دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق سرکنسول ایران را احضار کرد

دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه ضمن محکوم کردن گلوله‌باران بخشی از این سرزمین توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی، از احضار سرکنسول ایران در اربیل خبر داد. ادامه خواندن Continue reading

تجمع و راهپیمایی کارگران در اراک، مشهد و شوش

کارگران امروز (سه‌شنبه ۱۳تیر) در اراک، مشهد و شوش تجمع و راهپیمایی کردند. در اراک حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه ماشین سازی هپکو اراک، دیروز و امروز در اعتراض به عملی نشدن وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اجتماعات خود را آغاز کردند.

به گفته کارگران از۱۳ خرداد ماه، سازمان خصوصی‌سازی مدیریت این واحد صنعتی را به شرکت هیدرو اطلس واگذار کرده  است  که یکی از تعهدات این واگذاری برعهده گرفتن مسئولیت پرداخت ۴ ونیم  ماهه مزد کارگران بود که هنوز محقق نشده است.

کارگران همچنین می‌گویند کارفرمای جدید توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران را ندارد. این در حالیست که مسئولان اهلیت مالی  شرکت هیدرو اطلس را  به عنوان خریدار جدید هپکو تضمین کرده بودند.

در گوشه دیگری از شهر اراک هم کارگران اخراجی آذر آب اراک برای بازگشت به کار و دریافت مطالبات خود تجمع کردند. با گذشت ۴۳ روز از اخراج ۲۲ نفر از کارگران پیمانی آذر آب اراک، تحت مسئولیت شرکت شرکت میثاق  صنعت مرکزی همچنان مطالبات آنها پرداخت نشده است.

به گفته این کارگران کارفرما علت این اخراج ها را نبود نیاز عنوان کرده که با شکایت اخراج شدگان به اداره کار تا به امروز رای اداره کار برای بازگشت به کار صادر نشده است.

کارگران اخراجی  نه تحت پوشش بیمه بیکاریند و نه از کارفرمای کارخانه  حقوقی دریافت می‌کنند با این حال مطالبات معوقه هر یک از این کارگران از کارفرما  ۳ماه مزد معوقه، ۷ ماه حق بن پرداخت نشده است.

همچنین ۴۰۰تن از کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد هم امروز با تجمع مقابل دفتر نهاد صنفی این کارخانه خواستار پرداخت مطالبات صنفی خود شدند.

کارگران کارخانه رینگ سازی  می‌گویند علاوه بر تاخیر ۱۵ روزه‌ای که اکنون در پرداخت دستمزد خردادماه آنها ایجاد شده است بابت کاهش یا توقف برخی مزایای مزدی دیگر از جمله حق افزایش تولید، بهره‌برداری و کمک‌های غیرنقدی که در سال‌های گذشته به آنها پرداخت می‌شد، طلبکارند.

گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه هم  دیروز و امروز با تجمع مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش، رفع مشکلات بازنشستگی خود را خواستار شدند.

۱۳ روز قبل قائم مقام مدیر عامل مجتمع نی شکر هفت تپه وعده برطرف شدن مشکل بازنشستگی ۳۴۱ نفر از کارگران این مجتمع را داده‌بود. این کارگران می‌گویند که در این فاصله زمانی هنوز سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی آنها مخالفت می‌کند و در نتیجه مشکل همچنان باقی‌است.