نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

کارگران شهاب خودرو باید به سر کارشان برگردند!/ کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدایٔیان خلق ایران

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدایٔیان خلق ایران

کارگران شهاب خودرو باید به سر کارشان برگردند!

مبارزه متحدانه کارگران می تواند از اخراج ها جلوگیری کند!


خبر بسیار ساده بود. اعلام شد که ۶۵۰ نفر از کارگران کارخانه شهاب خودرو بدون هیچ اعلان قبلی اخراج شدند. هیچ مرجعی که بتواند از حقوق این کارگران دفاع کند، وجود ندارد. طی سی و سه سال گذشته هر گونه تلاش کارگران برای ایجاد تشکل های مستقل کارگری سرکوب گشته و به جای آن ها تشکلهای وابسته به حکومت در محیط کار و زندگی کارگران ایجاد شده است. این تنها ۶۵۰ کارگر شهاب خودرو نیستند که یک شبه از کار بیکار می شوند. با آغاز سال جدید، تعرض جمهوری اسلامی به حق حیات کارگران بیش از پیش گسترش یافته است.
* درطی روز های گذشته تمامی (۲۰۰نفر) کارگران شرکت ذوب آهن غرب کشور بیکار شدند. (۱۵فروردین ۱٣۹۱ )
* کارخانه آجر ماشینی جیل در اهواز از ابتدای امسال تعطیل شد و ۲۱۰ کارگر این کارخانه بیکار شدند. (۱۹ فروردین۱۳۹۱)
* ۸۰۰نفر از کارگران کارخانه صنایع فلزی (شماره یک و دو) ایران صبح امروز به دلیل عدم دریافت مطالبات قانونی‌شان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند. (۱۳۹۱/۱/۲۰ )
* از ابتدای سال ۹۱ قرارداد کاری ۳۰ درصد از کارگران واحدهای تولیدی تمدید نشده و کارگران آنها اخراج شده‌اند (۱۳۹۱/۱/۲۰ )
کارگران شهاب خودرو تاکنون چندین بار دست به اعتراض و اعتصاب زده اند. آن ها بار ها در محل کارخانه و در روز های اخیر در مقابل مجلس و ساختمان ریاست جمهوری دست به تجمع زده اند. امروز نیز ۵۰۰ نفر از آنان در مقابل وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی جمع شده اند.
کارگران شهاب خودرو می گویند«حتی وقتی کار می‌کردیم چرخ زندگی نمی ‌چرخید، حالا که هیچ». آن‌ها پلاکادرهایی در دست داشتند که علاوه بر اعتراض به اخراج از کار، خواستار بازگشت به کار بودند .
این عده از کارگران اخراجی از ۸ تا ۲۲ سال سابقه کار دارند و در قسمت های مختلف تولیدی و پشتیبانی اداری و خدماتی شاغل بوده‌اند. ۳۰۰ نفر از آنان روزمزدی و ۳۵۰ نفر باقی مانده قرار دادی هستند که هر ۶ ماه یکبار قرارداد کاری‌شان با کارخانه خاتمه می ‌یابد. کارگران شهاب خودرو می گویند بدون هیچ دلیل موجهی از کار اخراج شده اند، هیچ یک از مسیٔولان رژیم از مجلس و ریاست جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خواست ها، مطالبات و حق بازگشت به کار آنان پاسخی نمی دهد.
جمهوری اسلامی با سرکوب کارگران، فعالین کارگری و با جلوگیری ازبر پایٔی تشکل های مستقل کارگری، آنان را از ابزار دفاع و مقابله در برابر سیاست های ضد کارگری رژیم، سرمایه داران و کارفرمایان باز داشته است. جمهوری اسلامی و سرمایه داران با گسترش تعرض به حق حیات کارگران، فقر و فلاکت تحمل ناپذیری را برای آنان رقم زده اند و کارگران را به ورطه نیستی سوق می دهند.
کمیته مرکزی سازمان فدایٔیان خلق ایران اخراج کارگران شهاب خودرو را محکوم می کند و خواستار بازگشت بدون قید و شرط آنان بر سر کار شان است.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدایٔیان خلق ایران

۲۰ فروردین ۱٣۹۱ – ۸ آوریل ۲۰۱۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>