نوشته شده در اقتصادی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

طلای سیاه ایران ارزان‌تر از آب معدنی

با سقوط قیمت نفت به بشکه‌ای ۴۵ دلار، قیمت هر لیتر نفت ایران به ۹۵۰ تومان رسید. این مبلغ کمتر از قیمت یک بطری آب معدنی در ایران است. قرار است بودجه سال آینده بر اساس قیمت جدید بازبینی شود. قیمت نفت از ۵۰ دلار در هر بشکه هم پایین‌تر آمده، اما اوپک کاهش تولید را نمی‌پذیرد و همچنان با تولید بالا نظاره‌گر سقوط قیمت نفت است. کشورهای عضو اوپک می‌توانند با فروش نفت کمتر اما به قیمت بالاتر، هم کاهش درآمد خود را جبران کنند و هم جلوی سقوط دائمی قیمت نفت را بگیرند اما همچنان در برابر این سیاست ایستادگی می‌کنند.

گفته می‌شود پشت پرده این سیاست اوپک، عربستان سعودی قرار دارد. چرایش به استخراج نفت آمریکا از طریق فراکینگ برمی‌گردد. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، نفت ذخیره‌شده درمنابع سنگی آمریکا که به روش فراکینگ استخراج می‌شود، می‌تواند مصرف انرژی امریکا تا ۱۲۰ سال آینده را تامین و در دهه‌های آینده مرکز ثقل تولید و عرضه انرژی در جهان را دگرگون کند.

این امر در صورت تداوم می‌تواند آمریکا را به طور کامل از نفت عربستان و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت بی‌نیاز سازد. با کاهش قیمت نفت، استخراج به شیوه پرخرج فراکینگ دیگر به صرفه نخواهد بود. همین حالا نیز چند شرکت قرارداد فراکینگ با آمریکا را لغو کرده‌اند.چرای دوم هم به ایران برمی‌گردد و نقشش در بحران خاورمیانه و اتهام دخالتش در بحرین و یمن که ناخشنودی عربستان را در پی داشته است. سعودی‌ها قصد دارند با کاهش قیمت نفت، اقتصاد بحران‌زده ایران را به مرحله‌ای برسانند که دیگر قادر به حمایت از گروه‌های شیعی منطقه نباشد، دستش را از پشت بشار اسد بردارد و عطای دستیابی به انرژی اتمی را به لقایش ببخشد.

“عربستان بیشتر از ایران ضرر می‌کند”حسن روحانی این هفته ظاهرا خطاب به مردم بوشهر اما آنچنان که عربستان هم بشنود گفت: «آن‌هایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده‌اند، پشیمان خواهند شد. این راه، برای آن ها قابل ادامه دادن نیست، اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد».

به گفته رئیس جمهوری ایران، تنها ۳۰ درصد بودجه ایران وابسته به نفت است، در حالی که ۸۰ درصد بودجه عربستان را نفت تامین می‌کند. این رقم به گفته او برای کویت ۹۵ درصد است.

روحانی تاکید کرد: «امسال با افزایش صادرات غیرنفتی اجازه نخواهیم داد اقتصاد ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار گیرد».با این همه وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرده که در صورت تداوم کاهش قیمت نفت، بودجه سال ۱۳۹۴تغییر کرده و به جای نفت بشکه‌ای ۷۲ دلار با نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار بسته می‌شود. لایحه بودجه سال ۹۴ در مهلت مقرر به مجلس ارائه شده و مجلس سرگرم بررسی آن است.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه (۲۴ دی،۱۴ ژانویه) با توجه به قیمت نفت آمریکا ارزش نفت ایران را بشکه‌ای ۴۵ دلار تخمین زد. بهای نفت آمریکا در این روز به ۴۵ دلار و ۸۹ سنت رسید.

از آنجا که هر بشکه حاوی ۱۵۹ لیتر است، قیمت نفت ایران برای هر لیتر به ۲۸ سنت بالغ می‌شود. با احتساب قیمت دلار در بازار آزاد ایران که حدود ۳۴۰۰ تومان است، مهر نتیجه گرفته که ارزش یک لیتر نفت ایران حدود ۹۵۰ تا ۹۵۵ تومان است که از قیمت یک بطری آب معدنی هم ارزان‌تر است. هر بطر آب‌معدنی در حال حاضر هزار تومان به فروش می‌رسد.

دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>