هواپیمایی ماهان

وزارت خزانه‌داری آمریکا در گزارشی که پنج‌شنبه ۴ بهمن ماه در وبسایت رسمی خود منتشر کرد، چهار ارگان و شرکت را به خاطر ارتباط با سپاه قدس یا هواپیمایی ماهان تحریم کرد. ادامه خواندن Continue reading

میزگرد سیاسی و بحث آزاد / جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران

یک‌شنبه ٢٧ ژانویه ٢٠١٩ ـ از ساعت ٢٠:٣٠ تا ٢٣:٣٠

در تالار مجازى پالتالک

موضوع :

“ضرورت اتحاد عمل نیروى هاى جمهورى خواه دمکرات”

(نگاهى به فراخوان همکارى مشترک ده جریان جمهورى خواه و تفاهم نامه مورد توافق انان)

 

 آغازگران بحث:

احمد ازاد: سازمان اتحاد فدائیان خلق

منا سیلاوى: سخنگوى حزب تضامن دمکراتیک اهواز   

خسرو امیرى: جنبش جمهورى خواهان دموکرات و لائیک ایران

سعید عزیزى: اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک 

 

آدرس تالار مجازی

Paltalk

1– Asia and pacific

2– Iran

3–Jonbesh Jomhouri Khahan Democrat va Laic Iran

 

شورای هماهنگی جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران

 

روایت دو همبندی سینا قنبری از مرگ او در زندان

پس از گذشت یک سال از فوت سینا قنبری، یکی از معترضان بازداشت‌شده اعتراضات دی ماه، در زندان، یک همبندی‌اش از«قتل» او در زندان سخن گفته و همبند دیگرش نیز گفته که او در زندان «با پلاستیک خفه شده» است. ادامه خواندن Continue reading

سوریه: جزئیات مطالبات کردها برای توافق با بشار اسد

شبکه تلویزیونی کردی «روداو» در اقلیم کردستان عراق از توافق اولیه میان بشار اسد و نیروهای دموکراتیک شمال سوریه خبر داد. این شبکه خبری بدون افشای منبع، مدعی شد؛ نیروهای دموکراتیک شمال سوریه ۱۰  خواسته خود از رژیم بشار اسد را اعلام کردند. یک مقام دولت اسد هم از طرح این مطالبات استقبال کرده و گفته که «دولت سوریه آماده گفت‌وگو با نیروهای کرد است».

اصلی‍ترین بند این خواسته‌ها که هنوز مشخص نیست مورد توافق طرفین قرار گرفته یا نه، خودگرانی مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک شمال سوریه است.

شبکه تلویزیونی «روداو» که به حزب دموکرات کردستان عراق و حکومت اقلیم کردستان نزدیک است، «حفظ تمامیت ارضی» را نخستین بند این خواسته اعلام کرده، با این حال نیروهای دموکراتیک شمال سوریه خواستار به رسمیت شناختن خودمختاری مناطق کردنشین که هم اکنون تحت کنترل این جبهه و یگان‌های مدافع خلق است، شدند.

نیروهای دموکراتیک شمال سوریه که اکثریت آن را کردها تشکیل می‌دهند، همچنین خواستار تشکیل یک نظام سیاسی جمهوری دموکراتیک که «ادارت خودمختار کردستان» بخشی از آن به شمار می‌آید، در سوریه هستند.

حضور نمایندگان مناطق خودمختار کردستان در پارلمان ملی سوریه در دمشق یکی دیگر از خواسته‌های اعلام شده نیروهای دموکراتیک شمال سوریه اعلام شده است.

قرار گرفتن پرچم مناطق خودمختار در کنار پرچم سوریه و ادغام نیروهای نظامی کُردها در شمال سوریه و سپردن امنیت داخلی مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک به حکومت‌های خودگردان این منطقه از دیگر خواسته‌هایی است که کردها برای توافق با بشار اسد اعلام کرده‌اند.

آموزش به زبان مادری در دانشگاه‌ها و مدارس و به رسمیت شناخته شدن زبان کردی در مناطق کردنشین و تقسیم عادلانه منابع سوریه دو خواسته دیگر این مطالبات اعلام شده است.

نیروهای دموکراتیک شمال سوریه همچنین خواستار به رسمیت شناخته شدن اقدامات دیپلماتیک در مناطق تحت کنترل خود «به نحوی که با منافع ملی سوریه همخوانی داشته باشد»، شده‌اند.

