نوشته شده در جنبش ها٬زنان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

میزان شکاف جنسیتی در کشورهای جهان/ گزارش مجمع جهانی اقتصاد

 
١٣۶ کشور در شاخص شکاف ( فاصلۀ )جنسیتی ٢٠١٣ مورد بررسی قرار گرفته . به طور کلی، ایسلند در صدر لیست قرار دارد ، ایالات متحده در رده ٢٣ ، ایران در رده ١٣٠ و یمن در آخر لیست در رده ١٣۶ قرار دارد . نکته قابل توجه این است که تعدادی از کشورها در بستن شکاف ( فاصلۀ ) تحصیلی در رتبه اول قرار دارند. در کل کشور های خاور میانه از نظر مشارکت اقتصادی و توانمندی سیاسی از سایر نقاط جهان شکاف بیشتری دارند . اما از نظر موقعیت زنان در زمینه تحصیل ، آفریقا راه طولانی تری برای بسته شده شکاف( فاصلۀ) جنسیتی دارد

برای پنجمین سال متوالی مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرده که ایسلند کشوری است با کمترین میزان شکاف جنسیتی. این آمار بدان معنی است که در آن کشور زنان در مقایسه با مردان از بیشترین میزان برابری، از نظر دسترسی به امکانات آموزشی و بهداشتی برخوردارند. آنها همچنین امکان بیشتری برای حضور در عرصه های سیاسی و اقتصادی کشور خود دارند.

در گزارش شکاف جنسیتی جهانی سال ۲۰۱۳، ایسلند به همراه فنلاند و سوئد در بالای فهرست قرار گرفته اند.

از یک نگاه کلی، شکاف جنسیتی در سطح جهان در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است به طوری که از ۱۳۶ کشور بررسی شده، در ۸۶ کشور وضعیت بهبود یافته است، هر چند سعدیه زاهدی، یکی از تهیه کنندگان این گزارش، می گوید که روند تغییر در کشورهای جهان واقعا کند است. کشورهای مورد بررسی، ۹۳% جمعیت جهان را در خود جای می دهند.

شکاف کلی جنسیتی

در میان ده کشور اول، هفت کشور از قاره اروپا هستند. بریتانیا هجدهم و آمریکا در رده بیست و سوم است. فیلیپین در رده پنجم قرار دارد و در میان کشورهای آسیایی بالاترین رتبه را دارد. نیکاراگوئه هم که در رده دهم است، در میان کشورهای آمریکایی اول است.

هیچکدام از کشورهای صنعتی عمده عضو گروه ۲۰ در بین ۱۰ کشور اول قرار ندارند. خاورمیانه و آفریقا هم در بین ۱۰ کشور اول غایبند.

کشورهای برتر

۱.ایسلند

۲.فنلاند

۳.نروژ

۴.سوئد

۵.فیلیپین

۶.ایرلند

۷.نیوزیلند

۸.دانمارک

۹.سوئیس

۱۰.نیکاراگوا

بهداشت

شکاف جنسیتی در این بخش از همه‌جا کمتر است و مطابق آمارهای مجمع جهانی اقتصاد، شاخص برابری ۹۶% است. برای بررسی این مورد، دو عامل امید به زندگی و نسبت نوزادان پسر به دختر در موقع تولد مقایسه می‌شوند.

معمولا امید به زندگی زنان چند سال از مردان بیشتر است، اما در پاکستان وضعیت برعکس است، و مردان به طور متوسط یک سال بیشتر از زنان عمر می‌کنند. ، چین و هند به دلیل بالا بودن نسبت تولد نوزادان پسر به دختر در رده‌بندی مجمع جهانی اقتصاد به رتبه‌های پایین‌تری سقوط کرده اند.

آموزش

سعدیه زاهدی، سرپرست گروه برابری جنسیتی در مجمع جهانی اقتصاد، می‌گوید که در تلاش ها برای از میان برداشتن شکاف جنسیتی، آموزش عامل شتاب دهنده این روند است. طبق برآورد مجمع جهانی اقتصاد، شاخص برابری جنسیتی در زمینه آموزش ۹۳% است.

او اضافه می‌کند: “چندین دهه است که کشورهای اروپا و آمریکای شمالی در زمینه آموزش ابتدایی و دبیرستانی برابری کامل برقرار کرده اند، و در زمینه آموزش عالی هم شکاف جنسیتی معکوس شده است.”

اقتصاد

در حوزه اشتغال وضعیت‌ متفاوتی وجود دارد. در برخی کشورها با وجود حضور پرشمار زنان در نیروی کار، عده کمی از آنها مشاغل و مناصب عالی را در اختیار دارند. برزیل و چین نمونه‌های خوبی از این دست هستند.

در برخی کشورها، از جمله یمن و موریتانی، زنان حضور بسیار کم‌رنگی در نیروی کار دارند. طبق برآوردهای مجمع جهانی اقتصاد، شاخص برابری جنسیتی اقتصادی ۶۰% است.

