نامه سرگشاده اعتراضی / کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر

  Hannover 28.03.2020

برگردان بفارسی ناهید جعفرپور

جناب محترم وزیر داخلی آلمان آقای زه هوفر

برگردان بفارسی ناهید جعفرپور

حضور محترم جناب آقای هورست زه هوفر وزیر امور داخلی آلمان فدرالآنطور که به ما اطلاع داده شد، شما در نظر دارید طی روزهای آینده دو زن متقاضی پناهندگی به آلمان را با هواپیمائی اختصاصی به ایران باز پس بفرستید. با توجه به شرایط کنونی ایران و همچنین از آنجا که در ایران قوانین پایه ای و هرگونه حقوق مدنی مردم پایمال شده و می شود، بازپس فرستادن پناهندگان به هیچ وجه جایز نیست. ایران کشوری است که در آن رژیمی دیکتاتور بیشتر از ۴۰ سال است که مردم  خود را به بردگی گرفته است. گواه این ادعا جنبش اعتراضی اخیر است که در نوامبر سال گذشته شکل گرفت و از سوی جمهوری اسلامی به خونین ترین شکل با کشته شدن بیش از ۱۵۰۰ نفر و دستگیری بیش از ۷۰۰۰ نفر سرکوب گردید. اکنون هم مورد این دو پناهنده سیاسی از دید رژیم ایران مخفی نمانده و از آنجا که نام آنها هم منتشر شده است، عملا در صورت بازپس فرستادن ( دیپورت) عواقب ویرانگری بدنبال خود خواهد داشت. در همین رابطه لازم به ذکر است که رژیم ایران بالا ترین درصد اشد مجازات یعنی اعدام را دارا می باشد.افزون بر این ایران در حال حاضر بخاطر اپیدمی ویروس کرونا در بدترین شرایط قرار دارد. بر اساس جدید ترین گزارش انیستیتود رابرت کوخ از ۳۵٫۴۰۸ نفر مبتلا بیش از ۲٫۵۱۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. این میزان مرگ و میر از درجه ای بالا در جهان برخوردار است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی انتظار میرود که وضعیت در ایران بسیار وخیم تر شود. حتی این سازمان از رشدی ۵ برابر تخمین می زند. این اوضای ویرانگر در آینده ای نزدیک به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد، در عوض ایران در هفته ها و ماه های آینده هزاران کشته خواهد داشت. رژیم جمهوری اسلامی در این شرایط بحرانی ایران مطابق با معیار های خویش عمل می کند و بجای اینکه به کمبود های زیر ساخت های پزشکی بپردازد، با پنهان نمودن اطلاعات تلاش می کند از این اپیدمی برای خود سرمایه ای سیاسی کسب نماید. در خاتمه ما از شما آقای وزیر محترم تقاضا داریم، بدون در نظر گرفتن دلایل ظاهری موجود، دیپورت برنامه ریزی شده این دو زن پناهجوی ایرانی را فورا متوقف سازید. در همین رابطه مایلیم از این فرصت استفاده کنیم و توجه شما را به تعداد بسیاری دیگر از پناهچویانی که از کشورهای دیگری آمده اند و در صورت باز پس فرستادن زندگیشان در معرض خطر قرار می گیرد اما با این وجود باز پس فرستاده می شوند، جلب نماییم.  

با احترام فراوان

 کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست شهرهانوفر

Forum der iranischen Demokrat*innen und Sozialist*innen in HannoverE-Mail: kanoon.hannover@gmail.com

Telefon: +49 177 8416 132

 

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران وضع کرد

ایالات متحده در راستای برنامه خود برای «مقابله با تروریسم» روز پنج‌شنبه هفتم فروردین تحریم‌های جدیدی علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران و مستقر در عراق وضع کرد. ادامه خواندن Continue reading

ایران با احداث بیمارستان توسط پزشکان بدون مرز مخالفت کرد

پزشکان بدون مرز برای کمک به ایران در مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرده بود. خبر احداث یک بیمارستان کوچک از سوی این نهاد در اصفهان در رسانه‌های ایران و جهان منتشر شده بود. اکنون ایران با حضور آنان مخالفت کرده است.

در پی سخنان آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت نوروز در مورد حمله بیولوژیکی و اعتراض شماری از نیروهای اصولگرا، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران با حضور و همکاری پزشکان بدون مرز در ایران مخالفت کرد.

