به مناسبت سی امین سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو و همراهان / پیام “همبستگی برای آزادی و برابری در ایران”

سی سال پیش، در تاریخ بیست و دوم تیرماه ۱۳۶۸ – سیزدهم ژوئیه ۱۹۸۹، عاملین رژیم تروریست و تروریست پرور جمهوری اسلامی ایران، طی نقشه ای از پیش طراحی شده، دکتر عبدالرحمن قاسملو، دبیرکل وقت حزب دمکرات کردستان ایران و کاک عبداله قادری آذر، عضو کمیته مرکزی و نماینده این حزب در خارج از کشور و دکترفاضل رسول، استاد دانشگاه در وین را به قتل رساندند.

این ترور سازمان یافته توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران در شهر وین پایتخت اتریش و در طی ملاقات و مذاکره با چندتن از نمایندگان آن اتفاق افتاد.

پس از اتمام جنگ ۸ ساله و سرکشیدن جام زهر توسط خمینی، این تصور می رفت که در مقابل مردم کردستان و جنبش مقاومت آن، رژیم به خواستهای این جنبش توجه نماید. دکتر قاسملو علیرغم شناخت از خصوصیت مذهبی و دیکتاتوری رژیم، ولی از هیچ کوششی برای حل مسالمت آمیزانه مشکلات کردستان فروگذاری نکرد و با نشستن بر سر میز مذاکره، می خواست این گزینه بر گزینه های دیگر برتری یابد اما سبعیت و ماهیت ددمنشانه حکومتیان آنچنان بود که در مقابل این اقدام مسئولانه، با ترور و قتل و نیستی به سان آنچه طی چهل سال عمل نموده اند، پاسخ دادند.

دستگاههای ترور و سرکوب رژیم جمهوری اسلامی، با ترورها و قتلهای زنجیرەایی و حذف فیزیکی چند صد انسان شریف و مبارز و رهبر برجسته سیاسی مخالف رژیم، چیزی جز طولانی کردن عمر حکومت دیکتاتوری خود و ایجاد رعب و وحشت بیشتر در میان مخالفین خود در سر نداشته و ندارند.

خبر ترور و این فاجعه، همه مرزها را درنوردید. دکتر قاسملو، به عنوان یکی از رهبران کارآمد و سیاستمداری برجسته، برای همگان شناخته شده بود. نقش وی در سامان یابی حزبی که دهه ها در آن فعالیت کرد و نزدیک به بیست سال رهبری آن را به عهده داشت، انکار ناپذیر است. همچنین تلاشها و فعالیتهای وی در شناسائی “مسئله کرد” در جوامع بین المللی و به طور کلی عملکرد و خدمات وی در جریان مبارزات سیاسی وی، از طرف همگان مورد تقدیر می باشد.

دکتر قاسملو از جمله رهبران جنبش مردمی در کردستان بود که دور اندیش و آینده نگربود. به اتحاد و همگرائی اپوزسیون ترقی خواه اعتقاد داشت و شبانه روز برای آن کوشش می نمود. تلاشهای وی در این راستا  بی گمان از یاد نخواهد رفت. وی با بهره گیری از روابط وسیع بین المللی، حامیان ارزنده ای برای جنبش ملی در کردستان بدست آورد. همچنین استقلال رای و اعتقاد بدان در هر سطح و هر زمینه ای از روابط، از ویژگیهای او بود و در شمار آن رهبران سیاسی قرار داشت که علیرغم بهره گیری از امکاناتی که در آنطرف مرزها وجود داشت اما هیچگاه استقلال رای خود را فدای آن ننمود. محکومیت قاطع بمباران شهرهای کردستان توسط هواپیماهای جنگی عراق در طول جنگ ایران و عراق، یکی از این نمونه هاست.

علیرغم اسناد و مدارک موجود و غیرقابل انکار و باوجود تلاشهای مجامع گوناگون سیاسی و حقوقی، دولت اتریش تا کنون از پیگیری این اقدام تروریستی خودداری نموده است. این تلاشها جا دارد در اشکال و ابعاد وسعیتری دنبال شود و بی گمان به نتیجه خواهد رسید.

امروزه و در شرایط کنونی ایران و خاورمیانه، جای سیاستمداری برجسته چون وی خالی است اما رهروان وفادار وی با تکیه بر آموزش و پایه ای که دکتر قاسملو بسط و قوام داد، نشان دادند که علیرغم این ضربه شدید بر پیکر حزبی که “کاک دکتر” دبیر کل آن بود از یک طرف و بر جامعه کردستان و ایران و خاورمیانه از طرف دیگر، راه و آرمانهای او همچنان ادامه دارد. تلاشهای همه صفوف حزب دمکرات که ما آرزوی اتحاد و یگانگی آن را داریم، بیانگر پایبندی آنها به این آرمانهاست. از جمله، نقش آنان در ایجاد “همبستگی برای آزادی و برابری در ایران” که از ده حزب و سازمان و جریان سیاسی چپ و دمکرات، معتقد به جمهوری، جدائی دین و دولت، دموکراسی و فدرالیسم تشکیل شده است، نشانگر این امر است.

