گزارش جدید دبیر کل سازمان ملل: نقض گسترده ی حقوق بشر در ایران

روز چهارشنبه، گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد به هفتاد و ششمین مجمع عمومی این سازمان در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران (محدوده زمانی ۱۱ ژوئن ۲۰۲۰ تا ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱) منتشر شد. ادامه خواندن Continue reading

هنگامی که ساواکی ها تاریخ نگار می شوند! / علی فیاض

الجزایری ها ضرب المثل بسیار عمیق و پر معنایی دارند. این ضرب المثل که گفتگویی است بین پدری با فرزندش، با زبانی ساده گرفتاری های فرصت طلبان و دروغگویان را برملا می سازد: ادامه خواندن Continue reading

نه می بخشیم و نه فراموش میکنیم / کمیته همبستگی با جنبش کارگری _ استرالیا

به یاد شقایق های عاشق که در دهه ۶۰ ، تابستان ۶۷ و به یاد همه جان باختگان سیاسی_ عقیدتی که در حکومت اسلامی به خاک افتادند.با شرکت زندانیان سیاسی جان به در برده از ان سال های سیاه.

پیام تند ترکیه به تهران و بغداد با حمله به سنجار

رقابت میان ایران و ترکیه در خاک عراق رو به گسترش است.

همزمان با آمادگی امریکا برای خروج نیرو‌های نظامی‌اش از عراق، اقلیم کردستان به صحنه‌ای برای رویارویی فزاینده میان ترکیه و ایران با هدف اعمال کنترل بر آن ناحیه تبدیل می‌شود.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ سایت تحلیلی “المانیتور” در مقاله‌ای در این‌باره که ترکیه با حملات هوایی مداوم به منطقه سنجار-ناحیه محل سکونت ایزدی‌ها در عراق- پیام تند و شدیدی به تهران ارسال کرده بود، می‌نویسد: به نظر می‌رسد رقابت میان ایران و ترکیه در خاک عراق رو به گسترش است.

ترکیه در حال هدف قرار دادن مواضع یک گروه مسلح موسوم به “واحد‌های مقاومت سنجار” است که از دید آنکارا در ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است؛ حزبی که از دید ترکیه تروریستی قلمداد می‌شود.

ترکیه نسبت به گسترش نفوذ ایران بر کرکوک و موصل از طریق متحدان‌اش در حشد الشعبی خشمگین است و نسبت به این موضوع هشدار می‌دهد. همچنین، تهران از ترکیه به دلیل کارزار نظامی با هدف مقابله با پ ک ک در منطقه ناخرسند است.

از دید آنکارا تنها هدف آن کشور از کارزار نظامی از بین بردن عناصر پ ک ک است. ترکیه اهمیتی نمی‌دهد که واحد مقاومت سنجار برای مقابله با داعش ایجاد شده است. از دید ترکیه آن گروه در ارتباط با پ ک ک و تروریستی است.

حمله ترکیه در ۱۶ آگوست با استفاده از پهپاد علیه وسیله نقلیه‌ای در سنجار رخ داد که منجر به کشته شدن سه تن از شبه نظامیان مسلح شد. همچنین، روز بعد جنگنده‌های اف -۱۶ ترکیه به درمانگاهی در روستایی در آن منطقه حمله کردند و ۹ تن که هشت نفر از آنان ایزدی بودند را به قتل رساندند.

رسانه‌های ترکیه مدعی شدند یکی از نظامیان ارشد پ ک ک در آن درمانگاه بستری شده بود. از دید دولت عراق اما واحد‌های مقاومت سنجار نیرویی تحت پرچم حشدالشعبی هستند. دولت بغداد به دلیل افزایش حملات هوایی ترکیه تحت فشار قرار گرفته و ناتوان از محافظت از اعضای واحد‌های مقاومت سنجار و ایزدی‌ها است و ترکیه را به دلیل نقض حاکمیت عراق مورد انتقاد قرار می‌دهد.

این سایت در ادامه می‌افزاید: در تاریخ ۱۰ آگوست حرکت نجباء یکی از جناح‌های حشدالشعبی که مورد حمایت ایران است با انتشار ویدئویی به زبان ترکی تهدید کرد که اگر اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به حملات فرامرزی پایان ندهد، جنگ به داخل ترکیه کشانده خواهد شد و اقتصاد ترکیه هدف قرار خواهد گرفت.

این گروه در ویدئویی خطاب به مردم ترکیه گفته است: ترکیه را به عنوان یک نیروی اشغالگر در عراق قلمداد می‌کنیم. ما هرگز دوست نداریم با همسایگان درگیر شویم اما رهبران شما با حملات‌شان ما را به سوی جنگ سوق می‌دهند.

در بخش دیگری از پیام آمده است: اجازه ندهید اردوغان اقتصاد شما را تضعیف کند. دوران امپراتوری عثمانی به پایان رسیده و احترام به مرز‌ها تنها راه جلوگیری از جنگ‌های بی‌نتیجه است. تا دیر نشده جلوی دولت اردوغان را بگیرید و اجازه ندهید فرزندان‌تان تجربه مشابه امریکایی‌ها و بازگرداندن تابوت‌های‌شان را داشته باشند.

