سرکوب خونین و بازداشت گسترده دانشجویان، دانش آموزان و شرکت کنندگان در تظاهراتهای مردمی، عزم کارگران و مردم ایران را برای رهایی جزم تر خواهد کرد / تشکلهای مستقل کارگری

در دهمین روز تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف کشور، خبرهای منتشره حاکی از جان باختن بیش از ۲۰ نفر، ادامه خواندن Continue reading

اعتصاب متحدانه ی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

به گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۱۷ دی، در «همه قسمت‌های کارخانه» دست به اعتصاب زدند.
به گفته این تشکل کارگری، به‌دنبال این اعتصاب، شماری از کارگران مانع حمل نیشکر به داخل شرکت هفت‌تپه شدند.

بنا بر خبرهای ارسالی از سوی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، آنان از ساعت ۹ صبح امروز در اعتراض به بدقولی های فراوان کارفرما و عمل نکردن به تعهداتش در همه قسمتهای کارخانه دست به اعتصاب زده اند.

بنا بر این گزارشها، بدنبال این اعتصاب در حال حاضر جمعهایی از کارگران با تجمع در مقابل یارد بزرگ کارخانه دست به تجمع زده اند و با بستن این قسمت از ورودی کارخانه مانع حمل نیشکر به داخل شرکت شده اند.

لازم به یادآوری است بدنبال اعتصاب بزرگ شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و با حضور مسئولین فرمانداری شوش در جمع کارگران، کارفرما متعهد شده بود علاوه بر به روز رسانی حقوقهای معوقه کارگران از طریق پرداخت یکماه از حقوقهای معوقه در چهاردهم هر ماه، نسبت به قراردادی کردن کارگران پیمانکاری اقبالی و دیگر کارگران روز مرد و پرداخت حقوقهای بهمن و اسفند ماه سال ۹۴ اقدام کند. اما تاکنون به هیچیک از این تعهدات و سایر وعده های خود عمل نکرده است و کارگران طبق تصمیم قبلی که گفته بودند چنانچه کارفرما به تعهداتش عمل نکند بار دیگر دست به اعتصاب و اعتراضات گسترده خواهند زد از ساعت ۹ صبح امروز چرخهای تولید در این کارخانه را خوابانده و در لحظه مخابره این خبر در حال جمع شدن برای برگزاری تجمعی بزرگ در مقابل یارد بزرگ کارخانه هستند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق کارگر، بیش از ۳۰۰ تن از کارگران نی‌بر هفت تپه از چهار سال قبل منتظرند تا هزینه‌های مربوط به بازنشستگی‌شان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و مستمری‌های‌شان برقرار شود.

به گفته این کارگران، تا زمانی که مالکیت شرکت نیشکر هفت‌تپه، دولتی بود؛ مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای بازنشستگی شماری از کارگران نی‌بر به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد؛ اما پرداخت ۱۰ میلیارد تومان باقیمانده بعد از خصوصی سازی، به دست فراموشی سپرده شد.

کانون مدافعان حقوق کارگر با اشاره به اینکه حرفه کارگران نی‌بر، فصلی و غیر دائم تلقی می‌شود و آنان نمی‌توانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنند، افزود: دولت در مصوبه ای در سال ۹۳، ۲۵ میلیارد تومان برای جبران سابقه بیمه‌ای این کارگران اختصاص داد تا شرایط بازنشستگی‌شان تسهیل شود و در آن زمان، تعدادی از مشمولان با استفاده از این مصوبه بازنشسته شدند.

اما در حال حاضر، برای پرداخت هزینه بازنشستگی ۳۰۴ کارگر نی‌بر، اختلافی میان مالک خصوصی شرکت ودولت به وجود آمده است و هرکدام، طرف مقابل را مسئول قلمداد می‌کنند.

این موضوع باعث شده است که این ۳۰۴ کارگر امکان بازنشستگی نداشته باشند.

