نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

مجمع عمومی کانون نویسندگان ایران برگزار شد

ششمین مجمع عادی دوره سوم کانون نویسندگان ایران با سخنان پرویز بابایی، مترجم و یکی از فعالان کارگری که ریاست سنی مجمع را به عهده داشت آغاز شد. بابایی بعد از خوش آمدگویی به حضار، با یادکردِ نام جان باختگان راه آزادی، آزادی بیان و قلم از حاضران در نشست درخواست کرد که به احترام جان باختگان و درگذشتگان کانون یک دقیقه سکوت کنند.
پس از آن با موافقت شرکت کنندگان سه تن از اعضای هیئت دبیران حسن اصغری، رضا خندان(مهابادی) و حافظ موسوی که قصد کاندیداتوری در این انتخابات را نداشتند، هیئت رییسه‌ی مجمع عمومی را تشکیل دادند. (رضا خندان در دو دوره‌ی پیشین دبیر بود و طبق اساسنامه‌ی کانون این بار نمی‌توانست کاندیدای دبیری شود. حسن اصغری و حافظ موسوی تمایلی به شرکت مجدد در هیئت دبیران نداشتند)
در این نشست گزارش فعالیت سالانه‍ی کانون نویسندگان ایران را فانوس بهادوروند و بکتاش آبتین ارایه کردند. پس از آن رضا عابد گزارش بازرسان مالی را خواند. مجمع گزارش‌ها را تایید کرد و با انتخاب هیئت نظارت وارد بخش دیگر دستور جلسه یعنی انتخابات شد. از میان داوطلبان و با تایید مجمع هیئت نظار شامل فرخنده حاجی‌زاده، فریبرز رییس‌دانا، محمد زندی، سید علی صالحی و حسینعلی نوذری تعیین شد و روند انتخابات را زیر نظر گرفت.
در انتخاباتی کاملا شفاف نتایج زیر به دست آمد:
دبیران اصلی کانون نویسندگان ایران به ترتیب آرا:
۱- بکتاش آبتین
۲- ناصر زرافشان
۳- محسن حکیمی
۴- اکبر معصوم بیگی
۵- فاطمه سرحدی‌زاده
دبیران جانشین به ترتیب آرا:
۱- کیوان باژن
۲- علی‌رضا جباری
۳- روح‌اله مهدی‌پور عمرانی
۴- حمید یزدان‌پناه
۵- علی‌رضا عباسی
(آراء نفرات دوم و سوم برابر است)
منشی:
رضیه انصاری
صندوقدار:
علی صداقتی خیاط
بازرسان:
۱- رحیم رسولی
۲- قباد حیدر
گزارش تفصیلی برگزاری مجمع عمومی عادی در چند روز آینده منتشر خواهد شد..

بکتاش آبتین، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، در گفتگو با رادیو بین المللی فرانسه گفته است که علت اصلی برگزاری نشست جدید کانون نویسندگان در پارکینگ منزل یکی از اعضای کانون این است که این نهاد دفاع از آزادی بیان همچنان در فشار و تنگنا است به طوری که متأسفانه حتا اجازه و امکان تأمین محلی مناسب برای برگزاری نشست های خود را ندارد.
بکتاش آبتین تصریح کرده است که منشور کانون نویسندگان ایران، این نهاد را صرف نظر از اینکه کدام و چه نوع حکومتی بر سر کار است همواره به نهاد مدافع آزادی بیان و مخالف سانسور بدل کرده و دلیل همه ی تنگناها و فشارهایی که به کانون نویسندگان ایران از آغاز تا امروز از جمله طی بیش از سه دهه‍ی اخیر تحمیل شده همین منشور است. عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران همچنین گفته است که هیچ رسانه و نشریه ای در ایران مجاز به درج اخبار مربوط به کانون نویسندگان ایران نیست و نهاد نویسندگان و روشنفکران مستقل کشور کمترین تریبونی در ایران برای ابراز نظر ندارد.
کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷ خورشیدی تاسیس شده است و یکی از اصلی‌ترین نهادهای غیردولتی نویسندگان در ایران به شمار می‌رود. اعضای این کانون همواره بر استقلال از حکومت تاکید داشته‌اند و گفته‌اند که حمایت از آزادی اندیشه و بیان اصلی‌ترین هدف این کانون است.
در دی ماه سال ۹۲، مأموران امنیتی از برگزاری جلسه ماهانه کانون نویسندگان ایران جلوگیری کرده بودند و سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت کانون نویسندگان ایران را به “پوست اندازی”، دگرگونی هایی در اساسنامه آن و جدایی کانون از پیشینه اش مشروط کرده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>