نوشته شده در بین المللی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

کارزار صلح در کردستان :به محاصره شهرها کردنشین پایان دهید- جنگ علیه کردها را متوقف کنید./ نوام چامسکی، جرمی کوربین و…

بیانیه ۲۰ دسامبر۲۰۱۵

ترجمه آزاده ارفع

از پی شکست روند مذاکرات صلح با کردها و پیروزی حزب “عدالت و توسعه” در دور دوم انتخابات عمومی ۲۰۱۵، ترکیه اکنون به محاصره شهرهای خود در مناطق کردنشین جنوب شرقی پرداخته است.جنگی که اکنون شروع شده است یادآور خاطرات دهشتناک جنگ کثیف علیه کردها بوسیله ” جیتم” (Jitem) یا واحدهای ویژه ” اطلاعاتی و ضد ترور” ژاندمری ترکیه در فاصله دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ می باشد که از تاریک ترین فصل های تاریخ مدرن ترکیه است. 

در آن زمان هزاران فعال حقوق مدنی، فعال سیاسی و صاحبان کسب و کار که مظنون به ارتباط با”پ.ک.ک” بودند توسط قوای دولتی که به شکل مخفیانه عملیات خود را هدایت میکردند، دزدیده و به قتل رسیدند. به خاطر آن که این عملیات از سوی دولت به اجراء نهاده میشد فهرست کامل و تعداد واقعی قربانیان هیچ گاه منتشر نشده است. درهمان حال به خاطر تخریب روستاها  میلیون ها کرد محکوم به ترک محل سکونت خود شدند. اما صدمات و رنج های عظیم ناشی از این اقدامات نتوانسته است مردم کرد را به تسلیم وادارد. از آن سال ها به این سو جنبش کرد سال به سال به رشد خود ادامه داده است.

با تاسف تمام به نظر میرسد که رهبران کنونی ترکیه از شکست سیاست های گذشته خود درس نگرفته و در صدد تکرار خطاهای گذشته برای تنبیه جمعیت کرد به خاطر حمایت آن ها از”پ.ک.ک” هستند. اکنون ترکیه بر آن است که تنها راه  به شکست کشاندن “پ.ک.ک” جنگ علیه شهروندان کرد است و به همین علت است که از طریق نیروی نظامی بیرحمانه خود در شهرهای جزه، سیلوپی و دیاربکر را به محاصره درآورده است.

 اگرترکیه با این مناطق کشور خود که متهم به حمایت از “پ.ک.ک” و به پا خواستن علیه دولت هستند چنین رفتار غیرقابل تحملی را به  اجراء بگذارد واقعیت این است  که درنهایت نتیجه ای از این اقدامات  به دست نخواهد آورد.چنین تلاشی برای به تسلیم واداشتن مردم تنها نارضائی برای مقاومت های آینده را شعله ور خواهد ساخت.نمی توان از طریق خشونت و زور وفاداری مردم به خود را تامین کرد و البته خطای بزرگی خواهد بود اگر تصور کنیم که اجبار به اطاعت خشم آلود به معنای حمایت است.

از نظر تاریخی شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد چنین سیاست هائی اصولاً کارآ بوده اند. برای مثال درجنگ و یتنام ریاست جمهوری جان.اف. کندی سیاستی را اتخاذ کرد که به آن ” دهکده های استراتژیک” گفته میشد. این برنامه شامل آن بود که دهقانان ویتنامی را به مناطق کنترل شده منتقل ساخته و  تا حمایت آن ها از حزب کمونیست ویتنام قطع شود.این سیاست به شکل خرد کننده ای شکست خورد.ترکیه امروز همان سیاست علیه کردها را در پیش گرفته و تلاش میکند اعضای”پ.ک.ک” را با کاربرد زور از جمعیت کرد جدا سازد.این سیاست استعماری برای به بندگی کشیدن اراده مردم محکوم به شکست است همان گونه این در گذشته نیز به شکست انجامیده است.

مردم سرافرازوآگاه به لحاظ سیاسی، مانند کردها را، نمیتوان از طریق تهدید به اطاعت واداشت. بیشترین احتمال در آن خواهد بود که مقاومت رشد یافته و نسل های آینده که خاطرات تلخ بی عدالتی های گذشته را با خود حمل میکنند کمتر حاضر خواهند بود تا به یک توافق متقابل دست یابند. توافقی که تا چند ماه پیش بر روی میز مذاکره قرار داشت و به نظر میرسید که روند صلح به آرامی به سوی  توافق موفقیت آمیز میان نمایندگان دولت ترکیه و کردها در حال پیشروی است.

