عفو بین‎‌الملل: حداقل ۲۰۸ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند

عفو بین‌الملل می‌گوید بر اساس گزارش‌های معتبر به این نتیجه رسیده که شمار کشته‌های اعتراض‌های اخیر حداقل ۲۰۸ نفر است هر چند که “رقم واقعی احتمالا بیش از این است.” ادامه خواندن Continue reading

بازداشت معترضان در ایران همچنان ادامه دارد

بازداشت معترضان تجمعات اخیر در ایران همچنان ادامه دارد و پلیس در شهرهای مختلف این کشور، افرادی را که آنها را عاملان تجمعات خوانده، بازداشت کرده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران گفته است که ظرف ۲۴ ساعت گذشته، بازداشت‌هایی در استان‌های تهران، فارس، آذربایجان‌شرقی و هرمزگان صورت گرفته است.

با گذشت دو هفته از اعتراض‌ها در ایران هنوز تعداد افرادی که در جریان اعتراض به افزایش قیمت بنزین بازداشت‌ شدند مشخص نیست.

آمار غیر رسمی حاکی از بازداشت هزاران نفر در جریان این تجمعات است که در بیشتر شهرهای ایران جریان داشت.

یک مقام سپاه پاسداران پیشتر گفته بود این تجمعات، به صورت گسترده در ۲۹ استان و در صدها شهر جریان داشت.

در روزهای گذشته نیروهای امنیتی، علاوه بر معترضان، شماری از فعالان سیاسی، صنفی، مدنی و روزنامه‌نگاران را هم بازداشت کرده‌اند.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران روز گذشته گفت دستگاه قضایی،‌ آماری از تعداد بازداشتی‌ها ندارد. او گفت بازجویی از افراد بازداشت شده همچنان ادامه دارد.

به دنبال افزایش ناگهانی قیمت بنزین، تجمعات گسترده‌ای در بسیاری از شهرهای ایران شکل گرفت که به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، حداقل ۱۶۱ نفر در جریان این تجمعات کشته شدند. برخی منابع، از جمله سایت کلمه، شمار کشته‌شدگان را “بسیار بیشتر” از این تعداد نزدیک به ۳۶۶ نفر می‌دانند.

بازداشت‌های جدید

کیومرث عزیزی، از فرماندهان ارشد پلیس تهران گفته است در جریان “یک عملیات پیچیده” ۲۰ نفر از “عاملان اصلی اغتشاشات” بازداشت شده‌ و اعتراف کرده‌اند.

او گفته است دستگیری عوامل اصلی همچنان در دستور کار پلیس قرار دارد.

رهام بخش حبیبی، فرمانده پلیس شیراز هم از بازداشت افرادی که او آنها را عاملان اصلی تخریب بانک‌های شیراز خوانده خبر داده و گفته است دو متهم که برادر هستند، “در مخفیگاه” خود بازداشت شده‌اند.

فرمانده انتظامی هرمزگان هم از بازداشت ۳۱ نفر در این استان خبر داده است.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌شرقی هم از بازداشت ۷۰ نفر خبر داده است.

روز گذشته دادستان کل ایران گفت چون افراد خارج از ایران “دسترسی به اطلاعات ندارند، آمار مختلفی می‌دهند که اعتبار ندارند.”

اما او در عین حال پاسخی در مورد این که چند نفر بازداشت شده‌اند، نداد.

BBC

ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و دانشجویی در ایران بازداشت شده‌اند

گزارش منابع مختلف حاکی از آن است که ده‌ها نفر از فعالان در شهرهای مختلف ایران در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. همچنین برخی از فعالان به نهادهای قضایی یا امنیتی احضار شده‌اند. ادامه خواندن Continue reading

پخش ‘اعترافات’ تلویزیونی یکی از بازداشت‌شدگان درباره اعتراضات

شامگاه چهارشنبه ۲۹ آبان در بخش خبری  ۲۰:۳۰ سیمای جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در ماجرای اعتراضات آبان سال جاری اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان پخش شد. ادامه خواندن Continue reading

اکسیون اعتراضی در شیکاگو / کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران-شیکاگو

همراهان گرامی در شیکاگو

خواستار هستیم که چهار شنبه ۲۰ نوامبر ، ساعت ۱ بعد از ظهر در مقابل ساختمان شیکاگو تریبیون، ۴۳۵ میشیگان شمالی برای آکسیون جمعی جهت حمایت از خیزش و قیام دمکراسی خواهانه مردم ایران و در محکومیت خشونتهای مرگبار حکومت ارتجاعی جمهوری اسلامی شرکت نمایید. 

شکی نیست که پشتیبانی ما در خارج از کشور از حرکتهای میلیونی توده ها تاثیر بزرگی در پیروزی کارزار وسیع آزادیخواهانه و عدالتجویانه مردم میگذارد

برچیده باد جمهوری اسلامی.  زنده باد انقلاب دمکراتیک

  کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران-شیکاگو