وندی شرمن: اکنون به توافقی محکم‌تر از برجام با ایران نیاز هست

وندی شرمن، گزینه جو بایدن برای معاونت وزیر امور خارجه آمریکا،‌ روز چهارشنبه، ۱۳ اسفند، در سنای این کشور گفته است، شرایط ژئوپلیتیک منطقه در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۱۶ تغییر کرده است و به توافقی محکم‌تر از توافق هسته‌ای موسوم به برجام با ایران نیاز است. ادامه خواندن Continue reading

مقامات آمریکایی برای نخستین بار با رهبران شورشیان حوثی «دیدار کردند»

دو منبع مطلع روز چهارشنبه ۱۳ اسفند به خبرگزاری رویترز گفتند که مقامات آمریکایی برای اولین بار با رهبران شورشیان حوثی یمن دیدار کرده‌اند. این ملاقات بی‌سابقه بخشی از اقدامات دولت جدید آمریکا برای پایان دادن به جنگ شش ساله در یمن است. ادامه خواندن Continue reading

ابراز «نگرانی شدید» مکرون از نقض برجام توسط ایران در گفت‌وگو با روحانی

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در گفت‌وگوی تلفنی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند با همتای ایرانی خود از اقدامات جمهوری اسلامی در نقض تعهدات خود در چارچوب برجام «به شدت» ابراز نگرانی کرد.

کاخ الیزه با انتشار گزارشی از گفت‌وگوی رؤسای‌جمهوری دو کشور اعلام کرد که آقای مکرون «به شدت» از اقدامات هسته‌ای اخیر ایران ابراز نگرانی کرده و گفته است با توجه به تلاش‌های فرانسه طی یک سال گذشته برای احیای برجام، تهران باید «به صورت شفاف و فوری» بگوید آیا مذاکرات برجام با همه اعضا (از جمله آمریکا) می‌تواند شروع شود یا نه.

اتحادیه اروپا طی هفته‌های گذشته تلاش‌هایی برای برگزاری اجلاس اعضای باقی‌مانده برجام به اضافه آمریکا انجام داد اما ایران رسما اعلام کرد که در این اجلاس شرکت نمی‌کند، مگر این‌که ابتدا آمریکا تضمین دهد که بعد از اجلاس، بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند.

آمریکا اردیبهشت ۹۷ در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد، اما جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا می‌گوید آماده بازگشت به برجام است، به شرط این‌که جمهوری اسلامی ابتدا به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد؛ موضوعی که ایران رد کرده و گفته که ابتدا باید تحریم‌ها لغو شود.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران نیز روز سه‌شنبه گزارش داد که حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با آقای مکرون گفته است «برجام به هیچ وجه قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن نیز لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا است».

وی مدعی شد «کاهش مرحله‌ به مرحله تعهدات ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام و ناتوانی سه کشور اروپایی از عمل به تعهدات برجامی بوده که پس از تحقق تعهدات طرف‌های مقابل، فورا قابل بازگشت است».

در همین حال، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه گفت فرانسه و شرکای غربی برجام مصمم به پیش بردن طرح قطعنامه توبیخی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران به دلیل نقض تعهدات هسته‌ایش هستند.

اجلاس شورای حکام قرار است هفته جاری در وین برگزار شود.

این طرح توسط آمریکا پیشنهاد شده و از اعضای شورای حکام می‌خواهد به‌خاطر عدول ایران از تعهدات هسته‌ای خود، اعمال محدودیت بر فعالیت بازرسان آژانس در ایران و عدم پاسخگویی درباره منشا اورانیوم کشف شده در دو سایت اعلام نشده، قطعنامه توبیخی علیه ایران به تصویب برسانند، موضوعی که با استقبال شرکای اروپایی برجام و هشدار ایران و روسیه مواجه شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران می‌نویسد روحانی در گفت‌وگو با مکرون لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران را در «چارچوب قانون مصوب مجلس» دانست و مدعی شد «همکاری ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه دارد و ما هیچگاه از برجام خارج نشده‌ایم».

مجلس ایران ۱۱ آذر امسال در مصوبه‌ای که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، دولت را ملزم کرد که اگر تا سوم اسفند، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز سه‌شنبه گفت اگر شورای حکام آژانس علیه تهران قطعنامه تصویب کند، ایران واکنش مناسب نشان خواهد داد و «بازنگری در بیانیه مشترک اخیر بین آژانس انرژی اتمی و ایران» صورت خواهد گرفت.

