چهلمین سالروز (۷ شهریورماه ۱۳۵۹) اعدام شهلا و نسرین کعبی

نه فراموش می کنیم و نه می بخشیم!


سحرگاه هفتم شهر یور ماه ۱۳۵۷ میدان تیرباران زندان سنندج، آخرین لحظات قبل از اعدام.
نسرین : چشمان مرا نبندید!
شهلا : اما چشمان مرا ببندید!
مامور آتش : آها چون می ترسی…
شهلا : نه، نمی خواهم مرگ خواهرم را ببینم!
نسرین : پس چشمان مرا هم ببندید!

هشدار رئیس پلیس بهبهان به تجمع اعتراضی و بازداشت ‘عوامل آشوب’ در خراسان

رئیس پلیس بهبهان نسبت به برگزاری تجمعات اعتراضی هشدار داده و تهدید کرده که با چنین تجمعاتی “با قدرت و صلابت” برخورد خواهد شد.

سپاه خراسان رضوی هم می‌گوید چند نفر را برای فراخوان به تجمع‌های اعتراضی بازداشت کرده است.

روز پنجشنبه گزارش‌های مختلف حاکی از جو امنیتی و حضور سنگین ماموران در چند شهر ایران، از جمله تهران، پایتخت، و همچنین تبریز، ارومیه و شیراز بود.

در بهبهان، در ۲۰۰ کیلومتری اهواز هم شبانه تجمعی برگزار شد که با شعارهای تند ضدحکومتی همراه بود.

روز جمعه برای چهارمین روز متوالی کارزار اینترنتی مخالفت با اعدام در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان ادامه دارد.سرهنگ محمد عزیزی، رئیس پلیس بهبهان درباره تجمعی که پنجشنبه شب در این شهر برگزار شده گفت “تعداد کمی” از مردم این شهر “برای اعتراض به وضعیت اقتصادی” تجمع کردند و بعد در واکنش به درخواست پلیس برای متفرق شدن “شعارهای هنجارشکنانه” دادند.

رئیس پلیس بهبهان گفته که “افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

او هشدار داده که نیروی انتظامی “با هرگونه بی نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد”.

گزارش‌ها حاکی از شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان، از جمله خواهر یکی از کسانی است که در اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان کشته شد.

تجمع پنجشنبه در مقابل بانک ملی و در محلی برگزار شد که در آبان سال گذشته صحنه شدیدترین خشونت‌ها بود.

برخی از خونبارترین سرکوب‌های اعتراضات آبان در استان خوزستان ایران رخ داد و از جمله چندین نفر در بهبهان به ضرب گلوله کشته شدند.

بازداشت برای فراخوان تجمع در خراسان

در مشهد سپاه استان خراسان رضوی اعلام کرده است که اطلاعات سپاه این استان چند نفر را برای فراخوان تجمع اعتراضی بازداشت کرده است.

سپاه این افراد را به “ارتباط با شبکه‌های ضدانقلاب” متهم کرده و گفته آنها سابقه “جاسوسی علیه امنیت ملی” دارند.

محکومان به جرایم جاسوسی در ایران معمولا با مجازا‌ت‌های سنگینی چون اعدام یا حبس طولانی روبرو می‌شوند و مشخص نیست سابقه مورد اشاره سپاه به چه سالی برمی‌گردد.

سپاه خرسان رضوی هویت افراد بازداشت‌شده را هم اعلام نکرده است.

در دی ماه ۱۳۹۶ مشهد کانون تجمعاتی بود که به چند روز اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران منجر شد.

این شهر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هم مانند اغلب دیگر شهرهای ایران صحنه اعتراض بود.

در آبان ۱۳۹۸ با تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، قیمت بنزین به طور غافلگیرانه سه برابر شد و موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات شهرهای مختلف ایران را دربرگرفت.

هرچند آغاز تجمع‌ها مسالمت‌آمیز و با بستن خیابان‌ها بود، اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی ده‌ها نفر از معترضان را به ضرب گلوله کشتند و هزاران نفر را بازداشت کردند.

سه نفر از این بازداشت‌شدگان، به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی به اعدام محکوم شده‌اند و حکمشان نیز تایید شده است.

اعتراض به حکم اعدام این سه نفر یک کارزار اینترنتی علیه اعدام به راه انداخته است.