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه پنجم فروردین (۲۴ مارس) با انتشار گزارشی از تهران، از مخالفت ایران با حضور و همکاری پزشکان بدون مرز در مقابله با شیوع بیماری کرونا در ایران خبر داد.

علی‌رضا وهاب‌زاده، مشاور و مسئول رسانه‌ای وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران با انتشار یک پست توییتری خبر مخالفت ایران با حضور تیم پزشکان بدون مرز را رسانه‌‌ای کرده است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از آن از همکاری پزشکان بدون مرز در مقابله با بحران کرونا در ایران استقبال کرده بود. مجوز فعالیت تیم پزشکان بدون مرز در ایران از سوی این وزارتخانه صادر شده بود.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود به نقل از وهاب‌زاده نوشته است: «ما از پزشکان بدون مرز تشکر می‌کنیم، اما در حال حاضر ایران نیازی به یک درمانگاه کوچک خارجی ندارد.»

مشاور وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در عین حال افزوده است که ایران تصمیم دارد با کمک نیروهای مسلح بیمارستان‌های صحرایی برای مبتلایان به بیماری کرونا احداث کند.

این در حالی است که پزشکان بدون مرز تیمی متشکل از نه نفر از اعضای خود را برای احداث یک بیمارستان با ظرفیت پذیرش ۵۰ بیمار به اصفهان اعزام کرده بود. اصفهان یکی از مناطقی است که با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا روبه‌رو است.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که خبر مخالفت وزارت بهداشت با همکاری و حضور تیم پزشکان بدون مرز حتی برخی از رسانه‌های ایران را نیز غافلگیر کرده است. همین منبع خبری به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، “ایرنا”، مخالفت با همکاری پزشکان بدون مرز را مغایر با درخواست ایران برای دریافت کمک درمانی دانسته است.

بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت، در ایران بیش از ۲۳ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و کووید-۱۹ تا کنون بیش از ۱۸۰۰ قربانی گرفته است. این در حالی است که منابع خبری دیگر تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران را بسیار بیشتر از آمار رسمی می‌دانند.

مخالفت اصولگرایان

مخالفت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی با همکاری تیم پزشکان بدون مرز با مقامات ایران در امر مقابله با بیماری کرونا به سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی بازمی‌گردد. خامنه‌ای در این سخنرانی از حمله بیولوژیکی آمریکا سخن گفته بود.

در همین ارتباط، حسین‌شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس، مخالفت با اعزام پزشکان بدون مرز به ایران را “شرط عقل” خواند.

او با اشاره به “نقش فرانسه در جنگ ایران و عراق” و “سابقه دشمنی فرانسه با ایران” درباره اعلام آمادگی پزشکان بدون مرز برای کمک به ایران چنین گفت: «اگر نشانه‌های قابل توجهی به این احتمال دامن بزند که نوع‌دوستی و همدردی یاد شده برای اهداف غیرانسانی است، نباید جانب احتیاط را از دست داد.»

بخش فارسی نشریه “ایندیپندنت” در واکنش به تصمیم وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران گزارشی منتشر کرده و می‌پرسد که چگونه جمهوری اسلامی به کمک نقدی جهانی “آری” می‌گوید و به کمک پزشکان بدون مرز “نه”؟

در این گزارش آمده است که مخالفت ایران با حضور و همکاری پزشکان بدون مرز در ایران برخاسته از تئوری توطئه است.

به‌یاد فریبرز رئیس‌دانا / هایده مغیثی و سعید رهنما

درگذشتِ فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددانِ سوسیالیست، مبارز آزادی‌خواه، و مدافع حقوق زحمتکشان برای همه‌ی جویندگان آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی ضربه‌ی سنگینی بود. ادامه خواندن Continue reading

سیل در هفت استان ایران چندین کشته به جا گذاشت

در پی بارندگی‌های شدید، در بخش بزرگی از ایران سیل جاری شده و به جز خرابی‌های زیاد چندین کشته نیز برجا گذاشته است. در شهر قم سه نفر قربانی ریزش تونل بر اثر سیلاب شدند. ادامه خواندن Continue reading