معترضان بازداشت شده را بی درنگ آزاد کنید / کانون نویسندگان ایران

به دنبال اعتراض‌های گسترده‌ی مردم در ده روز اخیر، افزون بر کشته شدن بیش از بیست تن، شمار زیادی از آنها در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند. ادامه خواندن Continue reading

حمایت ایرانیان خارج از کشور از مبارزات ضدحکومتی مردم ایران


تظاهرات در بروکسل

اخبار روز: روز شنبه در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا، ایرانیان مخالف حکومت در اجتماعاتی که پیشتر فراخوان آن ها داده شده بود، دست به تظاهرات زدند و از اعتراضات ضدحکومتی در ایران حمایت کردند. در زیر گزارش اجتماعات اعتراضی در چند شهر، که گزارش آن ها برای اخبار روز فرستاده شده است را می خوانید:

پاریس
به دعوت جداگانه “کمیته حمایت از خیزش مردم ایران” و همچنین “هنرمندان و فرهنگیان ایرانی مقیم فرانسه” تظاهراتی در روز شنبه شش ژانویه در میدان مرکزی شهر پاریس برگزارشد. این تظاهرات که به طور مشترک اداره شد مورد پشتیبانی بسیاری از انجمن و نهادهای فعال ایرانی قرار گرفت و با استقبال شمار زیادی تن از هموطنان مقیم فرانسه قرار گرفت. تظاهرات در هوایی مناسب با همکاری کلیه شرکت کنندگان انجام شد و در سخنرانیها از خیزش مردم ایران به گرمی حمایت شد و بر ضرورت ادامه همبستگی با جنبش مردمی بر علیه تمامیت جمهوری اسلامی ایران تاکید شد، شعار سرنگونی رژیم موجود در ایران از جانب شرکت کنندگان داده شد و همه سخنرانان بر رد دخالتهای خارجی پای فشردند و حق مردم ایران را برای یگانه مرجع برای بدست گرفتن سرنوشت آتی ایران برجسته نمودند۔
به گزارش جمعیت کردهای مقیم فرانسه، این گردهمایی در فضایی صمیمانه با برخوردی مملو از احترام متقابل همه نهادهای شرکت کننده با پخش موسیقی لری به پایان رسید و با مردم غیور و معترض ایران تجدید پیمان همنستگی گردید.

کپنهاگ
تظاهرات همبستگی با جنبش انقلابی مردم ایران هم زمان با سایر نقاط جهان، روز شنبه ششم ژانویه ۲۰۱۸ برابر ۱۶ دی ماه ۱۳۹۶ در مقابل سفارت رژیم اسلامی در شهر کپنهاگ با حضور قریب به ۳۰۰ تن از هواداران گرایش های مختلف، ایرانیان معترض و ترقی خواه، از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۳۰ برگزار گردید.
به گزارش کانون اندیشه کپنهاک در این اجتماع پرشور شعارهای اعتراضی هم چون مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه ای، مرگ بر روحانی، کارگر زندانی زندانی سیاسی آزاد باید گردد و مانند آن علیه رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی، و در همراهی و همبستگی با اعتراضات توده ای مردم ایران سر داده شد. هم چنین سخنرانی هایی از سوی فعالین ایرانی و دانمارکی به زبان های فارسی کردی و دانمارکی انجام گردیدکه در آن ها نقش سرکوبگرانه رژیم محکوم و بر ادامه مبارزه تا سرنگونی جمهوری اسلامی تأکید گردیده بود.
بنابر این گزارش این تظاهرات در روزها و هفته های پیش رو، هم چنان ادامه خواهد یافت.

بروکسل
به دعوت جمعی از ایرانیان دمکرات و آزادیخواه ساکن در بلژیک در حمایت از اعتراضات بحق مردم ایران و محکوم کردن رژیم ددمنش جمهوری اسلامی که به سرکوب مردم مشغول است، تظاهراتی در روز شنبه شانزدهم دیماه ۱۳۹۶ برابربا ششم ژانویه ۲۰۱۸ درمقابل سفارت جمهوری اسلامی دربروکسل ترتیب داده شد.

هانوفر آلمان
روز شنبه ۶ ژانویه ٢٠١٨ آکسیونی در حمایت از مبارزات قهرمانانه و خیزش شجاعانه مردم ایران از ساعت ١٣ در مقابل راه آهن مرکزی هانوفر برگزار شد و تا ساعت ١۵ ادامه داشت. این آکسیون به دعوت کانون کنشگران سوسیالیست و دموکرات برگزار شد.

