- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

غنی سازی ۲۰ درصد ایران تعلیق شد /آمریکا و اروپا بخشی از تحریم های ایران را تعلیق کردند .

Posted By admin On بهمن ۱, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۳۷ ب.ظ In دسته‌بندی نشده | No Comments

در راستای اجرای توافق ژنو
غنی سازی ۲۰ درصد ایران تعلیق شد
۳۰ دی ۱۳۹۲
مدیرکل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد گفت: «فرآیند اکسید کردن و رقیق سازی ذخیره ۱۹۶ کیلوگرمی اورانیوم ۲۰ درصد نیز آغاز شد.»

به گزارش فرارو، «محمد امیری» روز دوشنبه گفت که در راستای اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو، جمهوری اسلامی ایران با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، تولید غنی سازی ۲۰ درصد را در سایت های نطنز و فردو تعلیق کرد.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: «از این پس دستگاه های سانتریفیوژی که برای تولید غنی سازی ۲۰ درصد استفاده می شدند، برای غنی سازی ۵ درصد استفاده می شوند.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد ایران را تائید کرد.

تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد ایران در راستای اجرای توافق ژنو صورت می گیرد. توافقی که در روز سوم آذر ماه میان ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین، آلمان) صورت گرفت.

براساس این توافق ایران ملزم به تعلیق غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد شد. براساس این توافقنامه ایران باید ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد خود را نیز از بین ببرد.

مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی ایران گفته که فرایند اکسید کردن نیمی از ذخیره ۱۹۶ کیلوگرمی اورانیوم ۲۰ درصد که از امروز آغاز شده است، در طول ۶ ماه و هر ماه ۱۵ کیلو گرم خواهد بود. نیم دیگر ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد که قرار است رقیق سازی شود در طول سه ماه و هر سه هفته یک سیلندر خواهد بود.

آغاز تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد ایران و با اعتراض هایی در داخل کشور همراه بوده است. امروز احمد توکلی نماینده مردم تهران در جلسه علنی مجلس با اشاره به توافقنامه ژنو گفت: “اشکالات متون ذیربط خیلی زیاد است به طوریکه به سختی می توانیم امیدوارم باشیم منافع ملی به درستی استیفا شود.”

به گفته توکلی؛ نکته دوم این است که ما به عنوان مسئولان جمهوری اسلامی نمی توانیم و نباید نظراتمان را علنی و نقاط ضعف و قوت را اعلام کنیم چرا که ممکن است مستند طرف مقابل ما قرار گیرد. به همین دلیل من وظیفه خود می دانم نگرانیم را نسبت به آنچه که می گذرد محضر مبارک رهبر معظم انقلاب و مردم ابراز کنم.

با آغاز تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد ایران فرآیند رفع تحریم های توافق شده در ژنو نیز آغاز می شود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه که در نشست وزیران خارجه این اتحادیه در بروکسل به سر می برد ابراز امیدواری کرد در صورتیکه روند تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم امروز در ایران به خوبی پیش برود، مذاکرات گروه ۱+۵ و ایران در چند هفته آینده ادامه خواهد یافت.

