- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

کردها پاریس را به لرزه درآوردند / مهین شکرالله پور

Posted By admin On دی ۲۴, ۱۳۹۱ @ ۱۲:۵۶ ب.ظ In خبرو گزارش,گزارش | No Comments

[1]هزاران کرد امروزعلیه تروریست دولتی شعار دادند.

شنبه ۱۲/۱/۲۰۱۳ در پاریس هزاران کرد برای نشان دادن خشم و انزجار خود از قتل سه تن از فعالان زن کرد، در پاریس تظاهرات کردند.

این راهپیمایی ساعت ۱۲ در مسیر پنج کیلومتری از میدان گردولس(Gare de l’est) تا میدان کلنل فابین (Fabien Colonel) ادامه داشت.

شرکت کنندگان حرکت اعتراضی با وجود باران شدید وهوای سرد درحالی که پرچم هایی با تصاویر عبدالله اوجالان رهبر زندانی با خود حمل می کردند از سکینه جانسیز، فیدان دوگان و لیلا سولماز که به ضرب چندین گلوله در مرکز اطلاعات کردستان ( پ ک ک ) در مرکز پاریس کشته شدند، تجلیل کردند.

همچنین دراین تظاهرات، پارچه نوشته هایی در تجلیل از این سه عضو کشته شده با خود حمل می کردند.ازدحام جمعیت به شکلی بود که خیابانها و پیاده روها را در برگرفته، در بلواردوماژنتا هر دو طرف خیابان مملو از جمعیت معترض از همه اقشار، طبقات و گروهای سنی مختلف را تشکیل میداد.

حضور شخصیتهای شناخته شده کرد از حزب کارگران کردستان و حزب صلح و دمکراسی ( لیلا زانا،گولتان کشاناک و صلاح الدین دمیرتاش) درمیان تظاهرکنندگان قابل ذکر است.

تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی به سه زبان کردی، ترکی، فرانسوی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه را قاتل خوانده خواهان آزادی و استقلال کردستان و رعایت حقوق ملت تحت ستم کرد شدند.

زن، زندگی،آزادی

آزادی زندانیان سیاسی

تروریست نه،آزادی بله

زنده باد آپو

 

مراسم با سرود ای رقیب، سرود ملی کردها شروع شد.

دراین مراسم مردمی با شکوه و بیاد ماندنی نمایندگان تشکل های زیر به سخنرانی و اعلام همبستگی و همدلی با مردم کرد پرداختند.

اولین سخنران صلاح الدین دمیرتاش وپس از او سخنرانان به ترتیب عبارت بودند از:

 نماینده فدراسیون اتحادیه ی کردهای فرانسه

نماینده حزب سبز فرانسه

نماینده چپ پارلمان اروپا

مسئول کمیته مستقل ارمنی ها در اروپا

نماینده شهرداری های پاریس

 در ضمن گفتنی است لیلا زانا یکی از سخنرانان بود که تاسف و تاثرخود را ابراز داشت و مورد همدلی حاضرین درراهپیمایی قرار گرفت.

سخنران دیگر این مراسم درآغاز تظاهرات اعلام کرد: این جنایت، جنایتی علیه مردم کرد و علیه صلح است.

وی خواستار بازداشت آمران و عاملان و تعلیق توافقنامه همکاری پلیسی بین فرانسه، ترکیه و خارج کردن نام پ ک ک از فهرست سازمان های تروریستی شد.

نماینده ارمنی ها هم اعلام کرد که ما با شما هم خون هستیم و تائیدی بر روی ژینوساید ارمنی ها و کردها کرد.

فدراسیون اتحادیه ی کردهای فرانسه در درخواستی که در میان شرکت کنندگان این تظاهرات توزیع شد تاکید کرد: این ترورها در زمانی صورت گرفت که گفتگوهایی برای یافتن راه حلی برای چالش کردها در ترکیه ادامه دارد.

این فدراسیون افزود: حکومت فرانسه به نوبه خود مسئولیت دارد، اگر عاملان این جنایت پیدا نشوند، فرانسه قطعاً به عنوان همدست جنایتکاران تروریست محسوب خواهد شد.

 

مهین شکرالله پور

mahin.shok@gmail.com


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7-%d9%be%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d9%87-%d9%84%d8%b1%d8%b2%d9%87-%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%86%d8%af-%d9%85%d9%87%db%8c%d9%86-%d8%b4

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2013/01/zanan-kord.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.