 

به گزارش کانون کنشگران سوسیالیست و دموکرات، در این آکسیون بیش از ٢٠٠ تن از ایرانی های مقیم هانوفر شرکت نمودند. بعد از اتمام آکسیون در مقابل راه آهن، به دعوت کانون کنشگران، جمعیت تصمیم گرفت به محل کلینیک مغز و اعصاب که هاشمی شاهرودی جلاد (فردی که به مدت ده سال رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی بود و حکم اعدام ده ها هزار نفر را امضاء نموده و اکنون در راس مجمع تشخیص مصلحت نظام جا گرفته است) در حال حاضر برای درمان در آن جا بستری است ، برود و اعتراض خود را در آن جا به سرکوب تظاهرات مردم ایران ادامه دهد.
اجتماع و تظاهرات در مقابل کلینیک به مدت یک ساعت ادامه داشت و جمعیت در آن جا به افشای شخصیت جنایت کار هاشمی شاهرودی پرداخت. هم چنین از سوی کانون کنشگران سوسیالیست و دموکرات هانوفر علیه شاهرودی به دادستانی ایالت نیدرزاکسن شکایت شد. در این رابطه دولت ایالت نیدرزاکشن آلمان اعلام کرده به این شکایت رسیدگی می کند و از شاکیان خواسته است هر مدرکی علیه این جنایت کار در اختیار دارند، در اختیار دادستانی قرار دهند.

هامبورگ آلمان
به دنبال تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران در اعتراض به فقر، گرانی، علیه جو خفقان و دیکتاتوی رژیم جمهوری اسلامی و علیه سرکوب وحشیانه نیروهای انتظامی در ایران و برای حمایت از این مبارزات، جمعی از ایرانیان مقیم هامبورگ در بیانیه ای از شهروندان ایرانی هامبورگ در روز شنبه دعوت به تظاهرات نمودند.

 

بدنبال این دعوتنامه در روز شنبه در مرکز شهر هامبورگ از ساعت ۱۴ ایرانیان در محل تظاهرات جمع شده و با دادن شعارهایی به زبان فارسی و آلمانی در پشتیبانی از مبارزات مردم‌ ایران و در محکوم کردن رژیم جمهوری اسلامی بخاطر کشتار وحشیانه مردم بیگناه و زیر پا گذاشتن حقوق حقه مردم ایران، توجه مردمی را که در این خیابان در رفت وآمد بودند را به خود جلب کردند.
به گزارش ع. ملک، عکاس و روزنامه نگار آزاد، با گذشت زمان بر تعداد تظاهرکنندگان افزوده می شد و ایرانیان با هیجان بیشتری به دادن شعار اقدام می کردند.
با تجمع تظاهرکنندگانی که تعداد آنها به بیش از ۱۰۰۰ تن میرسید، در ساعت پانزده اقدام به راه پیمایی کردند. مسیر تظاهرات و راهپیمایی طوری تنظیم شده بود که از خیابان های مهم شهر عبور میکرد و در مسیر راه مورد حمایت عابرین پیاده قرار میگرفت.
در پایان این راهپیمایی و تجمع آقای حسن شریعتمداری متنی را به آلمان و به فارسی در حمایت از مبارزات مردم ایران خواند.

کلن آلمان
در شهر کلن آلمان نیز در روز شنبه، چندین اجتماع اعتراضی در حمایت از مبارزات ضدحکومتی مردم ایران تشکیل گردید.
در یکی از این تظاهرات که توسط پشتیبانان جنبش دموکراتیک مردم ایران از ساعت سه تا پنج بعد از ظهر در محل راه آهن مرکزی این شهر برگزار گردید، چند صد نفر شرکت کردند. از تریبون این تظاهرات، سخنرانی، متن های کوتاه و شعارهایی به زبان فارسی و آلمانی پخش گردید. تظاهرکنندگان در شعارهای خود ضمن حمایت از مردم ایران، مخالفت خود با حکومت جمهوری اسلامی را بارها تکرار کردند.