- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

کاهش ۱۶ درصدی تعرفه واردات شکر در خدمت سلاطین شکر وعلیه صنعت داخلی

Posted By admin On تیر ۲۱, ۱۳۹۰ @ ۲:۵۹ ب.ظ In اخبار | No Comments

تعرفه واردات شکر باز هم کاهش یافت. این خبر را مدیرکل تامین و توزیع کالای وزارت بازرگانی اعلام کرده و گفته با تصمیم ستاد تنظیم بازار مقرر شده تا بخش بیشتری از نیاز مصرفی شکر از طریق واردات تامین شود.

اگرچه یدالله صدقی مهم‌ترین دلیل کاهش واردات را افزایش قیمت جهانی شکر عنوان کرده و گفته این افزایش در بازار ایران هم تاثیرگذار خواهد بود اما بررسی‌ها از وضعیت تولید شکر در کشور طی سال‌های اخیر حاکی است که به دلیل واردات بی‌رویه، تولید شکر سال به سال کاهش یافته است.

هنوز هم صدای اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه و کشت و صنعت کارون به دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد شنیده می‌شود که به دلیل واردات بی‌رویه شکر طی سال‌های اخیر، تولیدات این کارخانه‌ها در انبار مانده یا به دلیل ارزان تمام شدن قیمت واردات، تولید داخل دیگر صرفه اقتصادی برای تولیدکننده ندارد. به دنبال اعتراض تولیدکنندگان و ضرر و زیان کارخانه‌های تولیدکننده شکر، دولت در اواخر سال ۸۸ تصمیم به افزایش تعرفه واردات گرفت، اگرچه این تصمیم منجر به افزایش سطح زیرکشت چغندرقند به میزان شش هزار هکتار و افزایش ۱۰۶ درصدی تولید شکر در سال ۸۹ شد، اما حتی تولید یک میلیون و ۱۷۸ هزار تن شکر داخلی مانع از واردات یک میلیون و ۸۵۰ هزار تنی شکر که نتیجه آن دامپینگ قیمت داخل بود، نشد. با این وجود ظاهرا امسال هم وضعیت تولید شکر چندان خوب نیست چه آنکه زیر کشت چغندر قند به چهار هزار تن کاهش یافته و با تصمیم ستاد تنظیم بازار از ابتدای مهرماه هم قرار است تعرفه واردات شکر از ۲۰درصد به چهار درصد کاهش یابد.

به این ترتیب باید انتظار داشت واردات شکر که در سال گذشته ۵/۱ برابر تولید شده بود، این بار رکورد بزند و به سه برابر برسد.

بر اساس این گزارش، ایران هم‌اکنون یکی از ۱۰ کشور واردکننده شکر است در حالی که در دهه گذشته میزان واردات این محصول یک‌پنجم تولید داخل بوده است. ایران از کشورهای برزیل، هند، چین، تایلند و پاکستان شکر وارد می‌کند. بخش اعظمی از این واردات توسط بخش خصوصی و «سلطان‌های» شکر صورت می‌گیرد.در سال ۱۳۸۴ میزان واردات شکر ۷۰۷ هزار و ۱۱۴ تن شکر بوده که از این واردات ۶۲۸ هزار و ۸۹۶ تن آن شکر تصفیه نشده (خام) بوده است. در حال حاضر برزیل عمده‌ترین صادرکننده شکر به ایران است.

پس از برزیل کشور استرالیا، امارات متحده عربی، آفریقای جنوبی و انگلستان قرار دارند. یعنی پنج کشور مذکور حدود ۷/۹۹ درصد از ارزش و حدود ۷/۹۹ درصد از وزن کل شکر وارداتی به کشور را به خود اختصاص داده‌اند. اگرچه ایران برای حمایت از صنایع تولیدکننده شکر و کشاورزان تولید‌کننده مواد اولیه این محصول سیاست‌های حمایتی گوناگونی طی سال‌های قبل اتخاذ کرد، اما متاسفانه، طی سالیان متمادی به دلیل عواملی چون وجود انحصار درازمدت در صنعت قند و شکر، عدم سرمایه‌گذاری کافی بخش خصوصی، عدم رقابت و کاهش انگیزه در رشد و نوآوری، وجود متولیان فراوان و عدم هماهنگی بخش‌های کشاورزی، بازرگانی و صنایع (که موجب اتخاذ تصمیمات ضد و نقیض شد)، مدیریت بهینه در این صنعت صورت نپذیرفته و در حال حاضر حذف یارانه‌های حمایتی هم عامل دیگری است که این صنعت را تهدید می‌کند.

منبع: روزنامه اعتماد


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-16-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af%d9%8a-%d8%aa%d8%b9%d8%b1%d9%81%d9%87-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%da%a9%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%b3%d9%84

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.