BBC

پسا کووید-۱۹ : جهانی نو؟ / شیدان وثیق

این روزها، هنوز نبردِ جهانی علیه کوروناویروس جدید، کووید-۱۹، به پایان نرسیده است که بحث‌هایی پر شور بر سر پیامدهای نوآورانه‌ی این فاجعه در پهنه‌ی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتا، به باور برخی، امکان فرارسیدنِ جهانی نو، درگرفته‌اند. ادامه خواندن Continue reading

سال ۹۹: خصوصی‌سازی شتاب خواهد گرفت

واگذاری کارخانه‌ها و موسسات دولتی که در سه دهه اخیر به اخراج‌های دسته‌جمعی، عدم امنیت شغلی و افزایش انبوه بیکاران منجر شده، در سال ۹۹ قرار است شتاب بیشتری بگیرد. ادامه خواندن Continue reading

آمریکا: اعمال تحریم‌های تازه‌ علیه ایران، تمدید معافیت همکاری‌های اتمی

وزارت خارجه ایالات متحده ضمن تمدید معافیت‌ها در زمینه همکاری هسته‌ای غیرنظامی با ایران برای «حفظ نظارت بر آن»، اعلام کرد بر بخش عمران و ساخت‌وساز، به‌خاطر «ارتباطاتی که با سپاه پاسداران دارد»، تحریم‌های تازه‌ای اعمال می‌شود.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نهم آبان ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد، تمدید معافیت‌ها در زمینه همکاری اتمی غیرنظامی «از خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌کاهد، توانایی ایران در کاهش زمان گریز به جنگ‌افزار هسته‌ای را مهار می‌کند، مانع از بازسازی تاسیسات برای مقاصد حساس در زمینه اشاعه (اتمی) می‌شود».

با خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک در توافق اتمی با ایران در بهار سال پیش، واشینگتن تحریم‌های ایران را دوباره اجرا کرد. همزمان مجوز و معافیت برای همکاری هسته‌ای با تهران که در زمان «برجام» روی آن توافق شده بود، از بازه زمانی ۱۸۰ روزه، به دوره‌ای ۹۰ روزه کاهش یافت.

دیده‌بان حقوق بشر: تحریم‌ها سلامتی ایرانیان را تهدید می‌کنند

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تفصیلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را عاملی در محدود کردن دسترسی مردم ایران به دارو دانسته و گفته است آمریکا باید معافیت‌های مؤثر بشردوستانه را تضمین کند. این سازمان از حکومت ایران نیز خواسته است که حق سلامت شهروندان خود را به‌رغم تحریم‌ها، بدون تبعیض اجرا کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سه‌شنبه ۷ آبان / ۲۹ اکتبر گزارشی ۴۷ صفحه‌ای با عنوان «فشار حداکثری: آسیب تحریم‌های اقتصادی آمریکا به حق سلامت ایرانیان» منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد محدودیت‌های گسترده در مبادلات مالی، همراه با مواضع تهاجمی مقامات آمریکا توان  ایران برای تأمین مالی واردات بشردوستانه از جمله تجهیزات پزشکی و داروهای حیاتی را به‌شدت محدود کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید در حالی که دولت آمریکا برای واردات بشردوستانه معافیت‌هایی در نظر گرفته است اما این معافیت‌ها در عمل منجر به آن نشده‌اند که بانک‌ها و شرکت‌های آمریکایی و اروپایی خطر پیامدهای مالی و حقوقی ناشی از تحریم در صورت صادرات کالاهای بشردوستانه را رفع‌شده بدانند و عملکرد خود را تغییر دهند.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر نتیجه این وضعیت عدم دسترسی ایرانیان به داروهای حیاتی و نادیده گرفتن حق آن‌ها برای سلامتی بوده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در این‌باره گفت: «مقامات دولت ترامپ ادعا می‌کند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند اما پیامدهای سیاست‌هایشان آسیب زدن به حق سلامت ایرانیان بوده است.»

ویتسون افزود: «شبکه‌ای جامع از تحریم‌ها منجر به این شده است که بانک‌ها و شرکت‌ها از تجارت بشردوستانه با ایران کنار بکشند و ایرانیان مبتلا به بیماری‌های نادر یا پیچیده از دسترسی به داروها و درمان مورد نیازشان محروم بمانند.»

سرطان خون، بیماری پروانه‌ای (که منجر به پوستی شکننده و تاول‌زده می‌شود)، صرع، و جراحت‌های مزمن چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض سلاح‌های شیمیایی از جمله بیماری‌هایی هستند که با محدودیت دارو و امکانات پزشکی روبه‌رو شده‌اند.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر بر اساس مصاحبه این سازمان در فاصله نوامبر ۲۰۱۸ و اکتبر ۲۰۱۹ با ۲۱ نفر، از جمله شاغلان بخش پزشکی در ایران، کارکنان فعلی یا سابق واردکنندگان ایرانی و بین‌المللی دارو، وکلا و فعالان سازمان‌های غیردولتی که در ایران یا خارج از ایران زندگی می‌کنند، تنظیم شده است.

محروم کردن از تحصیل، ابزاری فراقانونی برای سرکوب فعالان دانشجویی

گفت‌وگو با مهدیه گلرو و مجید دری / جواد عباسی توللی

اصطلاح دانشجوی ستاره‌دار که از زمان شروع به کار دولت محمود احمدی‌نژاد در رسانه‌ها باب شد در حقیقت به معنی ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی است.

این اصطلاح از زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، عده‌ای از فعالان دانشجویی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده بودند، هنگام ثبت‌نام با ستاره‌هایی در کنار نامشان مواجه شدند. پس از پیگیری این دانشجویان مشخص شد این ستاره‌ها در حقیقت نشانگر اعمال نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی در مقاطع بالاتر بوده است.