- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

گزارش برگزاری گرامیداشت جانباختگان سال ۶٧ در هلند

Posted By admin On شهریور ۲۳, ۱۳۹۲ @ ۴:۲۵ ب.ظ In گزارش | No Comments

[1]روز یکشنبه هشتم سپتامبر ٢٠١٣ ، مراسم گرامیداشت ٢۵ مین سالگرد قتل عام سراسری زندانیان سیاسی سال ۶٧ ، به کوشش کمیته همکاری احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی در هلند متشکل از واحد های هلند ،( حزب توده ایران ، حزب دمکرات کردستان ایران ، حزب کو مله کردستان ایران ، سازمان اتحاد فداییان خلق ایران و سازمان فداییان خلق ایران – اکثریت ) و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم هلند در شهر نایمیخن برگزار شد .
در ابتدای این مراسم ، آقای احمد مرتضایی ، گرداننده جلسه ، ضمن خوشامد گویی به حاضرین ، بیاد و احترام این جانباختگان و همه جانباختگان راه آزادی اعلام یک دقیق سکوت کردند ، همزمان با اتمام سکوت درسالن سرودی حماسی بیاد جانباختگان پخش شد .
پس از آن آقای ناصر موذن سخنانشان را با ترسیم آن روزهای شوم و رنج و درد خانوده های زندانیان سیاسی برای اطلاع از وضعیت عزیزانشان پرداخت . موذن آنگاه به موقعیت دربندیان بی پناه در مواجه با سوالهای گروه مرگ پرداختند .
آقای موذن در ادامه سخنانانش به تلاش گسترده فعالین سیاسی و مدافعان حقوق بشر در بازتاب این جنایت علیه بشریت پرداختند ، ایشان در پایان سخنانش ، بخشی از یکی داستانش درارتباط با آن روزهای تلخ را برای حضار خواندند .

سخنران بعدی آقای فواد تابان بودند ، وی در ابتدای سخنانش به بیان مقوله کشتار و اعدام دگراندیشان و آزادیخواهان که همزاد حکومت جمهوری اسلامیست و از سال ۵٧ شروع شده پرداختند .
تابان در ادامه سخنانش ، کشتار مردم بیگناه روستای قارنا در کردستان ، کشتار سال ۶٠ ، قتل عام سراسری زندانیان سیاسی در تابستان ۶٧ و سرکوب و اعدام امروز آزادیخواهان میهنمان را در یک راستا و مرتبط با هم دانسته و آنرا سیمای برخورد جمهوری اسلامی در مواجهه با مخالفین خود و آزادیخوهان دانستند.آقای تابان ، به نقش خمینی و نزدیکانش در تولید این جنایت پرداخته و انتخاب اخیر مصطفی پورمحمدی که از اعضای اصلی گروه مرگ بود را به عنوان وزیر دادگستری در راستای تایید همان سیاستها دانست .
تابان ضمن استقبال از کارهای انجام گرفته در پروسه دادخواهی این جنایت گفتند : تا زمانی که پتانسیل دادخواهی و مخالفت با اعدام از درون جامعه و از درون جنبش دادخواهی برآمد نکند ، کوششهای انجام گرفته کامل نخواهند بود .

پس از سخنرانان ، خانم نسترن حمیدی اشعاری از سید علی صالحی و هوشنگ ابتهاج را ، بسیار زیبا و پر احساس خواندند.

بخش پایانی مراسم به پرسش ها و اظهار نظر حاضرین و پاسخ سخنرانان اختصاص یافت .

در لحظاتی از این برنامه نوزندگان کرد به اجرای موسیقی زنده پرداختند .

در پایان برنامه ، آقای مرتضایی از حاضرین و سخنرانان قدردانی کردند ، همچنین سیامک کلهر از جانب کمیته برگزاری از شرکت کنندگان و حضور خانواده قربانیان این جنایت و تنی چند از زندانیان سیاسی و جان بدربردگان سال ۶٧ در این مراسم سپاسگزاری کردند.
کلهر از فیلمبرداران و حضور فعال دوستان تلویزیون روژ هلات برای ضبط برنامه سپاسگزاری بعمل آورد .
حاضرین با یاد عزیزان جانباخته ، با اراده ای مصمم تر برای پیگیری امر دادخواهی و کوشش همگانی برای جلوگیری از وقوع این جنایت ضد بشری ، سالن گرامیداشت را ترک کردند .