ایمن سوسا، معاون وزیر امورخارجه رژیم بشار اسد در سوریه در واکنش به این خواسته‌ها، کردها را بخش جدائی‌ناپذیر سوریه و سخنان آنها برای «حفظ وحدت ملی سوریه» را اقدامی مثبت عنوان کرد.

پیش از این نیز منابع خبری از دیدار هیئت ویژه نیروهای دموکراتیک سوریه با نمایندگان بشار اسد و روسیه در دمشق خبر داده بودند.

گفت‌وگو میان کردها و بشار اسد پس از اعلام خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه شتاب بیشتری گرفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد نیروهای نظامی امریکا از سوریه خارج خواهند شد. خروج نیروهای امریکا از سوریه، موجب نگرانی نیروهای دموکراتیک شمال سوریه نسبت به حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل خود شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها اعلام کرده در نظر دارد عملیات نظامی موسوم به «سپر فرات» را برای عقب راندن نظامیان کرد آغاز کند.

نایب رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان: اسماعیل بخشی شکنجه نشده

نایب رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس ایران ادعای شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کرده و گفته مصدومیت‌های آقای بخشی ناشی از “زد و خورد” با ماموران، در جریان انتقال از شوش به اهواز بوده است.

این در حالی است که روز گذشته فرزانه زیلابی، وکیل مدافع آقای بخشی نمایندگان مجلس را متهم کرد که “با قدرى ملاحظه و سیاسى‌کارى نظر داده و در مواردی نیز، گویا شرح شکنجه‌هاى یک کارگر به سخره” گرفته‌اند.

اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، در جریان اعتراضات این کارگران بازداشت شد. او مدتی پس از آزادی، گفت که به شدت شکنجه شده است.

مقام‌های دولتی و قضایی، از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، شکنجه آقای بخشی را تکذیب کرده‌اند، هرچند برخی مقام‌های دیگر، از جمله نمایندگان مجلس، وعده پیگیری ادعاهای او را داده‌اند.

محمدرضا تابش، از بستگان محمد خاتمی و نایب رئیس فراکسیون امید در مجلس، به خبرگزاری خانه ملت گفته است: “آنچه بر ما مُسجل شده اینکه آقای اسماعیل بخشی شکنجه نشده است.”

او می‌گوید بین “آقای بخشی که دستش باز بوده” و دو ماموری که او را به اهواز منتقل کردند “زد و خوردی” رخ داد و “مصدومیت هم ظاهرا نشات گرفته از این زد و خورد است.”

آقای تابش با استناد به اعترافات اسماعیل بخشی او را به داشتن “ارتباط و مراوده‌هایی با احزاب کمونیستی در خارج از کشور” متهم کرده است.

مطابق قانون اساسی ایران شکنجه ممنوع است و اعترافات و ادعاهایی که تحت شکنجه بیان شوند اعتبار ندارند، هرچند در موارد متعدد افراد با استناد به اعترافاتی که آنها را “اجباری” خوانده‌اند در دادگاه‌ها محکوم شده‌اند.

روز گذشته فرزانه زیلابی، وکیل مدافع آقای بخشی، با انتقاد از مقام‌های قضایی، دولت و مجلس، گفت: “همه به دنبال تبرئه و منزه کردن هستند. اما این راهش نیست. چرا که آقایان یا تعریف شکنجه را نمى‌دانند، یا خود را به خواب زده‌اند.”

خانم زیلابی به “امتداد” گفت: “برخی سعی دارند تا با محدود کردن بازه زمانی شکنجه، به زمان انتقال به بازداشتگاه و مجازات چند مامور بدرقه، پرونده شکنجه موکلم را مختومه کنند تا مستندسازی‌ها و اعتراف‌های اخذشده زیرفشار در مدت بازداشت را قانونی جلوه داده و بر همین اساس وی را محکوم کنند.”

او تاکید کرد آقای بخشی حین دستگیری و در طول مدت بازداشت از ماموران کتک خورده و توهین شنیده، به او چشم‌بند، پابند و دستبند زده‌اند و او را به صندلی بستند و او در شرایط نامناسب در سلول انفرادی نگهداری می‌شد.

هزاران نفر در برلین یاد لوکزمبورگ و لیبکنشت را گرامی داشتند

دو رهبر سوسیالیست‌های آلمان صد سال پیش، در ژانویه ۱۹۱۹، به قتل رسیدند. هزاران نفر در خیابان‌های برلین، پایتخت آلمان، راهپیمایی کردند و یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند. ادامه خواندن Continue reading