مکرون: تا پیش از اجلاس رهبران گروه ۷ با مقام‌های ایران دیدار می‌کنم

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که تا چند روز دیگر میزبان رهبران قدرت‌های اقتصادی جهان است گفته بنا دارد به زودی با مقام‌های ایران دیدار کند و پیش از اجلاس رهبران جی ۷ (گروه ۷) راه‌های کاهش تنش میان تهران و واشنگتن را بررسی کند. محمدجواد ظریف هم که در اروپا به سر می‌برد قرار است به زودی عازم پاریس شود.

آقای مکرون از زمان بالاگرفتن تنش در تنگه هرمز و همچنین آغاز عقب‌نشینی زمان‌بندی شده ایران از تعهداتش در برجام، به طور مداوم با مقام‌های ایران در تماس بوده و بارها تاکید کرده که قصدش حفظ برجام و کاهش تنش در منطقه است.

وی روز چهارشنبه، ۲۱ اوت، به خبرنگاران گفت: “من ظرف چند ساعت آینده و پیش از آغاز اجلاس جی ۷ با مقام‌های ایران دیدار خواهم کرد و پیشنهاداتی را با آنها طرح خواهم کرد”.

قرار است رهبران برزیل، آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا طی روزهای پایانی آخر این هفته در تفرج‌گاهی در جنوب‌غربی فرانسه و در قالب گروه جی ۷ دیدار کنند.

آقای مکرون در توضیح پیشنهادهایی که به ایران داده است گفته: “ما با هدف کم کردن شدت تحریم‌ها یا به نوعی از پرداخت غرامت با هدف کاهش فشارها بر مردم ایران راهکارهایی طرح کرده‌ایم.”

رئیس جمهور فرانسه جزئیات بیشتری در این باره ارایه نکرده اما گفته: “حالا باید ببینیم که پاسخ تهران در چند ساعت آینده چیست… و آیا آمریکا آماده برداشتن گامی رو به جلو هست.”

اظهارات امروز آقای مکرون در حالی طرح شد که ساعتی پیش از آن محمدجواد ظریف که در اروپا به سر می‌برد گفت اگر امضاکنندگان اروپایی به تعهدات‌شان در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام عمل کند ایران هم به آن به طور کامل عمل خواهد کرد و اقدامات اخیری که برای عقب‌نشینی از تعهداتش صورت داده را متوقف می‌کند.

آقای ظریف در یک سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ در موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) گفت حتی اگر آمریکا به توافق هسته‌ای برنگردد، ایران به شرط اجرای کامل تعهدات از طرف اروپا تنها ظرف چند ساعت به وضعیت اولیه خود در برجام برمی‌گردد.

آقای ظریف در سوئد تاکید کرد که ایران قصد خروج از برجام را ندارد بلکه تنها تعهداتش را آن هم در چارچوب این توافق کاهش داده است.

در تحولی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روز چهارشنبه گفت: “قدرتهای جهانی می‌دانند که در صورت تحریم کامل نفت و به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آبراههای بین المللی نمی تواند امنیت سابق را داشته باشد، بنابراین فشار یکجانبه علیه ایران نمی تواند به نفع آنها باشد و امنیت‌شان را در منطقه و جهان تضمین نمی کند.”وزیر امور خارجه ایران بعد از سفر به فنلاند، سوئد و نروژ برای دیدار با رئیس جمهور فرانسه به این کشور سفر می‌کند.

بی بی  سی

ایران و روسیه در خلیج فارس رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

ایران و روسیه توافقنامه‌ای برای گسترش همکاری‌های نظامی خود در حوزه دریایی امضاء کرده‌اند و همچنین قرار است باهم در منطقه خلیج فارس و دریای عمان مانور نظامی برگزار کنند. ادامه خواندن Continue reading

نشست اضطراری وین؛ تلاشی دوباره برای نجات برجام

هم‌زمان با تشدید بحران نفتکش‌ها، شرکای باقیمانده ایران در مذاکرات هسته‌ای گرد هم می‌آیند. دستور نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر خارجه، “شرایط جدید” و انتظارات تهران برای پایبندی به برجام خواهد بود. ادامه خواندن Continue reading

محمد رسول‌اف، فیلم‌ساز و کارگردان ایرانی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

روز دوشنبه خبر رسید که محمد رسول‌اف، فیلم‌ساز و کارگردان ایرانی به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم شده است. ادامه خواندن Continue reading

«پیشنهاد» ظریف برای ترامپ: ما پروتکل الحاقی را تصویب می‌کنیم، شما تحریم‌ها را بردارید

گزارش‌ها از نیویورک حاکی است که وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۲۷ تیرماه، در گفت‌وگو با عده‌‌ای از خبرنگاران غربی «پیشنهاد» تصویب پروتکل الحاقی و دائمی شدن آن را در قبال لغو تحریم‌های آمریکا مطرح کرده است. ادامه خواندن Continue reading

پیش‌شرط ظریف برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی ایران

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در نیویورک برای نخستین بار اعلام کرد که ایران حاضر است درباره برنامه موشکی خود گفت‌وگو کند به شرطی که آمریکا به متحدانش در منطقه سلاح نفروشد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به‌سر می‌برد، دوشنبه شب ۲۴ تیر / ۱۵ ژوئیه در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی شرکت کرد.

