نوشته شده در دانشجویی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

چند خبردانشجوئی

پرونده ۱۲۶ دانشجوی ستاره‌دار روی میز نمایندگان چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۲
معاون حقوقی وزارت علوم به جزئیات ارسال پرونده ۱۲۶ دانشجوی محروم از تحصیل به مجلس اشاره و تاکید کرد که بر اساس قانون نمایندگان حق مشاهده پرونده را به علت آراء صادر شده ندارند و این اقدامشان تردید و تشکیک در آراء به شمار می آید.

به گزارش مهر، سعدالله نصیری قیداری با اشاره به مهمترین جزئیات ارسال پرونده ۱۲۶ دانشجویی که پس از محرومیت از تحصیل بار دیگر به دانشگاه برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بازگشته اند، پرداخت و گفت: بعد از سوال خانم دکتر طبیب زاده در ارتباط با دانشجویان محروم از تحصیل، وزیر علوم در کمیسیون آموزش بنا به دعوت رئیس این کمیسیون حاضر شد و به سوال نماینده محترم پاسخ داد ولی نماینده محترم از پاسخ وزیر قانع نشد و مقرر شد جلسات بعدی ادامه داشته باشد. این جلسات را یک بار با سازمان سنجش و با حضور رئیس هسته گزینش مرکزی دانشجویان تشکیل دادیم و تعداد معدودی از پرونده ها به صورت نمونه به این نماینده مجلس و نماینده دیگری که وی را همراهی می کرد، نشان دادیم.

وی ادامه داد: ” اما با توجه به مصوبه ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه عدم تشکیک و تردید آراء صادره هیأت گزینش مرکزی از طرف کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان عدالت اداری همچنین بازرسی کل کشور داشت ما به نمایندگان محترم اعلام کردیم نمی توانیم تعداد بیشتری از پرونده ها را در اختیارشان قرار دهیم. نمایندگان می خواستند ۱۲۶ پرونده مربوط به دانشجویان محروم از تحصیل را مشاهده کنند اما یکی دو پرونده به صورت نمونه در اختیارشان قرار دادیم تا بدانند روال استعلام توسط هسته گزینش چگونه است. بر اساس متن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به اینکه مصوبات این شورا در حکم حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) و حکم مقام معظم رهبری در حکم قانون است در ادامه تاکید شده است که مصوبات هیأت عالی گزینش سازمان سنجش نباید از طرف کمیسیون اصل ۹۰، دیوان عدالت اداری و بازرسی کل کشور مورد تردید و سوال قرار گیرد.”

این مقام مسئول وزارت علوم، خاطرنشان کرد: “با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نظرمان این بود که اجازه نداریم این پرونده ها را در اختیار نمایندگان قرار دهیم و برداشتمان این بود وقتی کمیسیون اصل ۹۰ نباید در آراء صادره تشکیک، تردید و سوال ایجاد کند، به تبع اولی نمایندگان مجلس هم نمی توانند در ارتباط با آراء صادره تردید یا سوالی داشته باشند. در نتیجه این نمایندگان به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکوائیه ای ارائه کردند و پس از دعوت کمیسیون اصل ۹۰، وزیر علوم به همراه رئیس سازمان سنجش و رئیس هسته گزینش مرکزی دانشجویان همچنین معاون حقوقی وزارت علوم در جلسه این کمیسیون حاضر شدیم.”

وی با بیان اینکه جلسه مفصل و مناسبی هم برگزار شد، ادامه داد: ” به سه سوال از سوالاتی که مطرح شده بود، پاسخ درستی داده شد که رئیس کمیسیون اصل ۹۰ اعلام کرد در مورد دو سوال کمیسیون قانع شد ولی درباره یکی از سوالات که نشان دادن پرونده های دانشجویان به نمایندگان است از وزارت علوم خواسته شد حتماً این امر صورت گیرد. نظر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ این بود که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نباید حق نظارت نمایندگان را که قانون اساسی به آنان اعطاء کرده، محدود کند؛ همچنین از وزارت علوم خواسته شد این پرونده ها به عنوان ارائه اطلاعات به نمایندگان در اختیارشان قرار گیرد.”

