نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گزارش چند اعتصاب و تجمع کارگری

 کارگران مجتمع کشت وصنعت هفت تپه 

 جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم دریافت یک ماه ونیم حقوق، صبح امروز دوشنبه (۶ مرداد ماه ۹۳) دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه مقابل ساختمان امور اداری مجتمع تجمع کرده‌اند.

یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه به ایلنا گفت: تجمع کنندگان که در بخش‌های کشاورزی و صنعتی کارخانه کار می‌کنند خواستار دریافت حقوق خود در ماه‌های خرداد و تیر هستند.

وی با بیان اینکه کارفرما به اجبار کارگران، دیروز ۵۰ درصد از حقوق خرداد ماه را به حساب کارگران واریز کرده است، گفت: با این حال کارگران نیمی از حقوق خرداد و حقوق کامل تیر ماه را از کارفرما طلب کارند.  به گفته وی، مجتمع کشت و صنعت هفت تپه حدود هزار کارگر دارد که بیش از ۷۰۰ نفر از انان در آستانه عید فطر امروز دست از کار کشیده و فعالیت تولیدی ندارند.

وی همچنین در ادامه مشکلات صنفی کارگران این مجموعه به مسئله بیمه تکمیلی کارگران نی شکر هفت تپه اشاره کرد و مدعی شد که در رابطه با استفاده برخی از کارگران از خدمات بیمه تکمیلی مشکلاتی از بابت تامین اعتبار به وجود آمده است. اودر مورد سایر مشکلات کارگران گفت: یکی دیگر از مشکلات کارگران نی شکر هفت تپه بی‌توجه‌ای کارفرما در پیگیری مطالبات کارگران است.

این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت در خاتمه افزود: قرار است اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای کارگران نیشکر هفت تپه که از اسفند سال ۸۸ از سوی وزارت کار ابلاغ شده است از ماه آینده برای کارگران مجتمع کشت وصنعت هفت تپه اجرایی شود و اگر کارفرما بخواهد این موضوع را به بهانه‌های مختلف به تعلیق اندازد، اعتراض کارگران را در بر خواهد داشت.

دوشنبه  ۶ مرداد ۱٣۹٣ -  ۲٨ ژوئیه ۲۰۱۴

اعتصاب کارگران شرکت ریسندگی پرریس وارد ششمین روز خود شد

 اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران ریسندگی پرریس روز پنجم مرداد ماه ششمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. این کارگران همزمان با اعتصاب، در اداره کار شهر سنندج دست به طرح دعوی علیه کارفرما نیز زده اند. ٣۲ کارگر شرکت ریسندگی پرریس از اول سال تا کنون دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند و عیدی و پاداش سالهای ۹۱ و ۹۲ خود را نیز از کارفرما طلب دارند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران پرریس بارها از کارفرما خواهان پرداخت دستمزدهای معوقه خود شده اند اما کارفرما در عین بی توجهی به شرایط اسفبار معیشتی کارگران و خواستهای آنان، اعلام کرده است ریالی به شما نخواهم داد بروید به هر جا که از دستتان بر میاید شکایت کنید.

کارگران ریسندگی پرریس اعلام کرده اند در صورت تداوم بی توجهی کارفرما نسبت به پرداخت دستمزدهایشان، علاوه بر اعتصاب دست به اقدامات اعتراضی تر دیگری نیز خواهند زد.

 • تجمع کارگران کارخانه کشتی سازی در جزیره صنعتی صدرا برای دومین روز پیاپی

 تجمع کارگران کشتی‏ سازی در جزیره صنعتی صدرا که روز گذشته آغاز شده بود، روز گذشته برای دومین روز پیاپی ادامه پیدا کرد و ورودی جزیره همچنان مسدود مانده است.

به گزارش ۵ مرداد مارین نیوز، کارگران از ساعت پنج و نیم صبح روز یکشنبه ورودی جزیره صنعتی صدرا را بستند.

تعداد تجمع‏ کنندگان که در روز اول حدود ۴۰۰ نفر بود، روز گذشته افزایش یافت.

در نخستین روز تجمع، کارگران از ساعت ۷ صبح تا یک بعداز ظهر در محل ورودی جزیره حضور داشتند.

در پی این تجمع، نمایندگانی از فرمانداری و اداره کار بوشهر به محل مراجعه کردند و قرار شد مذاکراتی با حضور مسوولان کارخانه و کارفرما انجام گیرد؛ اما کارگران معتقدند تا زمانی که حقوق معوقه آنها پرداخت نشود، مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

بنابراین گزارش، کارگران تجمع کننده از ابتدای سال جاری حقوقی دریافت نکرده‏ اند.

گفتنی است، نیروی انتظامی نیز از روز گذشته در محل تجمع حضور پیدا کرده است.

برخی کارگران وابسته به پیمانکاری های صدرا

 در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق فروردین تا تیرماه خود، دست به تجمع زدند.

