نوشته شده در خبرو گزارش٬گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

غرفه مشترک سه سازمان چپ ایرانی در جشن اومانیته ۲۰۱۲

هفتاد و هفتمین جشن سالانه اومانیته (روزنامه حزب کمونیست فرانسه)، از روز ۱۴ تا ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۲ با عنوان” جنبش اجتماعی” برگزارشد. این جشن تا کنون همه ساله با حضور فدراسیونهای حزب کمونیست فرانسه و نمایندگان جنبشهای اجتماعی و سندیکائی و احزاب چپ فرانسه و همچنین نمایندگان احزاب و سازمانهای چپ و دموکراتیک کشورهای خارجی برگزار می شود. بنابر آمار موجود تا تنظیم این گزارش بیش از ۶۵۰۰۰۰ تن از مردم در این جشن حضور پیدا نموده اند.

امسال هم، سه جریان چپ ایرانی، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ، سازمان فدائیان خلق ایران( اکثریت) و شورای موقت سوسیالیست های چپ ایران، برای پنجمین سال غرفه مشترکی با عنوان “دموکراسی، جمهوری مبتنی بر جدائی دولت و دین ، عدالت اجتماعی” بر پا داشتند که مورد استقبال و بازدید بسیاری از بازدید کنندگان قرار گرفت. فرانسویان شرکت کننده در جشن، و فعالین انجمن ها و سندیکا ها و حزب کمونیست فرانسه از جمله بازدید کنندگان غرفه سه سازمان چپ ایرانی بودند و در باره اوضاع ایران و چپ گفتگو می کردند . نمایندگانی از غرفه، با برخی از رفقای حزب کمونیست فرانسه که به دیدار ما آمده بودند، در باره اوضاع دو کشور گفتگوی متقابل صورت دادند. برخی از بازدید کنندگان غیر ایرانی نسبت به مسائل منطقه با گردانندگان غرفه گفتگو می کردند. در میان بازدید کنندگان خارجی، حساسیت بسیاری نسبت به خطرات نظامی و دخالت های خارجی در منطقه مشاهده می گشت. بسیاری از آنان همبستگی خود را با مبارزات مردم ایران ابراز می داشتند و طوماری را در این زمینه امضا می کردند. سه سازمان اعلامیه ای در تشریح شرایط ایران و منطقه به زبان فرانسه و فارسی تهیه نموده بودند که توزیع شد. عده دیگر از بازدید کنندگان غرفه ایرانیان بودند. افرادی از طیف های متنوع، با تمایلات مختلف به دیدار ما آ مدند و با گردانندگان غرفه به گفتگو و شادی و پایکوبی پرداختند. تعداد بسیاری از فعالین چپ و از جوانان در میان بازدید کنندگان بودند.

غرفه با شعارهائی بر پایه ضرورت اتحاد چپ، برای دموکراسی، حق برابری زنان و مردان، مخالفت با سیاستهای غیر شفاف هسته ای، آزادی بیان، مطبوعات و احزاب، عدالت اجتماعی… به زبان فارسی و فرانسه تزئین شده بود.

در گوشه ای از چادر چند میز به کارهای دستی و صنایع و فرش اختصاص داشت که مورد استقبال قرار گرفت. همچنین مواد خوراکی ایرانی نیز تهیه شده بود که از آن نیز استقبال زیادی شد. ارائه مواد خوراکی ایرانی و کارهای دستی کشورمان علاوه بر اینکه بازدید کنندگان را با محصولاتی ایرانی آشنا می کرد، درآمد حاصل از فروش آنها، در تامین هزینه جشن نقش اصلی را داشت.

فروش کتاب های فارسی و فرانسوی با موضوعاتی در باره ایران و توزیع نشریات و اعلامیه های سه سازمان گوشه دیگر از غرفه را تشکیل می داد.

در این سه روز موسیقی متنوع از چهارگوشه کشورمان همراه با رقص و پایکوبی، فضای غرفه را شادتر و پر شورتر می نمود.

