نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

عفو بین‌الملل خواستار آزادی اعضای کانون نویسندگان شد

سازمان عفو بین‌الملل از ایران خواسته بدون هیچ قید و شرطی دستگیرشدگان مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده را آزاد کند.

جمعه دوازدهم آذر، نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده جلوگیری کردند. این دو از روشنفکرانی بودند که در دهه ٧٠ خورشیدی به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیدند.
کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت شماری از اعضای کانون در این مراسم خبر داد. به گزارش بی بی سی بکتاش آبتین، فاطمه سرحدی‌زاده، محمد مهدی‌پور و مزدک زرافشان که برای شرکت در این مراسم آمده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
این افراد در جمع حدود صد نفری بودند که برای شرکت در مراسم یادبود به امزامزده طاهر کرج رفتند.
سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای گفته است دستگیر شدگان “فقط با استفاده از حقوق قانونی خود می‌خواستند در تجمعی آرام شرکت داشته باشند.”
این سازمان از مقام‌های ایران خواسته “به جای برخورد با کسانی که برای ادای احترام به قربانیان دهه هفتاد به این مراسم آمده بودند، عوامل کشتار آن سال‌ها را به پای میز محاکمه بنشاند.”
به گفته شاهدان عینی حدود هشت نیروی امنیتی در هنگام بازداشت، مزدک زرافشان را کتک زدند و حتی پدر او، ناصر زرافشان را هم با خود بردند.
ناصر زرافشان، وکیل خانواده‌های مختاری و پوینده، بعد از چند ساعت آزاد شد.
بعضی دیگر از شاهدان عینی به عفو بین‌الملل گفته‌اند ماموران امنیتی مانع فیلمبرداری حضار با تلفن‌های همراه شده و با بعضی از آنها نیز برخورد کرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>