سیاست

طبق برآوردهای مجمع جهانی اقتصاد، شکاف جنسیتی در حوزه سیاست از همه حوزه‌های دیگر بیشتر است. سعدیه زاهدی می‌گوید: “اگر کل جهان را در نظر بگیریم . . . در عرصه سیاست زنان تنها حدود ۲۰% مناصب عالی را در اختیار دارند.”

“کشورهای اسکاندیناوی در این زمینه در صدر رده‌بندی قرار دارند. این کشورها بیش از نیمی از این شکاف را پر کرده اند. کشورهایی مانند قطر و عربستان سعودی در انتهای جدول قرار دارند، و هیچ گامی در جهت پر کردن این شکاف برنداشته اند.”

به طور کلی کشورهای شمال اروپا در مقایسه با سایر کشورها به لحاظ شکاف جنسیتی از جایگاه بهتری برخوردارند. به گفته مجمع جهانی اقتصاد این موضوع به سیاست هایی برمی گردد که بااجرای آنها، به مردم امکان داده تا توازن بهتری بین زندگی کاری و خانوادگی خود برقرار کنند.

در جنوب اروپا، شکاف جنسیتی در زمینه آموزشی، سال ها قبل روند معکوس به خود گرفت هر چند در زمینه اشتغال زنان کمتری در نیروی کار حضور دارند.

در قاره آسیا، فیلیپین کشوری است که توانسته بیشترین برابری را بین زنان و مردان ایجاد کند. این جایگاه بیشتر به دلیل از میان برداشتن شکاف جنسیتی در زمینه های بهداشت و درمان و آموزش است. بنا به اعلام مجمع جهانی اقتصاد، در این کشور میزان بالای مشارکت اقتصادی زنان نیز به چشم می خورد.

چین در رده شصت و نهم قرار گرفته و از هند که در رده صد و یکم است، جلوتر است. مقام پایین هند به دلیل امتیاز کمی است که این کشور در حوزه های آموزش، بهداشت و اقتصاد گرفته است.

آمریکای مرکزی و لاتین

در این منطقه بالاترین جایگاه از آن نیکاراگوئه، کوبا و اکوادور است. این کشورها در میان ۲۵ کشور برتر جهان نیز هستند.

موقعیت برزیل از سال گذشته که در مقام شصت و دوم قرار داشت، تغییری نکرده است. شکاف در زمینه های آموزشی و بهداشت و درمان در این کشور سال های پیش برداشته شده است. به گفته سعدیه زاهدی، با توجه به این موضوع برزیل کشوری است که می تواند در حوزه های اشتغال و مشارکت سیاسی نیز پیشرفت کند.

کانادا و آمریکا به ترتیب در رتبه های بیستم و بیست و سوم قرار گرفته اند. امتیاز کانادا در زمینه آموزش بالاست ولی از نظر مشارکت زنان در سیاست، امتیاز پایین تری گرفته است.

آمریکا به لحاظ مشارکت سیاسی پایین تر از کاناداست ولی از نظر بهداشت و درمان و اقتصاد، جایگاه بالاتری نسبت به آن کشور دارد.

منطقه جنوب صحرا در آفریقابعضی از کشورهایی که بیشترین شکاف جنسیتی در آنها وجود دارد در این منطقه هستند. چاد و ساحل عاج هر دو نزدیک به انتهای فهرست قرار دارند.

البته در بعضی از کشورهای جنوب آفریقا، میزان بالای مشارکت زنان در نیروی کار به چشم می خورد. به دست آوردن قدرت سیاسی توسط زنان باعث شده که این کشورها در میان ۳۰ کشور برتر جهان قرار گیرند.

لسوتو به مقام شانزدهم دست یافته و آفریقای جنوبی یک رتبه پایین تر از آن قرار دارند. موزامبیک در رده بیست و ششم است.

خاورمیانه و شمال آفریقا

در این منطقه بیشترین میزان نابرابری جنسیتی وجود دارد هر چند وضعیت در همه کشورها یکسان نیست. به طول مثال کشورهای حاشیه خلیج فارس سرمایه گذاری زیادی بر روی آموزش زنان کرده اند و در امارات متحده عربی روند شکاف جنسیتی حالت معکوس به خود گرفته است، به طوری که شمار زنانی که تحصیلات دانشگاهی را به پایان می برند، بیشتر از مردان است.

در کشورهایی مانند یمن، وضعیت متفاوتی وجود دارد، بدین مفهوم که میزان آموزش زنان در سطح پایینی قرار دارد.

رتبه بندی کشورها چگونه انجام شده است؟

مجمع جهانی اقتصادبه منظور مقایسه شکاف جنسیتی نسبی در کشورها، شاخصی را تهیه کرده که شامل ۱۲ دسته اطلاعات است. امتیاز یک (یا ۱۰۰%) نشان دهنده برابری است در حالی که صفر (صفر درصد) به معنی نابرابری است. کشورها سپس در بین این دو حد قرار داده شده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>