- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

گرامیداشت هشت مارس روز جهانی زن/کانون نویسندگان ایران

Posted By admin On اسفند ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۸:۵۴ ق.ظ In زنان | No Comments

[1]از آن هشت مارس که زنان کارگر بافنده­ی نساجی در نیویورک به اعتصاب و اعتراض دست زدند و توسط پلیس سرکوب شدند، نزدیک به یک­ونیم قرن می­گذرد. خواست آنها افزایش دستمزد و بهتر شدن شرایط کار بود. در فاصله­ی این یک­ونیم قرن زنان در کشورهای مختلف و به درجات گوناگون توانسته­اند به بخش­هایی مهم از مطالباتشان دست یابند، با این همه هنوز مورد ستم مضاعف، تبعیض و نابرابری قرار دارند. همین ماهِ پیش بود که در مراسم اسکار یکی از زنان برنده­ی جایزه از پشت تریبونی که میلیون­ها تن در سراسر جهان بیننده و شنونده­ی آن بودند، خواستار برابری دستمزد زنان و مردان شد و مورد تشویق فراوان قرار گرفت. در شرایطی که در کشورهای پیشرفته­ی صنعتی برابری دستمزد زنان و مردان هنوز از مطالبات جنبش زنان است، می­توان نتیجه گرفت در دیگر کشورها وضع به مراتب بدتر است. به ویژه در یک سال اخیر نظام واپس­گرای مردسالار توحش خود را در اوجی تازه به نمایش گذاشت. در مناطق آشوب­زده­ی خاورمیانه و آفریقا زنان به اسارت درآمدند، مورد تجاوز جمعی قرار گرفتند و جلوی چشم مردم دنیا ، همچو برده، در بازار خرید و فروش شدند.

در ایران جنبش برابری طلبی زنان که بخشی از جنبش جهانی زن و هشت مارس نماد آن است، حضوری نیرومند و پردامنه دارد. حتی اسید پاشی­های زنجیره­ای نتوانست آن را از مطالبات خود که در کلی­ترین  بیان چیزی جز حقوق انسانی و برابری نیست، دور کند. اقشار مختلف زنان به صورت­های گوناگون مورد ظلم و تبعیض قرار می­گیرند. از جمله زنان هنرمند همچنان در ابراز هنر خود با موانع و تبعیض­های بسیار مواجه هستند؛ صدای آنها ممنوع است و مورد انواع و اقسام سانسورها قرار دارند.

هشت مارس روز زنان و مردانی است که به این ستم­ها و تبعیض­ها اعتراض دارندو خواهان برابری انسان­ها در تمامی عرصه­ها از جمله عرصه­ی هنر و ادبیات هستند. قوانین و رفتارها باید به نفع این برابری تغییر کند.

کانون نویسندگان ایران هشتم مارس را به تمامی زنان به ویژه زنان نویسنده و هنرمند  سراسر جهان تبریک می­گوید.

کانون نویسندگان ایران

۱۴ اسفند ۱۳۹۳ (۵ مارس ۲۰۱۵)

    


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%87%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b2%d9%86

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2015/03/kanoon1.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.