نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گزارشی کوتاه از ترکیه / مرضیه دانش

تقریبآ تمامی خیابان های استانبول و از جمله خیابانهای اصلی و پر رفت و آمد،مثل استقلال،آکسارای،لال علی و تقسیم از ایرانیان مسافر موج می زند. در وهله اول،این احساس به آدم دست می دهد که در یکی از خیابان های پُر رفت و آمد تهران همچون مصدق و انقلاب در حال قدم زدن است،چرا که بدون وقفه صدای بلند حرف زدن هموطنان را می شنوی. این صحنه برای من یاد آور خاطره بیست و هفت سال پیش بود که با خانواده ام ایران را به قصد اقامت موقت در ترکیه و سفر به اروپا ترک گفته بودم. آن زمان فضا رنگ و بوی دیگری داشت.در آن دوره عمده ایرانیانی که به ترکیه می آمدند و  در استانبول اقامت می گزیدند به محض دیدن یکدیگر و یا شنیدن زبان فارسی،فورآ عکس العمل نشان داده، جلو آمده و سلام می گفتند و بدون مقدمه می خواستند بدانند که از کی وارد ترکیه شده،چه کار می کنی، مشکل سیاسی ات چه بوده و یا برای خروج از ترکیه به قصد سفر به اروپا و یا کانادا و … ،چه قصد و امکانی داری؟

امروز به طور کلی برخورد ایرانیانی که در استانبول می بینی کاملآ با گذشته فرق می کند.عمدتآ نمی خواهند با هموطنان خود برخورد داشته و با آنها صحبتی داشته باشند،به نوعی از یکدیگر فرار می کنند.علیرغم این از یکدیگر گریزی و فرق فاحشی که من با سالهای گذشته در برخورد های هموطنانم می دیدم،تصمیم گرفتم با پاره ای از آنها وارد صحبت شده وعلت آمدنشان به ترکیه ، با وجودی که فقر و گرانی در ایران بیداد می کند را جویا شوم.در این رابطه با خانم جوانی که تازه به ترکیه آمده بود به گفتگو نشستم که در زیر از نظرتان می گذرد:

من تازه از همسرم جدا شده ام، مهندس کامپیوتر هستم،دخترم پانزده ساله(اشاره به دختر جوانی که مشغول خرید است)است. هدفم از این سفر،پس از جدا شدن از همسرم،این بود که دخترم هوائی بخورد و بتواند فضائی بدون ترس و روسری را تجربه کند.حدود یکسال پیش همسرم به من خیانت کرد،با زنی رابطه داشت. به محض اینکه متوجه این قضیه شدم، درخواست طلاق کردم. من از نظر اقتصادی به او وابسته نبوده و نیستم. حقوق خوبی دارم و با دخترم زندگی می کنم. تنها مشکلم پس از طلاق این است که،از دست مردانی که با آنها کار می کنم، مردان همسایه و یا مردان همسایه مادرم که می دانند بیوه هستم با وجودی که خود عمومآ هم متاهل هستند، آسایش نداشته و در امان نیستم.همه این مردها ، زنان بیوه را مثل یک طعمه نگاه می کنند و خیال می کنند که همه این زنان مثل خودشان فاسد و هرزه اند.

از این که احمدی نژاد به مدت هشت سال در راس قدرت بود خوشحالم. چرا که چهره واقعی این حکومت را آنگونه که بود عریان ساخته و به جهانیان نشان داد. روحانی هم به نظرمن مثل خاتمی است تنها حرف می زند و حرف هایش اصلآ پشتوانه اجرائی ندارد.آنها همه  ضد بشرند.درکی از دمکراسی ندارند. تا زمانی که آمریکا در خاور میانه منافع دارد و برای چپاول منابع عظیم نفتی منطقه و فروش سلاح هایش جنگ افروزی می کند، ما،هیچگونه شانسی برای تغییر و تحول در کشورمان نداریم. آمریکا، خواهان بر سر کار ماندن آخوند ها هستند. بیچاره مردم ما، که باید شاهد مرگ روزانه جوانان خود به خاطر اعتیاد، فساد و فحشاء و فقر باشند.

 با این اوضاع و احوال به نظر شما، ما نمی بایستی برای ده روز هم که شده از جهنم  ساخته شده آخوند ها فرار کرده و بدون ترس و لرز در خیابانها قدم زده و خرید کنیم. قبل از آمدنم من در ایران هر دلار را سه هزار و هشتصد تومان خریده ام .اجناس در ایران بسیار گران و کیفیتشان افتضاح است و کم تنوعند. خیلی ها به خاطر اوضاع اقتصادی خراب کشور می آیند ترکیه جنس می خرند تا در آنجا به دو،سه برابر قیمت به فروشند.این هم پدیده ایست که به همت سر آخوند ها نصیب ما شده. همین ترکیه هم به برکت سر آخوند ها اقتصادشان رونق پیدا کرده است.من اگرچه به زودی امیدی به تغیر این رژیم ندارم ولی آرزو می کنم که این آخوند ها هرچه زودتر گورشان را گُم کنند و بروند. آقای روحانی رئیس جمهور حکومتگران اسلامی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل (۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴) در شرایطی از امنیت و ثبات ایران نام می برد که در طی حکومت بیش از سی و پنج ساله استبداد گران مرتجع هیچگونه ثبات سیاسی و اقتصادی دیده نشده است و حقوق شهروندان کشور همواره در طی این مدت لگد مال گشته است.

فقر و تباهی در کشورمان میلیون ها نفر را به روز سیاه نشانده و صدها هزار نقر دیگر را جهت خرید اجناس بنجول کشور هائی مثل ترکیه که خود فقر مردمانش بی داد می کند به کار دلالی واداشته است . یا آنها را واداشته است برای گذران ساعاتی بی دغدغه و بدون ترس ، در خیابانهای استانبول و غیره با تحمل هزینه ای سنگین راهی این کشور ها شوند. حضور گروه های جوان  ایرانی که در خیابان های استانبول مشغول نواختن موسیقی برای کسب درآمدی اندک هستند و تیپ های متنوع از نوع حاج آقا ها و حاج خانم های تسبیح بدست که آنهم پدیده ای نو ظهور از نوع جمهوری اسلامی  در استانبول است ،انسان را  شدیدآ متاثر می کند. آقای روحانی در حالی دول غربی را به دست کشیدن از جنگ افروزی در منطقه فرا می خواند . که جمهوری اسلامی خود، ایران را به جهنمی برای اکثزیت قریب به اتفاق ملت ایران بدل ساخته است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>