- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

ناصر هم رفت :به مناسبت درگذشت ناصر ایرانپور / کامران امین آوه

Posted By admin On دی ۹, ۱۳۹۵ @ ۸:۳۰ ق.ظ In یادها | No Comments

[1]بسیار گل که از کف من برده است باد
اما من غمین
گلهای یاد کس را پرپر نمی کنم
من مرگ هیچ عزیزی را
باور نمی‌کنم
سیاوش کسرائی

سحرگاه ٢۴ دسامبر ٢٠١۶ قلب فروزان ناصر ایرانپور اندیشمندی آزادمنش، انسانی آرمان‌خواه، نویسنده، مترجم کرد پس از مبارزه‌ای طولانی با بیماری سرطان برای همیشه از طپش بازایستاد. ناصر در ٢١ سپتامبر ١٩۶٢ در شهر مهاباد در خانواده‌ای زحمتکش چشم به جهان گشوده، از همان دوران کودکی با ستم و بیداد طبقاتی و ملی آشنا شد. با خیزش مردم ایران بر علیه سلطنت پهلوی و باز شدن فضای آزاد سیاسی به اندیشه چپ روی آورد و تا آخرین نفس‌های زندگی به ایده‌های انسانی خود، به عدالت اجتماعی، دمکراسی، آزادی و حق تعیین سرنوشت ملل ایران وفادار ماند. سال‌هایی پس از انقلاب بهمن برای معالجه بیماری چشم به کشور آلمان آمد و در آنجا ماندگار شد. زبان کشور میزبان را به خوبی آموخت و در ژانویه ی ١٩٩۶ در رشته ی روزنامه‌نگاری و زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه دورتموند فارغ‌التحصیل شد. در سال ٢٠٠٠ به اخذ دیپلم عالی زبان آلمانی نائل شده، مترجم رسمی دادگستری آلمان شد. ناصر مولف ده‌ها مقاله و رساله تحقیقی، تحلیلی و روشنگرانه به زبان‌های فارسی، کردی و آلمانی به ویژه در حوزه فدرالیسم و مسائل کردستان ایران است. و در واقع جزو اولین کسانی است که به‌گونه‌ای جدی و مستدل چنین مقوله‌ای را وارد حوزه‌ی سیاسی ایرانیان نمود. مجموعه ترجمه‌های او تحت عنوان “بازاندیشی در برخی از مفاهیم کلیدی فلسفه ی سیاسی” که پاییز امسال در دو جلد به چاپ رسید گنجینه‌ای ارزشمند، انسکلوپیدیایی فشرده در رابطه با مفاهیمی چون ملت، دمکراسی و آزادی، فدرالیسم و از این قبیل و در واقع منبعی آموزنده برای هر آنی است که خواهان حل انسانی مساله ملی در ایران است. ناصر در سال‌‌های اقامتش در آلمان با کار پیگیر ترجمه و نگارش و شرکت در برنامه‌ های تلویزیونی دیگرخواهان را در چشیدن طعم شیرین آموزه ها و پژوهش هایش شریک کرده، بانگ رسای ملت کرد و دیگر ملل تحت ستم ایران بود. بقول مبارز کرد قادر وریا ناصر “مردی از تبار روشنایی بود”. ناصر پدری مهربان، همسری وفادار، یاری دلسوز، رفیقی قابل اعتماد و انسانی بسیار صادق در گفته و در عمل بود.
یادش گرامی باد.
بدرود ناصر جان، ای دوست، رفیق و برادرم.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

سایت اتحاد فدائیان خلق ایران درگذشت دوست گرامی ناصر ایرانپور را به خانواده و بستگان و دوستان و تمامی کسانی که دل در گرو ایرانی ازاد و دموکراتیک دارند ،تسلیت میگوید.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d9%86%d8%a7%d8%b5%d8%b1-%d9%87%d9%85-%d8%b1%d9%81%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d8%b5%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2016/12/دضسسثق1.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.