نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

سه هزار قالی باف در خراسان رضوی بیکار شدند

با کاهش۵ /۳۷ درصدی دار قالی در این استان؛
سه هزار قالی باف در خراسان رضوی بیکار شدند
۱۳۹۱-۰۹-۲۴,
دارهای فعال قالی در سالهای قبل از ۸۹ یک هزار و۶۰۰ مورد بوده است که این تعداد در سال جاری به ۶۰۰ مورد کاهش یافته است.
کاهش ۵ /۳۷درصدی دار قالی در بین مددجویان کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی با احتساب اینکه هر دار قالی برای سه نفر اشتغال زایی می‌کند، موجب بیکاری حدود سه هزار نفر از قالی‌بافان این استان شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی درحاشیه نشست مشترک کار‌شناسان فرش، با اعلام این خبر، هدف از این نشست را علاوه بر بررسی موانع و مشکلات تولید و علل رکود تولید فرش در بین مددجویان کمیته امداد، ارائه راهکار برای توسعه و اشتغالزایی در این حرفه ذکر کرد و از تدوین برنامه سهمیه‌ای این نهاد برای تولید قالی در شهرستانهای مختلف توسط مددجویان این اداره در استان خبر داد.

غلامرضا محسنی با اشاره به اینکه هر دار قالی برای ۳ نفر ایجاد اشتغال می‌کند، ادامه داد: در این نشست برنامه سهمیه‌ای برای هر شهرستان و برای فعال کردن و تولید فرش در ادامه سال جاری و سال ۹۲ تدوین شد تا از این پس شاهد افزایش تولید فرش و دارهای فعال قالی در بین مددجویان این اداره باشیم.

محسنی، ضمن اشاره به یک هزار و۶۰۰ دار قالی فعال در سالهای پیش از ۸۹، اظهار کرد: دارهای فعال قالی در سالهای قبل از ۸۹ یک هزار و۶۰۰ مورد بوده است که این تعداد در سال جاری به ۶۰۰ مورد کاهش یافته است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی، به نامگذاری امسال از سوی مقام رهبری بعنوان سال تولید ملی حمایت از کار وسرمایه ایرانی اشاره کرد و گفت: صنعت فرش برای مددجویان دارای مزایای مختلفی است که از جمله این مزایا می‌توان به رسیدگی به امور خانه و خانواده و تربیت فرزندان، اشتغالزایی همزمان در منزل و درآمدمطلوب اشاره کرد.

وی ادامه داد: اشتغالزایی در خانه و حضور زنان سرپرست خانوار در منزل علاوه بر تربیت صحیح فرزندان، موجب جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

محسنی در ادامه به تهیه مواد اولیه قالی و تحویل به قالی‌بافان اشاره کرد و اظهار داشت: فرش تولید شده توسط مرکز بازرگانی این اداره با قیمت مورد نظر مددجو به فروش می‌رسد و درآمد حاصله از این اقدام بدون هیچ کم وکاستی به حساب مددجو مورد نظر، واریز می‌شود.

او در خاتمه از برگزاری نشست مشترکی با سازمان فنی و حرفه‌ای در مباحث آموزش و مهارت آموزی در ۲۷ آذرماه سال جاری خبر داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>