- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

۸۲ درصد از زنان سرپرست خانوارها بیکار هستند

Posted By admin On دی ۲۰, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۵۳ ق.ظ In زنان | No Comments

۸۲ درصد از زنان سرپرست خانوارها بیکار هستند [1]
پنج‌شنبه ۱۹ دی ۱٣۹۲ – ۹ ژانویه ۲۰۱۴
رییس سازمان آمار ایران، وضعیت اقتصادی زنان سرپرست خانوار را فاجعه‌آمیز توصیف کرده است. عادل آذر گفت: زنان، سرپرست ۱۲درصد خانوارهای ایرانی و ٨۲درصد از این زنان بیکار هستند.
آذر این اظهارات را در همایشی که با موضوع کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار برگزار شده بود اعلام کرد. وی گفت: ۴۶درصد از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند. این اظهارات رییس مرکز آمار ایران در حالی است که از مجموع دومیلیون‌و۵۰۰هزار زن سرپرست خانوار ۴۵۰هزارنفر شاغل، یک‌میلیون‌نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، ۱۷۶هزار‌نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی و ۵۹۹هزارنفر مستمری‌بگیر تامین‌اجتماعی هستند. این یعنی ۲۵۰هزارنفر از زنان سرپرست خانوار و فرزندانشان از هیچ حمایتی برخوردار نبوده و مددجویان بهزیستی و کمیته امداد هم مستمری حداکثر ۹۰هزارتومانی در ماه دریافت می‌کنند. عادل آذر با فاجعه‌آمیز خطاب‌کردن وضعیت درآمدی زنان سرپرست خانوار گفت: به طور متوسط درآمد زنان سرپرست خانوار در سال، ۹میلیون‌و۹۰۰هزارتومان است و بیش از ۵۰درصد زنان سرپرست خانوار در دهک‌های یک، دو و سه قرار دارند که این آمار، بسیار نگران‌کننده است؛ چراکه ٨۱درصد زنان سرپرست خانوار دهک اول بی‌سواد بوده و جمعیت خانواده‌شان بالا و میزان درآمد پایین است.
وی ادامه داد: بر اساس سرشماری‌های انجام‌شده دومیلیون‌و۵۰۰هزارزن سرپرست خانوار در کشور وجود دارند که در حال حاضر تنها ۱٨درصد از آنها شاغل و ٨۲درصد از آنها بیکار هستند.
آذر با پیش‌بینی افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار تا سه سال آینده گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین سرشماری انجام‌شده در سال ۹۰، سرپرست ۱۲درصد خانوارهای ایرانی زن است. در سرشماری سال ۹۰، ۲۱میلیون‌و۱۱۰هزارو۴٨۱ خانوار شناسایی شد که ٨٨درصد سرپرست‌های آنها مرد و ۱۲درصد آنها زن هستند. این در حالی است که در سرشماری‌های ابتدایی، تعداد زنان سرپرست خانوار ۵/۶درصد بود اما در سال ۹۰ با رشد دوبرابری مواجه شدیم. بر این اساس پیش‌بینی می‌کنیم تا سه سال آینده، آمار زنان سرپرست خانوار به ۱۵درصد برسد. وی با بیان اینکه آمارهای گرفته‌شده از تعداد زنان سرپرست خانوار بر اساس سه گروه سنی کمتر از ٣۵ تا ۶۴ سال و بالای ۶۵ سال است، تصریح کرد: آمارها حاکی از آن است که بیشتر زنان میانسال، سرپرست خانوار هستند. آذر اعلام کرد که سیستان‌وبلوچستان پرجمعیت‌ترین استان دارای زنان سرپرست خانوار است و خراسان‌جنوبی و خراسان‌رضوی به ترتیب در رده استان‌های دوم و سوم قرار دارند. کردستان با داشتن ۵/۹درصد از زنان سرپرست خانوار، بویراحمد ۱۰درصد و قزوین ۲/۱۰درصد کمترین استان‌ها در تعداد جمعیت زنان سرپرست خانوار هستند. به‌گفته رییس سازمان آمار ایران، اکثریت زنان سرپرست خانوار استان سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان بی‌سواد یا کم‌سواد هستند که این خود می‌تواند برای تربیت فرزندانشان تبعاتی در پی داشته باشد. در این میان وضعیت زنان سرپرست خانوار در استان تهران به‌مراتب بهتر است. وی ادامه داد: در میان جمعیت زنان سرپرست خانوار ۱۱درصد بی‌سواد در سنین کمتر از ٣۵سال و ۴۴درصد بی‌سواد در سنین ٣۵ تا ۶۴سال دیده می‌شود، اما در مجموع باید گفت که ۵۵درصد زنان سرپرست خانوار بی‌سواد و ۱۹درصد تنها سواد ابتدایی دارند.
آذر با بیان اینکه ۱٣درصد زنان سرپرست خانوار در سنین زیر ٣۵سال در جست‌وجوی کار هستند، تصریح کرد: به‌دلیل نبود شغل برای زنان سرپرست خانوار اکثریت آنها مهاجرت می‌کنند. رییس سازمان آمار ایران درباره دلایل سرپرست‌شدن زنان در خانواده توضیح داد: ٣۵درصد از زنان سرپرست خانوار به‌رغم داشتن همسر سرپرست هستند. از ۶۵درصد باقیمانده، ۲۰درصدشان به دلیل فوت همسر که دلیل عمده‌اش تصادفات جاده‌ای است، زنان را مجبور کرده تا به‌عنوان سرپرست خانوار معرفی شوند. همچنین ۲۶درصد زنان سرپرست خانوار مطلقه هستند.
