“انتخابات فرمایشی”، توهینی است به آزادگی / شورای دموکراسی خواهان ایران – کنگره ملیتهای ایران فدرال- همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

یازدهمین دوره نمایش انتخابات مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند در شرایطی برگزار میشود که جامعه ما در یک بحران عمیق اجتماعی بسر میبرد؛ ادامه خواندن Continue reading

تحریم فعال مضحکه‌ی “انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی”/ جنبش جمهوری‌خوان دموکرات و لائیک ایران

اعلامیه‌ی

 شورای هماهنگی جنبش جمهوری‌خوان دموکرات و لائیک ایران

در

تحریم فعال

 مضحکه‌ی  “انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی” ‌

 

بار دیگر، رژیم تئوکراتیکِ جمهوری اسلامی، که در درازای استبداد ۴۱ ساله‌‌اش، همواره آزادی، دموکراسی و حقوق بشر در ایران را پایمال کرده و از سرکوب و کشتار جمعی مردم ابایی نداشته است، با این هدف که به دروغ نشان دهد از “مشروعیتی”‌‌ در کشور برخوردار است، در دوم اسفند ۱۳۹۸ دست به “انتخابات” مجلس شورای اسلامی حواهد زد. نمایشی مسخره‌آمیز که با هیچ یک از موازین و اصول دموکراسیِ شناخته شده‌ی امروزی هم‌خوانی ندارد و چیزی جز انتصابات از سوی دستگاه ولایت فقیه و حکومت اسلامی در ایران نیست.

اما این دغل‌بازیِ مبتذل و تکراریِ جمهوری اسلامی، دیگر نمی‌تواند کمتر کسی در ایران و جهان را گم‌راه کند. جنبش‌های بزرگ مردمیِ سال‌های اخیر، به‌ویژه دو خیزش سراسریِ دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه‌ ۹۸ در کشور ما، روشنگر بارز آنند که جمهوری اسلامی ایران امروز فاقد هر گونه مشروعیت مردمی بوده و به پایان عمر خود نزدیک می‌شود.

امروزه، طبقات و اقشار گسترده‌ای از مردم تحت ستمِ ایران، با اعتراضات، تظاهرات، اعتصابات و شورش‌های خیابانی خود، خواهان آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و یک زندگیِ درخورِ انسانی شده‌اند. آن‌ها بیش از پیش به این آگاهی، خرد و  اراده‌ی جمعی رسیده‌اند که خواست‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسیِ‌شان، برای رهاییِ خود از ستم و سلطه، نه با “انتخابات” فرمایشی، نه با اصلاحات در کادر سیستم موجود… بلکه تنها و تنها با سرنگونیِ رژیم استبدادی و دینی در ایران و در پرتو برآمدنِ یک بَدیلِ جمهوری‌خواهانه‌ و دموکراتیکِ واقعی در آزادی، برابری و جدایی دولت و دین میسر خواهد شد. امری که تنها به دست خودِ مردم ایران از راه برپاییِ جنبش‌های اجتماعی، رادیکال‌ و ضد‌سیستمیِ‌شان و بدون دخالت قدرت‌های سیطره جوی جهانی و منطقه‌ای می‌تواند به سرانجامی ترقی‌خواهانه و شایسته‌ی زمانه‌ی ما رسد.

جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران، در راستای سه اصل بنیادین‌اش، یعنی جمهوری، دموکراسی و لائیسیته، همواره از ابتدای آغاز تشکیل و فعالت‌اش در خارج از کشور، در همراهی با مردم معترض و آگاه در داخل کشور و در پشتیبانی از جنبش‌های اجتماعی آنان علیه حکومت اسلامی برای کسب آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی… هر گونه “انتخابات” در چهارچوب قانون اساسیِ نظام جمهوری اسلامی که ناقض گوهری‌ترین اصول حقوق بشر است را تحریم کرده است. این بار نیز، هم‌چون گذشته، مضحکه‌ی دوم اسفند را محکوم و تحریم می‌کند.

ما، به سهم خود، شهروندان و اقشار مختلف: زنان، دانشجویان، کارگران، زحمتکشان، فرودستان، اقلیت‌های قومی/ملی… را فرا‌می‌خوانیم که با هر شیوه‌ای که خود مناسب تشخیص می‌دهند چون اعتراضات و تظاهرات خیابانی، اعتصابات، نافرمانی‌های مدنی، خالی گذاردن خیابان‌ها و حوزه‌های رأی‌گیری… دست به تحریم و افشای “انتخابات” در ایران زنند و از این راه به گواهان آشکار و نمایانِ ورشکستگی و عدم مشروعیت نظام استبداد دینی بدل شوند و با شعارها آزادی، جمهوری، دموکراسی و جدایی دولت و دین در سراسر کشور، برچیدن نظام جمهوری اسلامی را فریاد کنند.

