نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

۱۵۵ وکیل در نامه به لاریجانی خواستار پذیرش وکالت بازداشتی‌های اخیر شدند

جمعی از وکلای دادگستری در ایران “برای رفع و رجوع نگرانی‌های فعلی” از رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته‌اند زمینه حضورشان در کنار بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران فراهم شود. تا کنون مرگ سه زندانی گزارش شده است.

در نامه‌ی حقوقدانان خطاب به صادق لاریجانی به شمار ناروشن افراد بازداشت‌شده یا حادثه‌دیده در ناآرامی‌های اخیر در ایران اشاره شده است. به اعتقاد ۱۵۵ وکیل دادگستری که نامه یادشده را امضا کرده‌اند، این “امر موجبات تخدیش آرامش روانی و نگرانی مردم را فراهم نموده است”.

امضاکنندگان به همین دلیل و با استناد به اصولی از قانون اساسی جمهوری اسلامی خطاب به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نوشته‌اند: «به جهت یاری رساندن به وکلای دادگستری در اجرای قانون و دیده‌بانی از حقوق هر یک از بازداشت‌شدگان که قطعا بایستی دغدغه جنابعالی نیز باشد و برای رفع و رجوع نگرانی‌های فعلی ناشی از تضییقات سابق و نواقص قانونی من‌جمله تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری، انتظار داریم زمینه‌ساز و یاری‌رسان حضور وکلای دادگستری در پذیرش وکالت بازداشت‌شدگان باشید».

اصولی از قانون اساسی ایران که تنظیم‌کنندگان نامه به آن استناد کرده‌اند، به مواردی چون “وظایف اصلی حکومت در خصوص محو خودکامگی و انحصارطلبی”، لزوم تضمین “آزادی‌های مشروع”، آزادی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، حق انتخاب وکیل و دفاع از حیثیت متهم اشاره می‌کنند.

بر اساس اخبار منتشرشده، در ناآرامی‌های اخیر در ایران دست‌کم ۳ هزار و ۷۰۰ تن بازداشت شده‌اند. اخبار رسمی هم از مرگ دست‌کم ۲۵ نفر حکایت دارند. همچنین خبر درگذشت سه تن از بازداشتی‌ها منتشر شده که مقام‌ها می‌گویند مرگ آنها در اثر خودکشی بوده است.

 

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی پیش از این شمار بازداشت‌شدگان را ۴۶۵ نفر – ۵۵ نفر در تهران – عنوان کرده بود. غلامحسین محسنی اژه‌ای گفته بود که ۲۵ نفر در جریان ناآرامی اخیر در خیابان‌ها کشته شده‌اند.

 

منابع مستقل نمی‌توانند درستی آمار منتشرشده را تأیید کنند.

نگرانی‌هایی که وکلای دادگستری در نامه‌ی خود به آن اشاره کرده‌اند را پس از انتشار خبر درگذشت بازداشتی‌ها چند نماینده‌ی مجلس هم مطرح کردند. در آن زمان نسبت به تکرار تجربه‌ی بازداشتگاه کهریزک (در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸) ابراز نگرانی شد.

پایگاه اینترنتی “کمپین حقوق بشر ایران” به نقل از حسین احمدی نیاز نوشته است: «ما نگران تکرار کهریزک هستیم و نگران هستیم که در همه شهرهایی که اعتراضات بوده کهریزک‌هایی اتفاق بیافتد».

احمدی نیاز وکیل دادگستری و یکی از امضاکنندگان نامه به لاریجانی است. او وکالت تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر را بر عهده دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>