[1]
دوشنبه ٣۰ دی ۱٣۹۲ – ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴
به دنبال لغو برخی تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، آمریکا نیز طبق توافق هسته‌ای بعضی از تحریم‌های ایران را به مدت شش ماه به حال تعلیق درآورد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از تحریم‌هایی که آمریکا دوشنبه ۳۰ دی ماه به حالت تعلیق درآورد، کاهش تدریجی خرید نفت ایران است.
آمریکا ۲۸ ژوئن سال ۲۰۱۲ تحریمی علیه ایران وضع کرد که به مشتریان نفتی ایران فقط در صورتی که هر شش ماه یکبار واردات نفت از ایران را کاهش دهند، از تحریم‌های خود معاف می‌کرد؛ موضوعی که باعث شد مشتریان نفتی ایران هر ۱۸۰ روز یکبار به خاطر معاف شدن از تحریم‌های آمریکا واردات نفت از ایران را کاهش دهند.
به گزارش رویترز، خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد اکنون که ایران در مرحله اولیه به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای «به طور کامل» عمل کرده، آمریکا نیز به تلاش برای کاهش بیشتر صادرات نفت ایران پایان می‌دهد.
ایران تا آخر سال ۲۰۱۱ روزانه ۲.۲ میلیون بشکه صادرات نفت داشت، اما صادرات نفت هم‌اکنون به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است؛ همچنین امکان انتقال پول نفت صادراتی به داخل کشور نیز از ایران سلب شده بود.
آمریکا همچنین تحریم‌ها علیه افراد غیرآمریکایی برای حمل و نقل مواد پتروشیمی ایران را به حالت تعلیق درآورد.
صادرات پتروشیمی ایران در سال گذشته نسبت به سال ۹۰ تحت تاثیر تحریم‌ها ۳۳ درصد کاهش یافت و این کاهش برای سال جاری نیز تا حدودی ادامه داشته است.
واشینگتن همچنین برخی تحریم‌ها در مورد صادرات طلا و فلزات قیمتی به ایران را تعلیق کرده است. در فهرست تحریم‌های لغو شده، صادرات کالاها و خدمات خودروسازی به ایران نیز قرار دارد.

تعلیق تحریم ها از سوی اتحادیه اروپا
در اجرای توافق هسته ای میان تهران و شش قدرت جهانی در ژنو، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست عصر دوشنبه بخشی از تحریم‌های ایران را لغو کردند.
گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که در این نشست، محدودیت‌ها در زمینه تجارت محصولات پتروشیمی و فلزات گرانبها برداشته شد و کشتی‌های حامل نفت صادراتی ایران می‌توانند بیمه دریافت کنند.
قرار است تصمیم وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا از اواخر روز دوشنبه اجرایی شود.
این تصمیمات پس از آن اتخاذ شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تایید کرد که ایران فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کرده است و بازرسان اتصال برخی از سانتریفوژها را در نطنز قطع کرده‌اند.
بر اساس توافق ژنو که روز سوم آذر به دست آمد، ایران کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان توافق کردند که در ازای تعلیق غنی‌سازی بالای پنج درصد اورانیوم توسط ایران و همکاری با بازرسان آژانس، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران آزاد شود.
همچنین تحریم‌های مربوط به فروش قطعات هواپیما و خودرو لغو شود و مجازات‌های جدیدی علیه صنعت نفت ایران اعمال نشود.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه به تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی گفته که «تعلیق بخش عمده‌ای از تحریم‌های نفتی و ادامه صادرات نفت ایران، تعلیق کامل تحریم پتروشیمی و صادرات آن، رفع تحریم صنایع خودرو و قطعات و نیز صادرات آن، تحریم طلا، فلزات گرانبها و نیز برخی از تحریم‌های مربوط به صنایع هوایی، قطعات هواپیما و سرویس و نگهداری آن» بخشی از تعهدات طرف مقابل است.
در همین حال، کاترین اشتون، مسوول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه اعلام کرد که گفت‌وگوهای هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک ماه فوریه از سر گرفته می‌شود.
وی با اشاره به اقدامات ایران و اتحادیه اروپا در روز دوشنبه اظهار داشت: «این اقدامات نخستین گام مهم است ولی کارهای زیادی برای پاسخ دادن به نگرانی‌های بین‌المللی درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران باید انجام شود».
روز دوشنبه با اجرایی شدن توافق هسته‌ای، اعلام شد که ایران ۱۹۶ کیلوگرم ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق کرده و مقداری را نیز برای تبدیل به سوخت اکسید کرده است.
ایران همچنین تولید سوخت ۲۰ درصدی را متوقف کرد. همه این اقدامات تحت نظارت کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای انجام شده و این نهاد بین‌المللی نیز اقدامات ایران را تایید کرده است.
مفاد توافق شش ماهه هسته‌ای قرار است در چندین نوبت اجرایی شود. ایران با عمل به تعهدات خود به صورت تدریجی طی ۱۸۰ روز آینده قادر خواهد بود ۴.۵ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده خود در خارج را نیز وارد کشور کند.
آمریکا اعلام کرده است که کل دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج ۱۰۰ میلیارد دلار است.

