- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

چند خبر کارگری

Posted By admin On فروردین ۲۰, ۱۳۹۱ @ ۹:۱۴ ب.ظ In کارگری | No Comments

[1]تجمع کارگران صنایع فلزی ایران در مقابل ساختمان ریاست جمهوری ۱۳۹۱/۱/۲۰

حدود ۸۰۰ نفر از کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران صبح امروز به دلیل عدم دریافت مطالبات قانونی‌شان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند.

ایلنا:حدود ۸۰۰ نفر از کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران صبح امروز به دلیل عدم دریافت مطالبات قانونی‌شان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند.

یکی از کارگران که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ایلنا گفت: کارخانه صنایع فلزی ایران در گذشته تعداد بیش از ۱۲۰۰ کارگر داشت که هم اکنون این تعداد به ۸۰۰ نفر رسیده است.

او گفت: مدیریت جدید کارخانه ۴ ماه است که وارد این مجموعه شده و از پرداخت عیدی، سنوات و سایر مطالبات قانونی‌ ما سر باز می‌زند.

این کارگر همچنین ادامه داد: در طول سال گذشته مسئولین این واحد تولیدی بصورت منقطع حقوق و بیمه ما را پرداخت می‌کردند که در مجموع ما هشت ماه حقوق و بیمه طلبکاریم.

او با تاکید بر اینکه هر کارگر در طول ماه‌های گذشته جمعا ۵۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کرده‌ است، تصریح کرد: هر کارگر ۴ میلیون تومان از این کارخانه طلب دارد.

به گفته وی اکثر کارگران این واحد تولیدی قراردادی بوده و فقط تعداد بسیار کمی از آنان استخدام رسمی هستند.

این کارگر افزود: با توجه به پرداخت منقطع حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی، برای بسیاری از کارگران امکان بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت زیان آور وجود ندارد.

تجمع کارگران تا لحظه تنظیم این خبر همچنان در خیابان پاستور تهران، مقابل ساختمان ریاست جمهوری ادامه دارد.

مشکلات سال‌های گذشته مثل تاولی چرکین سرباز کرده است ۱۳۹۱/۱/۲۰

ما را از مرکزیت خارج کرده‌اند، کارگر نمی‌داند از چه کسی پیروی کند، صنف خاصی نداریم، نداشتن مرکزیت دست و پای ما را بسته است.
ایلنا:حدود ۸۰۰ نفر از کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران صبح امروز به دلیل عدم دریافت مطالبات قانونی‌شان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند.

تجمع کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران که در سال گذشته چندین بار در داخل محوطه کارخانه و همچنین در مقابل وزارت صنایع و ساختمان ریاست جمهوری در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه و سایر مطالبات قانونی‌شان به وقوع پیوسته بود، با عدم تحقق وعده‌های دولت در سال جدید هم ادامه پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به این تجمع اعتراضی، حدود۸۰۰ کارگر صنایع فلزی که با روپوشهای متحد الشکل، درحد فاصل میدان پاستور تا مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند، خواستار رسیدگی به وضعیت حقوق، عیدی، سنوات و سایر معوقات و مطالبات خود هستند.

یکی از کارگران که اصرار داشت نامش فاش نشود، گفت: مشکل ما سالهاست که مانند یک تاول چرکین وجود داشته، اما اینک سر باز کرده است.
مشکل آنجاست که قانون کاری که به این خوبی نوشته شده از جانب کارگران عملی می‌شود اما متاسفانه با اینکه وظیفه دولت اجرای قانون است، به هر طریق از وظایفش شانه خالی می‌کند.

یکی دیگر از کارگران که مرتبا به میان حرفهای همکارش می‌پرید، گفت: ما را از مرکزیت خارج کرده‌اند، کارگر نمی‌داند از چه کسی پیروی کند، صنف خاصی نداریم، نداشتن مرکزیت دست و پای ما را بسته است.

کارگر دیگری گفت: من ۴ فرزند دارم که یکی‌شان ۱۰ سال پیش با بیماری سرطان فوت کرد و علت مرگ زود هنگامش وضعیت بد اقتصادی و مالی من بود که در ادامه معالجه‌اش کم آورده بودم و همیشه خودم را مقصر می‌دانم.

