نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

سامان نسیم: شکنجه شدم تا اعتراف کنم!

سامان نسیم، زندانی کُرد محکوم به اعدام، با انتشار نامه ای از داخل زندان مرکزی ارومیه،اعلام کرد که اعترافات گذشته اش پس از شکنجه های به گفته او «غیر انسانی و غیرقانونی» ضبط شده است.

وی در این نامه که روز ۲۳ بهمن در وب سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران منتشر شده، آویزان شدن از دست و پا،ممانعت از خوابیدن و تهدید به مرگ را از جمله این شکنجه ها درطول ۹۷ روز بازداشت خود ذکر کرد.
براساس گزارش رادیو فردا به نقل از دیدبان حقوق بشر، سامان نسیم در سن ۱۷ سالگی بازداشت و سپس به دلیل آنچه عضویت در گروه پژاک خوانده شده، به اتهام محاربه محکوم به اعدام شده است.
سازمان عفو بین‌الملل نیز بر اساس اسناد دادگاه می‌گوید که سامان نسیم در بازجویی‌های خود اعتراف کرده که در جریان درگیری با نیروهای سپاه در تابستان ۹۰ به سمت آنها شلیک کرده، اما او در نخستین جلسه دادگاه این اعتراف را انکار کرده و گفته که او را با زور مجبور به امضای این اعترافنامه کرده بودند.
این زندانی محکوم به اعدام درنامه خود نوشت: «در تمام مدتی که در بازداشت بودم به هر شیوه و با هر وسیله ای شکنجه گردیدم. روزهای ابتدایی میزان شکنجه ها به حدی بود که توان راه رفتن نداشتم. تمام اعضای بدنم سیاه و کبود شده بود.برای ساعتها از دست ها و پاهایم آویزانم کردند.»
سامان نسیم با اشاره به تهدید ماموران به بازداشت پدر،برادر و مادرش افزود: «به من می گفتند که تو را هم مانند رفقایت با لودر خاک می کنیم. می گفتند همینجا می کشیمت و روی قبرت بتون می ریزیم!»
وی تاکید کرد:‌ «شبها که می خواستم بخوابم با ایجاد سروصدا با وسایل مختلف منجمله کوبیدن در نمی گذاشتند استراحت بنمایم. در حالتی مابین جنون و هوشیاری بودم ، تمام این ۹۷ روز بدین شیوه سپری شد.»
دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه، ۲۱ بهمن نسبت به اعدام قریب‌‌الوقوع سامان نسیم هشدار دادند و خواستار توقف این اقدام شدند.
بیانیه‌ای که دیدبان حقوق بشر منتشر کرده است، عنوان می‌کند که دیوان عالی کشور حکم اعدام سامان نسیم را تایید کرده و اکنون خانواده و وکیل او نگرانند که این حکم در کمتر از دو هفته اجرا شود.
سامان نسیم در بخش دیگری از نامه خود نوشته است: «تحت فشار و شکنجه در حرکتی کاملا غیرانسانی با چشم بسته و در وضعیتی مابین مرگ و هستی اقدام به ضبط بازجویهایم کردند که اعلام میدارم این فلیم برداری و مصاحبه کذب محض هست و این مصاحبه را به شدت تکذیب می کنم.»
وی اضافه کرد: «بعدا در کانال شبکه یک خبری منتشر شد که گویا من آزاد شده و به خانه باز گشته ام، این در حالی بود که من با سناریوی از پیش طراحی شده حکم اعدام برایم صادر شده بود.»
سازمان عفو بین الملل در بیانیه روز سه شنبه خود اعلام کرده بود که سامان نسیم در دوره بازجویی‌ها به وکیل خود دسترسی نداشته و چنان‌چه بعدها گفته است، تحت شکنجه قرار گرفته بود.
در همین حال این زندانی محکوم به اعدام ضمن «صوری» خواندن دادگاه خود نوشته است که او وکلایش در دادگاه امکان دفاع نداشته اند و قاضی پرونده او را «تهدید به ضرب و شتم» کرده است.
سامان نسیم تاکید کرده است که در مدت بازداشت هیچ تماسی با خانواده اش نداشته است.
وی همچنین در ابتدای نامه خود نوشت که سلولش «با دیوارهای اغشته به مواد خاص» برای «شکنجه روانی» طراحی شده بوده است.
به گفته آقای نسیم، در این سلول یک دوربین تمام حرکات او و «حتی زمان توالت» را ضبط می کرده است.
پس از اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان کُرد در آذر ماه، از جمله ۱۰ زندانی محکوم به اعدام، سازمان عفو بین‌الملل ۲۵ آذر ماه ابراز نگرانی کرده بود که مقام‌های ایرانی «تهدید به تسریعِ» اعدام این زندانیان کرده‌اند.
این سازمان در وب‌سایت خود، به طور ویژه از سامان نسیم، نام برده بود.
وب‌سایت مرکز حامیان حقوق بشر از سامان نسیم سید سام حسینی، جمال محمدی، بهروز الخانی، علی احمد سلیمان، سیروان نژاوی، ابراهیم عیسی‌پور، علی افشاری، رزگار افشاری و محمد عبداللهی، به عنوان ۱۰ زندانی کُرد محکوم به اعدام نام برده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>