نوشته شده در زنان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گرامیداشت هشت مارس روز جهانی زن/کانون نویسندگان ایران

از آن هشت مارس که زنان کارگر بافنده­ی نساجی در نیویورک به اعتصاب و اعتراض دست زدند و توسط پلیس سرکوب شدند، نزدیک به یک­ونیم قرن می­گذرد. خواست آنها افزایش دستمزد و بهتر شدن شرایط کار بود. در فاصله­ی این یک­ونیم قرن زنان در کشورهای مختلف و به درجات گوناگون توانسته­اند به بخش­هایی مهم از مطالباتشان دست یابند، با این همه هنوز مورد ستم مضاعف، تبعیض و نابرابری قرار دارند. همین ماهِ پیش بود که در مراسم اسکار یکی از زنان برنده­ی جایزه از پشت تریبونی که میلیون­ها تن در سراسر جهان بیننده و شنونده­ی آن بودند، خواستار برابری دستمزد زنان و مردان شد و مورد تشویق فراوان قرار گرفت. در شرایطی که در کشورهای پیشرفته­ی صنعتی برابری دستمزد زنان و مردان هنوز از مطالبات جنبش زنان است، می­توان نتیجه گرفت در دیگر کشورها وضع به مراتب بدتر است. به ویژه در یک سال اخیر نظام واپس­گرای مردسالار توحش خود را در اوجی تازه به نمایش گذاشت. در مناطق آشوب­زده­ی خاورمیانه و آفریقا زنان به اسارت درآمدند، مورد تجاوز جمعی قرار گرفتند و جلوی چشم مردم دنیا ، همچو برده، در بازار خرید و فروش شدند.

در ایران جنبش برابری طلبی زنان که بخشی از جنبش جهانی زن و هشت مارس نماد آن است، حضوری نیرومند و پردامنه دارد. حتی اسید پاشی­های زنجیره­ای نتوانست آن را از مطالبات خود که در کلی­ترین  بیان چیزی جز حقوق انسانی و برابری نیست، دور کند. اقشار مختلف زنان به صورت­های گوناگون مورد ظلم و تبعیض قرار می­گیرند. از جمله زنان هنرمند همچنان در ابراز هنر خود با موانع و تبعیض­های بسیار مواجه هستند؛ صدای آنها ممنوع است و مورد انواع و اقسام سانسورها قرار دارند.

هشت مارس روز زنان و مردانی است که به این ستم­ها و تبعیض­ها اعتراض دارندو خواهان برابری انسان­ها در تمامی عرصه­ها از جمله عرصه­ی هنر و ادبیات هستند. قوانین و رفتارها باید به نفع این برابری تغییر کند.

کانون نویسندگان ایران هشتم مارس را به تمامی زنان به ویژه زنان نویسنده و هنرمند  سراسر جهان تبریک می­گوید.

کانون نویسندگان ایران

۱۴ اسفند ۱۳۹۳ (۵ مارس ۲۰۱۵)

    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>