همسرم هم بیمار بود و نیاز به عمل داشت که از توانم خارج بود. بار‌ها از مسئولین کارخانه درخواست پرداخت معوقاتم را برای معالجه همسرم داشتم اما اهمیتی نمی‌دادند،. خوشبختانه همسرم با قرض گرفتن از دوستانم جراحی شد اما هنور بدهی آن عمل پرداخت نشده است.

کارگر دیگری گفت: با آنکه سالهاست کارگر قراردادی هستم، امسال هنوز با ما قراردادی امضاء نشده است و ما نگران آینده هستیم.

در ادامه این تجمع چند تن از کارگران به عنوان نماینده با مسئولین و نمایندگان دولت به گفتگو پرداخته و در ‌‌نهایت با قول و وعده رسیدگی و دریافت نامه‌ای به وزارت صنایع جهت ادامه رسیدگی متفرق شدند.

توفیقی: قراردادکاری۳۰ درصد از کارگران واحدهای تولیدی تمدید نشده است ۱۳۹۱/۱/۲۰
کارفرمایان دیگر توان اداره واحدهای تولیدی را ندارند/ طی سال ۹۰ کارفرمایان با حذف نظام رفاهی و برخی از کالاهای اساسی کارگران، سعی کردند بنگاه تولیدی را با حداقل‌ها اداره کنند.

ایلنا: یک فعال کارگری اعلام کرد: به علت وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی ۳۰ درصد از کارگران واحدهای تولیدی از ابتدای سال ۹۱ اخراج شده‌اند.

فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرنگار ایلنا از عدم تحقق هدفگذاری امسال، تحت عنوان حمایت از کار و تولید در صورت پرداخت نشدن یارانه واحدهای تولیدی خبر داد و خاطرنشان ساخت: طی سال گذشته تعداد زیادی از واحدهای تولیدی تعطیل و ورشکست شدند و در صورت عدم ارائه بسته‌های حمایتی دولت به کارفرمایان پیش بینی می شود تا پایان سال جاری بخش عمده‌ای از کارگران فعال در واحدهای تولیدی اخراج شوند.

او با بیان این که کارفرمایان دیگر توان اداره واحدهای تولیدی را ندارند،یاد آور شد: طی سال ۹۰ کارفرمایان با حذف نظام رفاهی و برخی از کالاهای اساسی کارگران، سعی کردند بنگاه تولیدی را با حداقل‌ها اداره کنند.

عضو کمیته مزد از بلاتکلفی کارفرمایان و کارگران در سال جاری خبر داد و گفت: کارفرمایان به علت اعمال سیاست‌های تحریم نگرانی از فاز دوم اجرای قانون هدفمندی و عدم ارائه بسته های حمایتی در بلاتکلیفی کامل به سر می برند. در صورتی که دولت از ارائه بسته‌های حمایتی خودداری کند کارگران در سال جاری با بحران بیکاری مواجه خواهند شد.

این فعال کارگری با تاکید بر لزوم اعمال سیاست‌های حمایتی دولت از کارگران تصریح کرد: در حال حاضر کارگران فقط برای زنده ماندن تلاش می کنند.
پیش نویس تغییر قانون کار باید مجددا مورد بازنگری قرار گیرد ۱۳۹۱/۱/۲۰
به منظور تحقق شعار امسال باید با افزایش میزان دستمزد کارگران برای تولید بیشتر و با کیفیت مطلوب‌تر انگیزه ایجاد شود.

ایلنا: عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان حمایت از کار و تولید ملی، پیش نویس اصلاح قانون کار باید مجددا مورد بازنگری قرار گیرد.

علی اکبر عیوضی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش نویس اصلاح قانون کار با شعار حمایت از کار و تولید ملی مغایرت دارد باید مورد بازنگری قرار گیرد.

او با تاکید بر لزوم پرداخت یارانه واحدهای تولیدی کشور تصریح کرد: به دلیل عدم پرداخت یارانه‌های تولید، بخش کثیری از واحدهای تولیدی کشور ورشکست شده‌اند و دولت باید به منظور تحقق شعار امسال یارانه واحدهای تولیدی را پرداخت کند.
عیوضی با تاکید بر لزوم افزایش میزان دستمزد کارگران تصریح کرد: به منظور تحقق شعار امسال باید با افزایش میزان دستمزد کارگران برای تولید بیشتر و با کیفیت مطلوب‌تر انگیزه ایجاد شود.