شورای هماهنگی جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران

۱۶ فوریه ۲۰۲۰ – ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

 

.

 

 

سنای آمریکا طرح محدود کردن اقدامات نظامی ترامپ علیه ایران را تصویب کرد

مجلس سنای آمریکا قطع‌نامه‌ای که به موجب آن، رئیس‌جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران بدون اجازه کنگره را نخواهد داشت تصویب کرد. ادامه خواندن Continue reading

اعتراض زنان عراقی به ‘زنانه مردانه شدن’ تظاهرات ضد دولتی

هزاران زن عراقی در کنار مردان در بغداد و چند شهر دیگر عراق به خیابان‌ها آمدند تا مخالفت خود را با دستور اخیر مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه و رهبر جریان صدر در عراق که خواستار زنانه مردانه شدن تظاهرات ضد دولتی در این کشور شده بود، ابراز کنند.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) گزارش داد که این زنان از همه گروه‌های سنی بودند و بعضی از آنها با حجاب و بعضی بدون حجاب بودند. گروهی از آنها صورت‌های خود را با شال سفید و سیاه پوشانده بودند.

این تظاهرات به دعوت فعالان حقوق زنان در عراق و با هدف تاکید بر حضور برابر زنان و مردان در اعتراضات ضد دولتی برگزار شد.

اغلب آنها گل رز یا پرچم عراق یا پلاکاردهایی با مضمون دفاع از مشارکت و نقش زنان در تظاهرات تغییر رژیم در عراق را به دست داشتند.زنان خواهان مشارکت بیشتر در سیستم سیاسی عراق و دولت جدید در این کشور شدند و شعار دادند : “آزادی، انقلاب و فمینیسم”.

زینب احمد، یک دانشجوی پزشکی به خبرگزاری فرانسه گفت: “ما می‌خواهیم از نقش زنان در اعتراضات که مانند مردان بوده است، پاسداری کنیم. آنها سعی کردند که ما را از میدان تحریر بیرون کنند اما ما قوی تر باز می‌گردیم.”

او گفت: “بعضی‌ها در روزهای اخیر سعی کردند علیه زنان صحبت کنند و آنها به دنبال این هستند که زنان را در خانه حبس کنند یا آنها را ساکت نگه دارند. اما حضور ما زنان در این تعداد پرشمار نشان می‌دهد که تلاش‌های آنها باشکست رو به رو خواهد شد.”

اشاره این دختر دانشجوی عراقی به مقتدی صدر است. او ابتدا از تظاهرات ضد دولتی حمایت می‌کرد ولی در روزهای اخیر به بی‌اعتبار کردن آنها پرداخت. او روز شنبه گفت که در میان معترضان افرادی هستند مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و افزود که این غیراخلاقی است که زنان و مردان با هم در تظاهرات شرکت کنند.

مقتدی صدر پیش از آغاز تظاهرات زنان در روز پنجشنبه در توییتر خود بار دیگر معترضان را مورد انتقاد تند قرار داد و گفت که در میان معترضان “برهنگی، بی قیدی، مستی،‌ بی اخلاقی، هرزگی و بی‌ایمانی رواج دارد.”

در تغییر موضعی عجیب، آقای صدر گفت که “عراق نباید به شیکاگو تبدیل شود” که پر از “نابسامانی‌های اخلاقی” از جمله “همجنسگرایی است.” این اظهارات آقای صدر در توییتر با انتقادهای تند کاربران رو به رو شده است.

رایا اسی، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات به خبرگزاری فرانسه گفت: “آنها می‌خواهند که ما ایران دوم شویم اما زنان عراقی اجازه نمی‌دهند که به آنها دیکته شود که چه کاری انجام دهند. آنها باید ما را همان طور که هستیم بپذیرند.”

این تظاهرات که در بغداد و برخی از شهرهای جنوبی عراق از جمله بصره و ناصریه برگزار شد با سایر تظاهرات ضد دولتی که از اکتبر گذشته در عراق برگزار شد، متفاوت بوده است.

