نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

سردبیر روزنامه «جمهوریت» ترکیه بازداشت شد

 .دویچه وله: سردبیر و رئیس دفتر روزنامه “جمهوریت” ترکیه به اتهام “جاسوسی” و “عضویت در یک ائتلاف تروریستی” بازداشت شدند. این روزنامه تصاویری از ارسال احتمالی سلاح از ترکیه به گروه‌های افراطی در سوریه منتشر کرده بود.

با شکایت رجب‌طیب اردوغان از دو روزنامه‌نگار‌، جان دوندار، سردبیر روزنامه “جمهوریت” و اردم گول، گزارشگر اصلی این روزنامه بازداشت شدند.

اتهام این دو روزنامه‌نگار جاسوسی و عضویت در یک شبکه تروریستی است. پیش‌درآمد این اتهامات سنگین انتشار ویدئو وتصاویری در تابستان امسال در این روزنامه است. این گزارش از ارسال احتمالی سلاح از ترکیه به شورشیان افراطی سوریه در اوائل سال گذشته میلادی حکایت داشت. دولت ترکیه دستور سانسور هرگونه خبری در این زمینه را داده بود.

بازداشت سر “بزنگاه”

دستور بازداشت سردبیر و رئیس دفتر روزنامه منتقد دولت ترکیه درست چند روز قبل از آغاز نشست سران اتحادیه اروپا با ترکیه در بروکسل در یکشنبه پیش رو (۲۹ نوامبر) داده شده است.

دولت‌های اتحادیه اروپا می‌خواهند به طرحی برای همکاری نزدیک‌تر با ترکیه بر سر مسئله پناهندگان برسند. ترکیه نیز در مقابل به دنبال گرفتن امتیازاتی از اتحادیه اروپاست. در عین حال که گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا درباره عقب‌گرد آزادی‌های دمکراتیک در ترکیه پس انتخابات پارلمانی این کشور منتشر شد تا به زعم منتقدان لطمه‌ کم‌تری به اعتبار رجب‌طیب اردوغان، پیروز این انتخابات بزند.

کمال قلیچ‌دار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه در واکنش به این بازداشت در توییتر خود نوشت: «زمانی که کسانی که درباره یک جرم اطلاع‌رسانی می‌کنند بازداشت می‌شوند و نه کسانی که مرتکب جرم شده‌اند، هیج‌کس مجاز نیست از آزادی رسانه و دستگاه قضایی مستقل سخن بگوید.»

چرا سانسور گزارش؟

“جمهوریت” در خردادماه امسال در گزارشی نوشت که این تصاویر و ویدئو مربوط به بازرسی محموله‌های تعدادی کامیون‌ توسط مأموران ژاندارمری آدانا، استان مرزی ترکیه در سال گذشته است و اسناد آن متعلق به پرونده‌های دادستانی آداناست.

دادستانی آدانا در ژانویه سال ۲۰۱۴ به این دلیل که احتمال می‌داده این کامیون‌ها حامل مهمات و سلاح باشند، دستور توقف و بازرسی آنها را صادر کرده بود. در پی این بازرسی دادستانی دریافت که این کامیون‌ها به همراه مأموران سازمان اطلاعات ترکیه راهی سوریه‌اند. اگرچه به صورت رسمی اعلام شده بود که کامیون‌ها حامل کمک‌های بشردوستانه‌اند.

ویدئویی که در صفحه اینترنتی “جمهوریت” منتشر شده همکاران دادستانی را در حال باز کردن کارتون‌ها و صندوق‌های کامیون‌ها نشان می‌‌داد. محموله‌هایی که میان داروها کشف شد شامل ۲ هزار نارنجک و خمپاره و ۸۰ هزار فشنگ برای مسلسل‌های سبک و سنگین می‌شد.

“مدال افتخار”

به دنبال انتشار این گزارش در روزنامه جمهوریت مبنی بر احتمال ارسال سلاح از ترکیه به گروه‌های افراطی سوریه، دفاتر روزنامه در ماه گذشته (اکتبر) در استانبول و آنکارا بازرسی شدند. اردوغان گزارش منتشر را با قاطعیت رد کرد و گفت که جان دوندار بهای سنگینی برای این کار خواهد پرداخت. سردبیر روزنامه جمهوریت نیز در آغاز محاکمه خود در استانبول گفت که رفتار دستگاه قضایی ترکیه با او و همکارش یک “مدال افتخار” است.

همین هفته گذشته (۱۷ نوامبر/۲۶ آبان) بود که جایزه سالانه گزارشگران بدون مرز برای آزادی اطلاع‌رسانی در سال ۲۰۱۵ در بخش رسانه مدافع آزادی به روزنامه جمهوریت اهدا شد. سایت گزارشگران بدون مرز نوشت: “این روزنامه‌ با وجود تحمل توقیف و فشارهای فراوان از سوی مقامات حکومت ترکیه، همچنان از آزادی اطلاع رسانی و آزادی بیان دفاع می‌کند و کار حرفه‌ای و مستقل خود را ادامه می‌دهد.”

گزارشگران بدون مرز اعلام کرده‌اند که دوندار و گول به دلایل سیاسی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و این خود سندی مضاعفی است که نشان می‌دهد دولت ترکیه در پی نابودی کامل خبرنگاری مستقل است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>