پیام آمریکا به ایران: کرونا شما را از تحریم‌ نجات نخواهد داد

آمریکا این هفته با تحریم‌های جدید خود پیام روشنی به جمهوری اسلامی داد: شیوع کروناویروس ایران را از تحریم‌های آمریکا که موجب سقوط درآمدهای نفتی و انزوای اقتصاد آن شده است، نجات نمی‌دهد. ادامه خواندن Continue reading

کرونا در ایران؛ افزایش سفرهای نوروزی با وجود هشدارها

در ایران با وجود هشدار‌های پیاپی و اعمال محدودیت‌ برای ورود خودروها و حتی طرح غربال‌گری و تب‌سنجی مبتلایان به ویروس جدید کرونا، در بسیاری از جاده‌ها ترافیکی سنگین برقرار است.در این میان، تصاویر عوارضی قم – تهران هم خبرساز شده است.

همزمان تلویزیون دولتی ایران گزارش می‌دهد که “به منظور قطع شیوع کرونا، بسیاری از استان‌ها و شهرها از پذیرش میهمانان نوروزی معذور هستند و مسافران را باز می‌گردانند”.

بنابر گزارش‌ها، مسئولان شماری از استان‌ها نیز بارها اعلام کرده بودند که همه خدمات رفاهی و تفریحی تعطیل هستند و محدودیت‌های جدی اعمال شده است؛ و در بسیاری از ورودی‌های استانی و شهری “طرح غربالگری و تب‌سنجی” مسافران مشکوک به کرونا انجام می‌شود و موارد مشکوک ۱۴ روز قرنطینه ‌می‌شوند.

با این حال تصاویر امروز ۲۸ اسفند، نشان از تردد پر شمار مسافران نوروزی در عوارضی بزرگراه تهران- قم است، دو شهر اصلی کانون ویروس کرونا در ایران.

از سوی دیگر براساس گزارشها محورهای مواصلاتی شهرهای بزرگ و توریستی و همچنین مسیرهای تهران و شمال با ترافیک سنگین‌تری مواجه‌اند.

از جمله، در مازندران همه واحد‌های پذیرایی در ایام عید نوروز تعطیل شده است؛ در خراسان رضوی “طرح ممانعت از ورود خودرو‌ها به منظور سفر‌های غیرضروری” به اجرا در آمده؛ در هرمزگان و فارس هم گفته شده هیچ خدماتی برای مسافران نوروزی ارائه نمی‌شود.

شورای سلامت کیش هم از مسدود شدن پروازهای ورودی به کیش و اعمال ضوابط سختگیرانه ورود مسافر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در این جزیره خبر داده است.

در بسیاری از دیگر شهرهای ایران ا نیز وضعیتی مشابه برقرار است.

پیشتر مقام‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا از شهروندان خواسته بودند در خانه بمانند.

علیرضا رئیسی معاون وزارت بهداشت ایران امروز هنگام اعلام آمار مبتلایان و جانباختگان انتقاد کرد که “تذکر می‌دهیم در خانه بمانید، اما افراد به سمت شمال کشور حرکت می‌کنند. در این دو هفته اگر همکاری از طرف مردم انجام شود، می‌توانیم بیماری را کنترل کنیم و اگر همکاری نشود، این دو هفته به دو ماه تبدیل می‌شود”.

او گفت “خواهش من از مردم این است که وضعیت را جدی بگیرند. از همه مردم می‌خواهیم در خانه بمانند و این دو هفته را در منزل بمانند”.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم گفته بود “نظرسنجی‌های ما و آن چه در سطح شهر می‌بینیم، نشان می‌دهد که متاسفانه همچنان فعالیت‌ها جاری است و شب عید امسال با سال گذشته هیچ تفاوتی ندارد، در حالی که باید توجه کرد که امسال با وجود شیوع ویروس کرونا در ایران عید متفاوتی داریم”.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران تا امروز ۱۱۳۵ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در ایران جان باخته‌اند و بیش از ۱۷ هزار نفر به آن مبتلا شدند.

دولت ایران گفته حاضر به قرنطینه شهرها و استان‌های این کشور نسیت و در مقابل از مردم خواسته‌اند تردد غیرضروری خودداری کنند. هر چند قرارگاه مقابله با کرونا که به دستور آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران ایجاد شده، وعده داده “خلوت‌سازی‌” فضاهای عمومی را در پیش بگیرد.

این رویکرد دولت ایران منتقدانی حتی در میان نمایندگان مجلس داشت.