نوشته شده در اعلامیه ها٬مواضع سازمان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

یاد محمد کعبی (کاک حمه) گرامی باد! / کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

یکشنبه سوم آذر ماه ۱۳۹۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ محمد کعبی، یکی از مبارزان راه آزادی، در اثر یک سکته مغزی در بیمارستان بعث سنندج درگذشت. او در شهریور ماه سال ۱۳۳۰ در شهر سقز دیده به جهان گشود و در همین شهر به تحصیل پرداخت.

کاک حمه از همان نوجوانی نسبت به درد و رنج مردم حساس بود و در غم و شادی آنها مشارکت می نمود. عشق به آزادی، عدالت، برابری و استبداد ستیزی، او را به مبارزه سیاسی علیه شاه کشاند و در فاصله سال های ۱۳۵۱ تا ۵۷ دوبار دستگیر و زندانی شد. او در مرداد ماه ۵۷ در زندان سنندج به همراه رفیق فواد مصطفی سلطانی (کاک فواد) و شمار دیگری از زندانیان سیاسی در سازماندهی اعتصاب غذای تاریخی و ۲۴ روزه زندانیان سیاسی سنندج، نقش برجسته ای داشت. در آستانه انقلاب از زندان آزاد و به هنگام برگشت به زادگاهش سقز، مورد استقبال بی نظیری قرار گرفت.

در انقلاب مشارکت فعالی داشت. مدتی پس از آزادی از زندان، در جمعیت دفاع از آزادی و انقلاب در سقز، فعالیت داشت و سپس با علنی شدن کومه له از کادرهای درجه اول آن درهمین شهر بود. پس از فرمان جهاد در صفوف پیشمرگه کومه له فعالیت کرد. در سال ۱۳۵۹ دو خواهر او، شهلا و نسرین کعبی، تنها به دلیل مدوای زخمیان درگیری ها، به فرمان خلخالی، به جوخه مرگ سپرده شدند. طولی نکشید که در سال ۱۳۶۴ برادر او،  صدیق کعبی نیز، در جریان درگیری با ماموران جمهوری اسلامی در کردستان، جانباخت. پس از اعدام شهلا و نسرین، خانواده اش چند سال تبعید شدند. او برای ادامه فعالیت تصمیم گرفت که به شهر بازگردد. اعتماد به نفس و اعتقادی که به آرمانهای والای انسانی داشت، او را به این تصمیم مهم واداشت. او تا هنگام مرگ لحظه ای از مبارزه دست نکشید. ایستادگی او در برابر اجحافات و دفاعش از حقوق مردم، از او چهره ای محبوب ساخته بود. کاک حمه انسانی مهربان، فروتن، مقاوم و صبور بود و در جمهوری اسلامی نیز چند بار دستگیر و زندانی شد. او نه تنها “جرم” کردار انسانی خود را در یک رژیم انسان ستیز در پرونده داشت، بلکه بار فشار خانواده مبارزش را نبز بر بدوش می کشید.

کاک حمه در روز دوشنبه چهارم آذرماه- ۲۵ نوامبر- در مراسمی با شکوه در قطعه ۵ آرامگاه بهشت محمدی به خاک سپرده شد. انبوه پیامهای رسیده، همدردی های وسیع و مشارکت گسترده مردم در مراسم خاکسپاری او بیانگر این است که مردم قدرشناس زحمات فرزندان وفادار خود هستند و بر زحمات و تلاش های آنان ارج می گذارند.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران درگذشت یار مبارز محمد کعبی را به خانواده رنج کشیده و مبارز کعبی، به همه خویشان و آشنایان او، به رویا همسر و سه فرزند عزیزش: پویا، پریا و روزبه و به یاران گرانقدرمان معروف، رضا و رئوف تسلیت گفته، خود را در این اندوه شریک می داند و برای همگی آنان ایستادگی و بردباری آرزو دارد.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

پنجم آذرماه ۱۳۹۲ برابر ۲۶ نوامبر ۲۰۱۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>