دو روز پس از ارسال این پیام، چهار موشک به پایگاهی در نزدیکی موصل که نیرو‌های ترکیه در آن مستقر هستند شلیک شد.

همچنین، “نچیروان بارزانی”، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در تاریخ ۵ آگوست از ایران بازدید کرد. در استقبال از او پرچم اقلیم کردستان و نه پرچم عراق برافراشته شد(البته مسئولان وزارت خارجه گفته بودند این مسئله عمدی نبوده و در برافراشتن پرچم اشتباهی رخ داده بود).

رئیسی در این دیدار تاکید کرد که کشور‌های منطقه نباید اجازه مداخله و نفوذ قدرت‌های خارجی را بدهند و بارزانی گفت که ما خود را بخشی از ایران و انقلاب اسلامی می‌دانیم.

اخیرا “علی شمخانی” دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از عراق خواست تا گروه‌های اپوزیسیون کرد را از اقلیم کردستان اخراج کند.

این تحولات نشان می‌دهند اولویت تهران در مورد اقلیم کردستان عراق در دوره رئیسی چه خواهند بود. به نظر می‌رسد اقلیم کردستان عراق دیگر برای مخالفان کرد جمهوری اسلامی ایران مکانی امن نخواهد بود. به احتمال زیاد نزاع میان ایران و ترکیه در اقلیم کردستان عراق در ماه‌های آینده تشدید خواهد شد؛ چرا که عراق در ماه اکتبر انتخابات پارلمانی برگزار خواهد کرد و امریکا تمام نیرو‌های نظامی خود را تا پایان سال از عراق خارج خواهد کرد.

گویا نیوز

اعلام حمایت ایران از تشکیل شورای هماهنگی برای انتقال قدرت در افغانستان

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی، ضمن حمایت از تشکیل «شورای هماهنگی» در افغانستان، گفت که جمهوری اسلامی ایران برای «مصالحه» در افغانستان تلاش می‌کند. ادامه خواندن Continue reading

در پی برگزاری تجمع در حمایت از مردم خوزستان؛ تعدادی از فعالین مدنی در تهران بازداشت شدند

در جریان تجمع و راهپیمایی تعدادی از فعالان مدنی در حمایت از مردم خوزستان از مقابل وزارت کشور، تعدادی از آنان از جمله نرگس محمدی، آرش صادقی، آرش کیخسروی، روح‌الله مردانی، جعفر عظیم‌زاده، رسول بداقی، پوران ناظمی، حمید آصفی و بهزاد همایونی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت این شهروندان با خشونت و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نرگس محمدی، آرش صادقی، آرش کیخسروی، روح‌الله مردانی، جعفر عظیم‌زاده، رسول بداقی، پوران ناظمی، حمید آصفی و بهزاد همایونی، فعالین معدنی توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند.

بازداشت این فعالین مدنی در جریان تجمع و راهپیمایی آنان که در حمایت از مردم خوزستان از مقابل وزارت کشور به سمت خیابان زرتشت برگزار شده بود، همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است. این افراد پیش از بازداشت در ویدئویی گفته بودند که تعدادی از آنان در مقابل وزارت کشور توسط نیروهای نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

از نهاد بازداشت کننده، وضعیت کنونی و محل نگهداری این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست.

طی پنج روز اخیر، شهروندان معترض استان خوزستان در اعتراض به فقدان مدیریت منابع آبی و بحران تامین آب در این استان دستکم در ۲۰ شهر از جمله رامهرمز، شاوور، کرخه، چمران، کوت سید نعیم، شوش، اهواز، آبادان، حمیدیه، بستان، سوسنگرد، بندرماهشهر، خرمشهر، شادگان، کوت عبدالله، ملاثانی، هویزه، ابوحمیظه ویس و مشهد، اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده‌اند.

خبرگزاری هرانا 

حمایت شش تشکل کارگری و بازنشستگان از اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانکاری صنایع نفت

شش تشکل کارگری و بازنشستگان روز یکشنبه ۶ تیر با انتشار بیانیه ای از اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانکاری صنایع نفت حمایت کردند. ادامه خواندن Continue reading

در حمایت از کمپین بیست ـ ده ۱۴۰۰ اعتصاب سراسری کارگرا ن پروژه ای صنایع نفت، گاز، نیروگاهی /بیانیه مشترک ٢٧ نهاد چپ و دموکراتیک

پس از اعتصاب کارگران پروژه ای صنایع نفت و پتروشیمی در سال ۱۳٩٩ ،که به افزایش دستمزد انجامید، اکنون برای دومین سال متوالی کارگران بار دیگربه اعتصاب پرداخته اند . این بار اعتصاب کارگران گسترده تر و خواست های آنها متنوع تر شده است و همکاری کارگران رسمی و پروژه ای بیشتر شده است. با آغازگرمای تابستان اعتصاب سراسری و گسترده کارگران پالایشگاهها و پتروشیمی با نام کمپین بیست ـ ده ۱۴۰۰ امید جامعه به حافظه تاریخی اش گره خورده که در جریان سقوط رژیم شاهنشاهی فریاد می زد :

کـــــــــــــارگرصنعت نفت ما مبــــــــــــــارزو دلــیر سرسخت ما

اعتصابات اخیر کارگران صنعت نفت در برگیرنده چندین شرکت پالایشگاهی ، نیروگاهی و سکوی نفتی بوده است . منابعی عظیم که در قبال استثمار کارگران در آن بیشترین درآمد نصیب رژیم اسلامی و ارگانهای ریز و درشتش شده است .

