نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

پیروزی حزب چپ “سیریزا” در انتخابات پارلمانی یونان

بنا بر نخستین پیش‌بینی‌ها و مصاحبه‌ها در مورد نتایج انتخابات یونان، الکسیس سیپراس با حزب چپ‌گرای خود “سیریزا” در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور از سایر احزاب پیشی گرفته است.حزب چپ‌گرای “سیریزا” به رهبری آلکسیس سیپراس، طبق نخستین پیش‌بینی‌های اعلام شده درباره نتایج انتخابات یونان، بیشترین آرای مردم را از آن خود کرده است.

مصاحبه‌هایی که با شرکت‌کنندگان در انتخابات امروز (یکشنبه ۲۵ ژانویه / ۵ بهمن) یونان درباره انتخاب‌شان صورت گرفته نشان می‌دهد که بین ۳۵،۵ و ۳۹،۵ درصد آرا نصیب حزب “سیریزا” شده است.حزب محافظه‌کار “دموکراسی نوین” با نامزدی آنتونیس ساماراس، نخست وزیر کنونی یونان، بین ۲۳ تا ۲۷ درصد آرا را از آن خود کرده است.

بدین ترتیب شمار آرا حزب چپ سیریزا ۱۰ درصد بیشتر از آرا حزب “دموکراسی نوین” است و این حزب می‌تواند حتی اکثریت مطلق آرا در پارلمان را کسب کند.

بر سر کسب مقام سوم در انتخابات حزب میانه‌رو و طرفدار اروپا “تو پوتامی” (رودخانه) و حزب راست‌گرای افراطی “سپیده‌دم طلایی” با هم در رقابت‌اند. پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهند که هر یک از این دو حزب بین ۶،۴ تا ۸ درصد آرای مرد مرا کسب کرده است.

سوسیالیست‌ها که تا کنون در قدرت بودند تنها بین ۴‌۲ تا ۵‌۲ درصد آرا را به دست خواهند آورد.

حزب سیریزا بین ۱۴۶ تا ۱۵۸ کرسی از مجموع ۳۰۰ کرسی پارلمان یونان را به دست خواهد آورد.

بر اساس نظام انتخاباتی یونان به حزب “سیریزا”، به عنوان قوی‌ترین حزب، ۵۰ کرسی دیگر نیز در پارلمان تعلق خواهد یافت؛ بدین ترتیب قرار است اکثریتی باثبات در مجلس تامین شود.حدود ۹ میلیون و هشتصد هزار نفر واجدین شرکت در انتخابات امروز فرا خوانده شده بودند تا در انتخابات پارلمانی یونان شرکت و با آن مسیر سیاسی آینده کشور خود را تعیین کنند. حوزه‌های انتخاباتی از ساعت ۶ صبح باز شدند و تا ساعت ۱۸ به وقت اروپای مرکزی مشغول پذیرش رای‌دهندگان بودند.

انتخابات امروز یکشنبه از اهمیت زیادی برای آینده یونان برخوردار است. حزب “سیریزا” موافق برنامه‌های ریاضتی اتحادیه اروپا نیست و می‌گوید که سیاست‌های ریاضتی راه رشد اقتصاد یونان را مسدود کرده است.

پیش از این رسانه‌های یونان ضمن انتقاد از سیاست اقتصادی حزب “سیریزا” نوشته‌اند که در صورت پیروزی سیپراس در انتخابات، این کشور به سوی خروج از اتحادیه‌ی اروپا و حوزه‌ی مالی یورو سوق داده می‌شود.

رأی روشن علیه سیاست ریاضتی

رای‌دهندگان یونانی با انتخاب خود آشکارا اعلام کرده‌اند که حاضر نیستند شربت تلخ اتحادیه اروپا، صندوق جهانی پول و بانک مرکزی اروپا را بنوشند. این شربت قرار بوده یونان را از دام قرض نجات دهد، اما در عین حال حدود یک چهارم جمعیت یونان بر اثر آن دچار فقر شده‌اند.

سخنگوی حزب “سیریزا” گفت که پیروزی این حزب تاریخی است. او افزود که نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که مردم مخالف سیاست ریاضتی و نگران شان انسانی خود و دموکراسی‌اند.وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه درباره تاثیرات انتخابات یونان بر اتحادیه اروپا به رایزنی خواهند پرداخت.

DW.DE

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>