اکنون عبدالله اوجالان رهبر زندانی کردها که همه توافق دارند سهم اساسی در روند دست یابی به صلح داشته است توسط مقامات ترکیه وادار به سکوت شده است و این در حالی است که درگیری میان طرفین روز به روز در حال افزایش است. باید از این مسئله درس گرفت. اوجالان دستمایه ای برای صلح است که از طریق انزوای تحمیل شده دولتی کنار گذاشته شده است در شرایطی که رئیس جمهور ارودغان تلاش میکند تا برای شکست “پ.ک.ک” به روش های نظامی متوسل شود. این آن سیاستی است که نمی تواند به موفقیت دست یابد. جنبش کرد یک گروه کوچک از افراد مسلح نیست بلکه یک جنبش عظیم توده ای میلیونی است.

مسئولیت بحران تحمیل شده کنونی در ترکیه مستقیماً با اردوغان است که کردها- “ها.د.پ”، “پ.ی.د” در سوریه و “پ.ک.ک” را- مانع برقراری نظام ریاست جمهوری برای تامین نقش فردی بلامنازع خود می داند.

ترکیه در دوره ارودغان نسبت به مخالفان و اپوزیسیون متشکل به شکل فزاینده ای نابردبار شده است امری که به روشنی در پیگرد رسانه ها و ارعاب روزنامه های مستقل قابل مشاهده است. اما از نظر ارودغان کردها بزرگترین مانع برای پیش برد سیاست های کلان او هستند زیرا آن ها میلیون ها نفر مردم را تشکیل می دهند و در مطالبات خود برای عدالت متحد مانده اند. با محاصره مناطق جنوب شرقی  ترکیه  آشکارا به بخشی از مردم خود اعلان جنگ داده است. آن چه در حال وقوع است یک فاجعه برای آینده ترکیه خواهد بود. تنها بدیل واقعی در برابر اوضاع کنونی تغییر جهت سیاست حتی در موقعیت کنونی و در پیش گرفتن گام هائی به سوی روند صلح است به طوری که یک توافق متقابل میان ترک ها و کردها بتواند قابل حصول باشد.

بحران جاری بحرانی مهندسی شده و کلاً غیرضروری است. واقعیت بحران کنونی نشان  دهنده آن است که ارودغان به شکل عمیقی نیروئی تفرقه افکن است. رای دهندگان ترک که درانتخابات اخیر از “حزب عدالت و توسعه” حمایت کردند باید بیدار شوند همانگونه که متحدین ناتو و اتحادیه اروپا که دربرابر شواهد غیرقابل انکار استبدادگرائی خطرناک اردوغان ساکت مانده اند. نیاز به یک ترکیه مدرن و دمکراتیک به شدت احساس می شود ولی چنین ترکیه ای بر روی خون و ستم کردها نمی تواند بنا شود.

محاصره را از شهرک ها و شهرها کردی بردارید؛ مذاکرات صلح را از نوع شروع کنید!

 .  امضاها:

Patrons: Lord Avebury, Lord Rea, Lord Dholakia, Baroness Sarah Ludford, Jill Evans MEP, Jean Lambert MEP, Jeremy Corbyn MP, Hywel Williams MP, Kate Osamor MP, Elfyn Llwyd, Sinn Fein MLA Conor Murphy, John Austin, Bruce Kent, Gareth Peirce, Julie Christie, Noam Chomsky, John Berger, Edward Albee, Margaret Owen OBE, Prof Mary Davis, Mark Thomas, Nick Hildyard, Stephen Smellie, Derek Wall, Melanie Gingell

تماس با کارزار:

Peace in Kurdistan
Campaign for a political solution of the Kurdish Question
Email: estella24@tiscali.co.uk
http://www.peaceinkurdistancampaign.com
Contacts Estella Schmid 020 7586 5892 & Melanie  Sirinathsingh – Tel: 020 7272 7890
Fax: 020 7263 0596

دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ برابر با ۲۸ دسامبر ۲۰۱۵

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>