اشاره وی به قرارداد جمعه هفته گذشته میان ایران و آژانس است که بر اساس آن، ایران پذیرفت به مدت سه ماه فعالیت‌ها در تاسیسات هسته‌ایش ثبت و فیلمبرداری شود و اگر در این مدت گشایشی حاصل شد این فیلم‌ها در اختیار آژانس قرار میگیرد وگرنه پاک خواهد شد.

رادیو فردا

قدرت‌های اروپایی پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را به شورای حکام آژانس دادند

بریتانیا، فرانسه و آلمان با حمایت از موضع آمریکا برای تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، پیش‌نویس این قطعنامه را به نمایندگان ۳۵ کشور عضو این شورا ارائه داده‌اند. ادامه خواندن Continue reading

ایران گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا را رد کرد

ایران پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی بر گفت‌وگوی مستقیم با ایالات متحده را رد کرده است. ایران بر لزوم “رفع تمام تحریم‌ها” پیش از هر گفت‌وگویی تأکید کرده اما آمریکا قبل از هر چیز گفت‌وگوی رویارو با ایران را ضروری دانسته است.  ادامه خواندن Continue reading

«رزاق»، طرحی که جان سوخت بران را نشانه گرفته است

مدیر کمپین فعالین بلوچ در گفت‌و‌گو با «زمانه» طرح تازه‌تصویب‌شده «رزاق» را که انحصار فروش سوخت را به سپاه پاسداران واگذار می‌کند، عامل سرکوب شدید سوختبران می‌داند. عبدالله عارف می‌گوید: «واقعه کشتن سوختبران در سراوان پیامی به سوختبران بود». ادامه خواندن Continue reading

خروج ۱۸ شرکت اروپایی از پروژه نورد استریم ۲ بدنبال تهدید آمریکا به تحریم

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه آمریکا که برای ارائه به کنگره این کشور تهیه شده، حداقل ۱۸ شرکت اروپایی یا به مشارکت خود در خط لوله نورداستریم ۲ خاتمه داده اند و یا اینکه متعهد شده اند که به دلیل تهدید «تحریم های آمریکا» از پروژه خارج می شوند. ادامه خواندن Continue reading

«اعتصاب» در چند شهر استان سیستان‌ و ‌بلوچستان در اعتراض به کشتن سوخت‌بَران

یک روز پس از تنش و درگیری در سراوان در اعتراض به مرگ چندین سوخت‌بَر به دست سپاه پاسداران، گزارش‌ها حاکی از اعتصاب و تعطیلی اصناف در چند شهر استان سیستان‌ و ‌بلوچستان در اعتراض به اعمال خشونت است. ادامه خواندن Continue reading

پیام تسلیت

با کمال تاسف با خبر شدیم که کاک عبدالله فلاحی یکی از بنیان گذاران ” کومه له یه کسانی کردستان ” در تاریخ ۱۶ / ۲ / ۲۰۲۱ در شهر لندن درگذشته است.

کاک عبد الله فلاحی در سال ۱۳۳۲ در شهر سقز به دنیا آمد. از همان ایام جوانی به مبازره برای احقاق حقوق عادلانه خلق کرد روی آورد. پس از پایان تحصیلات متوسطه در آن شهر، موفق شده بود به دانشگاه پلی تکنیک تهران راه یابد . کاک عبدالله فلاحی در ایام تحصیلات در صفوف دانشجویان مبارز انقلابی کرد فعالیت داشت و به همین دلیل در سال ۱۳۵۴ به مدت دو سال درسیاهچال های زندان شاه ، زندانی شد. پس از آزادی از زندان و در ایام انقلاب  ۵۷ نیز به عنوان یک رهبر عملی  در سطح شهر سقز خود را نشان داد و در بنیان گذاری سازمان توسعه فرهنگی در این شهر سهم بسزایی داشت.

کاک عبدالله فلاحی نامی آشنا در درون جنبش حق طلبانه حلق کرد بود او از بنیانگذاران سازمان ” کومه له یه کسانی کوردستان” بود.

پس از راهی شدن در تبعید ناخواسته، در انگلستان مقیم شد و به فعالیتهای خود ادامه داد و سر انجام در یکی از بیمارستان های شهر لندن ، قلب بزرگش برای همیشه از تپش باز ایستاد.

ما درگذشت ایشان را به خانواده های فلاحی، کادر ها و اعضای سازمان “کومه له یه کسانی کردستان” و مردم کردستان تسلیت می گوییم.

روابط عمومی

سازمان اتحاد فداییان خلق ایران

۲۲ / ۲ / ۲۰۲۱