آغاز اجرای توافق ایران و غرب با تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ – ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴
دویچه وله: رییس سازمان انرژی اتمی ایران در نخستین ساعات روز دوشنبه از آغاز تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در دو مرکز هسته‌ای ایران در نظنز و فرود خبر داد. ایران با این اقدام، اجرای عملی توافق‌نامه ژنو را از صبح دوشنبه آغاز کرد.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در سخنانی در ساعات اولیه روز دوشنبه (۲۰ ژانویه/۳۰دی‌ماه) که از تلویزیون دولتی ایران پخش ‌شد، آغاز اجرای توافق‌نامه ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ را اعلام کرد. صالحی گفت، «امروز از نظر ما روزی بلند و طولانی است که طی آن اقدامات ایران برای انجام توافق به انجام می‌رسد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت، اقدامات ایران با تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد در نطنز و فردو آغاز می‌شود که این کار تا ظهر امروز به طول می‌انجامد.

صالحی تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد از سوی ایران را “داوطلبانه” توصیف کرد، در حالی که مطابق توافق‌نامه ژنو موسوم به “برنامه اقدام مشترک”، تهران متعهد شده غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد را متوقف کند و فعالیت‌های غنی‌سازی را تا زیر ۵ درصد نگه دارد. هم‌چنین ایران باید فعالیت سانتریفوژ فعال در غنی‌سازی ۲۰درصدی را نیز متوقف کند.

هم‌زمان با ایران، دولت آمریکا نیز اجرای توافق‌نامه ژنو را آغاز می‌کند و دستورالعمل‌های لازم را به بانک‌ها، شرکت‌ها و موسسات اقتصادی خود ابلاغ می‌کند.

خبرگزاری فارس به نقل از سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گزارش داده که باتوجه به ادامه گفت‌وگوهای فنی بین کارشناسان این سازمان با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، احتمالاً عملیات تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی امروز با تاخیر آغاز می‌شود.

تاسیسات آب سنگین اراک

صالحی با اشاره به فعالیت‌های تاسیسات آب سنگین اراک گفت: «بر اساس توافق ژنو، قرار است سوخت این رآکتور به تأسیسات و محوطه رآکتور وارد نشود. بازرسان در دو روز گذشته به انبارها سرکشی کردند و دیدند که در رآکتور و انبارهای آن، آب سنگین وجود ندارد. همچنین آنها بررسی کردند که سوختی به رآکتور انتقال نیافته باشد.»

در ارتباط با تاسیسات اراک، ایران هم‌چنین متعهد شده ادامه تولید و آزمایش سوخت برای این رآکتور را متوقف ‌کند و تجهیزات جدید و اضافی، از جمله برای بازفراوری سوخت مصرف‌شده جهت بازیافت پلوتونیوم، در آن نصب نکند.

به گفته رییس سازمان انرزی اتمی ایران، ساخت و ساز این راکتور ۸۰ تا ۸۵ درصد انجام شده اما هنوز بخش‌هایی از کار آن باقی مانده و مرحله تست سرد این راکتور نیز انجام نگرفته است.

صالحی گفت: آنها [دولت‌های غربی] می‌گویند راکتور اراک می‌تواند منبع تولید پولوتونیوم باشد که مورد استفاده در بمب هسته‌ای است اما این‌ها مغلطه می‌کنند. بسته به نوع راکتور و زمانی که سوخت در راکتور استفاده می‌شود پلوتونیوم اهمیت پیدا می‌کند. به علاوه دوربین‌های آژانس در آن جا قرار دارند و همه چیز نظارت می‌شود.»