خواست اصلی کارگران در این اعتصابات افزایش دستمزد ، پرداخت حقوق معوقه ، تغییر در نحوه مرخصی ها ، ایمن سازی محیط کار ، خلع ید از پیمانکاران ، لغو قرارداد موقت ، حق تجمع و تشکل است .غیر از گسترش اعتصابات نفتگران و تعمیم خواست هایشان همکاری کارگران رسمی و پیمانی در آن نیز برجسته است . تفرقه در صفوف کارگران و بخش بخش کردن آنان تحت عنوان تعدیل نیرو و خصوصی سازی که سیاست اقتصادی سرمایه داری در جهان تحت عنوان نئولیبرالیسم و تجارت آزاد بوده است سالهاست سطح معیشت کارگران در ایران را زیر حاکمیت اسلامی سرمایه داری به چنان فلاکتی رسانده است که ۸۰ درصد جامعه زیر خط فقر و ۶۰ درصد زیر خط فقر مطلق بسر می برند.

جمهوری اسلامی سرمایه داری کارگران خاتون آباد را به قتل رسانید ، کارگران آق دره را شلاق زد ، کارگران هفت تپه را شکنجه کرد ، کارگران شرکت واحد ، هپکو ، آذراپ ، فولاد وشهرداری ها و راه آهن و….. را زندانی و اخراج کرد ، زنان و پرستاران و معلمان و بازنشستگان و دانشجویان ونویسنده گان را شکنجه و زندانی و اعدام کرد و ….. ولی نتوانست جامعه را ساکت کند.

گسترش اعتصابات و همبستگی با آن، موفقیت در اتحاد و سازماندهی سراسری می تواند نوید بخش شکل گیری جنبش اجتماعی درتغییر شرایط زیستی و معیشتی ، تامین معیشت همگانی وآزادی و رفاه و شادی باشد. ما حمایت خود رااز خواست های کارگران اعتصابی اعلام می نمائیم و صدای نفتگران را به اشکال مختلف در سراسر دنیا منعکس می کنیم!

زنده باد اعتصابات سراسری نفتگران
زنده باد اتحاد و همبستگی با اعتصابات سراسری کارگران پروژه ای
سرنگون باد جمهوری اسلامی ایران !
زنده باد آزادی،دموکراسی و برابری!
٢۶ ژوئن ٢۰٢۱ برابر با ۶ تیرماه ۱۴۰۰

امضاء ها به ترتیب حروف الفبا:
۱- اتحاد نیروهای دمکراتیک ایرانی – سوئیس
٢- آلترناتیو سوسیالیستی ایران – لندن
۳- انجمن پناهندگان ایرانی گوتنبرگ- سوئد
۴- انجمن سوسیالیستها- سوئد
۵- جمعی از فعالان اجتماعی- سیاسی و پناهندگان – گوتنبرگ- سوئد
۶- حامیان مادران پارک لاله- استکهلم
٧- شورای همبستگی با مبارزات مردم ایران – لندن
۸- شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی- فریاد خاوران
٩- شورای همراهی با آلترناتیو کارگری در ایران
۱۰- فدراسیون اروپرس – بلژیک
۱۱- کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر- آلمان
۱٢- کانون پناهندگان سیاسی ایران- برلین
۱۳- کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- وین
۱۴- کانون ایرانیان مترقی در نیویورک و نیوجرسی- آمریکا
۱۵- کانون همبستگی با مبارزات کارگران در ایران- فرانکفورت
۱۶- کانون همبستگی با کارگران ایران- گوتنبرگ
۱٧- کانون همبستگی با کارگران ایران- کانادا
۱۸- کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران- سوئیس
۱٩- کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
٢۰- کمیته همبستگی با مبارزات مردم ایران- فرانکفورت- آلمان
٢۱- کمیته همبستگی با جنبش کارگری ایران- استرالیا
٢٢- کمیته همبستگی کارگران ایران و سوئد
٢۳- کمیته همبستگی برای حقوق بشر ایران- نروژ
٢۴- نهاد همبستگی با جنبش کارگری در ایران – غرب آلمان
٢۵- همبستگی با مبارزات مردم ایران- سوئیس
٢۶- همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران- پاریس
٢٧- همبستگی برای حقوق بشر در ایران – کلگری/ کانادا