به‌گفته وی، کمترین درآمد زنان سرپرست خانوار مربوط به استان سیستان‌وبلوجستان است که در آمار به‌دست‌آمده درآمد یک زن سرپرست خانوار در سال سه‌میلیون‌و٣۰۰هزارتومان است که این میزان درآمد برای گرداندن یک خانواده با چندین فرزند در طول سال فاجعه است. همچنین بالاترین درآمد زنان سرپرست خانوار در طول یک‌سال مربوط به استان تهران است که درآمد اعلام‌شده ۱۴میلیون‌و۵۰۰هزارتومان است. رییس سازمان آمار ایران با بیان اینکه ۵/۱۴درصد زنان سرپرست خانوار دارای بیماری روانی هستند گفت: هشت‌درصد زنان سرپرست خانوار معلول، هفت‌درصد دارای بیماری جسمی، ۵/۱۴درصد دارای بیماری روانی و ٣۰درصد از آنها ازکارافتاده هستند. ضمن آنکه ۴۶درصد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید، شهرداری و… هستند. آذر در پایان با بیان اینکه در دهه ۷۰ توجه و حمایت بیشتری از قشر زنان سرپرست خانوار شده، اما متاسفانه در دهه ٨۰ فعالیت‌ها بیشتر جنبه شعاری داشته است، گفت: مرکز آمار ایران پیشنهاد می‌کند برای جلوگیری از افزایش زنان سرپرست خانوار سیاستگذاری‌های ویژه انجام شود، همچنین به بیمه زنان سرپرست خانوار، ترویج بیمه عمر، تحت پوشش قراردادن زنان سرپرست خانوار، برنامه‌ریزی برای حمایت مادی و معنوی از فرزندان آنان و کنترل تصادفات جاده‌ای بیشتر توجه شود. ضمن آنکه ضروری است تا نهادی مستقل برای شناسایی و حمایت از این زنان تشکیل شود تا بتوان آمار دقیقی از وضعیت زنان سرپرست خانوار به‌دست آورد و اقدامات فرهنگی و آموزشی بیشتری روی آنها انجام شود.
محمد نفریه معاون اجتماعی سازمان بهزیستی به‌عنوان یکی از متولیان زنان سرپرست خانوار در کشور در گفت‌وگو با «شرق» شروط بهره‌مندی زنان سرپرست خانوار از خدمات نهادهای حمایتی را باز می‌شمارد ضمن اینکه تاکید می‌کند قرار نیست تمام دومیلیون‌وپانصدهزارزن سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی درآیند. وی با بیان اینکه ۱۷۶هزارزن سرپرست خانوار تحت پوشش این سازمان قرار دارند، گفت: این افراد با خانواده‌هایشان جمعیتی ۵۰۰هزارنفری را تشکیل می‌دهند. نفریه ادامه می‌دهد: ۹۵هزارنفر از این زنان تحت پوشش بیمه تامین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند و در بخش بیمه این سازمان پشت نوبتی ندارد اما در بخش پرداخت مستمری ٣۹هزار زن در انتظار قرار دارند. دلیل این موضوع این است که از سال ٨۶ ما تنها می‌توانیم به آن اندازه که خودکفا شده و از چرخه حمایت خارج شده‌اند تحت پوشش آوریم و مستمری پرداختی به این زنان ماهانه ۴۰ تا ۹۵هزارتومان است و علاوه بر مستمری، خدمات مختلفی چون مسکن، کمک‌هزینه تحصیل فرزندان و… به این زنان پرداخت می‌شود و در سال‌جاری هم مبلغی برای پرداخت وام خوداشتغالی به این زنان تخصیص گرفته است. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه قرار نیست تمام زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی درآیند گفت: تنها آن تعداد می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند که مستمری تامین‌اجتماعی را دریافت نکنند و درآمد آنها از ۴۰درصد حداقل دریافتی تعیین‌شده توسط وزارت کار کمتر باشد ضمن اینکه برخی از این زنان هم ماهانه مهریه دریافت می‌کنند و شرایط تحت پوشش درآمدن را ندارند. چندی پیش معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی با بیان اینکه از مجموع دومیلیون‌و۵۰۰هزارزن سرپرست خانوار یک‌میلیون‌و٣۰هزارنفر تحت پوشش کمیته امداد هستند و امداد، بزرگ‌ترین سامانه خدمات‌رسانی به این زنان را در اختیار دارد گفته بود: از مجموع زنان سرپرست خانوار تحت حمایت این نهاد، ۲۷هزارنفر زیر ۱٨سال هستند.
حالا انگار زنگ‌های خطر در مورد آمار و وضعیت اقتصادی زنان سرپرست خانوار به صدا درآمده است، وضعیتی که آنها را برای جست‌و‌جوی معاش وادار به مهاجرت و… می‌کند مسوولان اما نسخه‌های متعددی برای حل این مساله به اذعان رییس مرکز آمار ایران در حال گسترش ارایه می‌دهند از تشویق به ازدواج مجدد و ارایه بسته‌های تشویقی برای ازدواج تا عنوان‌کردن عقد موقت و… راه‌حل‌هایی است که تاکنون نتوانسته درد این زنان را چاره کند.
منبع:شرق


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%db%b8%db%b2-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d8%b1%d9%be%d8%b1%d8%b3%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%d8%a8%db%8c%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d9%87

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/01/img_26805.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.