جدول۲۰گانه مزد کارگران قراردادموقت ابلاغ شد/ حداکثر روزانه؛۱۵۸۱۶تومان
خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: ۲۰ گروه از کارگران با قرارداد محدود در سال ۹۱ و شاغل در گروه‌های خدماتی، روزانه حداقل ۱۲۹۹۰تومان و حداکثر ۱۵۸۱۶تومان مزد دریافت خواهند کرد و حداقل پایه سنواتی روزانه آنها نیز ۲۵۰ تومان و در بالاترین گروه شغلی۵۳۰ تومان است.
به گزارش خبرنگار مهر، پس از تصویب و ابلاغ حداقل دستمزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی سال جاری از سوی شورای عالی کار در سال جاری و تعیین پایه سنواتی روزانه، میزان کمک هزینه بن کارگری، حق عائله مندی؛ وضعیت جدول ۲۰ گروه شغلی شاغلان خدماتی کشور نیز مشخص شد.
در قالب این جدول کارگران شاغل در بخش خدمات کشور در سال جاری به صورت روزانه حداقل در گروه یک شغلی، ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان حقوق دریافت خواهند کرد و این میزان در گروه ۲۰ به عنوان بالاترین گروه شغلی خدماتی سال ۹۱ نیز به میزان ۱۵هزار و ۸۱۶ تومان است.
حداقل مزد روزانه کارگران قرارداد موقت
همچنین طبق تصویب شورای عالی کار، میزان پایه سنواتی روزانه کارگران شاغل در بخش خدماتی نیز ۲۵۰ تومان و حداکثر ۵۳۰ تومان خواهد بود که به بالاترین گروه شغلی تعلق خواهد گرفت.
بررسی وضعیت ابلاغیه مزد ۲۰ گروه شاغلان خدماتی در سال ۹۱ نیز نشان می دهد که برای هر ساعت کار روزانه نیز کارگران خدماتی حدود ۱۷۷۲ تومان دریافت خواهند کرد.
حقوق یک ساعت اضافه کاری عادی با حداقل دستمزد نیز به میزان ۲۴۸۰ تومان تعیین و ابلاغ شده است. برای این گروه از کارگران نیز ماهیانه ۱۰هزار تومان کمک هزینه مسکن در نظر گرفته شده است.
به صورت ماهیانه مصوبه شورای عالی کار برای این گروه از شاغلان نیز رعایت می شود و میزان حداقل دستمزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان خواهد بود.
شروط استفاده از حق عائله‌مندی
کمک هزینه بن خواربار نیز که طی یکی دو سال اخیر به صورت نقدی در نظر گرفته می شود برای این گروه از شاغلان هم ۳۵ هزار تومان تعیین شده است.
همچنین کمک هزینه عائله مندی نیز برای هر فرزند به میزان ۳۸ هزار و ۹۷۰ تومان خواهد بود. البته در این بخش، کارگران خدماتی کشور برای بیش از ۲ فرزند، حق عائله مندی دریافت نخواهند کرد.
در این بخش نیز دو شرط وجود دارد مبنی بر اینکه بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ۷۲۰ روز کار را داشته باشد و سن فرزندان از ۱۸ سال کمتر باشد و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته باشد که این بند مطابق ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی است.
اجرا در دو بخش خصوصی و دولتی
داود جوانی در گفتگو با مهر ضمن اشاره به ابلاغ جدول جدید مزد طرح هماهنگ طبقه بندی مشاغل شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی کشور، گفت: این جدول در حال حاضر برای تمامی شاغلان بخش خدمات کشور لازم الاجرا است.
دبیرکل کانون کارفرمایان خدماتی کشور، خاطر نشان کرد: این جدول حتی برای یک نفر شاغل در بخش خدماتی و شرکتی که از یک نیروی شاغل نیز برخوردار است باید به مرحله اجرا گذاشته شود.
جوانی این مطلب را نیز افزود که کلیه شاغلان بخش خدمات دولتی و خصوصی کشور مشمول جدول ۲۰ گانه مزد سال ۹۱ خواهند بود.
جدول مزد طرح هماهنگ طبقه بندی مشاغل کارگران خدماتی با قرارداد موقت (محدود) برای اجرا در سال ۹۱
پایه سنواتی (روزانه – ریال) مزد شغل (روزانه – ریال) گروه
۲۵۰۰ ۱۲۹۹۰۰ ۱
۲۶۰۰ ۱۳۰۶۰۶ ۲
۲۷۰۰ ۱۳۱۳۱۲ ۳
۲۸۰۰ ۱۳۲۰۱۹ ۴
۲۹۰۰ ۱۳۲۷۲۷ ۵
۳۰۰۰ ۱۳۳۶۶۷ ۶
۳۱۰۰ ۱۳۴۶۰۹ ۷
۳۲۰۰ ۱۳۵۵۵۲ ۸
۳۳۰۰ ۱۳۶۷۲۹ ۹
۳۴۰۰ ۱۳۷۹۰۷ ۱۰
۳۵۰۰ ۱۳۹۳۱۹ ۱۱
۳۷۰۰ ۱۴۰۷۳۳ ۱۲
۳۹۰۰ ۱۴۲۱۴۶ ۱۳
۴۱۰۰ ۱۴۴۰۲۸ ۱۴
۴۳۰۰ ۱۴۵۹۱۱ ۱۵
۴۵۰۰ ۱۴۷۸۰۰ ۱۶
۴۷۰۰ ۱۵۰۱۵۲ ۱۷
۴۹۰۰ ۱۵۲۵۰۷ ۱۸
۵۱۰۰ ۱۵۵۳۳۲ ۱۹
۵۳۰۰ ۱۵۸۱۵۹ ۲۰