گزارش از سیامک کلهر
قابل توجە: گزارش این مراسم کە فیلم برداری شدە در دو نوبت از تلویزیون “روژهلات تی وی” در ساعات ١٨:٠٠ بە وقت اروپای مرکزی در روزهای ١۵ و ١۶ سپتامبر پخش خواهد شد.

متن نامەی بە : ریاست، نمایندگان و رهبران فراکسیونهای پارلمان هلند
به: ریاست، نمایندگان و رهبران فراکسیونهای پارلمان هلند

آمستردام، ١٠ سپتامبر ٢٠١٣

بیست و پنج سال از یکی از هولناک ترین جنایات سیاسی تاریخ معاصر ایران و جهان گذشت. بیست و پنج سال پیش در چنین روزهایی سران جمهوری اسلامی ایران، به فرمان مستقیم آیت الله خمینی، هزاران تن از رزمندگان راه آزادی و عدالت اجتماعی در میهن ما را، که در زندانهای جمهوری اسلامی محبوس بودند، به جوخه های مرگ سپردند. تاکنون نام و مشخصات نزدیک به ۵٠٠٠ نفر از این جانباختگان از طرق مختلف در اختیار ارگانهای بین المللی از جمله عفو بین الملل قرار گرفته است. بیست و پنج سال پیش هیات های سه نفره مرگ، که به فرمان خمینی و تایید اغلب رهبران وقت جمهوری اسلامی تشکیل شده بودند، به زندان های کشور اعزام شدند تا هر کس که گامی در جهت استقرار صلح و دمکراسی برداشته بود را از دم تیغ بگذرانند. چنین نیز شد.
از آن زمان تاکنون، خانواده های جانباختگان این کشتار غیرانسانی، فعالان و نهادهای حقوق بشری، مطبوعات روشنگر ایرانی و خارجی، احزاب و سازمان های سیاسی دمکراسی خواه ایرانی تلاشی خستگی ناپذیر را برای افشای این جنایت علیه بشریت و کوشش برای دادخوهی عادلانه آن به کار گرفته اند.
می توان گفت که امروزه عموم نهادهای سیاسی معتبر جهانی از وقوع قتل های دهه شصت و سال ١٣۶٧ در ایران با خبرند و اکثر این نهادها یک یا چند بار از این جنایتها ابراز انزجار کرده اند.

خانم ها و آقایان گرامی،
در سالی که گذشت برای نخستین بار همکاران شما در پارلمان کشور کانادا، کشتار جمعی زندانیان سیاسی ایران در تابستان ١٣۶٧ را جنایت علیه بشریت دانستند و ضمن گرامیداشت یاد قربانیان مدفون در قبرهای جمعی گورستان خاوران و دیگر خاک های سرد سراسر ایران که فرزندان دربند این مردم طی آن تابستان و پائیز خونین را در خود فرو بلعیده‌اند، روز اول سپتامبر را به عنوان روز همبستگی با زندانیان سیاسی ایران اعلام کردند. ما به نوبه خود این تصمیم انساندوستانه و شجاعت اخلاقی پارلمانترهای کانادایی را ارج نهاده و بر این باوریم که تنها با اتحاد عمل همه جهانیان آزاده و صلح خواه است که می توانیم از وقوع دوباره جنایاتی از این دست جلوگیری کنیم.
ما شما را به محکوم کردن این جنایت ضدبشری و پیوستن به حرکت شجاعانه و انسانی همکارانتان در پارلمان کانادا فرا می خوانیم.

با احترام
دهم سپتامبر ٢٠١٣
از طرف احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی در هلند

احزاب و سازمانهای شرکت کننده در کمیته همکاری احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی در هلند
سازمان فدائیان خلق ایران اکثریت – هلند
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران – هلند
حزب کوملە کردستان ایران – هلند
حزب دمکرات کردستان ایران – هلند
حزب تودە ایران – هلند


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%ac%d8%a7%d9%86%d8%a8%d8%a7%d8%ae%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%b3

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2013/09/yademan-holland2013.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.