یک روز پیش، چهارشنبه ۱۲ فوریه، نیروهای امنیتی عراق چادرها و بساط معترضان را از میدان ها و خیابان‌های شهر بغداد جمع کردند و به مردم گفته شده که آنها فقط می‌توانند در میدان تحریر شهر بغداد دست به اعتراض و تجمع بزنند.

عراق چند ماهی است که صحنه اعتراضات گسترده و خونین است.

در جریان این اعتراضات نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند.

اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما با وجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و اکنون خواستار تحول اساسی در کل نظام سیاسی عراق هستند.

معترضان همچنین خواهان پایان دخالت خارجی‌ها از جمله ایران و آمریکا در عراق هستند.

BBC

آمریکا معافیت عراق برای واردات گاز از ایران را به‌مدت ۴۵ روز تمدید کرد

ایالات متحده معافیت عراق برای واردات گاز از ایران را به‌مدت ۴۵ روز تمدید کرده‌است. پیش از این، در مهر ماه، معافیت عراق برای ۱۲۰ روز تمدید شده بود. ادامه خواندن Continue reading

نامه سرگشاده به آقای اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان فدرال / فوروم دمکراتیک شهر ماینس

ماینس ۱۰ فوریه ۲۰۲۰

برگردان بفارسی ناهید جعفرپور

مقدمه: این نامه سرگشاده بدنبال نامه اعتراضی قبلی از آقای اشتاین مایر نوشته شده است . در نامه قبلی بتاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۰ وقایع اخیر و کشتار آبان ماه و زدن هواپیمای مسافربری ووومطرح بود و از ایشان خواسته شد که امسال پیام تبریک به جمهوری اسلامی ارسال نکند. روز شنبه گذشته اعلام شد که آقای اشتاین مایر پیامی ارسال نخواهد کرد اما امروز در مطبوعات آلمان و ایران  اعلان کردند که پیامی داده شده است . این دوگانگی با توجیح “اشتباها” قابل قبول نیست و این حرکت را باید در راستای منافع اقتصادی و سیاسی آلمان با رژیم جمهوری اسلامی تلقی نمود. زدن هواپیما توسط رژیم ایران سهوا بوده و پیام تبریک ریاست جمهوری آلمان هم سهوا بوده ؟؟؟؟؟

حضور محترم ریاست جمهوری آلمان فدرال، جناب آقای اشتاین مایر

از طریق مطبوعات مطلع گشتیم که گویا در دفتر ریاست جمهوری ” اشتباهاتی” رخ داده است؟. روز شنبه در اثر فشار افکار عمومی و همچنین درخواست هایی که از شما شده بود، اعلام نمودید از انجا که رژیم ایران مردم خویش را زندانی و شکنجه و بقتل می رساند و دستانش به خون مردم آغشته است، شما امسال پیام تبریک بخاطر ۲۲ بهمن ماه روز انقلاب برای جمهوری اسلامی ایران ارسال نخواهید کرد.

تا اینجا این مسئله و اظهار نظر شما بعنوان یک پیغام سیاسی به ایران فهمیده شد. اما متاسفانه امروز صبح در رسانه ها مشاهده نمودیم که دفتر ریاست جمهوری شما بدون مشورت با شما و به اختیار خود پیام تبریک برای جمهوری اسلامی ایران ارسال نموده است.

روزنامه اقتصاد جدید در ایران در سرمقاله خود، اعتبار گفته شما را زیر علامت سئوال می برد و می نویسد” آیا خبر صرف نظر کردن رئیس جمهور آلمان فدرال از فرستادن پیام تبریک به ایران حقیقت دارد؟”.

 این روزنامه از قول روزنامه فارس که متعلق به سپاه پاسداران است، می نویسد” که سخنگوی سرویس امنیتی ایران و پاسداران انقلاب اسلامی اعلام داشته که پیام کتبی روز انقلاب چند روز پیش از سوی آقای اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان فدرال به رئیس جمهور ایران حسن روحانی تحویل داده شد”.

نقل قول روزنامه اقتصاد جدید” رئیس جمهور آلمان در کنار فرستادن تبریک سالروز انقلاب به رئیس جمهور و ملت ایران، خاطر نشان کرد که آلمان یک شریک صادق و جدی ایران است”.

برای انسانهایی که صدای خویش را در برابر نقض حقوق بشر در ایران بلند کرده و خواسته های مشروعشان را برای دستیابی به آزادی و دمکراسی و حقوق بشر و بر علیه کلیت نظام جمهوری اسلامی طرح نموده اند، ارسال و پخش تبریک رئیس جمهوری آلمان به دولت ایران غیر قابل درک است.  