ما با گرامیداشت خاطره دکتر عبدالرحمن قاسملو، کاک عبداله قادری آذر و دکتر فاضل رسول، و همگی قربانیان ترورهای سیاسی توسط دستگاههای دولتی جمهوری اسلامی، با همه صفوف حزب دمکرات و نیز تمامی آزادیخواهان تجدید عهد می کنیم که برای تحقق خواستهای مشترک و عادلانه از پای ننشینیم و بدینگونه نقش ارزنده آنها را در راه آزادی و سعادت بشری، ارج بگذاریم.

 

“همبستگی برای آزادی و برابری در ایران” *

تیرماه ۱۳۹۸ – ژوئیه ۲۰۱۹

 

*- احزاب و سازمانهای تشکیل دهنده : اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک، جنبش جمهوریخوهان دموکرات و لائیک ایران، حزب تضامن دمکراتیک اهواز، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان، حزب کومه له کردستان ایران، حزب مردم بلوچستان، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران، کومه له زحمتکشان کردستان

 

توپ باران مناطق مرزی کردستان توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران را محکوم می کنیم / همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

طبق اخبار رسیده، حملات توپخانه ای وسیعی همراه با پروازهای پهباد و هلی کوپتر، روز چهارشنبه (دیروز) علیه مناطق مرزی کردستان صورت گرفت که امروز هم همچنان ادامه داشت. ادامه خواندن Continue reading

در کارزارهای سی امین سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو شرکت کنیم / “همبستگی برای آزادی و برابری در ایران” *

از ترور سیاسی دکتر عبدالرحمن قاسملو دبیر کل وقت حزب دمکرات کردستان ایران و همراهان وی کاک عبداله قادری آذر، عضو کمیته مرکزی این حزب و دکتر فاضل رسول استاد دانشگاه در وین، سی سال می گذرد.

بدین مناسبت و به منظور گرامیداشت یاد آنها و به ویژه برای واداشتن دولت اتریش به پیگیری این پرونده، کارزارهای مختلفی توسط دو حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران در وین و بروکسل سازماندهی شده است.

ما اعضای “همبستگی برای آزادی و برابری در ایران”، ضمن گرامیداشت خاطره چهره شناخته شده و برجسته سیاسی، دکتر قاسملو و همراهان وی، از عموم هموطنان می خواهیم در مراسم و برنامه های پیش بینی شده شرکت نموده تا یاد و خاطره آنها را زنده نگاه داشته و نگذاریم این پرونده، به دست فراموشی سپرده شود.

“همبستگی برای آزادی و برابری در ایران” *

دهم تیرماه ۱۳۹۸ – اول ژوئیه ۲۰۱۹

*- احزاب و سازمانهای تشکیل دهنده : کومه له زحمتکشان کردستان، شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، حزب مردم بلوچستان، حزب کومه له کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب تضامن دمکراتیک اهواز، جنبش جمهوریخوهان دموکرات و لائیک ایران، اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک

 

در تظاهرات مقابل سازمان جهانی کار در ژنو شرکت کنیم / اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

یکصد و هشتمین اجلاس سازمان جهانی کار که از روز ۱۰ ژوئن در مرکز اروپایی این سازمان در ژنو آغاز شده است تا ۲۱ ژوئن ادامه خواهد داشت. ادامه خواندن Continue reading

به یاد بدری لنکرانی – ساعدی (۱۳۱۲-۱۳۹۷)

به مناسبت درگذشت بانوی بزرگوار و گرامی بدری لنکرانی – ساعدی در روز شنبه ۱۱ اسفند ماه برابر ۲ مارس، از ساعت چهار تا شش بعد از ظهر، درکافه ای که همه سال در سالگرد غلامحسین ساعدی با او و همراه او می نشستیم ، گرد هم می آئیم تا یاد این دوست یکدل و یکزبان و سراسر مهر را گرامی بداریم.

فرزندان و دوستان

نشانی:

Café des Banques
13 bis Avenue Père Lachaise. Paris 75020 (Métro : Gambetta)

میزگرد سیاسی و بحث آزاد / جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران

یک‌شنبه ٢٧ ژانویه ٢٠١٩ ـ از ساعت ٢٠:٣٠ تا ٢٣:٣٠

در تالار مجازى پالتالک

موضوع :

“ضرورت اتحاد عمل نیروى هاى جمهورى خواه دمکرات”

(نگاهى به فراخوان همکارى مشترک ده جریان جمهورى خواه و تفاهم نامه مورد توافق انان)

 

 آغازگران بحث:

احمد ازاد: سازمان اتحاد فدائیان خلق

منا سیلاوى: سخنگوى حزب تضامن دمکراتیک اهواز   

خسرو امیرى: جنبش جمهورى خواهان دموکرات و لائیک ایران

سعید عزیزى: اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک 

 

آدرس تالار مجازی

Paltalk

1– Asia and pacific

2– Iran

3–Jonbesh Jomhouri Khahan Democrat va Laic Iran

 

شورای هماهنگی جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران