نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

ویدا حاجبی تبریزی امروز دیده از جهان فرو بست

امروز ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۵ حدود ساعت ۱۱ صبح ویدا حاجبی تبریزی یکی از چهره های چپ ایران در بیمارستان پتیه سَلپتریر در سن ۸۱ سالگی دیده از جهان فروبست. او روز جمعه گذشته به دلیل سکته مغزی به بیمارستان منتقل شد و تا روز دوشنبه در کما بود. ویدا حاجبی سال گذشته تنها فرزندش رامین را در اثر سرطان از دست داد و این ضایعه دردناک اثر زیادی بر او گذاشت.. او هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.ویدا حاجبی در زمستان ۱۳۳۵ برای ادامه تحصیل در رشته معماری به پاریس رفت. پری، خواهر او پایش را به محافل روشنفکری چپ در سال‌های دهه ۱۹۵۰ در فرانسه باز کرد و او در این محافل با مبارزات مردم در کشورهای الجزایر، کوبا و ونزوئلا آشنا شد.حاجبی تحصیل در رشته معماری را نیمه‌کاره رها کرد و به کاراکاس رفت و تحصیلاتش در رشته جامعه‌شناسی را به پایان رساند. او سپس به ایران بازگشت و در مؤسسه تحقیقات علوم اجتماعی مشغول به کار شد. زمینه کار او در این دوران پژوهش درباره زندگی عشایر و روستاییان ایرانی بود.ویدا حاجبی تبریزی به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش در سال ۱۳۵۱ به زندان افتاد. در سال ۱۳۵۷ او جزو نخستین زندانیان سیاسی بود که با وقوع انقلاب از زندان‌ها آزاد شده بودند.در سال‌های تبعید، به مدت ۱۰ سال نشریه «آغازی نو» را با یاران و هم‌فکرانش منتشر می‌کرد. پس از توقف انتشار این نشریه  فصل دیگری در زندگی ویدا حاجبی آغاز می‌شود : بازنگری در گذشته. او درباره این تحول درونی گفته است:

«بازنگری گذشته، برایم نه فقط به معنای مرور خاطرات، بلکه به معنای بازنگری تاریخ سیاسی و فرارفتن از مصلحت‌‌اندیشی ‌و نسخه‌های از پیش‌ آماده بود.»

کتاب‌های «داد بی‌داد»، «یادها» و «پری حاجبی» محصول این تلاش است.

فقدان ویدا خسران بزرگی است برای جنبش آزادیخواهی و چپ کشورما و برای یاران پرشمار او.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>