طومار جمع آوری امضاء جهت در خواست پیگیری گزارشگر ویژه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، آقای احمد شهید، در باره پروند نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی در گوشه دیگری از غرفه مستقر بود. در طومار خواست های آزادی زندانیان سیاسی، فعالین سندیکائی، عقیدتی و مذهبی و مخالفت با اعدام در ایران آورده شده بود. در کنار و پیرامون میز جمع آوری امضای و طومار بطور دائم گفتگو و بحث با بازدید کنندگان در جریان بود.

در برخی از لحظات، تعداد افراد در حال فعالیت و انجام کارهای مختلف غرفه یک صد نفر بر اورد شده است.

در بخشی از بیانیه مشترک سه سازمان، ضمن توضیح شرایط وخیم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حاصل از عملکرد خسارتبار و تنش زای جمهوری اسلامی، آمده است: “ما بنحو فزاینده ای از سیاست های هسته ای غیر شفاف رژیم حاکم ایران، نگرانیم. … تحریکات و تبلیغات تنش زا رژیم و تهدیدات اسرائیل به حمله نظامی علیه کشور ما و ترور کارشناسان مرتبط با برنامه های هسته ای ایران و خرابکاری در آن تاسیسات گسترش یافته اند. ما بهمراه تمامی نیروهای صلح طلب ضمن مخالفت قاطع با تهدید نظامی علیه کشورمان، از سرگیری مذاکرات، و کاهش خطر رویاروئی نظامی و تنش زدائی را مطالبه می کنیم.. ما دخالت های جمهوری اسلامی و دیگر قدرت های منطقه ای و خارجی را در امور سوریه محکوم و از مبارزات مردم سوریه و نیروهای طرفدار آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و جدائی دولت و دین علیه رژیم مستبد و فاسد بشار اسد پشتیبانی می کنیم. … محدودیت های خارجی بر بحران اقتصادی و بر زمینه اختلالات ساختاری در اقتصاد کشور، تأثیرات مضاعف برجای می گذارند. با وجود حجم درآمدهای عظیم نفتی ایران طی پنج سال گذشته ، اساسأ هیچ بهبودی در عملکرد اقتصادی و کار و معیشت کارگران و زحمتکشان و اقشار متوسط حاصل نشده و برعکس، بحران مزمن اقتصادی عمیق تر و حادتر شده که شدت یافتن گرانی و بیکاری از عوارض مستقیم آن است. … در این وضعیت تشدید بحران و تداوم سیاست های فاجعه بار رژیم، شکاف طبقاتی عمیق تر و نابرابری های اجتماعی و منطقه ای- ملی باز هم بیشتر شده است. در حالی که هر روز هزاران خانوار دیگر به زیر خط فقر رانده می شوند، گروه های معدودی از مقامات حکومتی و وابستگان و سرمایه داران شریک آن ها به غنائم افسانه ای دست می یابند. عواقب اقتصادی حاکمیت فاسد، مستبد و دینی جمهوری اسلامی ایران، مستقیما به فقر و بیکاری توده های وسیع انجامیده اند”.

بالاخره پس از چندین روز کار فشرده که پیش از جشن و در جریان سه روز جشن صورت گرفت ، اومانیته امسال نیز به پایان رسید. دست اندر کاران بیش از هر سال خسته از کار ولی سر زنده از نتایج آن بودند. آنان از برگزاری موفقیت آمیز جشن راضی بودند. تلاش آنان، این نتیجه را داشت که در جشنی که نمایندگانی از مردمان بسیاری کشورهای دیگر حضور دارند، غرفه ایران نیز بر پا بود و از آن طریق اعلام می شد که ما هم کشوری هستیم با مردمانی متنوع و با اشتراکاتمان. ما هم مردمی هستیم دوستدار آزادی، عدالت و صلح . ما هم در عرصه بین المللی به دوستی و همبستگی پای بندیم.

کمیته بر گزار کننده جشن.
پاریس
۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>