او در این گفت‌وگو برای نخستین بار موضع ملایم‌تری در مورد مذاکره درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی گرفت و گفت: «اگر می‌خواهید درباره برنامه موشکی صحبت کنید در آن صورت باید درباره میزان سلاحی که به منطقه ما فروخته می‌شود هم گفت‌وگو کنیم. (…) این تسلیحات آمریکایی هستند که وارد منطقه ما می‌شوند و منطقه ما را در آستانه انفجار قرار می‌دهند. از این رو اگر آن‌ها می‌خواهند درباره موشک‌های ما حرف بزنند، اول باید فروش این تسلیحات از جمله موشک‌ها را متوقف کنند.»

ظریف در حالی این سخنان را بیان می‌کند که مقام‌های ایرانی بارها هر گونه مذاکره درباره برنامه موشکی را رد کرده‌ و گفته‌اند توسعه برنامه موشکی ایران امری دفاعی است و به توافق هسته‌ای ربطی ندارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۸ خردادماه سال جاری گفته بود: «ما درباره مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمی‌کنیم؛ درباره‌ توانایی نظامی مذاکره نمی‌کنیم. معنی مذاکره در این مسئله، معامله است؛ یعنی از توانایی دفاعی‌تان کوتاه بیایید. مذاکره درباره‌ این‌جور مسائل، دو کلمه است: آن‌ها می‌گویند این را می‌خواهیم، ما می‌گوییم نه!»

کنترل برنامه موشک‌های بالستیک ایران در دست سپاه پاسداران است که به‌تازگی از سوی آمریکا به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

محمدجواد ظریف در پاسخ به این سئوال که آیا ایران تحت هیچ شرایطی بر اثر فشار پای میز مذاکره نخواهد رفت، گفت: «ما سر میز چانه‌زنی هستیم، این آمریکاست که میز مذاکره را ترک کرده است. ما همیشه از بازگشتش به میز مذاکره استقبال می‌کنیم و به‌همراه سه کشور اروپایی و روسیه و چین همچنان در (توافق هسته‌ای) هستیم. آمریکا می‌تواند اجرای تعهدات خود را از سر بگیرد و به میز مذاکره بازگردد.»

ظریف در مصاحبه با ان‌بی‌سی سخنان قبلی خود درباره احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمریکا را تکرار کرد و گفت: «من اعتقاد ندارم که رئیس‌جمهور ترامپ به دنبال جنگ است، اما به نظر من کسانی در اطراف او هستند که (از جنگ) بدشان نمی‌آید. آن‌ها تلاش می‌کنند، اما فکر نمی‌کنم موفق شوند چرا که در نهایت کفه ترازو به نفع دوراندیشی و احتیاط سنگینی خواهد کرد.»

او از کاهش تعهدات جمهوری اسلامی به برجام نیز دفاع کرد و گفت از آن‌جا که آمریکا توافق هسته‌ای را ترک کرده «ما آزادیم تا اجرای بخشی از تعهداتمان را متوقف کنیم».

وزیر خارجه ایران هرگونه دخالت جمهوری اسلامی و یا گروه‌های نیابتی ایران در حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس را رد کرد و گفت: «امکان دارد که در این آب‌های باریک، اما پرتردد و در این شرایط پرآشوب، کسانی دست به اقداماتی برای خرابکاری در شرایط موجود بزنند. افراد و کشور‌هایی هستند که از تشدید تنش سود می‌برند و این مسئله را هم پنهان نکرده‌اند.»

ظریف گفت خطر درگیری تصادفی در خلیج فارس بیشتر شده است.

روز گذشته (دوشنبه) مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در یک مصاحبه رادیویی از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و ایران را «مهم‌ترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه» خواند.

او توافق هسته‌ای را «اشتباهی اساسی» دانست که ثروت زیادی نصیب ایران کرد تا «ظرفیت تولید بمب اتمی و دامن زدن به ترور را داشته باشند».

پمپئو از ماندن طرف‌های دیگر برجام و ایجاد مانع بر سر راه محدودیت‌ها علیه تهران نیز انتقاد کرد و گفت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی «مؤثر بوده است».

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه) در یک نشست خبری بعد از برگزاری جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره برجام و نقض تعهدات ایران در توافق هسته‌ای اعلام کرد که کشورهای اروپایی فعلاً قصد فعال کردن ساز و کار «حل و فصل اختلاف» در برجام [مکانیسم ماشه] را ندارند.

او گفت «توافق هسته‌ای جایگزین ندارد».