به لحاظ قانونی انسانها از خود خواهند پرسید ” چه کسی مسئول ریاست جمهوری آلمان است و کدام دیپلماسی پشت این مناسبات و روابط به غیر از مناسبات اقتصادی نهفته است، که چنین چیزی اتفاق می افتد؟ چگونه می توان این سیاست دوگانه اخلاقی را درک کرد و فهمید؟ آنهم جائی که دلایل کاملا مشخصند؟.

رژیم ایران تلاش دارد در سالروز انقلاب مردم ایران را به هر وسیله ای به خیابان ها بیاورد تا بدینوسیله یک تصویر غلط از ایران به نمایش بگذارد.

اعلام گشته است که دانش آموزان در این روز به مدارس نخواهند رفت و مدارس تعطیل می باشند تا بتوانند به خیابان ها بروند و به همراه رژیم این روز را جشن بگیرند. یک چنین شستشوی مغزی و حرکاتی دقیقا کمی قبل از انتخابات ایران انجام می پذیرد.

فرستادن تلگرام تبریک به رژیم ایران بیان روشن این مسئله است که نقض حقوق بشر در ایران به فراموشی سپرده می شود و مورد توجه قرار نمی گیرد.

مردم ایران انتظار دارند که بتوانند خواسته ها و اعتراضاتشان را آزادنه و بدون هرگونه تعقیب و دستگیری بیان نمایند. این رفتار نسبت به رژیم ایران تنها و تنها به نفع رژیم ایران است و نه بنفع مردم ایران.

جناب آقای اشتاین مایر ریاست جمهور آلمان فدرال

در خارج از کشور لابی هایی وجود دارند که تلاش می کنند بخاطر منافع اقتصادی و سیاسی، عملکردهای رژیم ایران را قابل قبول جلوه دهند.

این رفتار ناشایست برای مردمی که تنها ظلم و شکنجه را تجربه می کنند، سیلی محکمی به صورت است.

از این روی ما تلگرام تبریک ناخواسته ارسال شده از سوی شما، به جمهوری اسلامی را، بعنوان یک توهین مستقیم به مردم ایران و همچنین بازماندگان قربانیان هولوکاست در آشویتز که در نامه قبلی به آن اشاره شده بود، می دانیم.

مردم ایران قادرند به وضوح صدای خویش را بالا ببرند تا آزادی بیان به وجود آید اما بخاطر عدم پشتیبانی از آنان و یک چنین ” گفتگو های انتقادی” رژیم ایران همچنان به اقدامات خویش علیه مردم ایران ادامه می دهد.

جناب محترم ریاست جمهور

ما مخالف هر گونه دخالت خارجی در امور ایران هستیم و اعتقاد داریم که مردم ایران خودشان باید سرنوشتشان را رغم بزنند بهمین جهت انتظار داریم که جامعه جهانی عملکردهای رژیم جمهوری اسلامی را محکوم نماید.

مردم ایران نیاز به همبستگی و پشتیبانی دارند. جنبش های اعتراضی همچنان در حرکتند و مرتبا همچنان بسیاری دستگیر می شوند. تمامی رفتار جامعه جهانی یادآور مردمی است که ۴۱ سال است زیر یوغ این رژیم قرار گرفته اند.   

ما بسیار نگران و متاسفیم که رئیس جمهور کشور آلمان با وجود تمامی اتفاقات افتاده در ایران، یک تلگرام شادباش روز انقلاب به دولت ایران ارسال نموده و در آن همچنین خود را شریک صادق و جدی رژیم ایران نشان داده است.

با احترام فراوان


از سوی فوروم دمکراتیک شهر ماینس

بهروز اسدی
C/O Initiativausschuss für Migrationspolitik in RLP

Albert-Schweitzer-Str 113-115 in 55128 Mainz

 

وال‌استریت‌ژورنال: معافیت عراق برای واردات انرژی از ایران تمدید می‌شود

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام های آمریکایی و عراقی گزارش داده است که آمریکا قصد دارد معافیت عراق برای واردات گاز طبیعی و برق از ایران را تمدید کند. ادامه خواندن Continue reading

رئیس بانک مرکزی ایران: سازوکار واردات دارو و کالاهای کشاورزی ناکافی است

ناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران اقدام مشترک دولت‌های سوئیس و آمریکا در ایجاد تسهیلات واردات دارو و اقلام کشاورزی به ایران را ناکافی دانسته است. ادامه خواندن Continue reading