- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

زنان عربستان برای اولین بار رای دادند

Posted By admin On آذر ۲۲, ۱۳۹۴ @ ۹:۱۸ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

[1]روز شنبه، ۱۲ دسامبر/ ۲۱ آذر، زنان برای نخستین بار در انتخابات عربستان شرکت می‌کنند. این انتخابات برای شوراهای شهر انجام می‌شود و ۲۸۴ نفر انتخاب خواهند شد. نخستین انتخابات شوراهای شهر عربستان، سال ۲۰۰۱ میلادی، تنها با حضور مردان برگزار  شد.

هفت هزار نفر نامزد این انتخابات هستند که بیش از ۹۰۰ نفر نیز از آنها زن هستند. شوراهای شهر و روستا تنها مجامعی در عربستان سعودی هستند که از نمایندگان منتخب تشکیل شده‌اند اما اختیارات محدودی دارند.

رای‌گیری از زنان و مردان جداگانه انجام می‌شود و مقامات عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که حدود ۱.۵ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند. از این تعداد ۱۲۰ هزار نفر زن هستند.

سپتامبر ۲۰۱۱ ملک عبدالله بن عبد العزیز،‌ پادشاه سابق عربستان اعلام کرد که به زنان این کشور، هم حق رای دادن و هم حق نامزدی در انتخابات را می‌دهد.

رادیو زمانه

این تصمیم در آن زمان ببسیار مورد توجه قرار گرفت اما اکنون که چهار سال از اعلام این موضوع می‌گذرد، برای نخستین بار محقق می‌شود.

عربستان ۳۱ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از کشورهایی است که در آن زنان از بسیری حقوق برخوردار نیستند. رانندگی، سفر بدون اجازه پدر یا همسر، و اشتغال بدون رضایت همسر و پدر از آن جمله است.

سیستم حکومتی عربستان سعودی پادشاهی مطلقه اسلامی‌ است اما پس از به سلطنت رسیدن ملک سلمان، در برخی از حوزه‌های اجتماعی به زنان احازه حضور داده شده است.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d8%b1%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%86%d8%af

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2015/12/x.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.