- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

عفو بین‌الملل خواستار آزادی اعضای کانون نویسندگان شد

Posted By admin On آذر ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۶:۱۷ ق.ظ In حقوق بشر | No Comments

[1]سازمان عفو بین‌الملل از ایران خواسته بدون هیچ قید و شرطی دستگیرشدگان مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده را آزاد کند.

جمعه دوازدهم آذر، نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده جلوگیری کردند. این دو از روشنفکرانی بودند که در دهه ٧٠ خورشیدی به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیدند.
کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت شماری از اعضای کانون در این مراسم خبر داد. به گزارش بی بی سی بکتاش آبتین، فاطمه سرحدی‌زاده، محمد مهدی‌پور و مزدک زرافشان که برای شرکت در این مراسم آمده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
این افراد در جمع حدود صد نفری بودند که برای شرکت در مراسم یادبود به امزامزده طاهر کرج رفتند.
سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای گفته است دستگیر شدگان “فقط با استفاده از حقوق قانونی خود می‌خواستند در تجمعی آرام شرکت داشته باشند.”
این سازمان از مقام‌های ایران خواسته “به جای برخورد با کسانی که برای ادای احترام به قربانیان دهه هفتاد به این مراسم آمده بودند، عوامل کشتار آن سال‌ها را به پای میز محاکمه بنشاند.”
به گفته شاهدان عینی حدود هشت نیروی امنیتی در هنگام بازداشت، مزدک زرافشان را کتک زدند و حتی پدر او، ناصر زرافشان را هم با خود بردند.
ناصر زرافشان، وکیل خانواده‌های مختاری و پوینده، بعد از چند ساعت آزاد شد.
بعضی دیگر از شاهدان عینی به عفو بین‌الملل گفته‌اند ماموران امنیتی مانع فیلمبرداری حضار با تلفن‌های همراه شده و با بعضی از آنها نیز برخورد کرده‌اند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%b9%d9%81%d9%88-%d8%a8%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a7%d8%b9%d8%b6%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%86

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2016/12/Amnest-International-Iran.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.