۴۰هزار فرصت شغلی مستقیم در بخش کشاورزی نابود می‌شود ۱۳۹۱/۱/۱۹
در ابتدای امر تصور می‌شود که واردات برای متعادل کردن بازار صورت می‌گیرد، اما وقتی به بازار مراجعه می‌شود، می‌بینیم که واردات مرکبات و محصولات باغی فقط باعث افزایش قیمت تولیدات داخلی شده است.
ایلنا: قائم مقام خانه کشاورز اعلام کرد: در صورت عدم اعمال سیاست های حمایتی دولت اشتغال موجود در بخش کشاورزی نابود می‌شود.
عنایت الله بیابانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با تاکید بر اعمال سیاست های حمایتی دولت در بخش کشاورزی تصریح کرد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی دولت باید به تعهد خود نسبت به پرداخت یارانه این واحدها اقدام کند.
قائم مقام خانه کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود میزان تولید مرکبات را در سال گذشته چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار شغل مستقیم در این بخش ایجاد شده است که در صورت واردات مجدد مرکبات اشتغال ایجاد شده در این بخش از بین می‌رود.
به گفته بیابانی در ابتدای امر تصور می‌شود که واردات برای متعادل کردن بازار صورت می‌گیرد، اما وقتی به بازار مراجعه می‌شود، می‌بینیم که واردات مرکبات و محصولات باغی فقط باعث افزایش قیمت تولیدات داخلی شده است.
او با بیان این که متعادل‌سازی بازارها تنها از طریق تولید داخلی امکان‌پذیر است تصریح کرد: نکته اساسی در این‌جاست که برای جایگاه تولید و متعادل کردن بازارها ارزش‌گذاری نمی‌شود.
بیابانی یاد آور شد: هم‌اکنون در ۱۱ محصول کشاورزی همچون خرما، پسته، مرکبات و زعفران در دنیا دارای رتبه هستیم، اما این مزیت‌ها روزبه‌روز در حال از بین رفتن است.

نارضایتی قمی‌ها از گرانی/
موج پنهان گرانی ارز بر سر سفره مردم/ طعم گرانی و تورم تلخ است۱۳۹۱/۰۱/۲۰
قم – خبرگزاری مهر: مراکز خرید و فروش قم طی روزهای گذشته شاهد حضور افرادی بود که با دلواپسی از گرانی اجناس به فکر تهیه مایحتاج خود بودند.
به گزارش خبرنگار مهر، آنچه که امروز سفره‌های شهروندان را بی‌رونق و ساده کرده، تورم و گرانی است که اگر دلیل این نابسامانی را از هر اقتصاددانی بپرسی ریشه آن را در یاغی‌گری ارز و دلار می‌داند.

این مسئله باعث شده که مردم به فردای اقتصادی خود و کشور بی‌اعتماد شوند و حتی زودتر از موعد سالانه وارد بازار خرید شب عید شدند. استان قم نیز از این قاعده مستثنی نیست و مردم هر چند پرشمار اما سرد و کم رمق به سراغ فروشندگان بازار می‌روند.