نصیری قیداری، افزود: ” بعد از آن، جلسه ای در هیأت گزینش مرکزی با حضور خانم دکتر طبیب زاده و یکی دیگر از نمایندگان کمیسیون آموزش برگزار شد و بخشی از این پرونده ها را ملاحظه کردند و به این دلیل که اصرار داشتند تمام پرونده ها رویت شود؛ برداشت من این بود خانم طبیب زاده تمام پرونده ها را دیده اند اما حاج آقا نبویان دیگر نماینده مجلس به من اعلام کردند تمام پرونده ها مشاهده نشده است که من روز یکشنبه از هسته گزینش خواستم تمام پرونده های ارشد و دکتری در اختیار این نماینده مجلس قرار گیرد و تاکنون هم اطلاعی ندارم این هماهنگی برای مشاهده پرونده ها صورت گرفته یا نه.”

معاون پارلمانی وزارت علوم، گفت: ” از نظر ما مشاهده این پرونده ها با توجه به درخواست رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مانعی ندارد و اگر هم فرصت و جلسات بیشتری لازم باشد همکاری لازم را با نمایندگان محترم خواهیم داشت.”

وی اظهار داشت: وقتی نماینده ای پرونده ای را می خواهد رویت کند حتماً به رای صادره تردید دارد و گرنه چه لزومی دارد پرونده را مشاهده کند؛ بنابراین قرار دادن این پرونده ها در اختیار نمایندگان را خلاف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می دانستیم و به این درخواست نمایندگان بر اساس مصوبه شورا پاسخ منفی دادیم. اما بعد از اینکه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ از ما خواستند پرونده ها را در اختیار نمایندگان قرار دهیم این اقدام انجام شد.”

نصیری قیداری در این باره یک توضیح هم داد و خاطرنشان کرد: ” قبل از اینکه پرونده ها را در اختیار نمایندگان قرار دهیم از شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص نشان دادن این پرونده ها استعلام کردیم که هنوز پاسخی از شورا دریافت نکرده ایم

افزایش ۱۰ درصدی هزینه خوابگاه‌ها در سال آینده
چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۲ -
ایسنا| دکتر فرهاد جعفری، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از افزایش ۱۰ درصدی نرخ خوابگاه‌های دانشجویان در سال آینده خبر داد. دکتر فرهاد جعفری گفت: نرخ خوابگاهی نسبت به نرخ تورم افزایش داده نمی‌شود و این افزایش هزینه‌ها با شیب ملایم‌تری اعمال می‌شود. وی اظهار کرد: وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح کشور با یکدیگر متفاوت هستند اما در مجموع می‌توان وضعیت خوابگاه‌ها را متوسط ارزیابی کرد. وی درباره کمبود ظرفیت خوابگاه‌ها دربرابر شمار دانشجویان متقاضی، خاطرنشان کرد: ساخت خوابگاه‌ها براساس گزارش‌ دانشگاه‌ها توسط معاونت توسعه وزارت بهداشت انجام می‌شود.


