بهمن امینی مبارز قدیمی چپ و مدیر انتشارات خاوران درگذشت

خبر غم انگیز بود و کوتاه : بهمن امینی ،  کنشگر وفعال سیاسی، بنیانگذار انتشارات خاوران و یکی از ناشران باسابقه ادبیات تبعید ، از میان ما رفت.

بهمن امینی در اردیبهشت سال ۱۳۳۰ در مشهد چشم به جهان گشود و در سحرگاه جمعه ۲۵ آبان۱۳۹۷ در بیمارستانی در شهر لیون( فرانسه) درگذشت. او از زندانیان سیاسی دوران رژیم پهلوی بود و حدود یک سال پس از انقلاب از ایران خارج و در فرانسه ساکن شده بود. در سال ۱۳۶۳ انتشارات خاوران را تاسیس کرد.

بهمن امینی با انتشار کتاب‌هایی از هما ناطق، شاهرخ مسکوب، آرامش دوستدار، نسیم خاکسار، رضا قاسمی، شهلا شفیق، عبدالکریم لاهیجی، مسعود میرشاهی، رضا دانشور، باقر مؤمنی، مهشید امیرشاهی، علی عرفان، عتیق رحیمی و….مجموعه با ارزشی از آثار ادبی و تاریخی به زبان فارسی را نشر و ارائه داد. انتشارات خاوران همچنین با انتشار کتابهایی از خاطرات زندان، کوشید تا به سهم خود مانع از به فراموشی سپردن آنچه در زندانهای حکومت اسلامی در ایران گذشته است، شود.

کتابفروشی خاوران در پاریس که توسط بهمن و همسرش هایده ، اداره می‌شد، محل گردهمایی و ملاقات بسیاری از ایرانیان تبعیدی بود. برگزاری بیش از هفتاد نشست “دیدار با اهل قلم” عرصه دیگری از فعالیت‌های بهمن امینی بود که ضمن معرفی، نقد و بررسی آثار منتشر شده، به نویسندگان آنان امکان می‌داد که با خوانندگان به بحث و گفتگو بنشینند.

تلاش، کوشش و فعالیت‌های بهمن امینی اما به عرصه‌های فوق محدود نبود. او یکی از کنشگران و مدافعان سخت کوش آزادی، دمکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی بود.

در شکل گیری «جنبش جمهوریخواهان دمکرات ولائیک ایران» حضور فعال داشت واز بنیان‌گذاران «کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس» بود.

بهمن امینی در سازماندهی و برگزاری ده‌ها اکسیون در پاریس و برای دفاع از زندانیان سیاسی در ایران، نقش اساسی داشت. 

بعد از اعتراضات سال ۱۳۸۸ و سرکوب آن توسط رژیم اسلامی، هنگامی که تعداد قابل   توجهی از فعالین مدنی مجبور به ترک ایران و تقاضای پناهندگی در کشورهای اروپایی شدند، بهمن امینی از کسانی بود که در کمک رسانی به متقاضیان پناهندگی که به او مراجعه می کردند، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کرد و صمیمانه و مهربانانه می‌کوشید ، آنان را مددیاری کند.

 ما درگذشت بهمن امینی را به همسر گرامی‌اش خانم هایده‌ قهرمانی و خانواده ، رفقا و دوستان تسلیت می‌گوییم

یادش گرامی و راهش پاینده باد

 

۲۷ آبان ۱٣۹۷ -  ۱٨ نوامبر ۲۰۱٨

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران- نهاد فرانسه

اطلاعیۀ مراسم خاکسپاری و بزرگداشت بیژن هیرمن پور

مراسم خاکسپاری:
روز جمعه ۵ اکتبر ۲۰۱۸، ساعتِ ۱۵ (سه بعدازظهر)، در گورستانِ «بورلارن» واقع در شمارۀ ۲۷ خیابانِ بی وِر، ایستگاهِ قطارِ بورلارن.
۲۷, rue Bièvre 92340 Bourg-la-Reine
RER B, station Bour-la-Reine

مراسم بزرگداشت:
از ساعتِ ۱۶ تا ۲۰ (چهار تا هشتِ بعدازظهر)، در «خانۀ وُکلایِ پاریس»، واقع در شمارۀ ۲ خیابانِ هارله، پاریسِ یک (ایل دو لاسیته)، در آمفی تئاتر لوئی ادموند پتی تی، در نشانیِ زیر برگزار خواهد شد:
۲, rue de Harlay 75001 Paris (Ile de la Cité)
Auditorium Louis-Edmond Pettiti
Transport : RER B Saint Michel;
Métro Saint Michel ligne 4,
Métro Pont Neuf ligne 1 & 9
Bus : 21, 27
Parking : Place Dauphine

دعوت به شرکت در تظاهرات مقابل سفارت جمهوری اسلامی در پاریس

هم میهنان آزاده
ما ضمن محکوم کردن اعدام سه زندانی سیاسی کرد وحمله به مقرحزب دموکرات کردستان
وحزب دموکرات کردستان ایران توسط رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی، همدردی خود را
با اعضای خانواده وهمرزمان کشته شدگان اعلام می کنیم. ادامه خواندن Continue reading

توپ باران مناطق مرزی کردستان را محکوم می کنیم

بنا به اطلاعیه های منتشره از طرف حزب دمکرات کردستان ایران و مرکز همکاری احزاب کردستان ایران، منطقه “حاج عمران” و شماری از مناطق مرزی “اقلیم کردستان” روز سه شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ آماج حمله شدید توپخانه ارتش جمهوری اسلامی قرارگرفتند. ادامه خواندن Continue reading

مراسم تودیع و تدفین زنده یاد علی اصغر صدر حاج سید جوادی

هم میهنان، دوستان و عزیزان
مراسم تودیع و تدفین زنده یاد علی اصغر صدر حاج سید جوادی: روز چهار شنبه، چهارم ژوئیه، سال ۲۰۱۸ ساعت ۱۴ (دو بعد از ظهر) در گورستان مونپارناس ( پاریس چهاردهم) برگزار خواهد شد

. cimetière du Montparnasse
3boulevard Edgar Quinet 75014
Station de métro Raspail

گرد همائی، مراسم بزرگداشت و یادمان آن زنده یاد نیز، در همان روز، ساعت ۱۷ (پنج بعد از ظهر) در سالن پذیرائی هتل ماریوت خواهد بود:

hôtel marriotte
17, boulevard Saint Jacques 75014 paris

.
خانواده، خویشان و دوستان زنده یاد علی اصغر صدر حاج سید جوادی

پشتیبانی از فراخوان «جمعیت کردهای مقیم فرانسه» در اعتراض به حکم اعدام رامین حسین پناهی

با تائید حکم اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی  کرد توسط “دیوان عالی کشور” ، برگ دیگری بر کارنامه سیاه جنایت های حکومت اسلامی در ایران افزوده شد ادامه خواندن Continue reading