دولت در کنترل بازار ارز ناتوان است

یکی از تولید کنندگان نمونه استان قم با رویه‌ای کلان نگرانه به این موضوع می‌گوید: زمانی نبض بازار پرشتاب شد که سکه و ارز وارد گود شده و قیمت آنها بسیار سریع و بی‌منطق رشد کرد.

حسن آقاجانی با تاکید بر اینکه حدود سه ماه است که با ارز دولتی کالا وارد نکرده است، اضافه می‌کند: تهیه کالا با دلار آزاد و بسته بودن LC چرخ اقتصادی ما را مختل کرده است.

این عضو ارشد اتاق بازرگانی، صنعت و معدن قم اظهار داشت: ما برای اینکه تورم حبابی در بازار داخلی ایجاد نشود، در ورود کالا به بازار خود کنترلی داریم تا دود آن به چشم مردم نرود.

این صادرکننده نمونه استان قم، با تاکید بر اینکه دولتمردان باید از تجربیات مدیران گذشته و تولید کنندگان پیشکسوت برای ساماندهی وضعیت اقتصادی جامعه استفاده کند، گفت: دولت در کنترل بازار ارز بلاتکلیف است و بر نبض بازار مسلط نیست. وگرنه اقتصاد این کشور با نفت ۸ دلاری هم نفس کشیده است، آن هم با تدبیر تولیدکنندگان دلسوز و مدیران توانا.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه برخی اقلام تولیدی‌اش در سه ماه گذشته تا ۸۰ درصد افزایش قیمت داشته است، گفت: این گرانی اصلا برای ما لذت بخش نیست و در واقع به دلیل اینکه دلار را آزاد می‌خریم مجبوریم از سرمایه خود تامین هزینه کرده و وارد چرخه تولید کارخانه کنیم.

هجوم مردم باعث رکود اقتصادی

یک کارشناس مسائل اقتصادی و صنعتی هم به نابسامانی ارز و ناکارآمدی بر کنترل آن اشاره می‌کند و می گوید: این نابسامانی یک ذهنیت تورمی و انتظاری برای مردم ایجاد کرده و خانه‌های آنان تبدیل به انبارهایی از کالا کرده که بیشتر به گرانی‌های مقطعی دامن می‌زند.
وی که در گذشته یکی از مدیران صنعتی استان بوده و علاقه‌ای به درج نامش ندارد، با تاکید بر اینکه دولت در اجرای وعده‌هایش در زمینه اقتصادی ناموفق است، اضافه می‌کند: این حرص خرید و تامین مواد غذایی بیرون از احتیاج، در نهایت به نفع اقتصاد مملکت نیست و در سه چهار ماه آینده باعث ایجاد یک رکود اقتصادی می‌شود.

جیب دلال‌ها پر می‌شود

یک فروشنده لوازم خانگی هم نگران این رکود است و می‌گوید: یک فروشنده همیشه به دنبال یک چشمه جاری برای آب باریکه‌ای به عنوان امرار معاش است و این اوج گیری خرید اصلا به نفع فروشنده نیست و جیب دلال‌ها را پر می‌کند.

محمد گل افشان با توضیح اینکه سرمایه و درآمد دو مقوله جداست، می‌گوید: جریان اقتصادی زمانی معنا پیدا می‌کند که درآمد افراد صعودی باشد، نه رشد سرمایه.

وی با اشاره به اینکه در صنف لوازم خانگی اجناس تا ۲۰ درصد رشد داشته است، گفت: درست است که رسانه‌های جمعی معتقدند لوازم خانگی حدود ۱۰ درصد رشد قیمت داشته است اما بسیاری از کارشناسان این را در نظر نمی‌گیرند که حدود ۱۰ درصد رشد قیمت به این خاطر است که نمی‌توانیم به عنوان فروشنده خرید وعده‌ای داشته باشیم و مجبوریم کمبود نقدینگی خود را از طریق مشتری جبران کنیم.

البته در حین مصاحبه با گل افشان، اتحادیه لوازم خانگی قم لیست جدید قیمت‌ها که حکایت از گرانی کالاها داشت را از طریق دستگاه فاکس ابلاغ کرد!

تنوع و مقدار خرید کاهش یافت

یکی دیگر از فعالان بازار کسب و کار که فروشنده پوشاک و البسه است گرانی اخیر را باعث ضرر و زیان فروشندگان می‌داند و می‌افزاید: برخی فکر می‌کنند که این گرانی به نفع فروشندگان است و سود ما را بالا می‌برد.