در این شش ساله ریاست فرهاد رهبر موضوعات متعددی بود که دانشجویان از آن رنج می برند. پایین بودن سطح عملی اساتید، نبود امکانات رفاهی و تحصیلی در دانشگاه، تعطیل شدن اردوهای دانشجویی، نصب گیتهای امنیتی و کنترلی و…. هزار و یک موضوع ومساله دیگری که دانشجویان با آن دست و پنجه نرم می کنند.
اما یکی از موضوعاتی که دستاورد جدید ریاست فرهاد رهبر در دانشگاه تهران است، پیشنهادهای غیر اخلاقی از طرف اساتید به دانشجویان دختر است. به طوریکه رسما اساتید در ازای نمره و پاس کردن درس و…. به دانشجویان دختر پیشنهاد رابطه های نامشروع می دهند.
این موضوع اینقدر وقیحانه از طرف به اصطلاح اساتید مطرح می شود که انگار یک امر رایج است و اگر دانشجویان درمقابل این حرکت ناپسند اخلاقی اعتراض کنند بازهم مورد سرزنش قرار میگیرند که چون حجابتان را رعایت نمی کنید این پیشنهاد داده می شود و خودتان مسبب این هستید که این موضوع مطرح شود.
یکی از دانشجویان در این باره گفت: در هر حال مقصر اصلی ما هستیم، چون زن هستیم! هیچ امنیتی سر کلاس نداریم، حتی تکی نمیتوانیم برویم با اساتیدمان صحبت کنیم چون نمیدانیم در پشت این چهره استاد چه چیزی نهفته است، حرف هم بزنیم میگویند خودتان مرض دارید.
در حالیکه مثلا در کشور اسلامی هستیم، اما این موضوع عادی شده است، اعتراض هم کنیم آبروی خودمان می رود! کلی تلاش میکنیم که از سد کنکور عبور کنیم اما بعد با چنین موضوعاتی روبرو می شویم، خیلی از دانشجویان به خاطر همین مساله و برای حفظ آبرویشان دست از تحصیل کشیده اند.

سوء استفاده های اخلاقی در دانشگاه تهران
با توجه به افزایش فشارها در دانشگاه تهران، یکی از معضلاتی که جدیدا دانشجویان دختر با آن درگیر شده اند، سوء استفاده های اخلاقی اساتید از دانشجویان دختر است. پیشنهاد روابط نامشروع در ازای نمره، چیزی است که دختران دانشگاه تهران از آن رنج می برند.
یکی از دانشجویان در این باره گفت: فضای خیلی بدی است، دانشجویان مستاصل هستند چه کار کنند، از یک طرف با توجه به فضای حاکم بر جامعه و دیدگاهی نسبت به زنان وجود دارد، هرگونه اعتراضی باعث بی آبرویی بیشتر در این زمینه می شود.
نه تنها هیچ رسیدگی نمی شود بللکه انگشت اتهام به سمت ماست و باعث سرکوب بیشتر ما می شود. از طرفی این رفتارها توهین به دانشجو و شان دانشگاه است. در یک کلام دختران هیچ امنیت جانی و تحصیلی در دانشگاه ها ندارند.
شروع کلاسها و افزایش فشارها
ترم جدید در حالی شروع شده است، که دانشجویان تا دو هفته اول شروع ترم درگیر انتخاب واحد و نمراتی بودند که اساتید به آنها ندادند. بسیاری از دانشجویان به خاطر تاخیر در ارسال نمراتشان توسط اساتید، نتوانستند متناسب با شرایطشان انتخاب واحد کنند.
یکی از دانشجویان در این باره گفت: به جای انتخاب واحد توسط دانشجویان معاومت آموزشی این کار را کرد، وی افزود این کارها فقط برای افزایش فشار بیشتر روی دانشجویان است.
شرایط خوابگاه
با شروع ترم جدید، یکی ازمعضلات دانشجویان خوابگاه ها است. با اینکه ترم شروع شده است هنوز بسیاری از دانشجویان بلاتکلیف هستند و نتوانستند وارد خوابگاه شوند. یکی از دانشجویان در این باره گفت: علاوه بر شرایط بد غذایی و امکاناتی خوابگاه ها، الان بی خوابگاه هم هستیم، اینقدر فشار می آورند که به همان هم راضی شویم و صدایمان در نیاید.
اخراج به خاطر انتقاد به استاد
یکی از دانشجویان دانشکده کشاوری به خاطر انتقاد به استاد چهار ترم مشروط و سپس اخراج شد. این دانشجوی که نمیخواست نامش فاش شود گفت: متاسفانه برخی از اساتید ما کارهایی می کنند که در شان دانشگاه و دانشجو و نام استاد نیست، استادی که رشوه می گیرد، یا به دختران درکلاس نظر دارد و به نحوه مو و لباس پوشیدن دانشجویان گیر میدهد و…..
من فقط به خاطر اینکه گفتم اساتید نباید در این موضوع وارد شوند و از یکی از همکلاسی های دختر کلاسمان حمایت کردم چهار ترم مشروط شدم و بعد هم اخراج!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>