نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

نتیجه همه‌پرسی یونان: مخالفت با برنامه ریاضت اقتصادی

دویچه وله: همه‌پرسی در یونان برای رد یا قبول بسته پیشنهادی اروپا به پایان رسید. اولین نتایج این همه‌پرسی نشان از پیروزی مخالفان دارد. این همه‌پرسی ساعت شش صبح روز یک‌شنبه آغاز شد و ساعت ۱۸ به وقت اروپای مرکزی خاتمه یافت.

راس ساعت ۱۸ به وقت اروپای مرکزی همه‌پرسی در باره رد یا قبول بسته پیشنهادی اروپا در یونان به پایان رسید. اولین نتایج اعلام شده از همه‌پرسی حاکی از آن است که مخالفان بسته پیشنهادی اروپا در یونان به پیروزی رسیده‌اند.

وزارت کشور یونان روز یکشنبه (۱۴ تیر / ۵ ژوئیه) اعلام کرد که پس ازشمارش ۵۰ درصد آرا بیش از ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی با بسته پیشنهادی اروپا مخالفت کرده‌اند.

۱۰ میلیون نفر از واجدان شرایط رای‌گیری در یونان می‌توانستند در این همه‌پرسی شرکت کنند و نظر خود را نسبت به رد یا قبول بسته پیشنهادی اروپا اعلام کنند. نظر رای‌دهندگان در همه‌پرسی در حالی اعلام می‌شود که مهلت قبول بسته پیشنهادی اروپا به یونان روز سه‌شنبه ۳۰ ژوئن به پایان رسید.

بسیاری از سیاست‌مداران اروپا بر این نظرند که با توجه به قطع مذاکرات از طرف دولت یونان و پایان مهلت قبول بسته پیشنهادی اروپا، عملاً تمامی پیشنهادهای وام‌دهندگان از دستور کار خارج شده و رای یونانیان به برنامه‌ای داده می‌شود که دیگر نمی‌تواند پایه‌ای برای مذاکرات باشد.

سفر مرکل به پاریس

یکی از سخنگویان دولت آلمان عصر روز یکشنبه (۱۴ تیر / ۵ ژوئیه) اعلام کرد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در نظر دارد روز دوشنبه به پاریس برود و در آنجا با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در باره نتایج همه پرسی در یونان گفت‌وگو کند.

نظرخواهی‌های قبل از همه‌پرسی

دوشبکه تلویزیونی یونان کمی پس از بسته شدن مراکز رای‌گیری در این کشور اعلام کردند که در یک نظرخواهی تلفنی قبل از آغاز همه‌پرسی، مخالفان بسته پیشنهادی آرای بیشتری به دست آورده‌اند.

شبکه تلویزیونی “استار” این نظرخواهی را با ۵۴ درصد مخالف در مقابل ۴۹ درصد موافق و شبکه تلویزیونی “مگا” نتیجه نظرخواهی را ۵/ ۵۳ درصد در مقابل ۵/ ۴۹ درصد به سود مخالفان بسته پیشنهادی اروپا اعلام کرده بود.

این دوشبکه تلویزیونی اعلام کردند که نظرخواهی‌شان را به صورت تلفنی در روزهای شنبه و یکشنبه (۱۳ و ۱۴ تیر / ۴ و ۵ ژوئیه) انجام داده‌اند.

سیپراس هدایت‌کننده مخالفت‌ها با بسته پیشنهادی اروپا

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر چپ‌گرای یونان قبل از همه‌پرسی از مردم یونان خواسته بود که با “یک نه بزرگ به تهدیدات وام‌دهندگان بین‌المللی” پاسخ دهند. نخست وزیر یونان گفته بود که اگر مردم یونان با شرایط وام‌دهندگان موافقت کنند او از سمت‌اش استعفا خواهد کرد.

******

یونانی های به طرح نجات مالی بین المللی رای منفی دادند

بی بی سی: درحالی که تقریبا همه آرا در همه پرسی یونان شمارش شده، نتایج نشان می دهد که رای دهندگان شرایط مطرح شده در پیشنهاد طرح نجات مالی بین المللی را قاطعانه رد کرده اند.

ارقام منتشره از سوی وزارت کشور یونان نشان داد که ۶۲ درصد رای دهندگان به این طرح نه گفته اند، درحالی آرای مثبت به آن ۳۸ درصد است.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان بعد از روشن شدن این نتایج در نطقی تلویزیونی گفت:‌ “امشب ما پیروزی دموکراسی را جشن می گیریم، اما فردا همه با هم کار برای کامل کردن یک تلاش ملی برای خروج از این بحران را ادامه خواهیم داد.”

او افزود:‌ “رای دهندگان نه دستور کاری علیه اروپا، بلکه دستور کاری برای یافتن یک راه حل پایدار که ما را از دور باطل ریاضت اقتصادی خارج می کند به دولت من داده اند.”

یانیس واروفاکیس وزیر دارایی یونان در واکنش به این نتیجه آن را “یک آری بزرگ به یک اروپای دموکراتی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.