- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

عفو بین‌الملل ترکیه را به “مجازات جمعی” کردها متهم کرد

Posted By admin On بهمن ۲, ۱۳۹۴ @ ۹:۰۴ ق.ظ In حقوق بشر | No Comments

[1]سازمان عفو بین‌الملل معتقد است که حمله‌های ارتش ترکیه به منظور “مجازات جمعی” کردهای جنوب شرقی این کشور صورت می‌گیرد. این سازمان به استفاده از جنگ‌افزارهای سنگین و ممنوعیت رفت‌وآمد شبانه‌روزی انتقاد کرده است. روز پنجشنبه (۲۱ ژانویه) جان دالهویزن، رییس بخش اروپا و آسیای مرکزی از دولت ترکیه به دلیل حمله‌های نظامی به استان‌های کردنشین این کشور انتقاد کرد. دالهویزن گفت: «شکی نیست که دولت ترکیه با استفاده از خشونت بیش از حد، زندگی دهها هزار نفر را به خطر انداخته است».

او در این رابطه بیش از هر چیز به استفاده از جنگ‌افزارهای سنگین توسط ارتش ترکیه اشاره کرد.

سخنگوی عفو بین‌الملل همچنین اظهار داشت که ممنوعیت رفت‌و آمد در مناطق کردنشین باعث عدم‌دسترسی بسیاری از ساکنان این مناطق به مواد خوراکی، آب آشامیدنی و دارو و درمان شده است.

دالهویزن تاکید کرد که این اقدامات را میتوان “مجازات جمعی‌” نامید.ارتش ترکیه در تابستان سال گذشته حمله گسترده‌ای را به نیروهای “حزب کارگران کردستان ترکیه” آغاز کرد. از آن زمان تاکنون صدها نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند. بخش قابل‌توجهی از قربانیان را غیرنطامیان تشکیل می‌دهند.نقض حقوق بشر

سخنگوی سازمان عفو بین‌الملل به نقل از بنیاد حقوق بشر ترکیه گفت که از اوت سال گذشته تاکنون در زمان ممنوعیت رفت‌ و آمد در مناطق کردنشین ۱۲۶ غیرنطامی کشته شده‌اند که ۲۹ تن از آنان زنان جوان، ۳۲ نفر کودک و ۲۴ نفر نیز افراد بالای ۶۰ سال بوده‌اند.

این سازمان حقوق بشری دولت ترکیه را متهم کرد که از فعالیت ناظران بی‌طرف در منطقه جلوگیری می‌کند و حتی برخی از آنها را به پیگرد قانونی تهدید کرده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در ماه‌های اخیر با شدت بیشتری با منتقدان حملات نطامی به مناطق کردنشین برخورد کرده و آنها را به “همکاری با تروریست‌ها” متهم می‌کند.هفته پیش بیانیه‌ای از جانب بیش از هزار تن از روشنفکران کشورهای گوناگون در اعتراض به حمله‌های اخیر ارتش ترکیه به مناطق کردنشین منتشر شد. نام نوآم چامسکی، روشنفکر چپ آمریکایی نیز در میان امضاکنندگان است.

گفته می‌شود که آنکارا علیه صدها تن از امضاکنندگان این بیانیه به اتهام “توهین به حکومت” اعلام جرم کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است که همکاری ترکیه با کشورهای غربی برای مبارزه با گروه “دولت اسلامی” نباید باعث نادیده گرفتن نقض آشکار حقوق بشر توسط دولت این کشور شود.

دویچه وله

 


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%b9%d9%81%d9%88-%d8%a8%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%ac%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d8%b9%db%8c

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2016/01/018997148_30300.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.