نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

پ‌ک‌ک شروط خود را برای آتش‌بس با ترکیه اعلام کرد / اشپیگل آنلاین

حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) شرایطی را برای پذیرش آتش‌بس با دولت ترکیه اعلام کرده است که از جمله شامل نظارت مستقل بر آتش‌بس و آزادی زندانیان سیاسی می‌شود. به گزارش اشپیگل آنلاین “کنگره جوامع کرد” (KCK)، شاخه سیاسی پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) امروز به رسانه‌‌های ترکیه اعلام کرده است در صورتی‌ که دولت رجب طیب اردوغان حاضر باشد مجددا مذاکرات صلح را از سرگیرد، حاضر به پذیرش آتش‌بس خواهد بود.

این سازمان گفته است که شرط پذیرش آتش‌بس نظارت یک نیروی مستقل بر آن و آزادی همه زندانیان سیاسی است که ظرف دو سال گذشته به زندان افتاد‌ه‌اند.آتش‌بس میان پ‌ک‌ک به رهبری عبدالله اوجالان که در زندان به سر می‌برد و دولت ترکیه در بهار سال ۲۰۱۳ برقرار شد. روند مذاکرات صلح و آتش‌بس یاد شده در درگیری‌هایی که از اواخر ماه ژوئن شروع شد، برهم خورد و پ‌ک‌ک بار دیگر هدف حملات شدید ارتش ترکیه قرار گرفت.

حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP) در این مدت بارها هر دو طرف را به کنار گذاشتن جنگ و برقراری مجدد آتش‌بس دعوت کرده است. این حزب از هر دو طرف خواسته است که پای میز مذاکره برگردند و برای یافتن راه‌ حلی صلح‌آمیز تلاش کنند.

به گزارش ارتش ترکیه در نخسین ساعات اولیه سه‌شنبه (۲۰ مرداد/۱۱ اوت) یک سرباز دیگر ترک در یکی از حملات پ‌ک‌ک در جنوب آناتولی زخمی و سپس بر اثر شدت جراحات کشته شد.

ارتش ترکیه هم‌چنین گزارش داده است که دست به حملات هوایی علیه مواضع “تروریست‌ها” در منطقه حکاری واقع در جنوب شرقی ترکیه زده و ۱۷ موضع آن‌ها را تخریب کرده است.روز دوشنبه (۱۹ مرداد/۱۰ اوت) کنسولگری آمریکا در استانبول هدف تیراندازی دو مهاجم قرار گرفت و در حملات جداگانه به نیروهای ارتش و پلیس ترکیه ۸ نظامی این کشور کشته شدند. این حمله را به “جبهه انقلابی آزادیبخش مردم” نسبت داده‌اند.

رابطه میان پ‌ک‌ک و دولت ترکیه در هفته‌های اخیر به شدت بحرانی شده است. این حزب در مناطق کردنشین بر حملات خود علیه ارتش ترکیه افزوده است و ارتش هم متقابلا مواضع این گروه در شمال عراق را بمباران هوایی می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>