مطابق مفاد توافق‌نامه “برنامه اقدام مشترک”، رآکتور اراک و تأسیسات مرتبط با آن دست‌کم ماهی یکبار از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی خواهد شد. این بازرسان از دو روز پیش به تهران رفته‌اند و فعالیت نظارتی خود را آغاز کرده‌اند.

ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم‌چنین گفت: «بازرسان به اصفهان رفتند و در آنجا هم روند تولید قرص، میله و مجتمع سوخت را حسابرسی کردند زیرا قرار است بر اساس تعهد ایران در دوره شش ماه اجرای توافق در این زمینه تولیدی صورت نگیرد.»

تبدیل ذخایر اروانیوم با غلظت ۲۰ ایران یکی دیگر از مفاد توافق‌نامه “برنام اقدام مشترک” است. صالحی در سخنان روز دوشنبه خود درباره میزان ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد ایران گفت، از زمانی که ایران اقدام به تولید اورانیوم ۲۰ درصدی کرد توانست حدود ۴۱۶ کیلوگرم اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد تولید کند.

براساس توضیحات صالحی، نصف این ذخایر رقیق شده و به کیک زرد تبدیل و یا در واقع رقیق می‌شود. باقی‌مانده نیز به پودر اورانیوم تبدیل خواهد شد تا برای تولید صفحات سوخت برای راکتور تهران به‌کار رود.

«آنها صاحب زور هستند»

با این‌حال رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادعا کرد، «فعالیت‌های هسته‌ای ایران با قوت پیش می‌رود و همکاری شش‌ماهه نوعی آزمون یکدیگر است.»

صالحی گفت: «آنها صاحب زور هستند و با اعمال زور و فشار و تحریم پول‌های ما را بلوکه کردند. حال می‌خواهیم دفع شر کنیم که عقلانیت، سیاست، عزت و منافع ملی هم این را می‌گوید و در این چارچوب تحت راهنمایی رهبری داریم پیش می‌رویم. ما با قوت پیش می‌رویم.»

صالحی هم‌چنین در مورد پول‌های آزادشده ایران در پی اجرای توافق‌نامه ژنو گفت: «مبلغ ۲/ ۴ میلیارد از پول‌های ایران باید طی شش ماه آزاد شود علاوه بر این می‌توانیم خریدهای دیگرمان (انسان دوستانه) را انجام دهیم و میلیاردها دلار ال سی باز کنیم. هم چنین رفع محدودیت کشتی‌ها و خریدهای پتروشیمی از سوی اتحادیه اروپا را شاهد خواهیم بود.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تسهیل در نقل‌وانتقال پول میان ایران و اروپا در مدت شش ماه اجرای توافق‌نامه اشاره کرد و گفت، «ما می‌توانیم در این شش ماه نقل و انتقال‌های ۱۰ میلیون یورویی با اروپا داشته باشیم».

مطابق مفاد توافق‌نامه موسوم به “برنامه اقدام مشترک”، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده‌ی ایران در طول شش ماه و در ۸ قسط آزاد خواهد شد. قسط اول در نخستین روز فوریه آزاد می‌شود و مبلغ آن ۵۵۰ میلیون دلار است. آزادسازی برخی دیگر از این اقساد منوط به پیشرفت در اجرای تعهدات از سوی ایران و تایید آن از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در توافق‌نامه‌ی امضاشده در ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ قید شده که کمیسیون مشترکی در همکاری با آژانس، بر اجرای “برنامه اقدام مشترک” نظارت خواهد کرد. اعضای این کمسیون را کارشناسان اتحادیه اروپا، گروه ۱+۵ و ایران تشکیل می‌دهند. این کمیسیون دست‌کم هر ماه یک بار تشکیل جلسه خواهد دا


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%ba%d9%86%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-20-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%82-%d8%b4%d8%af-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d9%88-%d8%a7

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/01/tahrim_21114_thumb1.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.