حمید جمالی ادامه می‌دهد: نباید گول ازدحام در بازار را بخوریم. نکته‌ای که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد این است که مقدار خریدهای مردم کم شده و کسانی هم که در سال‌های گذشته کم می‌خریدند، حداقل امسال قصد خرید ندارند.

این فروشنده پوشاک و البسه با اعلام این مطلب که جنس‌های ایرانی تا ۱۵ درصد رشد قیمت داشته است، می‌گوید: اجناس خارجی چون داخل چرخه ارز هستند برخی تا دو برابر رشد قیمت داشته‌اند.

وی از طمع خرید برخی که باعث تلاطم بازار شده است انتقاد کرد و گفت: این هجوم‌ها برای خرید باعث سوء استفاده دلال‌ها شده و فروشنده واقعی ضرر می‌کند.

گرانی تقصیر فروشنده‌ها نیست

شاید در نگاه نخست، مردم به خاطر اینکه کالاهای مورد نیاز خود را از فروشنده‌ها خریداری می‌کنند احساس کنند افزایش قیمت‌ها کار فروشنده‌هاست اما غافل از اینکه علاوه بر افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته است.

در این زمینه یک زوج جوان که معلوم است از افزایش قیمت کالاها آزرده خاطر هستند، از کاهش سطح توان خرید مردم صحبت می‌کنند.

سعید سیفی که کارمند یکی از ادارات دولتی است می‌گوید: قیمت‌های انواع کالاها نسبت به یکی دو ماه اخیر افزایش چشمگیر داشته است.

سیفی در کنار همسرش که با تکان دادن سرش، گفته‌های او را تائید می‌کند می‌افزاید: این گرانی تقصیر فروشنده‌ها نیست و جای دیگری نشات می‌گیرد. چرا که گرانی فراگیر است و در جامعه موج می‌زند.

جوابگوی سیل گرانی نیستیم

اقدس شاکری نیا شهروند دیگری با صراحت معتقد است که یارانه‌ها جوابگوی این سیل گرانی نیست.

او می‌گوید: البته موافق ازدحام جمعیت در بازار به خصوص در روزهای پایانی سال گذشته نیستم و فکر می‌کنم که برخی‌ها از این هجوم شهروندان سوء استفاده می‌کنند.

این در حالی است که امیر محمدی چهر، معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم هجوم مردم برای خرید به ویژه خریدهای نوروزی را ناشی از قدرت بالای خرید مردم می داند و می گوید: هجوم مردم برای خرید مایحتاج اولیه زندگی شان نشانه قدرت خرید آنهاست.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا جو روانی گرانی بیشتر باعث حرص خرید مردم نیست؟ واکنش مثبتی نشان نداد و گفت: این نوعی تورم انتظاری است که باعث شده برخی کسبه هم از این آمادگی ذهنی مردم سوء استفاده کرده و جنس خود را به قیمت واقعی نفروشند.

این کارشناس اقتصادی ضمن اینکه معتقد به شکنندگی و ناپایداری این گرانی ناگهانی است و نمی‌تواند رویه بازار را بهم بریزد، بیان می‌کند: برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مایحتاج شهروندان در اسفندماه برای این بود که گرانی کاذب شکسته شود چراکه در این نمایشگاه‌ها مردم می‌توانستند اقلام مورد نیاز خود را تا ۲۰ درصد تخفیف دریافت کنند.

اظهارات محمدی چهر درباره تشکیل نمایشگاه‌های گسترده و شکننده بودن گرانی کاذب در حالی است که برگزاری این نمایشگاه در سال‌های قبل آن گونه که باید مورد استقبال شهروندان قرار نگرفته بود. اما میزان مراجعه شهروندان نمایشگاه‌های عرضه کالاهای مورد نیاز در اسفندماه در حالی از سوی مسئولان رضایت بخش اعلام شد که تاثیری در شکستن قیمت‌های کاذب و مهار گرانی نداشته است و فراگیر بودن موج گرانی همچنان بر سر سفره مردم نقش آفرینی می‌کند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%da%86%d9%86%d8%af-%d8%ae%d8%a8%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c

URLs in this post:

[1] Image: http://wip.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2012/04/sanayefelzi.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.