نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

مرزبانان گروگان آزاد شدند!

مرزبانان گروگان آزاد شدند!
می مکران
balouch-sarbaz1
می مکران ـ در ساعت چهار ونیم صبح جمعه پانزدهم فروردین ماه گروه جیش العدل با انتشار اطلاعیه در فیسبوک خود، خبر آزادی مرزبانان گروگان را اعلام کرد. در این اطلاعیه روشن نشده است که چند نفر از گروگان ها آزاد شده اند و وضعیت جمشید دانائی فر چه شده است. متن این اطلاعیه چنین است:
بسم الله الرحمن الرحیم
پایان مذاکرات و آزادی نظامیان رژیم با پادرمیانی علمای اهلسنت ایران
سازمان جیش العدل به اطلاع عموم مردم ایران می رساند که مذاکرات بین مسئولین سازمان و وفد اعزامی علمای اهلسنت با تصمیم آزادی نظامیان رژیم به پایان رسید.

علمای اهلسنت که دارای مکانت بزرگی در جامعه اهلسنت ایران هستند از ابتدای ماجرای اسارت نظامیان رژیم میانجی گری کرده و سعی کردند این ماجرا به خیر و خوبی حل گردد که نهایتا شورای مرکزی و رهبری سازمان جیش العدل رای به آزادی نظامیان داده و آنها را تحویل وفد اعزامی دادند.
این تصمیم خالصتا در پاسخ به مطالبه علمای اهلسنت و در راستای نشان دادن حسن نیت و انسان دوستی اتخاذ گردید تا نظام حاکم هم در راستای آزادی زندانیان اهلسنت گام بردارد و در غیر این صورت بر مشکلات و مسائل منطقه افزوده خواهد شد و این آخرین اقدام در نوعش نخواهد بود.
سازمان جیش العدل
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ – Apr 04 2014
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گروه «جیش العدل» مرزبانان ایرانی را آزاد کرد
جمعه ۴ جمادی الثانی ۱۴۳۵هـ – ۴ آوریل ۲۰۱۴م
دبی-العربیه.نت فارسی
عبدالرؤوف ریگی مسئول روابط عمومی گروه جیش العدل روز جمعه ۰۴-۰۴-۲۰۱۴ در تماسی با العربیه از آزادی مرزبانان ایرانی خبر داد.
این گروه همچنین با انتشار اطلاعیه ای در صفحه فیس بوک خود موسوم به «شبکه عدل» از آزادی مرزبانان ایرانی در راستای آنچه نشان دادن حسن نیت و انسان دوستی نامیده، خبر داد.
جیش العدل در اطلاعیه خود نوشته است: «سازمان جیش العدل به اطلاع عموم مردم ایران می رساند که مذاکرات بین مسئولین سازمان و وفد اعزامی علمای اهلسنت با تصمیم آزادی نظامیان رژیم به پایان رسید.»
این اطلاعیه ازفوده است: «علمای اهلسنت که دارای مکانت بزرگی در جامعه اهلسنت ایران هستند از ابتدای ماجرای اسارت نظامیان رژیم میانجی گری کرده و سعی کردند این ماجرا به خیر و خوبی حل گردد که نهایتا شورای مرکزی و رهبری سازمان جیش العدل رای به آزادی نظامیان داده و آنها را تحویل وفد اعزامی دادند.»
در ادامه اطلاعیه گروه جیش العدل آمده است: «این تصمیم خالصتا در پاسخ به مطالبه علمای اهلسنت و در راستای نشان دادن حسن نیت و انسان دوستی اتخاذ گردید تا نظام حاکم هم در راستای آزادی زندانیان اهلسنت گام بردارد و در غیر این صورت بر مشکلات و مسائل منطقه افزوده خواهد شد و این آخرین اقدام در نوعش نخواهد بود».
جیش العدل در این اطلاعیه به تعداد گروگانها اشاره ای نکرده است اما با توجه به اینکه این گروه پیشتر اعلام کرده بود که یکی از گروگانها را به نام جمشید دانایی فرد اعدام کرده است، احتمالا تعداد گروگانهای آازد شده ۴ نفر هستند.
گفتنی است شب پنجشنبه خبری مبنی بر تبادل ۳۴ زندانی گروه جیش العدل با ۴ مرزبان ایرانی منتشر شده بود که این خبر از سوی علی اوسط هاشمی تکذیب شد.
با این حال استاندار سیستان و بلوچستان گفته بود که «تلاش برای آزادی مرزبانان از طریق ارتباطات دیپلماسی و همچنین همکاری معتمدان محلی ادامه دارد.»
منابع محلی به العربیه گفتند از صبح امروز صدای هلیکوپترها بر فراز شهر زاهدان شنیده می شد و همچنین گفته شد که مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در ساعات اولیه بامداد امروز از شهر خارج شده است. احتمال می رود که وی شخصا برای تحویل گروگانها به نقطه مرزی ایران و پاکستان رفته باشد.
تا این لحظه مقامات رسمی خبر آزادی گروگانها را تائید نکرده اند
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
خبر خوش: چهار مرزبان ایرانی آزاد شدند
علی اصغر رمضان پور
چهره های نزدیک به علمای اهل سنت می گویند روز پنج شنبه شایعات فراوانی به نقل از علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان مبنی بر تبادل ٣۴ زندانی اهل سنت در مقابل آزادی چهار سرباز اسیر وجود داشت. انتشار این خبر علامت و یا اشاره ویژه ای بود برای جیش العدل مبنی بر تائید نهایی موضع هئیت مذاکره کننده با جیش العدل توسط مقامات رسمی دولت ایران. این منابع می گویند بعد از نشر این «علامت ویژه» جیش العدل گروگان ها را در غروب روز پنج شنبه ١۴ فروردین در نوار مرزی و در داخل خاک پاکستان به نمایندگان علمای اهل سنت واگذار کرد.
این در حالی است که مقام های دولت ایرانی به طور رسمی رسیدن به توافق با جیش العدل را رد کرده بودند.

موضع جمهوری اسلامی:
مقام های ایرانی هنوز ابراز نظر نکرده اند. آخرین موضع مقام های ایرانی این اظهارات استاندار سیستان و بلوچستان بوده است:
علی اوسط هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اینکه به نقل از من گفته شده است ایران ۳۴ زندانی سنی را با ۴ سرباز ربوده شده مبادله خواهد کرد، درست نیست و من این موضوع را تکذیب می‌کنم و هر کس ادعایی مبنی بر وجود فایل صوتی در این باره دارد باید این فایل را ارائه کند.

وی تاکید کرد: پیگیری وضعیت سربازان ربوده شده، مسیر خودش را طی می‌کند و ما تلاش‌های لازم در این‌باره را انجام می‌دهیم و ان‌شاءالله این تلاش‌ها نتیجه‌بخش خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که پس ما دیگر شاهد کشته شدن یکی دیگر از سربازان نخواهیم بود، گفت: ان‌شاءالله دیگر این اتفاق نمی‌افتد.

هاشمی درباره استفاده از ظرفیت گروه‌های ذی‌نفوذ و ریش‌سفیدهای محلی در بحث آزادی سربازان گفت: ما از ظرفیت این گروه‌ها و در واقع از تمامی ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم و در حال انجام اقدامات لازم در این‌باره هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>