نوشته شده در جنبش ها٬ملیت ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

ممانعت از آموزش به زبان مادری جنایت فرهنگی است .دمکرات‌های چپ تبریز

ممانعت از آموزش به زبان مادری جنایت فرهنگی است

شنبه  ۱ مهر ۱٣۹۱ -  ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۲
اول مهر فرا رسید و زخم دیرین محرومیت از آموزش به زبان مادری برای میلیونها کودک و دانش‌آموز کشور دوباره سر باز کرد. این کودکان که روح و روان آنها از بدو تولد با لالایی‌های مادر در آمیخته و آشنایی‌شان با مفاهیم زندگی در ساختار فرهنگ ملی خودشان شکل گرفته است، مجبور هستند زبان مادری خود را در خانه بگذارند و تسلیم آموزش به زبان دیگری شوند. زبانی که به زور نهان و آشکار دولت مستبد اسلامی بر میلیونها کودک و دانش‌آموز و از جمله کودکان و دانش‌آموزان آذربایجانی تحمیل می‌شود.
بیش از سه دهه است که برتری استبداد مذهبی سیاست یکسان‌سازی فرهنگی و تز “یک زبان و یک فرهنگ”را دنبال می‌کند. سیاستی که به بهانه گسترش زبان فارسی و زیر لوای “وحدت ملی” و “خطر تجزیه کشور” کمر به تخریب و نابودی زبان، شخصیت و هویت ملی میلیونها شهروند دیگر بسته‌ است که گناهی جز منسوبیت‌های ملی و قومی ندارند.
در سه دهه اخیر، جمهوری اسلامی نشان داده است که کمترین احترامی به حقوق ملی- قومی و شهروندی ملیت‌های تحت‌ستم ایران قائل نیست و حتی به قوانین کم رنگ تصریح شده در قانون اساسی خود پیرامون آموزش به زبانهای غیرفارسی نیز اهمیتی نمی‌دهد.
“دمکرات‌های چپ تبریز” – بعنوان بخشی از دمکرات‌های چپ آذربایجان ایران-، آموزش به زبان مادری را جزو حقوق مسلم انسانها و ممانعت از کاربرد آن در سیستم آموزش و پرورش رسمی کشور را موجب نابودی هویت ملی ملیت‌ها، تضعیف بنیادهای فرهنگ ملی، نقض آشکار حقوق انسانها و یکی از موانع موجود بر سر راه دموکراتیزه شدن جامعه می‌داند.
به باور ما، ممانعت از فرصتهایی که تنها در سایه آزادی آموزش رسمی به زبان مادری امکان‌پذیر است، جز تبهکاری و جنایت فرهنگی چیز دیگری نیست. غلبه بر این سیاست ضد بشری رژیم جمهوری اسلامی تنها در سایه غلبه بر استبداد مذهبی حاکم بر کشور ایران میسر است.
ما در این راه، خود را همراه تمام نیروهایی می‌دانیم که در سرتاسر کشور ایران برای زدودن استبداد مذهبی، تمرکز زدایی از ساختار سیاسی کشور، تغییر شکل سیاسی حکومت موجود به ساختار فدرالیسم منطبق بر شرایط ملی- قومی کشور و دموکراتیزه شدن جامعه ایران مبارزه می‌کنند.
ما تمام نیروهای ملی دمکرات، جریانات سیاسی ترقیخواه، هویت‌طلب و سازمانهای اجتماعی، فرهنگی آذربایجانی را به مبارزه مشترک برای تحقق مطالبات ملی- دمکراتیک مردم آذربایجان، از جمله آزادی آموزش زبان ترکی آذربایجانی در سیستم آموزش و پرورش رسمی کشور فرا می‌خوانیم. با این دیدگاه، ما خود را متحد این نیروها و جریانات سیاسی ملی می‌دانیم و برای اتخاذ سیاست‌های همکاری مشترک با آنها برای تحقق اهداف یادشده، تلاش می‌کنیم.

دمکرات‌های چپ تبریز
۰۱/۰۷/۱٣۹۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>