- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

پیام تسلیت به مناسبت در گذشت خسرو شاکری (زند) / کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

Posted By admin On تیر ۱۲, ۱۳۹۴ @ ۸:۱۰ ب.ظ In اعلامیه ها,مواضع سازمان | No Comments

با درگذشت آقای خسرو شاکری (زند) نویسنده و پژوهشگر تاریخ، یکی دیگر از چهره‌های فرهنگی و مبارزات آزادیخواهانه کشورمان دیده از جهان فروبست.

خسرو شاکری از فعالان جبهه ملی ایران و از بنیانگذاران کنفدارسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی (اتحادیه ملی) و از دبیران آن بود. او مبارزات آزادیخواهانه خود را در جبهه ملی ایران آغاز کرد، اما در ادامه در عین پایبندی به آرمان‌های جنبش ملی دکتر محمد مصدق، به جنبش سوسیالیستی و چپ گرایش پیدا کرد. وی تمام تلاش خود را در جهت شناخت و معرفی جنبش کارگری، سوسیال دمکراسی و کمونیستی ایران متمرکز نمود و تحقیق در این زمینه را به عرصه اصلی کار خود تبدیل ساخت.

خسرو شاکری استاد تاریخ در تعدادی از دانشگاه های آمریکائی و اروپائی بود. آثار تاریخی او عموما متاثر از همان کشش سیاسی او هستند. بسیاری از اسناد جنبش کارگری و چپ ایران توسط او گردآوری و منتشر شده‌اند. هم چنین برخی از چهره های مهم این جنبش توسط او معرفی و شناسانده شده‌اند. بدون شک آیندگان از او به عنوان پژوهشگر پیشتاز تاریخ جنبش کارگری و چپ ایران یاد خواهند کرد و جایگاه او را به عنوان آغازگری توانا در این عرصه ارج خواهند گذاشت. او را می‌توان به عنوان اولین پژوهشگر جدی تاریخ جنبش کارگری و چپ ایران به حساب آورد.

ما درگذشت آقای خسرو شاکری را به خانواده ارجمند شاکری (زند)، دوستان و همراهان ایشان، به خصوص برادر گرامی ایشان آقای علی شاکری (زند) تسلیت می گوئیم.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

۱۲ تیر ۱٣۹۴ – ٣ ژوئیه ۲۰۱۵


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d8%aa%d8%b3%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d8%ae%d8%b3%d8%b1%d9%88-%d8%b4%d8%a7%da%a9%d8%b1%db%8c

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.