به گزارش ۴ مرداد خلیج فارس، این کارگران که طرف قرارداد پیمانکاری های فعال در جزیره صدرا می باشند، صبح شنبه با تجمع مقابل درب ورودی کارخانه نسبت به عقب افتادن چهارماهه حقوق شان اعتراض کردند.

تعداد کارگران وابسته به پیمانکاری های صدرا قریب ۲۰۰ نفر می باشد که شمار معترضان تجمع حدود ۵۰ نفر برآورد شد.

این تجمع در حالی ساعتی بعد خاتمه یافت که مسئولان نیروی انتظامی با حضور در محل و تایید خواسته صنفی کارگران، از آنها خواستند با توجه به قول ضمنی مسئولان صدرا برای تسریع در پرداخت به پیمانکاران و کارگران، آنها فرصت دیگری به شرکت دهند.

در این تجمع مسئولان شرکت صدرا به میان معترضان نیامدند.

شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) از سال گذشته که از قرارگاه خاتم الانبیا سپاه به یک شرکت راه و ساختمانی به نام آبادراهان پارس واگذار شد، با تعطیلی بخش کشتی سازی مواجه گردید و اکنون بخش سکوسازی آن نیز دچار مشکلات زیادی شده است.

چندی پیش کارگران صدرا در نامه ای خطاب به مسئولان استانی نسبت به آنچه تلاش مالک جدید شرکت جهت ایجاد یک شرکت جدید و انتقال اموال صدرا به آن که منتهی به اعلام ورشکستگی کامل این کارخانه در بوشهر می شود هشدار داده و خواستار هوشیاری مسئولان شده بودند.

اعتصاب کارگران واحد پلیمری (LD) در مجتمع پتروشیمی بندرامام

 اتحادیه آزاد کارگران ایران: با گذشت بیش از سه ماه از تعمیرات آورهال( تعمیرات اساسی ادواری و زمانبندی شده) در واحد پلیمری (LD ) مجتمع پتروشیمی بندر امام و وعده کارفرما برای پرداخت پاداش به کارگران، هنوز این پاداش به آنان پرداخت نشده است.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، فروردین ماه گذشته که تعمیرات آورهال ( تعمیرات اساسی ادواری و زمانبندی شده) این واحد پلیمری شروع شده بود، پیمانکار قول پرداخت پاداش مخصوص آورهال را به کارگران داد تا این واحد بعد از تعمیرات اساسی بتواند بموقع و بدون تاخیر راه اندازی شود. با تلاش کارگران این هدف حاصل گردید و این واحد مهم در موعد مقرر راه اندازی شد اما کارفرما با گذشت بیش از سه ماه از آنزمان و علیرغم پافشاری کارگران، تنها حدود یک چهارم از مبلغ توافق شده را پرداخت کرده است و نسبت به پرداخت باقی طلب کارگران هیچ اقدامی انجام نداده، که این امر خشم شدید کارگران و اعتراض آنان را موجب شد و این کارگران از صبح امروز در اقدامی قاطعانه برای دستیابی به خواست شان، یکپارچه و متحد دست از کار کشیدند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران این واحد مهم در مجتمع پتروشیمی بندر امام که تحت پوشش شرکت پیمانکاری فریمکو مشغول به کار هستند اعلام کرده اند تا دستیابی به خواست شان همچنان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

• تجمعات اعتراضی کارگران فاز ۱ تا ۷ منطقه پارس جنوبی

 کارفرمای پیمانکاررابه عقب نشینی واداشت!

ایلنا بتاریخ ۵ مرداد از خاتمه تجمعات اعتراضی کارگران پیمانی شاغل در فازهای ۱ تا ۷ منطقه پارس جنوبی خبر داد.این کارگران از حدود یک ماه پیش خواستار وصول ۱۴ ماه مطالبات معوقه خود بودند.

یکی از این کارگران گفت: تجمعات اعتراضی کارگران پس از آن خاتمه یافت که کارفرمای پیمانکار دو ماه از مطالبات مزدی را پرداخت کرد.

وی بابیان اینکه این مسئله به دنبال برگزاری چند نوبت تجمعات اعتراضی کارگران صورت گرفته است، افزود: براین اساس در ‌‌نهایت پیمانکار توافق کرد تا علاوه بر پرداخت ۲ ماه از معوقات مزدی، یک نسخه از قرارداد کار هر کارگر را نیز در اختیار وی قراردهد.

این کارگر گفت: همچنین بر اساس این توافق وصول باقیمانده مطالبات این کارگران با تشکیل پرونده در اداره روابط کار منطقه پارس جنوبی از طریق مراجع قانونی پیگیری شود.

وی بابیان اینکه این کارگران از امروز برای دریافت یک نسخه از قرارداد کار خود به کارفرما مراجعه می‌کنند گفت: این نخستین بار است که در منطقه ویژه کارفرما متعهد شده است، نسخه‌ای از قرارداد را به کارگران تحویل دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>