نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

راهپیمایی‌ تاریخی در فرانسه به یاد قربانیان ترورهای پاریس

فرانسه در سوگ و جنبش است. بیش از دو میلیون نفر برای اعلام همبستگی با قربانیان حمله‌های تروریستی اسلام‌گرایان به خیابان‌ها آمده‌اند. مردم می‌خواهند با راهپیمایی‌ خود نشان دهند که مدافع دمکراسی و کثرت‌گرایی هستند. “راهپیمایی جمهوریت” بعد از ظهر امروز یکشنبه (۱۱ ژانویه / ۲۱ دی) از میدان جمهوری پاریس آغاز شده است. در نخستین صف راهپیمایی اعضای خانواده‌های ۱۷ قربانی حمله‌های اخیر تروریست‌های اسلام‌گرا دیده می‌شوند.

صدها هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند، از جمله چندین سیاستمدار عالی‌مقام از ۴۰ کشور جهان. در کنار فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به چشم می‌خورند.

رئیس جمهور فرانسه پیش از شروع راهپیمایی در کنار دیگر سیاستمداران گفت: «پاریس امروز پایتخت جهان است.» او مردم را به همبستگی و ایستادگی فرا خواند.

بسیاری از مردمی که در راهپیمایی شرکت کرده‌اند پلاکاردهایی را در دست گرفته‌اند که روی ‌آن نوشته شده: «من شارلی هستم».

یک میلیون و نیم نفر در تظاهرات پاریس

چند ساعت پیش از آغاز راهپیمایی امروز که در آن به جز حزب دست راستی افراطی “جبهه ملی” همه دیگر احزاب و سندیکاهای فرانسه شرکت دارند، میدان جمهوری پاریس همچون دریایی از انسان بود.

طبق آخرین اخبار حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر تنها در راهپیمایی پاریس شرکت کرده‌اند.تظاهرات یک میلیون نفر در سراسر فرانسه

به جز این راهپیمایی وسیع در پاریس در دیگر شهرهای فرانسه نیز مردم برای تظاهرات به خیابان‌ها آمدند. در سراسر فرانسه بیش از یک میلیون نفر در گردهمایی‌های شهرهای گوناگون شرکت جسته‌اند.

تنها در “سن- اتین” ۶۰ هزار نفر علیه تعصب‌گرایی دینی دست به تظاهرات زدند. در “پرپینیان” حدود ۴۰ هزار نفر در گردهمایی‌ای به افتخار ۱۷ نفر کشته شده شرکت کردند.

دیروز شنبه نیز حدود ۷۰۰ هزار نفر یاد قربانیان حمله‌های تروریستی را گرامی داشتند.

همه چیز در روز چهارشنبه گذشته (۷ ژانویه) با حمله به دفتر نشریه طنز “شارلی ابدو” توسط دو برادر اسلام‌گرای تندرو آغاز شد. بر اثر این حمله ۱۲ نفر به قتل رسیدند.

سپس جستجو برای یافتن شریف و سعید کواشی در اطراف پاریس شروع شد که روز جمعه (۹ ژانویه) با مرگ دو مهاجم بر اثر اصابت گلوله پلیس پایان یافت.

چند ساعت پیش از آن یک مهاجم دیگر به نام آمدی کولیبالی در سوپر مارکتی متعلق به یهودیان در شرق پاریس چند نفر را گروگان گرفته بود. پیش از اینکه پلیس به این گروگان‌گیری خاتمه دهد و کولیبالی را بکشد، چهار تن از گروگان‌ها کشته شدند. افزون بر این، این ظن وجود داردکه کولیبالی صبح روز پنج‌شنبه گذشته نیز یک پلیس زن را به ضرب گلوله کشته است.در پاریس همچنان شرایط امنیت ویژه برقرار است. بیش از ۵ هزار و پانصد پلیس و سرباز برای تامین امنیت پایتخت فرانسه در آماده‌باش به سر می‌برند.

گروه تروریستی القاعده در شبه‌جزیره عربی و گروه “دولت اسلامی” (داعش) تهدید کرده‌اند که دست به حمله خواهند زد.

در این میان ماموران پلیس و امنیتی به طور فشرده در جستجوی حامیان احتمالی تروریست‌های اسلام‌گرا هستند. پلیس در حال حاضر بخصوص در تعقیب شریک زندگی آمدی کولیبالی است. اما رسانه‌های فرانسوی می‌نویسند که این زن ۲۶ ساله پیش از حمله به دفتر نشریه “شارلی ابدو” فرانسه را ترک کرده و به سوریه رفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>