- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

سومین روز تجمع اعتراضی اهوازی ها در مقابل استانداری

Posted By admin On بهمن ۲۷, ۱۳۹۵ @ ۱۲:۳۶ ب.ظ In خبرو گزارش | No Comments

[1]از ساعات أولیه امروز چهارشنبه مردم اهواز برای سومین روز متوالی در مقابل استانداری تجمع کردند و به قطعی های مکرر آب و برق در اهواز وشهرهای مختلف که موجب اختلال در زندگی عادی مردم وضعیت معیشتی آنها شده است اعتراض کردند و خواستار برکناری مسوولین شدند.
گفتنی است شب گذشته برخی از مناطق اهواز بدون برق بودند.

قطعی مکرر برق و آب و خطوط تلفن در هفته‌های اخیر به ایجاد شرایطی بحرانی در اهواز و برخی شهرستان‌های خوزستان انجامیده است.
به گزارش ایسنا، علاوه بر قطع مقطعی برق و آب در مدت گذشته، شنبه هفته جاری (۲٣ بهمن ماه) برای دومین بار برق اهواز به مدت ۱۴ ساعت قطع و در پی آن آب سراسر اهواز نیز قطع شد. همزمان ۱۰ شهرستان دیگر استان خوزستان نیز با قطع سراسری برق و آب مواجه شدند و در تاریکی و خاموشی فرو رفتند. این در حالی است که نخستین بار در هشتم و نهم بهمن ماه، تنها شهرستان اهواز بود که درگیر این بحران شده بود.
نخستین بار پس از قطع برق و آب و تلفن در اهواز که به تعطیلی مدارس و ادارات منجر شد، با تشکیل جلسات ستاد بحران علت این وضعیت، بارندگی و ایجاد چسبندگی روی شبکه‌های توزیع برق عنوان شد که به علت پدیده گرد و غبار، خاک گرفته بودند و در نهایت با خیس شدن و چسبندگی از مدار خارج شدند.
این بار، در روز شنبه نیز شرایط مشابه تکرار شد و دلیل آن مه‌گرفتگی و رطوبت بالای شهر اهواز و در پی آن بروز مشکل برای شبکه توزیع برق عنوان شد. این وضعیت، ۱۰ شهرستان دیگر خوزستان را نیز همراه با اهواز از ساعت یک بامداد شنبه در تاریکی فرو برد، مدارس و ادارات تعطیل اعلام شدند و عملا ۱۱ شهرستان خوزستان در نخستین روز هفته غیرفعال و فلج بودند. قطع برق تا حدود ساعت ۱۷ ادامه داشت.
در پی این شرایط، وزیر نیرو عازم اهواز شد و جلسه تصمیم‌گیری در خصوص بحران خوزستان با حضور معاونان وزیر نیرو و استاندار خوزستان شنبه شب در استانداری خوزستان برگزار و در نهایت اعلام شد که ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت شست‌وشوی شبکه‌ها و تجهیز سیستم توزیع برق خوزستان اختصاص خواهد یافت.
در روزهای اخیر در اظهارنظرهای متعدد، از انتقاد به شرایط بحرانی خوزستان و انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به عنوان دلیل بروز پدیده گرد و غبار و در نهایت ایجاد وضعیت کنونی تا ارایه راهکار برای حل این وضعیت پرداخته شده است؛ نمایندگان خوزستان روز یکشنبه با حضور در جایگاه هیات رییسه مجلس در اعتراض به ادامه بحران موجود، خواستار تشکیل جلسه اضطراری هیات دولت در خوزستان شدند و استاندار خوزستان نیز گفت که درباره این بحران مستقیما به مردم توضیح خواهد داد.
با این وجود، روز چهارشنبه جمعی از مردم اهواز برای سومین روز متوالی با تجمع مقابل استانداری خوزستان خواستار حل سریع این بحران و حضور استاندار در جمع مردم جهت پاسخگویی شدند.
در این تجمعات مردم با شعارهایی مانند «کارون آب نداره، اهواز نفس نداره»، “کارون با اصالت، تسلیت تسلیت”، “آب کارون رو بردن، خاک به جاش آوردن”، “وعده های دروغی نمی خوایم نمی خوایم”، اعتراض خود را نسبت به انتقال آب کارون و ادامه وضعیت بحرانی ایجاد شده بیان کردند.
یکی از حاضران در این تجمع ها اظهار کرد: ما خوزستانی‌ها ٨ سال جنگ را پشت سر گذاشتیم، بعد از آن آب رودخانه کارون را بردند، و نتیجه آن خشک شدن زمین‌های کشاورزی خوزستان و بیابانی شدن اطراف اهواز شد و در نهایت ۱۰ سال است که با گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کنیم.
وی ادامه داد: من یک کارگر هستم و دو بار آب ریه‌هایم را کشیده‌اند و دلیل آن هم بدی آب و هوا و گرد و غبار است. ما چیزی نمی‌خواهیم جز هوای پاک. آن روزی که خانم ابتکار آمد و گفت مردم خوزستان باید با این خاک بسازند، چرا کسی به ایشان نگفت که چرا چنین حرفی زده است؟
یکی دیگر از حاضران نیز به خبرنگار ایسنا گفت: من و همسرم و نوه‌ام همگی به بیماری تنفسی دچار شده‌ایم و دلیل آن گرد و غبار است. با هر بار گرد و غبار در خانه زندانی می‌شویم و مجبوریم چند روز از خانه بیرون نرویم. پنجره‌ها را می‌بندیم و پرده‌ها را می‌کشیم. هیچ نوری نیست و در قفس زندگی می‌کنیم تا گرد و غبار تمام شود.
خانم دیگری نیز به خبرنگار ایسنا گفت: گرد و غبار یک طرف و قطع برق و آب هم یک طرف. تلفن و اینترنت هم قطع می‌شود و اصلا خبردار نمی‌شویم که مدرسه تعطیل است. اهواز مثل شهر ارواح می‌شود و کسی از کسی خبر دارد.
یکی از جوان‌های حاضر در این تجمع نیز گفت: همه ما بیکاریم، بیکاری کم بود این همه مشکل برق و آب و گرد و غبار هم روی آن اضافه شده است.
جوان دیگری نیز گفت: مشکل گرد و غبار و ریزگردهای خوزستان خارجی نیست. کانون این خاک داخلی است. مسئولان استانی برای حل این مشکل کاری از دستشان برنمی‌آید و مسئولان کشوری باید بیایند و در زمینه این وضعیت جواب بدهند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%b3%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%aa%d8%ac%d9%85%d8%b9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6%db%8c-%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%82%d8%a7

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2017/02/اهواز.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.