نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

ما ضمن محکوم کردن کشتار کولبران کرد ، از حرکت های اعتراضی مردم کردستان حمایت میکنیم / کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

در بامداد روز دوشنبه ۱۳ شهریور، دو کولبر به نام های قادر بهرامی ۴۱ ساله، متاهل و دارای چهار فرزند و اهل روستای “وه‌زمه‌له‌” و حیدر فرجی ۲۱ ساله اهل روستای”شه‌شه‌” از توابع شهرستان بانه از سوی نیروهای پاسگاه مرزبانی مرز سیرانبند هدف گلوله قرار گرفته و کشته شدند. بعد از انتشار این خبر، مغازه ها در بانه بسته شده و مردم بانه در مقابل فرمانداری این شهر در اعتراض به کشته شدن کولبران تجمع کردند. آن ها خواستار استعفاء فرماندار بانه شدند. این تجمع دو روز ادامه داشت. ماموران امنیتی و انتظامی تجمع آرام مردم بانه را سرکوب و تعدادی را بازداشت کردند. فعالین مدنی شهر مریوان در اطلاعیه‌ای از مردم این شهر خواسته‌اند روز چهارشنبه ١۵ شهریور با شرکت در راهپیمایی اعتراضی، کشتار کولبران را محکوم کنند.بدنبال ان تظاهرات اعتراضی به شهر های مریوان و سنندج هم هم کشیده شد. این اولین باری نیست که مرزبانان به سوی کولبران شلیک می کنند و جان آن ها را می‌گیرند. تنها در سال ۱۳۹۵بیش از ۷۰ کولبر، جان شان را در اثر تیراندازی مرزبانان از دست داده اند.

وضعیت فلاکت بار اقتصادی و درصد بالای بیکاری در کردستان از یک سو و وجود بازار پرمنفعت قاچاق در ایران، عملا بسیاری از جوانان و نیروی در جستجوی کار کردستان را به سمت تامین معاش روزمره خود از طریق کولبری سوق داده است. رژیم اسلامی نیز بجای ایجاد اشتغال, حل مشکل بیکاری، و بهبود زندگی مردم در کردستان، کولبران را به گلوله می بندد.  نگاه امنیتی رژیم اسلامی به کردستان ودیگر استان‌های مرزی، یکی از اصلی‌ترین عوامل مشکلات این استان‌ها می‌باشد.

به این سیاست باید نگاه تبعیض آمیز مقامات کشوری و لشگری به اقلیت‌های ملی و مذهبی را نیز افزود که برای مقابله با حرکت‌های اعتراضی مردم شهرهای کردستان، نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی، یگان‌های ویژه با تجهیزات جنگی را وارد شهرهای کردستان کرده و به دستگیری مردم معترض پرداخته اند.

اعتراضات مردم شهرهای بانه، مریوان و سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان به سیاست های امنیتی مقامات جمهوری اسلامی و رفتارهای ریشه دار و تبعیض آمیز حکومت اسلامی در قبال اقلیت‌های ملی، مذهبی و فرهنگی، نشانه لبریز شدن کاسه صبر مردم است.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ، کشتار کولبران کرد و اقدامات سرکوبگرانه نیروی انتظامی در شهرهای کردستان را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به سیاست‌های تبعض آمیز و ارتجاعی  در کردستان  است. سازمان ما  از اعتراضات و تظاهرات مردم بانه و شهرهای دیگر  کردستان حمایت کرده و خواهان آزادی دستگیر شدگان تظاهرات اعتراضی مردم است.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

چهارشنبه  ۲۲ شهریور ۱٣۹۶ -  ۱٣ سپتامبر ۲۰۱۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>