نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

نان در ایران ‘سی‌درصد گران می‌شود’

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که مصوبه دولت برای افزایش سی درصدی قیمت نان از فردا دوشنبه ۱۰ آذر اجرا می‌شود.

محسن بهرامی ارض اقدس، مشاور معاون اجرایی رئیس جمهور به خبرگزاری تسنیم گفته است که این افزایش قیمت “در راستای ارتقای کیفیت نان” صورت می‌گیرد و وزارت صنعت، معدن و تجارت به زودی درباره گران شدن نان اطلاع رسانی خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه‌ای که در جلسه روز ۱۴ آبان در هیئت دولت تصویب شده، قیمت فروش گندم برای نانوایی های یارانه‌ای بر اساس قیمت تمام‌شده محاسبه می‌شود.

انواع نان قیمت فعلی (تومان) بعد از افزایش تافتون ۳۰۰ ۳۹۰ بربری ۵۰۰ ۶۵۰ سنگک ۶۰۰ ۷۸۰ لواش ۱۶۰ ۲۰۸ منبع: ایلنا

در این مصوبه پیش‌بینی شده بود که “قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان ۳۰ درصد جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه‌های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی ها نسبت به قیمت های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می‌یابد.”

روز پنج آذر رسانه‌های ایران گزارش دادند که دولت قصد داشته قیمت نان را از اول آذرماه ۳۰ درصد گران کند، اما “بنا به مصالحی” این کار را به تعویق انداخته است.

 

ایلنا، خبرگزاری کارگران ایران هم با اعلام خبر گران شدن حداکثر سی درصدی نان از دوشنبه دهم آذر، گزارش داده است که قیمت‌های جدید در مناطق مختلف با همکاری استانداران و فرمانداران اصلاح خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا هم در خبری که بعد از مدتی از سایت این خبرگزاری حذف شد، به نقل از یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه نان گزارش داد که “قیمت گندم خبازی که دولت برای کارخانه‌های آرد در نظر گرفته بود از ۴۶۵ تومان به ۶۶۵ تومان افزایش پیدا کرده است و به تبع افزایش قیمت گندم، قیمت آرد و نان نیز به زودی تغییر خواهد کرد.”

کاوه زرگران به ایسنا گفته که افزایش قیمت‌ها قرار بود از اول آذر انجام شود، اما “معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری بنا به دلایلی تشخیص داد که این کار با تاخیر ۱۰ روزه صورت گیرد.”

دولت ایران از سال ۱۳۸۹ و حذف برخی سوبسیدها، آرد را به قیمت آزاد به اکثر نانوایی‌ها می‌فروشد و به این ترتیب قیمت نان بالا رفته است. بخشی از این افزایش قیمت‌ها بنا است که با پرداخت یارانه نقدی جبران شود.

بنا به اعلام مرکز آمار ایران، قیمت نان و غلات در فروردین ۱۳۹۲ نسبت به فروردین ۱۳۹۱ بیش از ۵۰ درصد بالا رفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>