نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گزارشی از مشکلات کارگران در فو لاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان یکی از ده بنگاه مهم اقتصادی کشور به شمار می آید.در حال حاضر حدود ۸۷۲۹ نفر آمار شاغلین این واحد تولیدی می باشد. در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ در اجرای قانون اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت فولاد خوزستان به بخش غیر دولتی واگذار شد و کارکنان مشمول قانون کار شدند. قراردادهای کارکنان ،مطابق ماده ۷ این قانون به دو بخش موقت و دایمی تقسیم گردید. از این تعداد نیروی کار ۲۵۸۴ نفر از کارکنان قرارداد دایم  و ۲۳۹۱ نفر تحت پوشش صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد می باشند.

۴۷۷۵ نفر قرارداد موقت ۱۳۷۰نفر از کارکنان پیمانکار مستمر، به عبارت دیگر۶۳۳۸ نفر زیر نظر تامین اجتماعی هستند. طبق قانون کار به دلیل انواع مخاطرات از قبیل آلودگی هوا، صدای بیش از حد مجاز، مجاورت در کنار پرتو مذاب .و…… کلیه ی کارگران شاغل مشمول شرایط قوانین کارهای سخت و زیان آور می باشند.لازم به دکر است که تمام شاغلین قراردادی تا قبل از تاریخ ۱/۵/۱۳۸۹ زیر نظر پیمانکار مشغول به کار بودند و از این تاریخ به بعد قراردادهای کارگران مستقیما با کارقرما مادر یعنی شرکت فولاد خوزستان بسته شد. با توجه به احراز شرایط سخت و زیان آور بودن از طرف اداره کار اهواز ، هنوز کارفرما حاضر به پرداخت ۴درصد بیمه کارهای سخت و همچنین اضافه کردن مرخصی و ۳۶ ساعت به جای ۴۴ ساعت نمی باشد.  قبل از اینکه کارگران با شرکت مستقیما وارد بستن قرارداد بشوند، پیمانکاران از پرداخت ۴درصد طفره رفتند.حال کارگرانی که با بیست سال کار جانفرسا در این واحد تولیدی تقاضای بازنشستگی می دهند، اداره تامین اجتماعی ، با پرداخت ۴ درصد از طرف کارگر ، مبادرت به بازنشستگی می کند.

گزارش ارسالی از  یکی از کارگران شاغل در صنایع فولاد خوزستان

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>