عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی به بازداشت‌شدگان درگیری سنندج شد

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان درگیری سپاه پاسداران با چهارتن از اعضای حزب کومله کردستان ایران ابراز نگرانی کرد.

عفو بین‌الملل جمعه، ۳۰ ژوئن با انتشار بیانیه‌ای خواستار شفاف‌شدن وضعیت رامین حسین‌پناهی، عضو بازداشت‌شده کومله شد و بازداشت چهار تن از آشنایان خانوادگی او را مصداق «ناپدیدشدن اجباری» خواند.

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کومله کردستان ایران شنبه، سوم تیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «جمعی از پیشمرگان و فعالان تشکیلاتی مخفی حزب» روز پیش از آن، جمعه دوم تیرماه هدف حمله نیروهای امنیتی ایران در سنندج قرار گرفتند و سه تن از آنها در این درگیری جان باختند. حزب کومله کردستان ایران نام جان‌باختگان را«صباح حسین پناهی»، «حامد سیف پناهی» و «بهزاد نوری»  اعلام کرد.

بعدتر مشخص شد که چهار عضو این حزب در درگیری حضور داشته اند و رامین حسین‌پناهی پس از مجروحیت بر اثر اصابت سه گلوله از ناحیه کمر و پا بازداشت شده.

به گزارش وب‌سایت خبری «هرانا»، وابسته به فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی این کشور پس از درگیری به خانه پدری رامین حسین‌پناهی در روستای قره‌چای سنندج هجوم بردند و افشین حسین‌پناهی، برادر او را بازداشت کردند. سه تن دیگر از اعضای خانواده حسین‌پناهی نیز در حملات دیگر نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

عفو بین‌الملل نسبت به این بازداشت‌ها اعتراض کرده و آنها را توام با خشونت توصیف کرده است.

بنابر گزارش‌ها، خانه پدری حسین‌پناهی هنوز در محاصره نیروهای امنیتی است.

خانواده رامین حسین‌پناهی از وضعیت او اطلاعی در دست ندارند. به گزارش هرانا، این بازداشتی زخمی برای مدت کوتاهی در بیمارستانی در سنندج بستری بوده و سپس بنا بر گزارش‌های تأییدنشده، جایی در خارج از استان کردستان «رویت شده است».

بازداشت چندین تن در تجمع اعتراضی سالروز «بابک خرمدین» در قلعه‌بابک

بیش از ۱۲ تن در مراسم بزرگداشت بابک خرمدین در قلعه بابک در آذربایجان شرقی بازداشت شدند.

به گزارش وب‌سایت «هرانا»، وابسته به فعالان حقوق بشر ایران، مأموران امنیتی ۱۲ تن از حاضران در سالروز بابک خرمدین در قلعه بابک، واقع در شهرستان کلیبر آذربایجان شرقی را توام با خشونت بازداشت کردند.

بنابر این گزارش، کودکی ۱۱ ساله نیز در میان بازداشت‌شدگان است.

بنا بر گزارش هرانا، تجمعی در دفاع از حق آموزش به زبان مادری و اعتراض به حبس سیامک میرزایی، فعال ترک (آذری) در سالروز بابک خرمدین در قلعه بابک برگزار شد. تجمع‌کنندگان با در دست‌داشتن پلاکارد و سردادن شعار خواهان آزادی این زندانی در حال اعتصاب غذا بودند که تجمع آنها با مداخله نیروهای امنیتی و بازداشت ۱۲ تن پایان یافت.

میرزایی آذرماه سال گذشته از سوی مأموران وزارت اطلاعات در پارس‌آباد مغان، نزدیک مرز ایران با جمهوری آذربایجان بازداشت شد. او از سوی دادگاه به ۱۰ سال حبس و دو سال تبعید محکوم شد. او از چهارم تیرماه دست به اعتصاب غذا زده است.

اتهام اصلی میرزایی «اقدام علیه امنیت ملی» به دلیل شرکت در یک مراسم روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۵ است.

بازداشت‌شدگان تجمع سالروز بابک خرمدین به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و نیز زندان اهر منتقل شده‌اند. کودک ۱۱ ساله بازداشت‌شده نیز پس از ۱۵ ساعت بازداشت، شنبه صبح به خانواده‌اش تحویل داده شد.

اعتصاب و اعتراضات متحدانه نیروهای شرکتی مخابرات مشهد با کشیده شدن به دیگر استانها ابعادی سراسری به خود گرفت

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در چهاردهمین روز اعتصاب متحدانه پرسنل شبکه کابل هوائی و زمینی مشهد و ایستادگی آنان بر سر خواستهایشان، ادامه خواندن Continue reading